7 lutego 2014, 10:57

Prognoza pogody na 2014 rok dla Polski

Kiedy skończy się zima? Czy wiosna nadejdzie z opóźnieniem? Czy lato będzie chłodne i deszczowe, a może upalne? Czy nie będzie złotej polskiej jesieni? Mamy dla Was najnowszą prognozę sezonową.

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, wiosna będzie taka albo taka, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem pogody.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych mających miejsce na całej Ziemi. Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego też nie są dokładne.

Zima

Dotychczas była jedną z cieplejszych zim, szczególnie w południowej i zachodniej części Polski. Była również jedną z najmniej śnieżnych, ponieważ pokrywa utrzymywała się na zachodzie i południu kraju w sumie niecałe 2 tygodnie, a jej średnia wysokość wyniosła zaledwie 5 cm.

Przez większą część lutego utrzyma się aura typowa dla przedwiośnia. Nocami spodziewamy się niedużych przymrozków, choć będą też dni, kiedy mrozu nie uświadczymy przez całą dobę.

Za dnia początkowo około 5 stopni, a następnie przynajmniej przez kilka dni będzie nawet 10 stopni i więcej, szczególnie na południu kraju. Opadów będzie niewiele. Na powrót prawdziwej zimy w tym sezonie nie ma co liczyć.

Wiosna

Nadejdzie znacznie wcześniej niż w ubiegłym roku i zarazem wcześniej niż zazwyczaj ma to miejsce. Nie będziemy musieli czekać do marca, ponieważ już w lutym dominować będzie aura charakterystyczna dla przedwiośnia, która z biegiem dni będzie płynnie i niemal niezauważalnie przechodzić we wczesną wiosnę.

Druga najbardziej lubiana przez Polaków pora roku będzie bardzo ciepła, sucha i słoneczna. Jednak sielankę pogodową może przerywać zjawisko, którego doświadczyliśmy w 2007 roku, również po łagodnej zimie. Były nim nocne i poranne przymrozki, które okazały się groźne dla upraw.

Pojawiły się one za sprawą spływów zimnych mas powietrza podczas suchej i pogodnej aury, gdy ciepło z gruntu intensywnie promieniowało w przestrzeń kosmiczną. W 2007 roku temperatury bliskie absolutnym rekordom zimna nawiedziły nasz kraj w pierwszych dniach maja.

Tym razem zagrożenie dla roślinności może się pojawić już w kwietniu i potrwać do końca maja. Bardzo długim rządom "zimnych ogrodników" będzie towarzyszyć niedostatek opadów, powodujący posuchę, która również może się dać we znaki rolnikom.

Lato

Nie będzie już tak gorące, jak ubiegłoroczne. Powinniśmy się spodziewać umiarkowanej temperatury. Będą okresy chłodniejsze, jak i cieplejsze. Jednak ostatecznie lato może zostać uznane za nieudane, ponieważ często będzie padać i grzmieć.

Nie będą to spokojne wakacje. Sytuacja może przypominać tę z 2010 roku, kiedy lato było ciepłe, a jednak z powodu opadów i wielokrotnych powodzi prawie w ogóle tego nie odczuliśmy. Miejmy nadzieję, że obfite deszcze tym razem nie skończą się równie źle, co w ubiegłym roku w Niemczech i 4 lata temu w dorzeczu Odry, Wisły i Warty.

Jesień

Przyzwyczaiły nas do tego, że ostatnio często były ciepłe, słoneczne i bardzo długie. Jednak w tym roku może się to zmienić. Po raz pierwszy od 7 lat jesień może się zapisać jako dość chłodna i mokra, a szczególnie jej końcówka. Jednak wcale nie będzie to oznacza, że zima rozpocznie się wcześniej. Opracowanie:

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również  elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione. Kontakt: redakcja@twojapogoda.pl
 
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:07

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Rzeki wzbierają i wylewają. Woda podchodzi pod domy

Dzisiaj, 11:34

Na skutek ulew pogarsza się sytuacja na rzekach południowej i centralnej Polski. W wielu miejscach obowiązują pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe. Rzeki wylewają i zalewają zabudowania. Strażacy mają ręce pełne roboty. Kiedy sytuacja zacznie się poprawiać?

miniatura

Jesteś meteopatą? Sprawdź, jak z tym skutecznie walczyć

Dzisiaj, 10:08

Ból głowy, łamanie w kościach, senność czy rozkojarzenie to znak, że możecie być meteopatami. Coraz więcej Polaków skarży się na różnorodne dolegliwości przy nagłych zmianach pogody. W których regionach naszego kraju "uczulonych na aurę" jest najwięcej?

miniatura

Wysoki poziom jezior na Mazurach. Sezon żeglarski opóźniony

Dzisiaj, 09:31

Z powodu wyjątkowo wysokiego poziomu wody w Wielkich Jeziorach Mazurskich nastąpi opóźnienie startu sezonu żeglarskiego, aż do momentu opadnięcia wody do bezpiecznych stanów. Czy to oznacza zakaz żeglowania i nie ma po co jechać na majówkę na Mazury?

miniatura

Kolebką ludzkości jest najgorętsze miejsce na świecie?

