31 stycznia 2014, 12:16

Na południu Polski już 10 stopni ciepła

Jeszcze rano trzymał solidny mróz, a po południu termometry pokazywały nawet 10 stopni na plusie. Na terenach podgórskich temperatura szaleje, a wszystkiemu winny jest wiatr halny, który próbuje wykurzyć zimę.

To, co dzieje się od kilkunastu godzin z temperaturą na południu Polski, przechodzi wszelkie ludzkie pojęcie. Wiedzą coś o tym mieszkańcy Podbeskidzia.

W Bielsku-Białej wariacje rozpoczęły się o godzinie 3:00 nad ranem, gdy temperatura wynosiła minus 5 stopni. Wtedy wiatr zmienił kierunek na południowy, zaczął osuszać i ogrzewać powietrze.

Godzinę później były już 4 stopnie, ale na plusie. Ocieplenie o 9 stopni w ciągu niecałych 60 minut, to imponujący wynik wiatru halnego. Ale to wcale nie był koniec.

Następną godzinę później wiatr zmienił kierunek i ponownie się oziębiło, bo temperatura wróciła do poziomu sprzed 2 godzin, a więc do minus 4 stopni. Nie na długo, bo o 6:00 ponownie było 5 stopni na plusie.

W ciągu 6 godzin temperatura wahała się między 4 a 6 stopni i tylko na chwilkę, około 10:00, spadła do zera. W samo południe zmierzono w cieniu 8 stopni.

Jeszcze cieplej było w Zakopanem, gdzie termometry wskazywały o 12:00 równo 10 stopni powyżej zera. Ciepłe powietrze trafiło aż na tatrzańskie szczyty, gdzie na Kasprowym Wierchu w tym samym czasie były tylko 2 stopnie mrozu. Dla porównania w Suwałkach było minus 13 stopni.

Nie są to dobre wieści dla wszystkich wypoczywających w górach. Halny przepędza zimę, a wraz z nią mróz i śnieg. Warunki narciarskie pogarszają się i tak też będzie w następnych dniach aż do całkowitego zaniku pokrywy śnieżnej.

Małopolska i Śląsk są pierwszymi regionami, które znalazły się w ramionach odwilży. Bardzo szybko rozprzestrzenia się ona również na pozostałe regiony zachodniej i południowej Polski.

Południowy wiatr typu fenowego oznacza również szkody materialne, ponieważ zgodnie z prognozami na terenach górskich i podgórskich woj. dolnośląskiego i opolskiego do niedzieli (2.02) do godzin południowych porywy wiatru mogą osiągać od 60-80 km/h na niżej położonych obszarach i ponad 90 km/h na wyższych terenach.

Wiatr może łamać gałęzie, zrywać linie energetyczne i uszkadzać dachy zabudowań. Warto zabezpieczyć wszystkie rzeczy leżące luzem na balkonach i przed domem, aby nie porwał ich wiatr i tym samym nie stanowił dla nikogo zagrożenia.

Nasi czytelnicy informują o pierwszych szkodach poczynionych przez wichurę szalejącą na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny. W rejonie Prudnika strażacy niemal bez przerwy wyjeżdżają do połamanych drzew, wiele domów nie ma prądu. Taka niestety jest cena nagłej odwilży. Opracowanie:

>>> Na zachodzie plus, a na wschodzie minus
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 22:28

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pierwsza połowa maja?

Wczoraj, 11:24

Kwiecień nie spełnił naszych oczekiwań względem wiosennej pogody. Wszyscy mamy nadzieję, że maj nam to wynagrodzi z nawiązką. Czy sprawdzi się powiedzenie "w maju, jak w raju"? A może będzie zimno i mokro, a ogrodnicy będą zmagać się z przymrozkami?

miniatura

5 lat temu o tej porze na termometrach w cieniu były 32 stopnie

Wczoraj, 09:41

Tego kwietnia na narzekaliśmy na przeszywające chłody i ciągłe deszcze. Jednak kwiecień potrafi się skończyć wyjątkowo gorąco. Tak było w 2012 roku, gdy padły wszelkie rekordy temperatury dla tego miesiąca, gdy w cieniu odnotowano nawet 32 stopnie.

miniatura

Astronauta uwiecznił tajemnicze wiry u wybrzeży Japonii

Wczoraj, 08:12

Astronauci każdego dnia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonują dziesiątki zdjęć Ziemi. Niektóre z nich pobudzają naszą wyobraźnię. Kilka lat temu kanadyjski astronauta Chris Hadfield uwiecznił ciekawe zjawisko na wodach Morza Ochockiego.

miniatura

Na Odrze i Wiśle tworzą się fale kulminacyjne

29 kwietnia 2017, 12:34

Ulewne deszcze, które od kilku dni nawiedzały południową, wschodnią i centralną Polskę zanikły. Wezbrania na mniejszych rzekach i potokach na Śląsku i w Małopolsce zaczynają uchodzić do Odry i Wisły tworząc fale kulminacyjne. Czy będą one niebezpieczne?

Komentarze

Dodaj komentarz

Jacek | 2014-02-01, 15:18

Przedwiośnie(oby)

Teraz po południu u mnie dało sie poczuć smak przedwiośnia.Coś pieknego.Wróciły śpiewy ptaków świergoty wróbli itp.A śnieg na całe szczęście dość szybko się topi.Wziąłem się nawet za małe porządki na swoim osiedlu udrożniłem spływy, obczyściłem kratki ściekowe. Ludziska to mają gdzieś nie wiem jak tak oni kochają mieć takie dziadostwo.Nie pojmę tego nigdy.

