23 stycznia 2013, 10:57

Ile dnia przybyło w ciągu miesiąca?

Minął miesiąc od początku astronomicznej zimy. Przez ten cały czas dzień systematycznie się wydłużał, a noc skracała. Dziś możemy z radością ogłosić, że zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem.

Jak pamiętamy dzień zaczął się nam wydłużać, a noc skracać, właśnie od pierwszego dnia zimy, a więc o 21 grudnia.

Po upływie miesiąca zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem i jednocześnie noc skróciła się o godzinę. Dzień trwa od 8 do 9 godzin, a nie jak w grudniu od 7 do 8 godzin.

Najkrócej dzień trwa w północnych regionach naszego kraju, ale jednocześnie przybywa go tam najszybciej.

Przykładowo w Gdańsku między wschodem a zachodem słońca upływa 8 godzin 17 minut. Dla porównania przed miesiącem dzień trwał 7 godzin 17 minut, a więc przybyło go równo o godzinę.

Dla porównania najwolniej dnia przybywa na południu kraju, ale za to tam jest najdłuższy. W Krakowie słońce wędruje ponad horyzontem przez 8 godzin 52 minuty, a więc o 50 minut dłużej niż 21 grudnia.

Mieszkańcy południowej Polski mogą się cieszyć dniem o około pół godziny dłuższym niż ludność północnej części kraju. Z biegiem miesięcy wszystko się kompensuje, bo późnym latem i jesienią jest dokładnie na odwrót.

Dzień będzie się wydłużać aż do drugiej połowy czerwca, mniej więcej z prędkością godziny miesięcznie. Zmianę odczujemy jeszcze pod koniec marca, kiedy przejdziemy na czas letni i przybywanie dnia zostanie cofnięte o miesiąc. Mimo to już teraz możemy odczuć jak błyskawicznie dzień się wydłuża.

Jeszcze w grudniu o godzinie 7:00 mieliśmy ciemności, a teraz jest już znacznie jaśniej. Podobnie jest w przypadku godzin popołudniowych, kiedy przed miesiącem o godzinie 15:00 robiło się ciemno, a obecnie o tej godzinie wciąż jest jeszcze jasno.

Długość dnia szczególnie ważna jest dla nas w najbardziej pochmurne i mokre dni, kiedy z powodu obecności niskich chmur ciemno robi się wcześniej niż, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki. www.twojapogoda.pl

>>> Kiedy słońce wyjrzy zza szarych chmur?

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 15:06

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Słonecznie i mroźno. Przy gruncie nawet minus 10 stopni

Dzisiaj, 10:00

Potężny wyż imieniem Piotr, który panuje nad zachodnią Rosją, sprowadza do nas coraz zimniejsze masy powietrza. Dzisiaj rano na wschodzie kraju temperatura spadła przy gruncie do prawie minus 10 stopni. Kolejna noc będzie jeszcze mroźniejsza.

thumbnail

Czy warto rodzić dzieci zimą? Więcej plusów niż minusów?

Dzisiaj, 07:15

Najnowsze badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości, że dzieci urodzone w zimie są zdrowsze od tych urodzonych latem, żyją dłużej, wcześniej też zdobywają cenne umiejętności, które są kluczowe w normalnym funkcjonowaniu. Jaka jest tego przyczyna?

thumbnail

Miesięczna norma opadów w dobę. Rzeki wzbierają

Wczoraj, 09:36

Były tropikalny huragan Gonzalo w niektórych regionach kraju przyniósł w ciągu tylko jednej doby tyle deszczu, ile normalnie powinno spaść przez cały październik. Jednak nie wszędzie padało aż tak obficie. W części Polski posucha nie chce odpuścić.

thumbnail

Dziury na Syberii są związane z Trójkątem Bermudzkim?

Wczoraj, 08:27

Według rosyjskich naukowców gigantyczne dziury w ziemi, które odkryto w ostatnim czasie na Syberii, są ściśle związane z innym tajemniczym zjawiskiem, spędzającym sen z powiek badaczom od dziesiątek lat. Mowa o Trójkącie Bermudzkim. Co łączy te fenomeny?

Komentarze

Dodaj komentarz

DEVIL | 2013-01-23, 22:22

Długość Dnia.

Wyraźnie już widać, jak dzień nam się już wydłużył. Z biegiem kolejnych dni, dnia będzie przybywać ;-)

C K | 2013-01-23, 11:27

Poprawki

"Z biegiem miesięcy wszystko się kompensuje, bo późnym latem i jesienią jest dokładnie na odwrót." Późną WIOSNĄ i LATEM. Wtedy dni są najdłuższe. Późnym latem i jesienią, czyli w drugiej połowie września, dzień na całym świecie trwa ok. 12 godzin. "kiedy przejdziemy na czas letni i przybywanie dnia zostanie cofnięte o miesiąc." Nic nie będzie cofnięte. Zmiana na czas letni nie zmienia długości dnia. Słońce będzie później wstawało, tak jak teraz, i będzie później zachodziło, tak jakby to było w maju, gdyby zmiany czasu nie było.

wojtek | 2013-01-23, 10:47

Tekst ad vocem Wiktora Suworowa (tego z Akwarium)

