15 maja 2017, 07:22

Naukowcy policzyli wszystkie jeziora. Ile jest ich w Polsce?

Naukowcy po raz pierwszy policzyli wszystkie jeziora na naszej planecie i okazało się, że jest ich całkiem sporo. Nazywane "oczami Ziemi" akweny wykorzystywane są zarówno do celów rekreacyjnych, jak i ujęć wody pitnej dla ludności. A ile z nich mamy w Polsce?

Badacze ze Szwecji i Estonii za pomocą zdjęć satelitarnych zliczyli ile mamy na świecie jezior. Do tego celu stworzyli oni program, który odróżnia wody powierzchniowe od otaczającej je gęstej roślinności, chmur, mgieł, a także cieni rzucanych przez pasma górskie i różne obiekty.

Podstawowym kryterium czy dany akwen jest jeziorem czy też nie, było badanie jego koloru. Ostatecznie naukowcy otrzymali konkretną liczbę jezior. Okazuje się, że na Ziemi możemy się pochwalić aż 117 milionami jezior, o powierzchni co najmniej 0,2 hektara każde.

Nie wzięto pod uwagę jedynie jezior polodowcowych, które znajdują się na Grenlandii i Antarktydzie. Tym samym "oczy Ziemi", jak zwykli mówić o jeziorach naukowcy, stanowią zaledwie 4 procent powierzchni planety. Dla porównania oceany zajmują obszar prawie 18 razy większy.

Największym jeziorem świata jest Jezioro Kaspijskie, nazywane też morzem, właśnie ze względu na to, że ma niebotyczne 371 tysięcy kilometrów kwadratowych. Najgłębszym i jednocześnie najstarszym jeziorem jest oczywiście Bajkał, który liczy sobie aż 25 milionów lat i w swym najniższym punkcie ma głębokość 1642 metrów.

A ile jest jezior w Polsce? Doliczono się ich co najmniej 7081. Zajmują one jedynie 1 procent powierzchni naszego kraju i są przeważnie niewielkie i płytkie. Najwięcej jezior mamy, wbrew temu, co sądzimy, nie na Mazurach, lecz na Pomorzu.

W skład Pojezierza Pomorskiego wchodzi aż 3,3 tysiąca akwenów, podczas, gdy na Pojezierzu Mazurskim jest ich nieco ponad 2 tysiące. Największym jeziorem są Śniardwy o powierzchni ponad 11 tysięcy hektarów. Najgłębsza jest Hańcza, gdzie dno od lustra wody dzieli 108,5 metra.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz

abc | 2017-05-15, 12:10

Prośba o dokładniejsze dane

Pewnie jest tak, jak napisano, że na Pojezierzu Pomorskim jest najwięcej jezior, ale nasuwają się pytania, jak określono granice. Czy Pojezierze Pomorskie obejmuje Pojezierza Zachodniopomorskie, Wschodniopomorskie i Południowopomorskie (które w części znajduje się w woj. wielkopolskim i lubuskim)? Czy wliczono jeziora pobrzeży, które formalnie są poza pojezierzami? A co z Pojezierzem Mazurskim? Czy wliczono Pojezierze Iławskie oraz Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie (te dwa formalnie należą do Pojezierzy Południowobałtyckich, natomiast Poj. Mazurskie i Poj. Suwalskie do Pojezierzy Wschodniobałtyckich) ? A może właśnie Pojezierze Suwalskie też zaliczono do Mazurskiego? Czy zatem porównywano duże Pojezierze Pomorskie z "małym" pojezierzem Mazurskim, czy też zestawiono jeziora na zachód od Wisły i na północ od Noteci z tymi na wschód od Wisły (wielu myśli, że to są Mazury). Gdyby trzymać się ściśle podziałów na makroregiony geograficzne, to powierzchnia pojezierzy pomorskich jest znacznie większa niż Pojezierza Mazurskiego. Pojawiają się kolejne pytania: jak się liczba jezior odnosi do powierzchni regionów i jak się powierzchnia jezior odnosi do powierzchni regionów. Z góry dziękuję za ewentualne rozwinięcie tematu w tym kierunku.