1 lipca 2014, 07:13

Zaczyna się lipiec, najbardziej mokry miesiąc w roku

Chociaż wydaje nam się, że najbardziej deszczową porą roku jest jesień, to jednak w rzeczywistości jest nią lato, czyli okres, kiedy bierzemy urlopy i marzymy o tym, aby w wypoczynku nie przeszkodziły nam deszcze. Dlaczego?Najbardziej deszczowym miesiącem w całym roku w naszym kraju jest lipiec. To właśnie wtedy spadają największe ilości wody, a zagrożenie powodzią jest najbardziej prawdopodobne.

Średnia wieloletnia mówi o sumie opadów przeważnie na poziomie od 75 do 85 mm. Im dalej na południe Polski, tym deszcze są częstsze i intensywniejsze. Na terenach podgórskich potrafi spaść od 100 do 150 mm, a w wysokich górach ponad 200 mm.

Lipiec jest tak bardzo deszczowy ponieważ... jest najcieplejszym miesiącem w roku. Zgodnie z zasadami fizyki, im wyższa jest temperatura, tym powietrze może pomieścić więcej pary wodnej.

Na chłopski rozum, z powodu wysokiej temperatury, dochodzi do najintensywniejszego parowania, przez co rozbudowują się chmury burzowe, z których leje deszcz. Podczas jednej tylko burzy, trwającej kilkadziesiąt minut, potrafi spaść tyle deszczu, ile przez cały najbardziej suchy miesiąc.

Możemy być zaskoczeni, bo najbardziej sucho jest zimą, czyli w porze roku, która bardziej kojarzy się nam z częstymi opadami. W lutym na większość miast i wsi w naszym kraju spada tylko od 20 do 25 mm. Nawet na nieco wyżej położonych terenach nie spada więcej niż 50 mm. Luty jest więc trzykrotnie mniej mokrym miesiącem niż lipiec.

Dlaczego więc wydaje się nam mokry? To za sprawą tego, że pada przez więcej dni niż w lipcu, ale za to opady są słabe. Ostatecznie więc suma opadów sięga niewielkiego poziomu. W ciepłym półroczu na nasze miasta spada przeważnie 75 procent więcej wody niż w półroczu chłodnym.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

Dzisiaj, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Dzisiaj, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 18:21

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

lekki | 2014-07-01, 13:55

czerwiec subiektywnie chłodny

Maj mimo że zmieścił się w normie za sprawą jednego bardzo gorącego tygodnia był dla większości subiektywnie chłodny ponieważ przez większość dni miesiąca temperatura nie przekraczała 20 stopni. Czerwiec zaś już na 99% znajdzie się w podsumowaniu IMGW lekko poniżej normy a nie normie. Poza tym subiektywnie dla większości ten miesiąc też będzie chłodnie. Tak jak w maju temperatura nie często przekraczała 20 stopni tak w czerwcu jeszcze rzadziej 25 stopni. Do tego dochodzą bardzo zimne noce z temperaturą nawet poniżej 5 stopni i to na wysokości 2 mnpm. Jednocześnie trzeba zaznaczyć że bardzo ciepła noc z temperaturą powyżej 20 stopni był jedna bardzo lokalnie przy granicy z Niemcami. Rzadko też przekraczała 15 stopni. Wody rzek, jezior i Bałtyku są na tyle zimne że kąpią się tylko zimnolubne jednostki. Dla mnie czerwiec bardzo często był początkiem sezonu kąpieli ( oczywiście bo bywały zimniejsze czerwce co nie ni zmienia faktu) w tym roku tak nie było.