Jacek | 2014-02-01, 11:07

Zima bye bye(oby)

U mnie też już na całe szczęście trochę tego śniegu sie stopiło.No ale jeszcze sporo pozostało.Mam nadzieję że maksymalnie do wtorku/środy poza zwałami i hałdami to wszystko pozostale zniknie.

sith | 2014-02-01, 10:16

W Poznaniu 1,5 cm śniegu i ubywa

Wg UM ma być dzisiaj +5, więc śnieg nie ma większych szans...

sith | 2014-02-01, 13:00

Odp: W Poznaniu 1,5 cm śniegu i ubywa

Niespodziewanie jest plus SIEDEM :))

MKujawy | 2014-02-01, 07:44

kujawy

na kujawach od wczorajszego popołudnia temperatura wyraźnie rośnie, wieczorem opady marznacego deszczu i -6, chociaz w dzien dochodzilo do -9 stopni. Teraz -6, wiatr nieco słabszy.

marek wawa | 2014-02-01, 00:10

zima

W Warszawie po nocnych opadach sniegu lezy teraz z 25 cm w nocy temperatura spadla do -16 stopni w ciagu dnia bylo -7 stopni.Teraz jest -9 stopni i pada znow drobny snieg.

Bolek | 2014-01-31, 22:44

Powolna odwilż

W centrum kraju (Łask, woj.łódzkie) o godzinie 12 w południe było +3. Aktualnie -1. Śniegu powoli ubywa. Pewnie niedługo w centrum jak i na zachodzie wystąpią opady marznącego deszczu, który uprzykrzył nam życie tydzień temu. Jeszcze wczoraj w centrum o tej samej godzinie było -8. Odwilż powoli postępuje chociaż wątpie, aby było to trwałe przedwiośnie. Jeszcze pewnie będzie jakiś jeden krótki epizod zimowy. A propo prognoz TVN-u, że w połowie lutego temperatury w całym kraju będą sięgać 14 stopni to chyba na pogórzu przy halnym. :)

ciepłolubny | 2014-01-31, 20:58

Powolny wzrost temperatury

W centrum kraju rano był mróz -13 stopni, o godz. 10 już -10, w południe -7, po południu -6 stopni, a teraz -5. Powoli, powoli, małymi kroczkami zbliżamy się ku odwilży poprzedzonej zapewne marznącymi opadami.

chochlik | 2014-01-31, 20:35

GFS nie odpuszcza

z ociepleniem w stratosferze. Może trudno to sobie wyobrazić, ale w okolicach Grenlandii temperatura na wysokości 10hPa wzrośnie o ok... 90 stopni ! ;-) Dziś jest tam ok -70*C, za 7-8 dni ma być uwaga: +20*C :-D Ekstremalne SSW .. jednak modele wciąż nie widzą przełożenia tej sytuacji ze stratosfery na troposferę.. Dzisiejsza odsłona 4tygodniowego, sezonowego modelu JMA przewiduje praktycznie przez cały luty dominacją niżów na płn Atlantyku. CFS już standardowo ciepły, teraz daje na luty ok 2-3 stopnie powyżej normy ;-]

chochlik | 2014-01-31, 21:33

Odp: GFS nie odpuszcza

Co ciekawe 'p' raportował, że niemal identyczne SSW miało miejsce w lutym 1990 .. jakie miało ono wówczas dla pogody w Polsce i w Europie chyba każdy tutaj na forum pamięta ;-) zobaczymy co się z tego wykluje.. może GFS w ogóle się wycofa z tych zapowiedzi ;-) chociaż to raczej mało prawdopodobne, bo akurat prognozy dla stratosfery są zazwyczaj dużo mniej zmienne niż te dla troposfery.

daniel | 2014-02-01, 11:34

Odp: GFS nie odpuszcza

z tego powodu o ktorym piszesz niewykluczona silna blokada od 3 dekady lutego a moze nawet troche szybciej .Bedzie ciekawie w marcu

sith | 2014-01-31, 19:39

Prognoza na luty

Jest 31 stycznia, więc czas na prognozę na luty. W lutym zimy w Poznaniu nie będzie, a mrozy będą występować jedynie w nocy. P.S. Oczywiście powyższych słów nie należy traktować z pełną powagą ;-)

Lucas wawa | 2014-01-31, 20:07

Odp: Prognoza na luty

Na ponad 90 % taka zapowiada się przynajmniej I połowa miesiąca - na S i W Polski właściwie już od pierwszego dnia lutego. Ok. 10.02 coraz bardziej prawdopodobne Tmax > +10 st. i to nie tylko pod górami. A co na całej półkuli N? W I tygodniu lutego w Ameryce N mróz się nasili, w Azji skoncentruje bardziej na E, zaś w Europie - wyraźnie odpuści:-)

sith | 2014-01-31, 20:25

Odp: Prognoza na luty

UM i GEM widzą jutro nawet +5 :))

Rar | 2014-01-31, 19:16

Do Lucas Wawa

Ja mam lepsze dane: o godz 14 -Brzesko +10 -Przemyków -8 Odległość pomiędzy miejscowościami to całe 30 kilometrów także 6 stopni na każde 10 kilometrów

Lucas wawa | 2014-01-31, 19:59

Odp: Do Lucas Wawa

Tu mogą decydować w dużym stopniu czynniki lokalne. Nasze dzielnice S/SE znalazły się dzisiaj chyba w obszarze najsilniejszych zmagań 'chłodu' z 'ciepłem', do czego przyczyniać się może nie tylko granica między masami powietrza, ale i bardziej urozmaicone ukształtowanie terenu. Różnice są bardzo imponujące - myślę, że te wszelakie kontrasty będą najbardziej znamienną cechą obecnej zimy.