23 stycznia 2013, 10:57

Ile dnia przybyło w ciągu miesiąca?

Minął miesiąc od początku astronomicznej zimy. Przez ten cały czas dzień systematycznie się wydłużał, a noc skracała. Dziś możemy z radością ogłosić, że zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem.

Jak pamiętamy dzień zaczął się nam wydłużać, a noc skracać, właśnie od pierwszego dnia zimy, a więc o 21 grudnia.

Po upływie miesiąca zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem i jednocześnie noc skróciła się o godzinę. Dzień trwa od 8 do 9 godzin, a nie jak w grudniu od 7 do 8 godzin.

Najkrócej dzień trwa w północnych regionach naszego kraju, ale jednocześnie przybywa go tam najszybciej.

Przykładowo w Gdańsku między wschodem a zachodem słońca upływa 8 godzin 17 minut. Dla porównania przed miesiącem dzień trwał 7 godzin 17 minut, a więc przybyło go równo o godzinę.

Dla porównania najwolniej dnia przybywa na południu kraju, ale za to tam jest najdłuższy. W Krakowie słońce wędruje ponad horyzontem przez 8 godzin 52 minuty, a więc o 50 minut dłużej niż 21 grudnia.

Mieszkańcy południowej Polski mogą się cieszyć dniem o około pół godziny dłuższym niż ludność północnej części kraju. Z biegiem miesięcy wszystko się kompensuje, bo późnym latem i jesienią jest dokładnie na odwrót.

Dzień będzie się wydłużać aż do drugiej połowy czerwca, mniej więcej z prędkością godziny miesięcznie. Zmianę odczujemy jeszcze pod koniec marca, kiedy przejdziemy na czas letni i przybywanie dnia zostanie cofnięte o miesiąc. Mimo to już teraz możemy odczuć jak błyskawicznie dzień się wydłuża.

Jeszcze w grudniu o godzinie 7:00 mieliśmy ciemności, a teraz jest już znacznie jaśniej. Podobnie jest w przypadku godzin popołudniowych, kiedy przed miesiącem o godzinie 15:00 robiło się ciemno, a obecnie o tej godzinie wciąż jest jeszcze jasno.

Długość dnia szczególnie ważna jest dla nas w najbardziej pochmurne i mokre dni, kiedy z powodu obecności niskich chmur ciemno robi się wcześniej niż, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki. www.twojapogoda.pl

>>> Kiedy słońce wyjrzy zza szarych chmur?

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Gdzie są w tej chwili chmury burzowe?

Wczoraj, 21:36

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

W których regionach kraju nękały nas ostatnio żywioły?

Wczoraj, 11:07

Od początku tego roku w pogodzie w naszym kraju sporo się działo. Mieliśmy ulewy, zagrożenie powodziowe, fale wezbraniowe w dorzeczu Wisły, burze, gradobicia i trąby powietrzne. Które regiony kraju najczęściej były nękane przez żywioły?

thumbnail

Trzeci z rzędu rekordowo ciepły miesiąc na świecie

Wczoraj, 10:10

Dzieje się rzecz niesłychana, już trzeci miesiąc z rzędu w skali globalnej jest najcieplejszym w dziejach meteorologii. Według naukowców globalne ocieplenie nie próżnuje i właśnie nam to z całą swą stanowczością pokazuje.

thumbnail

Rekordowe chłody w tropikach, upały za kołem polarnym

Wczoraj, 09:29

W różnych częściach świata w ostatnim czasie odnotowano nowe, historyczne rekordy temperatury powietrza. Na tropikalnych wyspach zrobiło się nadzwyczaj zimno, z kolei za kołem polarnym zapanowały niespotykane upały. Co się dzieje z pogodą?

thumbnail

Upały i burze. Gdzie jest ich najwięcej, a gdzie najmniej?

21 lipca 2014, 09:50

Tegoroczny sezon letni przynosi nam wiele niespodzianek. Pogoda jest wyjątkowo kapryśna i niesprawiedliwa. W jednych regionach przynosi zbyt częste burze i upały, a w innych zupełnie ich nie ma. Kto jest poszkodowany, a kto uprzywilejowany?

Komentarze

Dodaj komentarz

DEVIL | 2013-01-23, 22:22

Długość Dnia.

Wyraźnie już widać, jak dzień nam się już wydłużył. Z biegiem kolejnych dni, dnia będzie przybywać ;-)

C K | 2013-01-23, 11:27

Poprawki

"Z biegiem miesięcy wszystko się kompensuje, bo późnym latem i jesienią jest dokładnie na odwrót." Późną WIOSNĄ i LATEM. Wtedy dni są najdłuższe. Późnym latem i jesienią, czyli w drugiej połowie września, dzień na całym świecie trwa ok. 12 godzin. "kiedy przejdziemy na czas letni i przybywanie dnia zostanie cofnięte o miesiąc." Nic nie będzie cofnięte. Zmiana na czas letni nie zmienia długości dnia. Słońce będzie później wstawało, tak jak teraz, i będzie później zachodziło, tak jakby to było w maju, gdyby zmiany czasu nie było.

wojtek | 2013-01-23, 10:47

Tekst ad vocem Wiktora Suworowa (tego z Akwarium)

