25 listopada 2012, 10:08

Pogoda w ostatni tydzień listopada

Kończy się listopad, który w wielu regionach kraju był cieplejszy niż być powinien. Czy w jego ostatnim tygodniu czekają nas większe zmiany w pogodzie? Będzie nadal jesiennie czy już zimowo?

W ostatnim czasie bardzo często na południu naszego kraju termometry pokazywały 10 stopni i więcej. To stanowczo zbyt wysoka temperatura, aby ubierać się w bardzo ciepłą kurtkę.

Typowo zimowe płaszcze jeszcze będą musiały poczekać w naszych szafach na większe chłody, których, jak na razie w prognozie tygodniowej nie widać.

Widoczne są natomiast wczesnojesienne akcenty, które przyniesie nam południowy wiatr. Dzięki temu we wszystkich regionach Polski w nadchodzącym tygodniu średnia temperatura będzie wyższa od normy 30-letniej.

W regionach północnych i północno-zachodnich będzie cieplej o 1-2 stopnie, w większości regionów kraju o 2-4 stopnie, a w dzielnicach południowych nawet o 4-6 stopni.

Suma opadów z kolei najmniejsza będzie na południu i wschodzie, gdzie spadnie przeważnie od 1 do 5 mm deszczu, zaś największa na zachodzie i północy, gdzie spadnie od 15 do 30 mm i więcej, zwłaszcza na Pomorzu.

Pogoda w poniedziałek

W poniedziałek (26.11) bez porannych przymrozków z temperaturą na poziomie 3-4 stopni i gęstymi mgłami. W ciągu dnia ociepli się do 6-8 stopni, a na południu nawet 9-10 stopni.

Nigdzie nie będzie padać, ale spodziewamy się wielogodzinnego utrzymywania się mgieł, zwłaszcza w Małopolsce. Po ich ustąpieniu pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Najwięcej chmur i jednocześnie najmniej chwil ze słońcem będą mieć mieszkańcy regionów wschodnich.

Pogoda we wtorek

We wtorek (27.11) również bez przymrozków. Wczesnym popołudniem temperatura sięgnie na północy i północnym wschodzie 5-6 stopni, a w pozostałych regionach 7-9 stopni.

Najcieplej będzie kolejny dzień z rzędu na południu, gdzie niewykluczone jest nawet 10-12 stopni. Parasole przydadzą się głównie na zachodzie i północy, najmniej opadów i największe przejaśnienia w dzielnicach południowych.

Pogoda w środę

W środę (28.11) podobna pogoda z opadami na zachodzie, północy i w centrum oraz przejaśnieniami na południu. Rano bez przymrozków, a po południu przeważnie od 6 do 9 stopni. Znów najcieplej w województwach południowych, gdzie halny może przywiać nawet 11-13 stopni.

Pogoda w czwartek

W czwartek (29.11) o poranku nawet 7 stopni na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W pozostałych regionach 4-5 stopni powyżej zera. To nadal skutek południowego wiatru, który przyniesie nam nie tylko ciepłą noc i poranek, lecz również popołudnie. W całej południowej, środkowej i wschodniej Polsce 10-15 stopni.

Spodziewajmy się jednak silnego wiatru z południa, który będzie potęgować odczucie chłodu. Nad Polską znajdzie się płytki niż, który obniży ciśnienie przez co nasze samopoczucie się pogorszy. Na zachodzie i północy przez cały dzień sporo opadów deszczu, przeważnie o charakterze ciągłym.

Pogoda w piątek

Od piątku (30.11) czeka nas ochłodzenie, które objawi się porannymi przymrozkami. W górach sypnie śniegiem. W ciągu dnia od 1-2 stopni na północy i zachodzie do 2-3 stopni w pozostałych regionach kraju.

Niewykluczone, że miejscami spadnie nie tylko deszcz lecz również deszcz ze śniegiem, marznący deszcz i sam śnieg, więc krajobrazy mogą się zabielić, zwłaszcza na zachodzie i północy Polski.

Pogoda w sobotę

W sobotę (1.12) słabe opady tylko na krańcach północnych i będą miały one postać deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura o poranku na lekkim minusie, zaś w ciągu dnia wzrośnie do 1-4 stopni.

