15 maja 2017, 07:22

Naukowcy policzyli wszystkie jeziora. Ile jest ich w Polsce?

Naukowcy po raz pierwszy policzyli wszystkie jeziora na naszej planecie i okazało się, że jest ich całkiem sporo. Nazywane "oczami Ziemi" akweny wykorzystywane są zarówno do celów rekreacyjnych, jak i ujęć wody pitnej dla ludności. A ile z nich mamy w Polsce?

Badacze ze Szwecji i Estonii za pomocą zdjęć satelitarnych zliczyli ile mamy na świecie jezior. Do tego celu stworzyli oni program, który odróżnia wody powierzchniowe od otaczającej je gęstej roślinności, chmur, mgieł, a także cieni rzucanych przez pasma górskie i różne obiekty.

Podstawowym kryterium czy dany akwen jest jeziorem czy też nie, było badanie jego koloru. Ostatecznie naukowcy otrzymali konkretną liczbę jezior. Okazuje się, że na Ziemi możemy się pochwalić aż 117 milionami jezior, o powierzchni co najmniej 0,2 hektara każde.

Nie wzięto pod uwagę jedynie jezior polodowcowych, które znajdują się na Grenlandii i Antarktydzie. Tym samym "oczy Ziemi", jak zwykli mówić o jeziorach naukowcy, stanowią zaledwie 4 procent powierzchni planety. Dla porównania oceany zajmują obszar prawie 18 razy większy.

Największym jeziorem świata jest Jezioro Kaspijskie, nazywane też morzem, właśnie ze względu na to, że ma niebotyczne 371 tysięcy kilometrów kwadratowych. Najgłębszym i jednocześnie najstarszym jeziorem jest oczywiście Bajkał, który liczy sobie aż 25 milionów lat i w swym najniższym punkcie ma głębokość 1642 metrów.

A ile jest jezior w Polsce? Doliczono się ich co najmniej 7081. Zajmują one jedynie 1 procent powierzchni naszego kraju i są przeważnie niewielkie i płytkie. Najwięcej jezior mamy, wbrew temu, co sądzimy, nie na Mazurach, lecz na Pomorzu.

W skład Pojezierza Pomorskiego wchodzi aż 3,3 tysiąca akwenów, podczas, gdy na Pojezierzu Mazurskim jest ich nieco ponad 2 tysiące. Największym jeziorem są Śniardwy o powierzchni ponad 11 tysięcy hektarów. Najgłębsza jest Hańcza, gdzie dno od lustra wody dzieli 108,5 metra.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

abc | 2017-05-15, 12:10

Prośba o dokładniejsze dane

Pewnie jest tak, jak napisano, że na Pojezierzu Pomorskim jest najwięcej jezior, ale nasuwają się pytania, jak określono granice. Czy Pojezierze Pomorskie obejmuje Pojezierza Zachodniopomorskie, Wschodniopomorskie i Południowopomorskie (które w części znajduje się w woj. wielkopolskim i lubuskim)? Czy wliczono jeziora pobrzeży, które formalnie są poza pojezierzami? A co z Pojezierzem Mazurskim? Czy wliczono Pojezierze Iławskie oraz Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie (te dwa formalnie należą do Pojezierzy Południowobałtyckich, natomiast Poj. Mazurskie i Poj. Suwalskie do Pojezierzy Wschodniobałtyckich) ? A może właśnie Pojezierze Suwalskie też zaliczono do Mazurskiego? Czy zatem porównywano duże Pojezierze Pomorskie z "małym" pojezierzem Mazurskim, czy też zestawiono jeziora na zachód od Wisły i na północ od Noteci z tymi na wschód od Wisły (wielu myśli, że to są Mazury). Gdyby trzymać się ściśle podziałów na makroregiony geograficzne, to powierzchnia pojezierzy pomorskich jest znacznie większa niż Pojezierza Mazurskiego. Pojawiają się kolejne pytania: jak się liczba jezior odnosi do powierzchni regionów i jak się powierzchnia jezior odnosi do powierzchni regionów. Z góry dziękuję za ewentualne rozwinięcie tematu w tym kierunku.