Lucas wawa | 2014-07-01, 15:32

Odp: czerwiec subiektywnie chłodny

Jak dla mnie czerwiec nie był jakiś szczególnie chłodny, a po prostu nieco chłodniejszy. Zrozumiałe, że dla oczekujących w tym pierwszym miesiącu meteorologicznego lata przewagi dni z gorąco-upalną aurą zapisze się on w pamięci jako dużo chłodniejszy – tle, że jest to ‘tylko’ ich odczucie subiektywne. Prawdopodobnie, gdybyśmy nie zaznali tych kilku gorąco-upalnych dni w I dekadzie miesiąca, a w zamian za to wszystkie pozostałe dni były średnio ok. 1,5-2 st. cieplejsze, to odczucie ‘chłodnego’ czerwca byłoby mniejsze. Podobnie byłoby, gdyby ten wyraźnie cieplejszy (i zarazem pogodny) okres pojawił się na końcu, a nie początku miesiąca. Ale to jest takie ‘gdybanie sobie’. Obiektywną ocenę dają jedynie konkretne dane pogodowo-klimatyczne, a te jednoznacznie wskazują na czerwiec tylko nieznacznie chłodniejszy względem Tśr z okresu referencyjnego (co nie zmienia faktu, że przełamuje on passę serii cieplejszych miesięcy). Pod względem opadowym czerwiec też nie był jakiś szczególny – w żadnym kierunku (choć opady były faktycznie dość nierównomiernie rozłożone w czasie). To co mi się w tegorocznym czerwcu podobało, to fakt, że nawet podczas adwekcji chłodu z rejonu Arktyki, zdarzały się dni z dość przyjemnymi popołudniami. Choć, poza jednym 4-6 dniowym okresem, do iście letnich klimatów faktycznie ‘trochę’ brakowało, to w moim odczuciu tegoroczny czerwiec trudno aż tak bardzo pisać ‘na straty’, jak czynią to co poniektórzy:-)

p | 2014-07-01, 15:36

Odp: czerwiec subiektywnie chłodny

W Warszawie czerwiec powinien wyjść wg IMGW w normie.

chochlik | 2014-07-01, 23:43

Odp: czerwiec subiektywnie chłodny

IMGW nie może wyjść inny niż w normie kiedy takowy wyszedł NOAA: http://wstaw.org/m/2014/07/01/czerwiec_2014-_Warszawa.gif odchylenie dla Okęcia -0,00 ;-) ciekaw jestem jaki okres referencyjny stosuje NOAA

Ardo | 2014-07-01, 13:28

Na Podhalu jest inaczej

Na Podhalu to czerwiec jest najbardziej mokrym miesiącem w skali roku. W Zakopanem również.

p | 2014-07-01, 12:29

W skali kraju...

...czerwiec miał odchylenie około -0.2 w stosunku do lat 1961-1990 i około -0.4 w stosunku do lat 1981-2010. Był to najchłodniejszy czerwiec od 2009 (-0.6 w stosunku do 1961-1990). Chłodniej było również w 2005 (-0.3), 2004 (-0.5). Najchłodniejszy czerwiec XXI w. wystąpił w 2001 (-1.4), zaś w XX w. w 1923 (-4.0).

Albert-Wwa | 2014-07-01, 09:05

Czerwiec 2014 - wstępna ocena

Jak Polska długa i szeroka, juz się rozlega lament, jaki to fatalny, zimny, ponury był tegoroczny czerwiec. A tymczasem z danych warszawskich wynika, że... mieścił się w granicach szerokiej normy! Tak jest. Jego śr temp w stolicy 16,5 st.C to zaledwie o 0,3 st. poniżej normy dla (skądinąd ciepłego) okresu lat 1981-2010. Czyli mieści się w widełkach +/-0,5 st. (szerokiej normy). Opad atmosferyczny 73 mm, czyli w normie. Liczba dni opadowych 13, czyli dokładnie tyle, ile być powinno. Dni gorących (Tmax 25+ st.) było (w stolicy) - 6. To tak strasznie mało? Otóż, normalnie jest ich raptem... 8. I tak dalej... Szanowne Upałoluby: to był TYPOWY czerwiec! SORRY, TAKI MAMY KLIMAT !!

Ewa | 2014-07-01, 09:23

Odp: Czerwiec 2014 - wstępna ocena

Jakby lipiec i sierpień też był taki typowy, to byłoby calkiem przyjemne lato dla kogoś, kto tak, jak ja nie nie znosi zbyt wysokich temperatur. I kocham nasz polski klimat za taki czerwiec.

podlasianin | 2014-07-01, 10:10

Odp: Czerwiec 2014 - wstępna ocena

W Białymstoku ten czerwiec był cnatomiast hłodny, jeżeli nie powiedzie zimny. Średnia temperatura wyniosła zaledwie 14,6 stopnia, czyli około 1,3 stopnia poniżej i tak niskiej normy. Noce przez większość miesiąca były lodowate. Usłonecznienie było mizerne( poniżej 200h!!). Masz rację Albercie mówiac, że w W-wie był czerwiec w normie, tylko jeden dzień byłem w stolicy i dało się odczuć tą ogromną różnice temperatur, mimo że odległość od tych miast to tylko około 200km.