Dzisiaj, 07:40

Kotlina Danakilska w Etiopii jest najgorętszym miejscem na naszej planecie. To właśnie tam znaleziono dotąd najstarsze ludzkie kości sprzed prawie 3 milionów lat. Życie w biblijnym edenie nie jest łatwe. Żeby przetrwać piekielny żar trzeba się narkotyzować.

Komentarze

Dodaj komentarz

Sebastian Jaszkowski | 2014-02-10, 17:33

Wczesna Wiosna

Uuuuuuuuu to w tym roku będzie szybko cieplutko, nie to co w zeszłym roku że wiosna przyszła w połowie kwietnia.

daniel | 2014-02-09, 16:37

chłodna wiosna ,lato...

prognoza realna-bardzo możliwe że po byle jakiej zimie również pozostała część roku będzie pogodowo do kitu-tak już bywało.Co nie oznacza że tak musi być.

Heatlover | 2014-02-08, 12:38

Ciepełko

Temperatury ponad 20 stopni w kwietniu raczej pewne, w ostatnich latach nie było ich jedynie w 2010. Co prawda wolałbym żeby te upały były w lipcu, ale będę się nimi cieszyć kiedykolwiek przyjdą.

fdvfbddbd | 2014-02-08, 13:29

Odp: Ciepełko

Jak nie było 20 stopni w kwietniu 2010 roku jak było 20 stopni i więcej pod koniec kwietnia jak masz sklerozę http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/107033,bilans-kwietnia-2010-w-polsce

DEVIL | 2014-02-07, 22:50

Prognozy Sezonowe ;-).

Cały czas się zmieniają ;-).

Pascal | 2014-02-07, 21:21

Lato

Fani kierunków atlantyckich będą mieli swój Atlantyk... przez całe lato ;)

p | 2014-02-08, 09:12

Odp: Lato

Fajnie, zawsze to lepiej, niż blokada i niże Vb co 2 tygodnie ;)

pyton1990 | 2014-02-08, 11:37

Odp: Lato

No i dobrze, wolę mieć Francję przez cały rok niż Syberię przez 6 miesięcy...

Pascal | 2014-02-09, 12:27

Odp: Lato

Dla mnie może być nawet Norwegia, oszczędzę na klimie. Swoją drogą "Syberia przez 6 miesięcy" to brzmi jak efekt zybt częstego oglądania "Pojutrze".

GrzegorzNT | 2014-02-07, 07:39

Dzień Świstaka

Czyli wychodzi na to, iż pogoda Świstakowi z USA się sprawdza. Mija 1 tydzień z 6 zimowych tygodni w USA, czyli odwrotnością ciepłych w Europie. U nas ciepło i prawdopodobnie a raczej na pewno pierwsze 3 tygodnie świstakowi się sprawdzą w Europie.

andrew | 2014-02-07, 07:35

co bedzie

ten rok przypomina z lekka ten 2006 co lato okazalo sie bardzo upalne w polsce , szczegolnie lipiec , ale poczatek czerwca i tak do polowy tego miesiaca tego nie zapowiadalo ze lato bedzie tak upalne , bylo zimno i deszczowo a noce byly bardzo zimne 4 stopnie tylko , taki byl poczatek czerwca , apozniej wiadomo co sie okazalo .

p | 2014-02-08, 09:39

Odp: co bedzie

Hmmm w którym miejscu ten rok Ci przypomina 2006? W bardzo zimnym styczniu? Chyba nie, w zimnym lutym? Chyba tez nie.

Lucas wawa | 2014-02-07, 07:33

Czyli trochę więcej realizmu...(?)

Nietypowe jest dla mnie w nich to, że nie wskazują one jednoznacznie na scenariusz: ciepło, ciepło, i tylko coraz cieplej, a przy tym niemalże non-stop słonecznie... Moim zdaniem wcześniej, czy później – mimo efektu GO – pojawią się w tym roku miesiące w 'normie' i chłodniejsze, także na S i W Polski. Pytanie tylko, czy przytrafią się one już na wiosnę, w lecie, jesienią, a może dopiero wraz z nadejściem kolejnej zimy. Obecna seria wyraźnie ciepłych u nas miesięcy to w ponad 90 % ‘zasługa’ sytuacji barycznej – większe chłody w obecnym półroczu chłodnym na półkuli N najbardziej jak dotąd omijają Europę W i częściowo C. Za to, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, często leje i wieje. Dodam, że nie jestem pesymistą, tylko realistą:-)