Jest defilada na Placu Czerwonym. W każdym szeregu po dwudziestu ludzi. W każdym sektorze dziesięć szeregów, dwustu ludzi. Tych sektorów jest po horyzont. Maszerują równo, aż miło popatrzeć. Każdy żołnierz przez okrągły rok wyciskał z siebie siódme poty, szkoląc się na defiladę. I to nie tylko w Moskwie, ale wszędzie. Pytanie: czy wyrzucanie wyprostowanych nóg powyżej pasa, wypinanie piersi i zadzieranie brody powyżej nosa przydatne jest na wypadek działań wojennych? Po co tracić czas na ćwiczenie kroku defiladowego? Odpowiedź: po to, żeby zmusić tysiące ludzi do reagowania w sposób bezrefleksyjny, przyzwyczaić ich do słuchania rozkazów, a nie zdrowego rozsądku. - Trudno się nie zgodzić. - Dobrze. W takim razie trzeba podobne ćwiczenia zastosować wobec setek milionów obywateli. - Zmusić obywateli, żeby maszerowali krokiem defiladowym? - Niekoniecznie. Mam na myśli treść, nie formę. Najważniejsze, żeby te ćwiczenia były absurdalne i żeby równocześnie dotyczyły setek milionów ludzi. Najlepiej zmusić ich do wykonywania jakiegoś kretynizmu. Regularnie. - Masz przykłady takich kretynizmów? - Można na przykład zmusić całą ludzkość, żeby dwa razy w roku przestawiała wskazówki zegarów. - Czym to uzasadnić? - Oszczędnością energii. - To prawda? - Skądże znowu! ............. ............ - Zatem uważasz, że nie będzie żadnego pożytku z przestawiania zegarów? - Będą tylko kłopoty. Masa kłopotów. - I nikt nie będzie oponować? - Tłum nie potrafi myśleć. Tłum przyjmie to jako coś naturalnego. Sam będzie sobie przysparzać nowych problemów. Jeśli tylko narzucimy ludzkości z dziesięć takich idiotycznych zachowań, jeśli sprawimy, że wszyscy podporządkują się bez zastrzeżeń, wtedy zawładniemy światem.

Gerard_Lublin | 2013-01-24, 07:11

Odp: Tekst ad vocem Wiktora Suworowa (tego z Akwarium)

Ogólnie Suworow to bardzo mądry człowiek, Akwarium to tylko wstęp do szerszego kręgu jego książek i programów.

Adam z Gdańska | 2013-01-24, 17:53

Odp: Tekst ad vocem Wiktora Suworowa (tego z Akwarium)

Tekst bardzo mądry, ale pasowałby raczej jako aluzja do "sensowności" zmiany czasu, a artykuł mówi o tym, że dzeń nam się wydłużył.

Michał | 2013-01-23, 10:14

Długość dnia

Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 9h w ciągu 6 miesięcy, więc średni przyrost dnia to 1,5h/miesiąc a nie 1h. Oczywiście wiadomo, że dzień nie wydłuża się jednostajnie, teraz 1h, a w marcu 2h.

Albert-Wwa | 2013-01-23, 09:41

Błędy w artykule

CYTAT: "Jak pamiętamy dzień zaczął się nam wydłużać, a noc skracać, właśnie od pierwszego dnia zimy, a więc o 21 grudnia". Najdłuższa noc to 21/22 grudnia, a więc dzień zaczął się wydłużać od 22 grudnia (a noc zaczęła się skracać z 22/23 grudnia). CYTAT: "Jeszcze w grudniu o godzinie 7:00 mieliśmy ciemności, a teraz jest już znacznie jaśniej". W grudniu o 7:00 rano w Warszawie to jeszcze była głęboka noc, szaro zaczynało się robić niewiele przed 8:00 (wschód słońca 07:45). Zresztą teraz - 23 stycznia - o 7:00 też jest jeszcze ciemno (dziś wschód słońca 07:29).

piotr | 2013-01-23, 18:13

Odp: Błędy w artykule

wrócił naczelny maruda forum

Fan Meteo | 2013-01-23, 21:02

Odp: Błędy w artykule

O! Albercik wrócił!!!!

PiotrNS | 2013-01-23, 09:07

Znów błędy

"Dzień będzie się wydłużać aż do drugiej połowy czerwca, mniej więcej z prędkością godziny miesięcznie." Zmiana długości dnia ma postać wykresu sinusoidalnego, najszybciej przybywa w pierwszy dzień wiosny i ubywa go w pierwszy dzień jesieni (zmiana długości dnia o ponad 4 minuty na dobę). W okresie pomiędzy 1 a 31 marca dnia przybędzie o około 2 godziny. Natomiast w pobliżu przesilenia zimowego i letniego zmiany są poniżej minuty na dobę

RR | 2013-01-23, 08:48

POPRAWKA

Gdzie wy rano widzicie jaśniej? Dzień nie wydłuża się po równo rano-wieczór ! Rankiem mamy dodatkowo zaledwie 15 minut ale za to wieczorem jest już 45 minut i to rzeczywiście widać.

Jan Szczecin | 2013-01-23, 08:38

jajka sadzone

Wydłużający dzień jest już zauważalny. Za 3 miesiące będzie 24 stopnie na plusie, a za tydzień długie ocieplenie.