Na Suwalszczyźnie stanął największy termometr

26-05-2013, 04:37

Na Suwalszczyźnie stanął największy termometr

Zobacz więcej w kategorii: Pogoda i klimat

Polski biegun zimna wreszcie doczekał się godnego mu pomnika, który będzie podkreślał niezwykłość tamtejszego klimatu. Jest nim prawie 3-metrowy termometr, największy tego typu na całym świecie.

Od kilku lat mówiło się o konieczności doniosłego zaakcentowania surowego klimatu, jaki panuje na Suwalszczyźnie.

To niewątpliwie najzimniejsze miejsce w Polsce położone na nizinach. To również jeden z najbardziej ubogich regionów w naszym kraju, gdzie turystyka wciąż mocno kuleje.

Aby przyciągnąć przyjezdnych zdecydowano się stworzyć coś, co będzie nową, albo pierwszą, wizytówką Suwalszczyzny.

Miał powstać najwyższy w całej Europie termometr wysoki na 42 metry. Plany nieco okrojono, bo niestety nie znaleźli się sponsorzy, ale mimo to i tak jest się z czego cieszyć.

W Nowej Wsi koło Suwałk, przy  Ośrodku Maniówka, u bram Wigierskiego Parku Narodowego, właśnie odsłonięto termometr o wysokości 265 centymetrów, który jest przypięty do wieży widokowej na kształt wiatraka... zobacz

Termometr jest wykonany ze szkła borowo-krzemowego o średnicy 10 mm. To właśnie szkło czyni go wyjątkowym, ponieważ nigdzie na świecie termometru o takiej wysokości nie zbudowano. Wkrótce termometr znajdzie się na łamach słynnej Księgi Rekordów Guinnessa.

Słupek termometru jest wypełniony alkoholem, który barwiony jest na tradycyjny, dobrze znany nam błękitny kolor, dzięki specjalnemu barwnikowi z domieszką nafty. Dzięki temu termometr będzie wskazywać temperaturę nawet w bardzo niskich temperaturach z których Suwalszczyzna przecież słynie.

Dlaczego jest to tak niezwykły zakątek naszego kraju i koniecznie trzeba go odwiedzić, choćby latem? Ponieważ na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat najczęściej notowana była tam najniższa średnia roczna temperatura spośród polskich nizin.

Podczas największych fal mrozów temperatura z łatwością przekraczała tam minus 30 stopni. Oczywiście są w naszym kraju miejsca jeszcze zimniejsze, ale znajdują się one na obszarach podgórskich i górskich. Nie są jednak miarodajne zgodnie z surowymi przepisami ustanowionymi przed laty przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).

Biegunem zimna w danym kraju zostaje miejsce wyłącznie położone na nizinach o najniższej temperaturze wieloletniej, najmroźniejszych okresach zimowych i najchłodniejszych okresach letnich. Do tej definicji jak ulał pasują Suwałki, nieduże miasto zamieszkiwane przez 70 tysięcy ludzi.

Znajduje się tam oficjalna stacja meteorologiczna IMGW, zlokalizowana na północnym przedmieściu, przy ulicy Pułaskiego. Na polskiej Syberii 12 stycznia 1950 roku odnotowano aż minus 35,5 stopnia, zaś wieloletnia amplituda temperatury sięga 72,5 stopnia (od minus 35,5 stopnia do plus 37 stopni).

Jednak jak się okazuje to nie Suwałki zasługują na miano tej najzimniejszej miejscowości na Suwalszczyźnie i jednocześnie na polskich nizinach. Zaszczyt ten należy się wsi Wiżajny, położonej około 30 kilometrów na północ od Suwałk, blisko granicy z Litwą i Obwodem Kaliningradzkim.

Tuż przed wsią wznoszą się wzgórza, a jedno z nich ma wysokość 292 metrów. Znajduje się na nim turbina wiatrowa, która zasila w energię elektryczną miejscowe zabudowania. Można tam dotrzeć drogą wojewódzką nr 651. To właśnie na tym wzgórzu, tuż obok wiatraka od wielu lat notuje się najniższą średnią temperaturę powietrza.

