15 maja 2017, 07:22

Naukowcy policzyli wszystkie jeziora. Ile jest ich w Polsce?

Naukowcy po raz pierwszy policzyli wszystkie jeziora na naszej planecie i okazało się, że jest ich całkiem sporo. Nazywane "oczami Ziemi" akweny wykorzystywane są zarówno do celów rekreacyjnych, jak i ujęć wody pitnej dla ludności. A ile z nich mamy w Polsce?

Badacze ze Szwecji i Estonii za pomocą zdjęć satelitarnych zliczyli ile mamy na świecie jezior. Do tego celu stworzyli oni program, który odróżnia wody powierzchniowe od otaczającej je gęstej roślinności, chmur, mgieł, a także cieni rzucanych przez pasma górskie i różne obiekty.

Podstawowym kryterium czy dany akwen jest jeziorem czy też nie, było badanie jego koloru. Ostatecznie naukowcy otrzymali konkretną liczbę jezior. Okazuje się, że na Ziemi możemy się pochwalić aż 117 milionami jezior, o powierzchni co najmniej 0,2 hektara każde.

Nie wzięto pod uwagę jedynie jezior polodowcowych, które znajdują się na Grenlandii i Antarktydzie. Tym samym "oczy Ziemi", jak zwykli mówić o jeziorach naukowcy, stanowią zaledwie 4 procent powierzchni planety. Dla porównania oceany zajmują obszar prawie 18 razy większy.

Największym jeziorem świata jest Jezioro Kaspijskie, nazywane też morzem, właśnie ze względu na to, że ma niebotyczne 371 tysięcy kilometrów kwadratowych. Najgłębszym i jednocześnie najstarszym jeziorem jest oczywiście Bajkał, który liczy sobie aż 25 milionów lat i w swym najniższym punkcie ma głębokość 1642 metrów.

A ile jest jezior w Polsce? Doliczono się ich co najmniej 7081. Zajmują one jedynie 1 procent powierzchni naszego kraju i są przeważnie niewielkie i płytkie. Najwięcej jezior mamy, wbrew temu, co sądzimy, nie na Mazurach, lecz na Pomorzu.

W skład Pojezierza Pomorskiego wchodzi aż 3,3 tysiąca akwenów, podczas, gdy na Pojezierzu Mazurskim jest ich nieco ponad 2 tysiące. Największym jeziorem są Śniardwy o powierzchni ponad 11 tysięcy hektarów. Najgłębsza jest Hańcza, gdzie dno od lustra wody dzieli 108,5 metra.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

abc | 2017-05-15, 12:10

Prośba o dokładniejsze dane

Pewnie jest tak, jak napisano, że na Pojezierzu Pomorskim jest najwięcej jezior, ale nasuwają się pytania, jak określono granice. Czy Pojezierze Pomorskie obejmuje Pojezierza Zachodniopomorskie, Wschodniopomorskie i Południowopomorskie (które w części znajduje się w woj. wielkopolskim i lubuskim)? Czy wliczono jeziora pobrzeży, które formalnie są poza pojezierzami? A co z Pojezierzem Mazurskim? Czy wliczono Pojezierze Iławskie oraz Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie (te dwa formalnie należą do Pojezierzy Południowobałtyckich, natomiast Poj. Mazurskie i Poj. Suwalskie do Pojezierzy Wschodniobałtyckich) ? A może właśnie Pojezierze Suwalskie też zaliczono do Mazurskiego? Czy zatem porównywano duże Pojezierze Pomorskie z "małym" pojezierzem Mazurskim, czy też zestawiono jeziora na zachód od Wisły i na północ od Noteci z tymi na wschód od Wisły (wielu myśli, że to są Mazury). Gdyby trzymać się ściśle podziałów na makroregiony geograficzne, to powierzchnia pojezierzy pomorskich jest znacznie większa niż Pojezierza Mazurskiego. Pojawiają się kolejne pytania: jak się liczba jezior odnosi do powierzchni regionów i jak się powierzchnia jezior odnosi do powierzchni regionów. Z góry dziękuję za ewentualne rozwinięcie tematu w tym kierunku.