2 maja 2013, 10:36

To jest najstarsze i największe drzewo

Najstarsze drzewa w naszych parkach mają "zaledwie" kilkaset lat. Daleko im jednak do tych najbardziej wiekowych. Te rosną tylko w jednym kraju na świecie i pamiętają epokę brązu.

Drzewo Matuzalema jest najstarszym żywym organizmem na naszej planecie. Wyjątkowa odmiana sosny powstała 5 tysięcy lat temu i pamięta czasy, kiedy po ziemi chodzili ludzie pierwotni, jeszcze nie znający żelaza.

Drzewo, które swą nazwę zaczerpnęło od najstarszego człowieka w Biblii, dziadka Noego, rośnie w Górach Białych w Kalifornii.

Niestety na własne oczy nie można go zobaczyć, ponieważ wstępu do ścisłego rezerwatu chronią leśnicy.

Lokalizacja prastarej sosny nie jest znana publicznie, aby chronić ją przed aktami wandalizmu. Można jednak zachwycać się jej pięknem na poniższych zdjęciach.

Jeszcze jedno drzewo można uznać za wyjątkowe, tym razem pod względem swojej wielkości. To mamutowiec olbrzymi znajdujący się w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii. Drzewo o nazwie Generał Sherman ma 1487 metrów sześciennych, 84 metry wysokości, 8 metrów średnicy pnia i waży 1200 ton.

Jego miąższość jest tak duża, jak łączna masa świerka z obszaru o powierzchni hektara. Sekwoje to najwyższe drzewa na świecie. Obecnie osiągają one wysokość prawie 100 metrów i średnicę 10 metrów.


Mamutowiec olbrzymi "Generał Sherman", największe drzewo świata.
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 19:19

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Nadchodzą ulewy, które mogą prowadzić do dużych podtopień

Dzisiaj, 11:08

Pierwsza połowa tygodnia zapowiada się wyjątkowo deszczowo. Z jednej strony przelotne ulewy związane z burzami, a z drugiej wielogodzinne ulewy. W obu przypadkach mogą one prowadzić do podtopień o dużym zasięgu. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

W Rzymie kończy się woda. Ostatnio tak było w czasie wojny

Dzisiaj, 10:25

Za tydzień mieszkańcom Rzymu przyjdzie się zmierzyć z problemem, jakiego nie doświadczyli od czasów drugiej wojny światowej. Z powodu fali upałów i suszy grożą im przerwy w dostawach wody przez wiele godzin dziennie. A to dopiero początek kryzysu.

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

Komentarze

Dodaj komentarz

Sandra | 2015-04-20, 13:49

Cis

A najstarszym drzewem w Polsce jest cis henrykowski - http://biurorekordow.pl/najstarsze-drzewo-polsce/

nierob | 2013-05-02, 16:58

sezon na grzyby

to jakie grzyby rosną pod tą sekwoją? Dwumetrowe? ciekawe jaki będzie ten sezon na grzyby.