Ze wzgórza rozpościera się zapierająca dech w piersi panorama Suwalszczyzny, a dokładniej pełnego uroku Suwalskiego Parku Krajobrazowego ze słynną górą o wulkanicznym kształcie, nazywaną Suwalską Fudżijamą.

W tym samym czasie, gdy w Suwałkach 3 lutego 2012 roku temperatura spadła do minus 29 stopni, to na wiżajnowskich wzgórzach spokojnie przekraczała mroźną trzydziestkę, a więc było to najzimniejsze miejsce na polskich nizinach, z dala od gór.

Zobaczcie jak wygląda biegun zimna na zdjęciach, które zamieszczamy poniżej. Uwieczniliśmy nie tylko najwyższy punkt Suwalszczyzny z turbiną wiatrową, lecz także panoramę Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Gdzie w Wielkanoc spadnie deszcz i może zagrzmieć?

Dzisiaj, 08:30

Pogoda w tegoroczną Wielkanoc powinna dopisać, zamiast mrozu i śniegu, jak przed rokiem, będziemy mieć ponad 20 stopni w cieniu. Pojawią się jednak zjawiska, które mogą nam popsuć rodzinny spacer. Jakie?

thumbnail

Jak to możliwe, że człowiek wpływa na obfitość deszczu?

Dzisiaj, 07:40

Na łamach pisma "Nature" opublikowano jedne z pierwszych badań, które tak szczegółowo opisują wpływ zmian klimatycznych na ekstremalne zjawiska pogodowe, powodujące straty materialne i śmierć wielu ludzi.

thumbnail

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku

Wczoraj, 17:29

Meksyk nawiedził w ostatnich godzinach jeden z najsilniejszych wstrząsów ziemi od początku tego wieku. Mieszkańcy, którzy przygotowują się do świąt, wpadli w panikę. Zakołysały się wieżowce w Mexico City.

thumbnail

Coraz groźniejsze przymrozki. Mogą spowodować klęskę

Wczoraj, 09:10

Ostatnie noce i poranki przyniosły w całym kraju przymrozki. Miejscami przy gruncie temperatura potrafiła spaść nawet do minus 8 stopni. Kiedy mróz ustąpi i czy będzie groźny dla upraw w następnych tygodniach?

thumbnail

Na Mount Everest zeszła najbardziej zabójcza lawina

Wczoraj, 08:44

Na stokach Mount Everestu zeszła dzisiaj najtragiczniejsza lawina w historii. Porwała ze sobą 16 osób. Matka wszystkich gór przeżywa doroczny najazd turystów. Jeden z nich wkrótce skoczy ze szczytu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Bianka | 2013-05-26, 10:53

temperatury

A ten rekord ciepła Suwałk, czyli 37 st. też niczego sobie.

Malukas | 2013-05-26, 09:45

Suwałki

A dziś tam ponownie Suwałki i okolice będą najcieplejszym obszarem w PL. Ostatnio często ten trend pojawia się. To jest normalne, dawniej też tak sie zdarzało czy to tylko tego roczna anomalia z bliższego wpływu E Europy klimatu kontynentalnego, który w ostatnim czasie(kilku tygodni) jest najcieplejszym rejonem Starego Kontynentu.

Damian Dąbrowski | 2013-05-26, 09:44

Ostatnio Suwałki bywały biegunem ciepła :)

Mieliśmy w tym tygodniu kilka razy taką sytuację, że Suwałki były biegunem ciepła i to zarówno jeśli chodzi o temp. max. jak i min. Właśnie w okresie maj-sierpień zdarzają się czasem takie dni. Wszystko zgodnie z zasadą klimatu kontynentalnego. Paradoksalnie Suwałki dużo częściej bywają biegunem ciepła niż np. Katowice :-))