Pogoda w niedzielę

W niedzielę (2.12) ociepli się, choć rano jeszcze będzie panować niewielki mróz. Po południu jednak termometry pokażą od 2 stopni na północy do 5-7 stopni na południu naszego kraju. Tym razem deszczowo będzie tam, gdzie będzie najcieplej.

Podsumowanie prognozy

Podsumowując, nadchodzący tydzień ze znacznie bardziej dynamiczną pogodą niż ostatnio. Sporo opadów na zachodzie i północy i bardzo mało na południu. W tym ostatnim regionie najcieplej, ale też najbardziej wietrznie.

Musimy uważać na gęste mgły, w drugiej połowie tygodnia na nocne i poranne przymrozki oraz lokalne i krótkotrwałe opady deszczu ze śniegiem i śniegu, głównie na zachodzie i północy. www.twojapogoda.pl

>>> Sprawdź pogodę tygodniową dla swojej okolicy
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Gdzie są w tej chwili chmury burzowe?

Dzisiaj, 14:05

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Zbiornik retencyjny na Odrze powstanie z opóźnieniem?

Dzisiaj, 10:04

Kolejny kryzys na budowie jednego z największych zbiorników retencyjnych w Polsce, który ma uchronić blisko 2,5 miliona ludzi przed powodzią na Odrze. Czy jest jeszcze szansa, aby m.in. Racibórz, Opole i Wrocław były bezpieczne już od wiosny 2017 roku?

thumbnail

Sobota czy niedziela będzie bardziej słoneczna i ciepła?

Wczoraj, 10:33

Przed nami przedostatni weekend tegorocznych wakacji. Wielu z nas będzie go chciało spędzić na grillu lub wycieczkach. Jednak sukces naszych planów, jak zwykle zależy przede wszystkim od pogody. Czy tym razem pozwoli ona spokojnie wypocząć?

thumbnail

Kwaśne deszcze degradują lasy i glebę w Sudetach

Wczoraj, 08:21

Chociaż pierwszy raz od kwaśnych deszczach słyszeliśmy podczas gwałtownego rozwoju gospodarczego w Europie w latach 80. ubiegłego wieku, to jednak, mimo działań zapobiegawczych, nadal stanowią poważny problem, który wciąż narasta.

thumbnail

Bardzo zimny ranek. Było blisko zera. Kiedy ocieplenie?

Wczoraj, 07:05

Dzisiejszy poranek był w wielu regionach kraju najzimniejszym od 3 miesięcy. Termometry pokazały tylko nieco ponad 5 stopni, a przy gruncie było blisko zera. Kiedy skończą się poranne chłody i cieplejsze odzienie będziemy mogli schować do szaf?

Komentarze

Dodaj komentarz

Mikelis | 2012-11-26, 19:09

Zima

Słyszałem dzisiaj od koleżanki z pracy, że od 1 grudnia będzie -15 stopni w Polsce. Ciekawe, co?:)

sith | 2012-11-26, 19:47

Odp: Zima

Koleżanka ogląda tvn...

m-stawski | 2012-11-26, 11:03

GFS- Fusy

Nie ma co się podniecać kolejnymi długoterminowymi odsłonami GFSa.Ja na te prognozy zaglądam,ale traktuje jako ciekawostkę.Nie można traktować poważnie prognoz powyżej 5 dni góra 7 dni bo to są już tylko przypuszczenia.A póki co wreszcie piękna pogoda.W Warszawie od ranka czyste niebo.Po wczorajszym smutnym stratusowym dniu.Chmury zaczęły odpływać w nocy.Jest ciepło ok 8 stopni.Jutro znowu chyba się zachmurzy ale tym razem nie będą to nudne nie przynoszące opadów stratusy a chmury frontowe.Idą zmiany.Czy będzie to już początek zimy zobaczymy modele szaleją

Eros METEO. Szczecin | 2012-11-26, 03:22

Zima coraz bliżej wygląda na to:)

