27 sierpnia 2013, 06:52

Zobacz i uwiecznij galaktykę Andromedy

Nasz czytelnik sfotografował jeden z najbardziej malowniczych obiektów ziemskiego nieba. To galaktyka Andromedy, która choć jest oddalona o miliony lat świetlnych, to jednak można ją dostrzec gołym okiem. Nasz poradnik pomoże Wam nie tylko ją zobaczyć, lecz również uwiecznić na zdjęciu.

Galaktyki to nic innego jak zbiorowiska gwiazd, planet i pyłu kosmicznego, rozrzucone po otchłani Wszechświata.

Jedną z najbliższych nam jest galaktyka Andromedy. Jest ona galaktyką spiralną, z wyglądu bardzo podobną do naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.

Światło, aby dotrzeć z Ziemi do galaktyki Andromedy, musi pokonać tak dużą odległość, że zajmuje mu to aż 2,5 miliona lat.

To oznacza, że Andromeda, którą widzimy na nocnym niebie, tak naprawdę wyglądała równo 2,5 miliona lat temu. Aby zobaczyć jej bieżący wygląd, będziemy musieli poczekać drugie tyle.

Naukowcy są zdania, że Andromeda za 5 miliardów lat zderzy się z Drogą Mleczną, tworząc jedną dużą galaktykę. Póki co jednak teoria ta nie została oficjalnie potwierdzona, a na jej namacalną weryfikacje poczekamy bardzo długo.

Andromeda, choć bardzo nam odległa, jest na tyle duża i jasna, że można ją ujrzeć gołym okiem. Wystarczy tylko wybrać się w bardzo ciemne miejsce, z dala od świateł miejskich.

Szczególnie na obserwacje polecamy Halę Izerską w Sudetach oraz rejon dawnej wsi Bukowiec w południowej części Bieszczadów, ponieważ są to najciemniejsze miejsca w Polsce.

Wzrok należy zwrócić ku konstelacji Andromedy, która widoczna jest wysoko na niebie wschodnim. Galaktyka Andromedy (M31) znajduje się w punkcie o współrzędnych: 00h 42m 44,3s +41° 16' 09"... zobacz mapkę

Kiedy już dostrzeżemy ten nikły obiekt, warto go uwiecznić. Poniższe zdjęcie zostało wykonane przez naszego czytelnika Huberta Dróżdża. Wykorzystał on do tego celu aparat fotograficzny Canon EOS 450D (cena 1500-2000 zł), który zamontował na teleskopie Sky-Watcher 150/750 NEQ6 (cena 1000-1500 zł).

Przy pomocy takiego sprzętu możecie się zachwycać swoimi astrofotografiami większości najpiękniejszych obiektów ziemskiego nieba, nie tylko galaktykami, ale też planetami. www.twojapogoda.pl

>>> Dowiedz się, jak fotografować Księżyc i planety


Galaktyka Andromedy. Fot. Hubert Dróżdż dla TwojaPogoda.pl

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Lysy | 2013-08-29, 18:52

cena

Tuba optyczna Sky-Watcher BKP 150/750 to koszt 700zł,a montaż NEQ6 TO NIE JAKIŚ TYSIĄC TYLKO 4349 w wersji SYNTREK a w wersji PRO 4949zł, więc prosze autora o zapoznanie się z cenami ,a nie pisać farmazonów,astrofoto to jest studnia bez dna,filtry,redukcje,korektory,kamery itd hobby fajne ,ale drogie pozdrawiam

zxcvbnm | 2013-08-27, 21:46

Zanieczyszczenie świetlne

Jaki stopień zanieczyszczenia świetlnego jest w południowo-wschodniej części dzielnicy Wawer w Warszawie ? Chodzi o Falenicę i Aleksandrów.

ziom | 2013-08-29, 17:06

Odp: Zanieczyszczenie świetlne

W Warszawie? Chyba nie chcesz M31 zobaczyć z Warszawy koleś? Haha, no nie żartuj przynajmniej z 30km wyjedź w mieście nie masz szans.

Daniel | 2013-08-27, 17:05

Paralaktyk

No dobra, ale do tego jeszcze potrzebny jest statyw paralaktyczny, które jak podejrzewam nie został wliczony w cenę teleskopu. Cena takiego statywu to na oko kolejny tysiak.

ppp | 2013-08-28, 11:52

Odp: Paralaktyk

ten HEO6 którego użyto do zrobienia tego zdjęcia kosztuje ponad 4 tyś więc jest droższym od aparatu i teleskopu razem wziętych

hdhdfhfdh | 2013-08-27, 10:57

kosmos

za 5 miliardów lat ludzkości na ziemi już nie bedzie bo za niecałe 2 iliardy lat temperatura na ziemi bedzie już niezdatna dla nas do życia z powodu starzejącego sie słońca z wiekiem bedzie coraz wieksze wiec tego zderzenia ludzkość nie uświadczy z ziemi no chyba że przeniesie sie na inną planete zdatną do rzycia

Adam | 2013-08-27, 12:24

Odp: kosmos

Jak mówią, żyj i dać rzyć innym.

ktustru | 2013-08-27, 16:10

Odp: kosmos

Wiesz co słońce zacznie się '' powiększać '' za ok. 5 miliardów lat aby za 7 miliardów stać się niebieskim karłem ... a nie za dwa . Ale jeśli człowiek dalej będzie w ten sposób postępować ( wojny , ocieplenie , itp.) nie dożyjemy nawet 2100 roku ;/