26 maja 2013, 04:37

Na Suwalszczyźnie stanął największy termometr

Polski biegun zimna wreszcie doczekał się godnego mu pomnika, który będzie podkreślał niezwykłość tamtejszego klimatu. Jest nim prawie 3-metrowy termometr, największy tego typu na całym świecie.

Od kilku lat mówiło się o konieczności doniosłego zaakcentowania surowego klimatu, jaki panuje na Suwalszczyźnie.

To niewątpliwie najzimniejsze miejsce w Polsce położone na nizinach. To również jeden z najbardziej ubogich regionów w naszym kraju, gdzie turystyka wciąż mocno kuleje.

Aby przyciągnąć przyjezdnych zdecydowano się stworzyć coś, co będzie nową, albo pierwszą, wizytówką Suwalszczyzny.

Miał powstać najwyższy w całej Europie termometr wysoki na 42 metry. Plany nieco okrojono, bo niestety nie znaleźli się sponsorzy, ale mimo to i tak jest się z czego cieszyć.

W Nowej Wsi koło Suwałk, przy  Ośrodku Maniówka, u bram Wigierskiego Parku Narodowego, właśnie odsłonięto termometr o wysokości 265 centymetrów, który jest przypięty do wieży widokowej na kształt wiatraka... zobacz

Termometr jest wykonany ze szkła borowo-krzemowego o średnicy 10 mm. To właśnie szkło czyni go wyjątkowym, ponieważ nigdzie na świecie termometru o takiej wysokości nie zbudowano. Wkrótce termometr znajdzie się na łamach słynnej Księgi Rekordów Guinnessa.

Słupek termometru jest wypełniony alkoholem, który barwiony jest na tradycyjny, dobrze znany nam błękitny kolor, dzięki specjalnemu barwnikowi z domieszką nafty. Dzięki temu termometr będzie wskazywać temperaturę nawet w bardzo niskich temperaturach z których Suwalszczyzna przecież słynie.

Dlaczego jest to tak niezwykły zakątek naszego kraju i koniecznie trzeba go odwiedzić, choćby latem? Ponieważ na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat najczęściej notowana była tam najniższa średnia roczna temperatura spośród polskich nizin.

Podczas największych fal mrozów temperatura z łatwością przekraczała tam minus 30 stopni. Oczywiście są w naszym kraju miejsca jeszcze zimniejsze, ale znajdują się one na obszarach podgórskich i górskich. Nie są jednak miarodajne zgodnie z surowymi przepisami ustanowionymi przed laty przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).

Biegunem zimna w danym kraju zostaje miejsce wyłącznie położone na nizinach o najniższej temperaturze wieloletniej, najmroźniejszych okresach zimowych i najchłodniejszych okresach letnich. Do tej definicji jak ulał pasują Suwałki, nieduże miasto zamieszkiwane przez 70 tysięcy ludzi.

Znajduje się tam oficjalna stacja meteorologiczna IMGW, zlokalizowana na północnym przedmieściu, przy ulicy Pułaskiego. Na polskiej Syberii 12 stycznia 1950 roku odnotowano aż minus 35,5 stopnia, zaś wieloletnia amplituda temperatury sięga 72,5 stopnia (od minus 35,5 stopnia do plus 37 stopni).

Jednak jak się okazuje to nie Suwałki zasługują na miano tej najzimniejszej miejscowości na Suwalszczyźnie i jednocześnie na polskich nizinach. Zaszczyt ten należy się wsi Wiżajny, położonej około 30 kilometrów na północ od Suwałk, blisko granicy z Litwą i Obwodem Kaliningradzkim.

Tuż przed wsią wznoszą się wzgórza, a jedno z nich ma wysokość 292 metrów. Znajduje się na nim turbina wiatrowa, która zasila w energię elektryczną miejscowe zabudowania. Można tam dotrzeć drogą wojewódzką nr 651. To właśnie na tym wzgórzu, tuż obok wiatraka od wielu lat notuje się najniższą średnią temperaturę powietrza.

Ze wzgórza rozpościera się zapierająca dech w piersi panorama Suwalszczyzny, a dokładniej pełnego uroku Suwalskiego Parku Krajobrazowego ze słynną górą o wulkanicznym kształcie, nazywaną Suwalską Fudżijamą.

W tym samym czasie, gdy w Suwałkach 3 lutego 2012 roku temperatura spadła do minus 29 stopni, to na wiżajnowskich wzgórzach spokojnie przekraczała mroźną trzydziestkę, a więc było to najzimniejsze miejsce na polskich nizinach, z dala od gór.

Zobaczcie jak wygląda biegun zimna na zdjęciach, które zamieszczamy poniżej. Uwieczniliśmy nie tylko najwyższy punkt Suwalszczyzny z turbiną wiatrową, lecz także panoramę Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 23:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Spędź tanio urlop w Arktyce. To proste! Oto nasz poradnik

Wczoraj, 11:03

Choć wydaje nam się, że wycieczka do Arktyki musi być horrendalnie droga, to jednak nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko sprytnie zaplanować sobie przeloty i za niewielkim wydatkiem spędzić kilka niezapomnianych dni wśród lodowców. Opiszemy, jak to zrobić.

thumbnail

Będzie mokro i gorąco. Czeka nas inwazja komarów?

Wczoraj, 10:11

Przed nami bardzo mokry i zarazem gorący okres. To idealne warunki do mnożenia się wyjątkowo dokuczliwych komarów. Władze większych miast już wypowiedziały im totalną wojnę. Gdzie tych owadów będzie najwięcej i jak sobie z nimi radzić?

thumbnail

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do połowy czerwca?

29 maja 2016, 10:08

Maj kończy się gorąco i burzowo, a jaka będzie pierwsza połowa czerwca? Też bardzo ciepła, czy też chłodna? Przyniesie sporo opadów i burz, a może będzie sucha i słoneczna? Komu aura będzie sprzyjać, rolnikom czy plażowiczom? Sprawdźmy.

thumbnail

41-latek zabity przez piorun, a sezon dopiero się zaczyna

29 maja 2016, 09:19

Sezon burzowy rozpoczął się wcześniej niż zwykle i to od razu pierwszą śmiertelną ofiarą, którą błyskawica dosięgła na stokach Babiej Góry. Zdarzenie to przypomina nam, że podczas burzy nigdzie nie możemy się czuć bezpiecznie. Jak unikać piorunów?

Komentarze

Dodaj komentarz

Bianka | 2013-05-26, 10:53

temperatury

A ten rekord ciepła Suwałk, czyli 37 st. też niczego sobie.

Malukas | 2013-05-26, 09:45

Suwałki

A dziś tam ponownie Suwałki i okolice będą najcieplejszym obszarem w PL. Ostatnio często ten trend pojawia się. To jest normalne, dawniej też tak sie zdarzało czy to tylko tego roczna anomalia z bliższego wpływu E Europy klimatu kontynentalnego, który w ostatnim czasie(kilku tygodni) jest najcieplejszym rejonem Starego Kontynentu.

Damian Dąbrowski | 2013-05-26, 09:44

Ostatnio Suwałki bywały biegunem ciepła :)

Mieliśmy w tym tygodniu kilka razy taką sytuację, że Suwałki były biegunem ciepła i to zarówno jeśli chodzi o temp. max. jak i min. Właśnie w okresie maj-sierpień zdarzają się czasem takie dni. Wszystko zgodnie z zasadą klimatu kontynentalnego. Paradoksalnie Suwałki dużo częściej bywają biegunem ciepła niż np. Katowice :-))