15 maja 2017, 08:01

Oto najciemniejsze państwo na świecie okiem satelitów

Podczas, gdy sąsiednie państwa toną w blasku miejskich świateł, kraj ten pozostaje na ponad pół doby pogrążony w całkowitych ciemnościach. Poznajcie najciemniejsze państwo na świecie, które ujawnione zostało przez krążące po orbicie satelity.


Ciemności w Korei Północnej na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Fatalny stan infrastruktury energetycznej, masowe przerwy w dostawach prądu trwające nie godzinę, lecz wiele dni, a do tego brak ogrzewania i całkowite ciemności nocami - tak wygląda życie w Korei Północnej, najciemniejszym państwie świata.

Jeden z najbardziej ubogich krajów, licząc według dochodu na głowę mieszkańca, boryka się z wieloma problemami. Jednym z największych jest zima, ponieważ to właśnie wtedy pobór energii wzrasta tak szybko, że konieczne są długotrwałe, nieprzewidziane przerwy w jej dostawach.


Ciemności w Korei Północnej na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Dla milionów mieszkańców oznacza to nie tylko całodobowe ciemności, lecz przede wszystkim brak ogrzewania, a przecież temperatura potrafi spadać grubo poniżej zera. Egipskie ciemności panujące w Korei Północnej można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych. Kontrastuje z licznie oświetlonymi miastami w sąsiedniej Korei Południowej i Chinach.

Jedyną świetlną wyspą jest stolica Pjongjang, zamieszkiwana przez ponad 3 miliony ludzi. Jeśli porówna się ją do Seulu, stolicy sąsiedniej Korei Południowej, to różnica w oświetleniu jest uderzająca. Na zdjęciu satelitarnym świetnie widoczna jest chyba najbardziej oświetlona granica na świecie, która nazywana jest Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną, choć tak naprawdę jest najbardziej zmilitaryzowaną granicą na naszej planecie.


Pogranicze obu Korei na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Dane: NASA.

Po wojnie koreańskiej dochód na mieszkańca w Korei Południowej wzrósł 17-krotnie w porównaniu z dochodem mieszkańca Korei Północnej. Południowa część półwyspu zajęła 12. miejsce w produkcji energii elektrycznej i 10. miejsce w jej zużyciu.

Tymczasem Korea Północna zajmuje dopiero 71. miejsce w produkcji energii i 73. miejsce w jej zużyciu. Przepaść widoczna jest więc nie tylko na zdjęciach satelitarnych, lecz również w statystyce. To prawdziwa "czarna dziura" na mapie wschodniej Azji.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

pyton1990 | 2017-05-15, 12:33

Czarny protest

Ten kraj jest śmieszny, pod warunkiem że nie jest się jego mieszkańcem :)

Lukasz160391 | 2017-05-15, 12:54

Odp: Czarny protest

Zobaczymy, czy będzie Ci do śmiechu, jak KRDL rozpęta III Wojnę Światową zabijając przy okazji Trumpa oraz równając z ziemią USA, o czym mówię różne przepowiednie. Chyba, że przesadzam...?

marek | 2017-05-15, 14:36

Odp: Czarny protest

@Lukasz160391 przesadzasz :-) III WŚ zapewne wybuchne ale raczej nie w ten sposób, to nie tak że zamach w Sarajewie rozpoczął I WŚ ona była przygotowywana już od co najmniej 10 lat a to był tylko pretekst. Teraz główni gracze: Chiny i USA nie są jeszcze gotowi. Za 10 lat kto wie ale teraz skończy się ewentualnie na wojnie w Korei gdzie USA i Chiny sprawdzą się na tej zasadzie co z ZSRR 60 lat temu też w Korei. Albo pod kuratelą obu mocarstw Korea Pln zostanie wlaczona do Pld i tyle Ps czym Korea miałaby zrównać USA jedną głowicą?? ona nawet nie doleci do USA

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-05-15, 15:46

Odp: Czarny protest

@Łukasz Przesadziłeś i to bardzo :D

Lukasz160391 | 2017-05-15, 16:50

Odp: Czarny protest

@marek No to mnie "pocieszyłeś" :P Jeśli ma być III WŚ, to niech będzie. Tylko nie za mojego życia. Niech trzecia wojna wybuchnie za 60 lat, wtedy i tak już będę leżał spokojnie pod ziemią (bo wątpię żebym dożył 86 lat)

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-05-15, 22:27

Odp: Czarny protest

@Łukasz To ile będziesz żył zależy w dużej mierze od genetyki. Jeśli udałoby nam się zniszczyć gen odpowiadający za starzenie się to żylibyśmy wiecznie.

hello | 2017-05-15, 09:37

Na pewno?

Wiele państw Afryki też nie jest zbyt rzęsiście oświetlonych.