15 maja 2017, 08:01

Oto najciemniejsze państwo na świecie okiem satelitów

Podczas, gdy sąsiednie państwa toną w blasku miejskich świateł, kraj ten pozostaje na ponad pół doby pogrążony w całkowitych ciemnościach. Poznajcie najciemniejsze państwo na świecie, które ujawnione zostało przez krążące po orbicie satelity.


Ciemności w Korei Północnej na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Fatalny stan infrastruktury energetycznej, masowe przerwy w dostawach prądu trwające nie godzinę, lecz wiele dni, a do tego brak ogrzewania i całkowite ciemności nocami - tak wygląda życie w Korei Północnej, najciemniejszym państwie świata.

Jeden z najbardziej ubogich krajów, licząc według dochodu na głowę mieszkańca, boryka się z wieloma problemami. Jednym z największych jest zima, ponieważ to właśnie wtedy pobór energii wzrasta tak szybko, że konieczne są długotrwałe, nieprzewidziane przerwy w jej dostawach.


Ciemności w Korei Północnej na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Dla milionów mieszkańców oznacza to nie tylko całodobowe ciemności, lecz przede wszystkim brak ogrzewania, a przecież temperatura potrafi spadać grubo poniżej zera. Egipskie ciemności panujące w Korei Północnej można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych. Kontrastuje z licznie oświetlonymi miastami w sąsiedniej Korei Południowej i Chinach.

Jedyną świetlną wyspą jest stolica Pjongjang, zamieszkiwana przez ponad 3 miliony ludzi. Jeśli porówna się ją do Seulu, stolicy sąsiedniej Korei Południowej, to różnica w oświetleniu jest uderzająca. Na zdjęciu satelitarnym świetnie widoczna jest chyba najbardziej oświetlona granica na świecie, która nazywana jest Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną, choć tak naprawdę jest najbardziej zmilitaryzowaną granicą na naszej planecie.


Pogranicze obu Korei na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Po wojnie koreańskiej dochód na mieszkańca w Korei Południowej wzrósł 17-krotnie w porównaniu z dochodem mieszkańca Korei Północnej. Południowa część półwyspu zajęła 12. miejsce w produkcji energii elektrycznej i 10. miejsce w jej zużyciu.

Tymczasem Korea Północna zajmuje dopiero 71. miejsce w produkcji energii i 73. miejsce w jej zużyciu. Przepaść widoczna jest więc nie tylko na zdjęciach satelitarnych, lecz również w statystyce. To prawdziwa "czarna dziura" na mapie wschodniej Azji.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

pyton1990 | 2017-05-15, 12:33

Czarny protest

Ten kraj jest śmieszny, pod warunkiem że nie jest się jego mieszkańcem :)

Lukasz160391 | 2017-05-15, 12:54

Odp: Czarny protest

Zobaczymy, czy będzie Ci do śmiechu, jak KRDL rozpęta III Wojnę Światową zabijając przy okazji Trumpa oraz równając z ziemią USA, o czym mówię różne przepowiednie. Chyba, że przesadzam...?

marek | 2017-05-15, 14:36

Odp: Czarny protest

@Lukasz160391 przesadzasz :-) III WŚ zapewne wybuchne ale raczej nie w ten sposób, to nie tak że zamach w Sarajewie rozpoczął I WŚ ona była przygotowywana już od co najmniej 10 lat a to był tylko pretekst. Teraz główni gracze: Chiny i USA nie są jeszcze gotowi. Za 10 lat kto wie ale teraz skończy się ewentualnie na wojnie w Korei gdzie USA i Chiny sprawdzą się na tej zasadzie co z ZSRR 60 lat temu też w Korei. Albo pod kuratelą obu mocarstw Korea Pln zostanie wlaczona do Pld i tyle Ps czym Korea miałaby zrównać USA jedną głowicą?? ona nawet nie doleci do USA

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-05-15, 15:46

Odp: Czarny protest

@Łukasz Przesadziłeś i to bardzo :D

Lukasz160391 | 2017-05-15, 16:50

Odp: Czarny protest

@marek No to mnie "pocieszyłeś" :P Jeśli ma być III WŚ, to niech będzie. Tylko nie za mojego życia. Niech trzecia wojna wybuchnie za 60 lat, wtedy i tak już będę leżał spokojnie pod ziemią (bo wątpię żebym dożył 86 lat)

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-05-15, 22:27

Odp: Czarny protest

@Łukasz To ile będziesz żył zależy w dużej mierze od genetyki. Jeśli udałoby nam się zniszczyć gen odpowiadający za starzenie się to żylibyśmy wiecznie.

hello | 2017-05-15, 09:37

Na pewno?

Wiele państw Afryki też nie jest zbyt rzęsiście oświetlonych.