22 października 2013, 07:41

Polacy zatruwają Unię Europejską

Polskie i bułgarskie miasta okupują pierwszą dziesiątkę najbardziej zatruwających powietrze miast w całej Unii Europejskiej. Sprawdź, czy mieszkasz w jednym z nich i Twoje zdrowie jest z tego powodu zagrożone.

Europejska Agencja Środowiska (EEA), zajmująca się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego, opublikowała właśnie raport na temat zanieczyszczenia powietrza w Europie.

Wyniki kilkuletnich badań pogrążyły Polskę, stawiając nasz kraj na podium najbardziej zatrutych krajów w Unii Europejskiej.

Poza szczegółowymi analizami dotyczącymi najbardziej groźnych gazów i substancji w powietrzu, powstała lista 386 najbardziej zanieczyszczonych miast.

Pierwszą dziesiątkę okupują wyłącznie miasta polskie i bułgarskie. Niechlubnym liderem zostało miasto Pernik w zachodniej Bułgarii, gdzie średnio w ciągu roku odnotowano aż 180 dni z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Na drugim miejscu również znalazło się miasto bułgarskie, tym razem Płowdiw, z wynikiem 161 dni. Na trzeciej pozycji umieszczono Kraków i nie jest to wcale zaskoczenie, ponieważ od dłuższego czasu miasto pod Wawelem uważane jest za najbardziej skażone w Polsce i jedno z czołówki w Europie.

Krakowianie średnio przez 151 dni w roku (5 miesięcy) wdychają powietrze, którego jakość przekracza dopuszczalne normy. Wśród polskich miast w pierwszej dziesiątce znaleźć można również Nowy Sącz (126 dni), Gliwice (125 dni), Zabrze (125 dni), Sosnowiec (124 dni) i Katowice (123 dni).

Dla porównania w Berlinie normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są tylko przez 32 dni, w Brukseli przez 29 dni, w Paryżu przez 15 dni, a w zdecydowanie najczystszej stolicy europejskiej, hiszpańskim Madrycie, przez 7 dni.

>>> Zanieczyszczone powietrze polskich uzdrowisk

Mapa zanieczyszczenia pokazuje, że poza południową i środkową Polską trują też północne regiony Włoch oraz większość krajów południowo-wschodniej Europy. To oczywiście skutek sposobu ogrzewania domostw.

Podczas, gdy miasta, które przeszły w większości na ogrzewanie centralne, mają najlepszą jakość powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, to obszary, gdzie wciąż korzysta się z pieców węglowych są zanieczyszczone.

Kraje zachodniej Europy rewolucję w ogrzewaniu przeszły w latach 70. ubiegłego wieku, po tym jak wzrosła zachorowalność na choroby układu oddechowego i krążenia, spowodowane wnikaniem do tkanek organizmu drobnych pyłów będących wynikiem spalania paliw stałych, w tym głównie węgla.

Nie bądźmy więc zaskoczeni, że z opóźnieniem dziesiątek lat podobna rewolucja szykuje się także w Polsce. Władze zamierzają powoli, ale systematycznie wycofywać piece węglowe, zastępując je bardziej ekologicznymi formami ogrzewania, które, choć początkowo nie będą tanie, to jednak z biegiem czasu bardzo przysłużą się naszemu zdrowiu.

Badania mówią same za siebie, tam, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest największe, tam też odnotowuje się największą liczbę nowotworów układu oddechowego. Na Górnym Śląsku, który jest pod tym względem liderem, notuje się aż 5 razy więcej zachorowań na raka płuc i oskrzeli niż na Mazurach czy Podlasiu.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) ogłosiła właśnie, że powietrze, którym oddychamy na zewnątrz (do tej pory zwane mylnie świeżym) może wywoływać raka wobec czego zanieczyszczenie atmosfery trafiło na oficjalną listę karcynogenów. Naukowcy obliczyli, że tylko w 2010 roku zanieczyszczenie powietrza doprowadziło do przedwczesnej śmierci 3,2 miliona osób na świecie.

200 tysięcy zgonów nastąpiło z powodu raka płuc. Połowę z tej liczby "zawdzięczamy" kominom chińskich fabryk i jeszcze kilku innych krajów wschodnioazjatyckich. Na zanieczyszczenie powietrza składają się spaliny emitowane przez samochody, fabryki, elektrownie i domowe urządzenia, a skład tych zanieczyszczeń bardzo różni się w różnych miejscach globu. Opracowanie:

>>> Już tej zimy będzie zakaz palenia węglem


Mapa zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym (PM10). Czerwone kropki oznaczają miasta z największym stężeniem pyłu, a zielone najmniejszym. W Polsce na czerwono dominują regiony południowe i centralne, a na zielono północne. Dane: EEA.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

mars | 2013-10-22, 21:34

ukraina

Ukraina ma Czarnobyl który jest najbardziej zanieczyszczony

Bartek | 2013-10-22, 14:47

Geotermia

85% Polski ma bardzo dobre położenie, jeśli chodzi o pozyskiwanie ciepła geotermalnego. Sprawdźcie sami, takie ciepłownie funkcjonują w Polsce np. w Uniejowie, Pyrzycach czy Bańskiej Niżnej. Jest to nie tylko "czyste" ciepło, ale i sporo tańsze.

