31 maja 2013, 17:16

Burze przyniosły ciekawe zjawiska

W piątek burze przez wiele godzin przechodziły nad północną Polską niosąc ulewy, grad i porywisty wiatr. Jednak zaskakujące zjawiska, które potrafią zjeżyć włosy na głowie, działy się również na południu kraju.

W piątek (31.05) pogodę w Polsce można było podzielić na tą, która panowała w dzielnicach północnych i w reszcie kraju. Wszystko przez burze, które szczególnie upodobały sobie właśnie te regiony, które wczoraj były najspokojniejsze.

Już przed południem w pasie od Pomorza po Podlasie zaczęły się gromadzić chmury, które z każdą godziną były coraz większe i coraz ciemniejsze.

Od południa chwilami gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem przechodziły nad Pomorzem, Warmią, Mazurami i Podlasiem. A także nad północnymi regionami Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Kujaw i Mazowsza.

Na szczęście zjawiska nie były aż tak intensywne i niszczycielskie jak wczoraj. Mimo to w ciągu jednej godziny mogło spaść od 5 do 25 mm deszczu, lokalnie 50 mm, grad o średnicy 1-3 cm, a wiatr osiągać w porywach 70-90 km/h. Możliwe więc były podtopienia, uszkodzenia drzew i zabudowań oraz przerwy w dostawach prądu.

Do momentu aż zachmurzenie wzrosło i pojawiły się deszcze i burze regiony północne były najcieplejszymi w naszym kraju. Termometry w cieniu wskazały tam nawet 23 stopnie. Chłodniej było tylko nad samym morzem.

W pozostałych regionach kraju słońce przeplatało z przelotnymi, chwilami dość obfitymi opadami deszczu, ale burze nie występowały. Temperatura też nie była zbyt wysoka, ponieważ wynosiła od 17 do 20 stopni.

Nasi czytelnicy uwiecznili próbujące się tworzyć trąby powietrzne. Nad Sienicznem k. Olkusza w Małopolsce dziś około godziny 15:30 pojawił się ładnie uformowany lejek, ale przez 20 minut nie sięgnął ziemi, a więc zjawisko to należy fachowo nazywać kominem chmurowym.

Podobnie było w Porębie k. Zawiercia w woj. śląskim około godziny 16:15, gdzie komin chmurowy był grubszy, ale również podręcznikowa trąba powietrzna z niego nie powstała. Oba lejki pojawiły się na tej samej dobrze rozbudowanej chmurze, które wędrowała w pasie od Krakowa po Częstochowę.


Fot. Marcin Krzystanek, Sieniczno k. Olkusza w woj. małopolskim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Marcin Krzystanek, Sieniczno k. Olkusza w woj. małopolskim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Michał Majewski, Poręba k. Zawiercia w woj. śląskim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Michał Majewski, Poręba k. Zawiercia w woj. śląskim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Karolina Zacharek, Białogard w woj. zachodniopomorskim dla TwojaPogoda.pl

Sobota też w kratkę

W sobotę (1.06) pogoda również w kratkę, bo prawie w całym kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu na przemian z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Burze przejdą nad województwami północnymi i północno-wschodnimi i mogą być gwałtowne.

Wyjątek stanowić będą obszary centralne, południowe i zachodnie, gdzie padać będzie intensywnie i przez wiele godzin. W ciągu całego dnia spadnie od 10 do 20 mm deszczu, a to naprawdę bardzo dużo.

Na termometrach w najcieplejszej porze dnia ujrzymy w cieniu od 15-17 stopni na południu do 20-24 stopni na północy kraju. W strefie wielogodzinnych opadów na zachodzie kraju mniej niż 15 stopni. www.twojapogoda.pl

Jak postępować podczas burzy?

1. Pozostań w domu, wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
2. Trzymaj się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek.
3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do 4. Nie używaj przedmiotów takich, jak wędki, kije golfowe.
4. Nie przebywaj w wodzie i małych łódkach.
5. Schroń się w samochodzie - w przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie po karoserii nie penetrując wnętrza.
6. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 m.
7. Unikaj szybkiego ruchu na otwartej przestrzeni.
8. Poszukaj schronienia w budynku, jaskini, kanionie, wąwozie, dolinie.
9. Jeśli w pobliżu nie ma schronienia, należy unikać wysokich obiektów w okolicy (np. drzew).

>>> Sprawdzaj na bieżąco ostrzeżenia pogodowe

Poniżej mapa obrazująca, gdzie teraz znajdują się burze. Czerwone kropki oznaczają najnowsze wyładowania. Aby odświeżyć mapę, należy wcisnąć na klawiaturze przycisk F5 (aktualizacja co 5 minut): 
Dane: Burze.dzis.net

 
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 15:01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Alarm pogodowy! Wieczorem i w nocy przejdą silne burze

Dzisiaj, 10:28

Czeka nas bardzo niespokojne popołudnie, wieczór i noc. Z zachodu na wschód Polski będą wędrować ulewne deszcze, a wraz z nimi burze, miejscami z gradem i porywistym wiatrem. Niewykluczone są nawet trąby powietrzne. Gdzie zjawiska będą najbardziej gwałtowne?

miniatura

Fala upałów w Anglii. Tak gorąco nie było w czerwcu od 41 lat

Dzisiaj, 08:09

Mieszkańcy Anglii przeżyli w ostatnich dniach największą falę upałów od kilkudziesięciu lat. Wczoraj nastąpiło jej apogeum. Termometry pokazały w cieniu aż 35 stopni. Pogotowie niemal bez przerwy jeździło do ludzi, którzy omdleli. Czy to zapowiedź gorącego lata?

miniatura

Czy w Polsce burza może przechodzić przez 15 godzin?