RadomirW | 2014-07-01, 12:43

Odp: Czerwiec 2014 - wstępna ocena

Ciekawi mnie ile wyniosłoby odchylenie od normy w dół gdyby nie ten niecały tydzień prawie upalny na początku miesiąca. -2, -2,5 a może więcej, czyli miesiąc byłby bardzo zimny? Akurat patrzenie na średnią temperatury w kontekście ostatniego czerwca jest bardzo mylące, bo co z tego że średnia wychodzi tylko 0,3 stopnia poniżej normy jak przez 3/4 miesiąca były temperatury z odchyłem w dół grubo większym niż wychodzi ze średniej. A ludzie oceniają pogodę na podstawie tego co dominowało przez 3/4 miesiąca a nie na podstawie średniej. Zresztą podobnie było w zeszłym roku tylko że tam dominowały temperatury w okolicach normy a bardzo upalne 2 tygodnie na przełomie lipca i sierpnia bardzo mocno podniosły średnią. Na tej podstawie niektórzy usiłują też udowadniać że zarówno lipiec jak i sierpień były przez cały czas ciepłe. To tylko statystyka, którą sobie można dowolnie manipulować i wyliczać co się chce, tylko że niewiele to ma wspólnego z rzeczywistością.

chochlik | 2014-07-01, 13:04

Odp: Czerwiec 2014 - wstępna ocena

@Radomir Ale tak bywa od zawsze - na średnia miesiąca składają się okresy z odchyleniami zarówno dodatnimi jak i ujemnymi. Zimą łatwiej o większe odchylenia ujemne, natomiast latem o odchylenia dodatnie. Dlatego w czerwcu tydzień gorącej pogody zrównoważył 2 tygodnie chłodniejszej. Podobnie w lutym 2012 2 tygodnie wyżowych mrozów + 2 tygodnie odwilży dały ostatecznie miesiąc znacznie poniżej normy, a nie w normie. A czy dni w czerwcu z odchyleniem 2-3 stopnie poniżej normy to aż taki chłód, żeby nie wiem jak z tego powodu stękać? Wcześniejsze dni ciepłe miały odchylenie w górę 5-7 stopni względem średniej.

Lucas wawa | 2014-07-01, 14:53

Odp: Czerwiec 2014 - wstępna ocena

9 ostatnich sezonów letnich (a wręcz całych pór ciepłych) sprawiło, że większość rodaków za ‘normę’ zaczęło ostatnio przyjmować temperatury średniomiesięczne o ok. 2-3 st. wyższe od średniej wieloletniej z okresu 1981-2010. Są to jednak ponad 10-krotnie większe przewyższenia względem wzrostu Tśr wynikającego z ocieplenia klimatycznego. Ta bardzo duża dysproporcja była w dużym stopniu niwelowana okresowo dużo chłodniejszymi miesiącami w sezonach zimowych. I choć jak słusznie zauważył @chochlik latem łatwiej o większe ‘anomalie in plus’ (zaś zimą ‘in minus’), to w pogodzie nie mamy niczego zagwarantowanego. Miesiące chłodniejsze nadal mogą pojawiać się także w porze ciepłej. Ba, mogą być one nawet znacznie chłodniejsze (względem ‘normy’), jak czerwiec’2014, który to w wielu rejonach kraju zapisze się jako ‘normalny’ lub jedynie ‘lekko chłodny’. @podlasianin: Wiadomo, że Warszawa ma lepsze warunki do bycia cieplejszą od np. Białegostoku, i to także w lecie. Jednak w tym wypadku, to o czym piszesz (a więc różnicom względem ‘normy’) ma związek głównie z tym, że na NE ocieplenie pod koniec I dekady czerwca było najsłabsze (były wręcz miejsca, gdzie Tmax ani razu nie przekroczyła nawet 25 st.). Dla odmiany, w maju było inaczej – największe odchylenia ‘in plus’ względem normy były na N/NE Polski, z uwagi na adwekcję ciepła w III dekadzie maja nie z SW, lecz znad Rosji. Tak więc, uśredniony klimat – uśrednionym klimatem. Jednakże o tym, jak ‘wypadnie’ dany miesiąc na danym obszarze zależy w dużym stopniu od czynników bardziej lokalnych, przede wszystkim takich jak: kierunek takich czy innych adwekcji, stopień zachmurzenia/nasłonecznienia oraz intensywność i czas trwania opadów.