jasiek | 2013-10-22, 11:01

Serwiliści

Polska zawsze musi "wyskoczyć przed orkiestrę". Żałosny ranking, a nasi politycy "od siedmiu boleści" maja kolejny pretekst do ugnębienia Narodu, oczywiście w imię dyrektyw UE (czytaj; "wypocin" Eurokołchozu). Kiedy skończy, ta nasza "legendarna" bezwarunkowa "potulność", (czytaj: serwilizm) wobec Jewropejskiego Sojuza. Nawet Czesi i Słowacy z nas się śmieją do łez , że nie potrafimy bronić swoich interesów narodowych wobec Eurosojuzu.

jasiek | 2013-10-22, 11:43

Odp: Serwiliści

Nie chcę być żle zrozumiany. O ile jestem zdeklarowanym przeciwnikiem niejakiego antrpogenicznego GO, to na pewno opwiadam się za ochroną środowiska i "czystym powietrzem". Z jednym zaś wyjątkiem- tylko nie pod dyktando Eurokołchozu, który jest tak samo wynaturzoną organizacją państw jak Blok Wschodni. Co się do cholery porobiło z tym narodem. Za komuny Polacy potrafili nie raz, nie dwa postawić się Sowietom, a teraz za przeproszeniem - "wchodzą na kolanach do tyłka , bez wazeliny" Brukseli. Za komuny czułem się naprawdę dumny, że jestem Polakiem, a dziś czuję się jak Jaśnie Uniżony Sługa Eurokomuny.

Mchal | 2013-10-22, 08:50

Brudno?

No, to teraz pozamykajmy miasta. Wcześniej fabryki, zakłady ....daliśmy radę! Powietrze sie polepszyło w całym roku....no ale zima! To wyzwanie dla miast! A z innej beczki. Proszę o artykół które miasta w Europie w UNi sa najbardziej energochlonne, ekspansywne, zatłoczone w powietrzu na rzekach, morzach. A tym samym pobierają masę energi i jej spalają /ropa,gaz/ no, tych spalin nie Zabrze widać. Zatem wyzwanie, czekam na artykół . Pozdrawiam i nie dajmy sie zwariować.

GrzegorzNT | 2013-10-22, 08:32

ekologia

Jak widać Polska jest bardzo zacofanym krajem, w którym ciepło uzyskuje się z elektrociepłowni konwencjonalnych, zaś prąd z elektrowni, również opalanych węglem. A pseudolekolodzy protestują, gdy tylko jest mowa o elektrowni atomowej, bo to taki ciemnogród bojący się nowych technologii. W zachodniej Europie, zresztą prawie w całej Europie buduje się elektrownie atomowe i widać jak jest, czysto, bez wielkich kominów. Polska pozostaje dziurą w centralnej Europie z zacofanymi poglądami. Jak widać w naszym kraju bardziej ekologiczne jest spalanie węgla, zanieczyszczenie powietrza pyłami i gazami, niszczenie powierzchni ziemi przez kopalnie oraz zbiorniki poflotacyjne, ale jesteśmy mega ekologiczni. Niemcy takie uprzemysłowione, gęsto zaludnione a jakie czyste, a u nas dużo lasów, jezior, mała urbanizacja i co... syf, a powinno być odwrotnie.

Michał | 2013-10-22, 08:59

Odp: ekologia

Panie Grzegorzu, gdzieś czytałem o tym jak nasi politycy chcą składowac co2 pod ziemią. Tylko "my" na to poszliśmy. Proszę sprawdzić, z ciekawości ile to kosztuje, co zablokujemy sobie pod ziemią i na jaki czas? A i gdzie mieliśmy uran a go już nie ma i dlaczego. Ile to kosztuje? I czy atom jest tani? Pozdrawiam!

GrzegorzNT | 2013-10-22, 09:24

Odp: ekologia

Może atom nie jest tani, ale trzeba w końcu pójść tym torem, jakim poszły kraje zachodniej Europy. Może węgiel jest tańszy, ale nie wiem czy opłaca się płacić kary za emisję zanieczyszczeń z nim związanych. A kiedyś pokłady węgla się skończą, wtedy dopiero zaczną się schody. No chyba, że opłacalny będzie import węgla i pompowanie kabzy innym krajom. Jak widać inne kraje potrafią sobie radzić z problemem atomu i to nie tylko te dużo bogatsze od nas. Gdyby Niemcy, Holandia, Belgia, W.Brytania, Włochy, bazowały na paliwach takich jak w Polsce to dopiero byłby tam syf, Londyn byłby jedną chmurą dymu.