Wczoraj, 07:35

Czy my żyjemy w kraju tropikalnym? Z pewnością takie wrażenie mogli w lipcu 2012 roku odnieść mieszkańcy Wrocławia i okolic, ponieważ burze przetaczały się tam przez całe 15 godzin. Jak to się stało, że afrykańskie klimaty zawitały do Polski?

miniatura

Powitaliśmy lato. Dzisiaj najdłuższy dzień w tym roku

Wczoraj, 06:24

Dzisiaj wczesnym rankiem, gdy wychodziliście z domu do pracy lub szkoły, na północnej półkuli Ziemi oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Mamy tym samym dzisiaj najdłuższy dzień w całym roku, który potrwa nawet 17 godzin. Jaki będzie początek lata?

Komentarze

Dodaj komentarz

Mariusz | 2013-06-01, 21:26

Burze i ulewa w Szczecinie

Wczoraj z powodu ulewy, która przeszła nad Szczecinem wraz z gwałtowną burzą na ulicy Struga zalana została droga pod wiaduktem kolejowym. Sparaliżowany był ruch w prawobrzeżnej części miasta. Komunikacja miejska w ogóle nie kursowała, a część autobusów która jeździła miała opóźnienia rzędu 210 - 235 minut.

Ardo | 2013-06-01, 20:37

Funnel

Ładnie zdjęcia zwłaszcza tego białego leja.

kikaniniuanspjca | 2013-06-01, 19:13

Burza??????

A u nas na Dolnym Śląsku zimno i leje. 12 stopni max i zero widoków na ciepło. Mam dość ulew które trwają tygodniami. Burzy w tym roku jeszcze NIE BYŁO

Karolina | 2013-06-01, 12:40

burza

Sebastianie, trzeba było chwycić za aparat, była powalająca :)

Spring | 2013-06-01, 12:15

Moje obawy pewnie się sprawdzą

Cały czas chyba od początku roku mamy nietypowy rozkład wszystkiego co jest odpowiedzialne za pogodę.Co to oznacza,deszcze,niże z południa,czasem nawałnice,obecnie Północ Europy gorąca,południe jak na tą pore roku zimne,nie lepiej na Zachodzie np.Niemcy czy w tym roku było tam +25 ?

m-stawski | 2013-06-01, 08:36

Ostatni GFS to jakaś porażka

Cały zeszły tydzień pokazywał nam wyżową aurę po 2.06. A teraz nagle zmiana. I wg niego cały czas niże i niże. To jest jakaś porażka. Jakoby ten wielki wyż co miał powstać 1030 hpa nie da rady niżykowi o 1000 hpa. To już jest szczyt wszystkiego by nie można się było doczekać pogody słonecznej i spokojnej, bo niżowe ścierwo nie chce ustąpi. Co to za warunki, że niże kotłują się dokładnie nad Polską i końca nie widać mimo że wcześniej były zapowiadane zmiany

GrzegorzNT | 2013-06-01, 10:33

Odp: Ostatni GFS to jakaś porażka

No niestety mój scenariusz pogodowy się sprawdza. Szkoda, że GFS tak się zmienił, teraz praktycznie słońca za dużo on nie widzi. Jakaś dziwna ta pogoda w tym roku, a na działce mam potop.

m-stawski | 2013-06-01, 13:16

Odp: Ostatni GFS to jakaś porażka

Tak to porażka zupełna. Nie umieć prognozować nawet na okres tygodnia i zmieniać prognozy na niżowe kiedy dzień wcześniej widziało się wyż. Pisze ogólnikowo bo już cholera bierze jak się patrzy na tych pożal się Boże speców od pogody.

Art | 2013-05-31, 23:50

co łoni piszą:D ha

okolice Bielska-Białej.. piszą tutaj że najcieplej dziś na północy a ok godz.12.00 kiedy wstałem;) niebo zachmużone na przemian ze słoncem i prawie 24 stopnie ale wił dość mocny,chłodny wiatr, pózniej sie rozpogodziło i zamiast robic sie cieplej było ok 20 st. także nie tylko na północy północy było dzis najcieplej:P!!

Sebastian Tobiasz | 2013-05-31, 23:03

Burza

Karolina, wydaję mi się, że widziałem tę chmurkę szelfową. Mieszkam w Biesiekierzu. ;- )

m-stawski | 2013-05-31, 22:27

Pogoda wyżowa po weekendzie.

I w końcu nastanie a dodatkowo będzie bardzo ciepło. A i zapowiedzi ostatniej odsłony GFS o ochłodzeniu od czwartku są mało prawdopodobne. Będziemy pod tym samym wyżem co sprowadza gorące powietrze za koło podbiegunowe stąd też i nas się raczej nie ochłodzi. GFS czasem ma jakieś odchyły.

Janek | 2013-05-31, 22:09

Gliwice - super pogoda

W Gliwicach po południu super pogoda - granatowe niebo, pełne słońce i widoczność na 80 km - widać było Babią z Gliwice. Piękny czas na opalanie się i grilowanie.

Bisson | 2013-06-01, 03:24

Odp: Gliwice - super pogoda

No to jak anaberg widziałeś to albo Łabędy albo Kopernik bo z tąd widać. A teraz północą burza idzie. słychać i widać . szkoda że na północnymi rewirami przechodzi.