Jest defilada na Placu Czerwonym. W każdym szeregu po dwudziestu ludzi. W każdym sektorze dziesięć szeregów, dwustu ludzi. Tych sektorów jest po horyzont. Maszerują równo, aż miło popatrzeć. Każdy żołnierz przez okrągły rok wyciskał z siebie siódme poty, szkoląc się na defiladę. I to nie tylko w Moskwie, ale wszędzie. Pytanie: czy wyrzucanie wyprostowanych nóg powyżej pasa, wypinanie piersi i zadzieranie brody powyżej nosa przydatne jest na wypadek działań wojennych? Po co tracić czas na ćwiczenie kroku defiladowego? Odpowiedź: po to, żeby zmusić tysiące ludzi do reagowania w sposób bezrefleksyjny, przyzwyczaić ich do słuchania rozkazów, a nie zdrowego rozsądku. - Trudno się nie zgodzić. - Dobrze. W takim razie trzeba podobne ćwiczenia zastosować wobec setek milionów obywateli. - Zmusić obywateli, żeby maszerowali krokiem defiladowym? - Niekoniecznie. Mam na myśli treść, nie formę. Najważniejsze, żeby te ćwiczenia były absurdalne i żeby równocześnie dotyczyły setek milionów ludzi. Najlepiej zmusić ich do wykonywania jakiegoś kretynizmu. Regularnie. - Masz przykłady takich kretynizmów? - Można na przykład zmusić całą ludzkość, żeby dwa razy w roku przestawiała wskazówki zegarów. - Czym to uzasadnić? - Oszczędnością energii. - To prawda? - Skądże znowu! ............. ............ - Zatem uważasz, że nie będzie żadnego pożytku z przestawiania zegarów? - Będą tylko kłopoty. Masa kłopotów. - I nikt nie będzie oponować? - Tłum nie potrafi myśleć. Tłum przyjmie to jako coś naturalnego. Sam będzie sobie przysparzać nowych problemów. Jeśli tylko narzucimy ludzkości z dziesięć takich idiotycznych zachowań, jeśli sprawimy, że wszyscy podporządkują się bez zastrzeżeń, wtedy zawładniemy światem.

Gerard_Lublin | 2013-01-24, 07:11

Odp: Tekst ad vocem Wiktora Suworowa (tego z Akwarium)

Ogólnie Suworow to bardzo mądry człowiek, Akwarium to tylko wstęp do szerszego kręgu jego książek i programów.

Adam z Gdańska | 2013-01-24, 17:53

Odp: Tekst ad vocem Wiktora Suworowa (tego z Akwarium)

Tekst bardzo mądry, ale pasowałby raczej jako aluzja do "sensowności" zmiany czasu, a artykuł mówi o tym, że dzeń nam się wydłużył.

Michał | 2013-01-23, 10:14

Długość dnia

Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 9h w ciągu 6 miesięcy, więc średni przyrost dnia to 1,5h/miesiąc a nie 1h. Oczywiście wiadomo, że dzień nie wydłuża się jednostajnie, teraz 1h, a w marcu 2h.

Albert-Wwa | 2013-01-23, 09:41

Błędy w artykule

CYTAT: "Jak pamiętamy dzień zaczął się nam wydłużać, a noc skracać, właśnie od pierwszego dnia zimy, a więc o 21 grudnia". Najdłuższa noc to 21/22 grudnia, a więc dzień zaczął się wydłużać od 22 grudnia (a noc zaczęła się skracać z 22/23 grudnia). CYTAT: "Jeszcze w grudniu o godzinie 7:00 mieliśmy ciemności, a teraz jest już znacznie jaśniej". W grudniu o 7:00 rano w Warszawie to jeszcze była głęboka noc, szaro zaczynało się robić niewiele przed 8:00 (wschód słońca 07:45). Zresztą teraz - 23 stycznia - o 7:00 też jest jeszcze ciemno (dziś wschód słońca 07:29).

piotr | 2013-01-23, 18:13

Odp: Błędy w artykule

wrócił naczelny maruda forum

Fan Meteo | 2013-01-23, 21:02

Odp: Błędy w artykule

O! Albercik wrócił!!!!

PiotrNS | 2013-01-23, 09:07

Znów błędy

"Dzień będzie się wydłużać aż do drugiej połowy czerwca, mniej więcej z prędkością godziny miesięcznie." Zmiana długości dnia ma postać wykresu sinusoidalnego, najszybciej przybywa w pierwszy dzień wiosny i ubywa go w pierwszy dzień jesieni (zmiana długości dnia o ponad 4 minuty na dobę). W okresie pomiędzy 1 a 31 marca dnia przybędzie o około 2 godziny. Natomiast w pobliżu przesilenia zimowego i letniego zmiany są poniżej minuty na dobę

RR | 2013-01-23, 08:48

POPRAWKA

Gdzie wy rano widzicie jaśniej? Dzień nie wydłuża się po równo rano-wieczór ! Rankiem mamy dodatkowo zaledwie 15 minut ale za to wieczorem jest już 45 minut i to rzeczywiście widać.

Jan Szczecin | 2013-01-23, 08:38

jajka sadzone

Wydłużający dzień jest już zauważalny. Za 3 miesiące będzie 24 stopnie na plusie, a za tydzień długie ocieplenie.