2 maja 2013, 10:36

To jest najstarsze i największe drzewo

Najstarsze drzewa w naszych parkach mają "zaledwie" kilkaset lat. Daleko im jednak do tych najbardziej wiekowych. Te rosną tylko w jednym kraju na świecie i pamiętają epokę brązu.

Drzewo Matuzalema jest najstarszym żywym organizmem na naszej planecie. Wyjątkowa odmiana sosny powstała 5 tysięcy lat temu i pamięta czasy, kiedy po ziemi chodzili ludzie pierwotni, jeszcze nie znający żelaza.

Drzewo, które swą nazwę zaczerpnęło od najstarszego człowieka w Biblii, dziadka Noego, rośnie w Górach Białych w Kalifornii.

Niestety na własne oczy nie można go zobaczyć, ponieważ wstępu do ścisłego rezerwatu chronią leśnicy.

Lokalizacja prastarej sosny nie jest znana publicznie, aby chronić ją przed aktami wandalizmu. Można jednak zachwycać się jej pięknem na poniższych zdjęciach.

Jeszcze jedno drzewo można uznać za wyjątkowe, tym razem pod względem swojej wielkości. To mamutowiec olbrzymi znajdujący się w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii. Drzewo o nazwie Generał Sherman ma 1487 metrów sześciennych, 84 metry wysokości, 8 metrów średnicy pnia i waży 1200 ton.

Jego miąższość jest tak duża, jak łączna masa świerka z obszaru o powierzchni hektara. Sekwoje to najwyższe drzewa na świecie. Obecnie osiągają one wysokość prawie 100 metrów i średnicę 10 metrów.


Mamutowiec olbrzymi "Generał Sherman", największe drzewo świata.
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 13:25

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Czy kultowy film "Wodny świat" okaże się proroczy?

Dzisiaj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Dzisiaj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

miniatura

Niebawem dnia zacznie ubywać. Kiedy to się stanie?

Dzisiaj, 08:13

Co dobre, nie trwa wiecznie. Uwielbiamy, kiedy dni są długie, a noce krótkie, bo sprzyja to większej aktywności poza domem. Jednak już niedługo stanie się nieuniknione, dzień zacznie się skracać i tak też będzie przez następne pół roku.

miniatura

Czyste powietrze będzie nas kosztować setki miliardów

Wczoraj, 12:02

Walka ze smogiem nie ogranicza się jedynie do wymiany starych pieców węglowych, lecz również dostosowywania elektrociepłowni to coraz bardziej restrykcyjnych norm ustalanych przez Komisję Europejską. Wszyscy za to zapłacimy nawet setki miliardów złotych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Sandra | 2015-04-20, 13:49

Cis

A najstarszym drzewem w Polsce jest cis henrykowski - http://biurorekordow.pl/najstarsze-drzewo-polsce/

nierob | 2013-05-02, 16:58

sezon na grzyby

to jakie grzyby rosną pod tą sekwoją? Dwumetrowe? ciekawe jaki będzie ten sezon na grzyby.