Czekałem na to aż w końcu rozbudują się wyże nad Grenlandią!! Model GFS na to wskazuje. Pisałem o tym zawsze, że aby w Polsce była porządna zima to też musi stacjonować nad Grenlandią potężny wyż(bądź ich zbiór). Niekoniecznie wyż musi się znajdować jedynie w okolicach Moskwy, bądź nad Skandynawią... Przekonamy się jak rozwinie się sytuacja w grudniu... Jestem dobrej myśli;) Zimowej myśli :)

Adwolf | 2012-11-26, 09:51

Odp: Zima coraz bliżej wygląda na to:)

Nie gorączkuj się tak.Równie dobrze odbuduje sie cyrkulacja strefowa na dłuzej niz tydzien i o zimie mozna zapomniec a taka mozliwosc istnieje bo listopad to juz 7 miesiac z rzedu z ujemnym NAO.Czas ujemnego nao sie juz powoli konczy.

Dingo | 2012-11-25, 20:58

Fani Zimy

Mam dla was tragiczną wiadomosc,w tym roku zima potrwa do 21 grudnia a potem koniec

YETI | 2012-11-25, 21:20

Odp: Fani Zimy

Ale brednie piszesz,ja właśnie w grudniu liczę na jakąś tam zime,bo styczeń i luty to będzie przeciwieństwo tego roku.

Damian Dąbrowski | 2012-11-25, 21:58

Odp: Fani Zimy

Dingo, dokładnie tak było zimą 88/89. Od 22 grudnia śniegu i mrozu praktycznie w ogóle już nie było. Kto nie pamięta lub nie wierzy odsyłam do Ogimetu i do map synoptycznych z tamtej zimy :) Między 22 grudnia 1988 roku a 21 marca 1989 roku w Warszawie był tylko jeden dzień z pokrywą śnieżną! (8 stycznia 1 cm). W Katowicach były 3 dni z pokrywą do 4 cm, zaś np. w Gorzowie Wielkopolskim nie odnotowano ani jednego dnia z pokrywą śnieżną! Do tego temperatura była w ciągu dnia zawsze dodatnia, nawet do +15ºC w lutym. Tylko 2 i 3 stycznia w Warszawie w ciągu dnia zanotowano „siarczysty” 1-stopniowy mróz. TO SĄ FAKTY. Wg monitoringu zim wg IMGW najcieplejsze zimy to: 1988/89 1989/90 2006/07 Oto zestaw zim z lat 1951-2011 http://images50.fotosik.pl/1676/e4b873eb5b3000dc.jpg

lekki | 2012-11-25, 22:09

Odp: Fani Zimy

No tak bo styczeń i luty to już przyszły rok

andrzej | 2012-11-25, 22:18

Odp: Fani Zimy

Damian bardzo ciekawe zestawienie. Widac na nim które zimy były najzimniejsze. SKąd to masz?ZIma 74-75 też była bardzo ciepła ale nie tak jak te trzy które wymieniłes.

Damian Dąbrowski | 2012-11-25, 22:29

Odp: Fani Zimy

Andrzej, to jest dość obszerna publikacja IMGW z 2011 roku: "BIULETYN MONITORINGU KLIMATU POLSKI ZIMA 2010-2011 (GRUDZIEŃ 2010 – LUTY 2011)" w którym umieszczono takie właśnie zestawienie. Widać na nim wyraźnie, jak ektremalnie ciepłe były zimy 88-90. Sytuacja baryczna podczas tamtych zimn była mniej więcej taka: http://images49.fotosik.pl/1689/d92a736b0a0b8351.jpg To jeden z moich osobistych skanów :)

sebastian śląsk | 2012-11-25, 23:33

Odp: Fani Zimy

Mam nadzieje, że taka sytuacja nie będzie miała trwałego skutku tej zimy. Damian, przeraziłeś mnie tym skanem ( tą mapą ) Jestem za śnieżną zimą na Górnym Śląsku :-)))

sebastian śląsk | 2012-11-25, 23:36

Odp: Fani Zimy

Lato też było gorące ! :-I

Damian Dąbrowski | 2012-11-25, 23:46

Odp: Fani Zimy

No to jeszcze jeden skan z 1 lutego 1990 http://images47.fotosik.pl/1628/c57d7310674b4ae1.jpg I tak przez całą zimę było. Na zmianę PPm/PPmc/PPms HORROR

sebastian śląsk | 2012-11-26, 00:05

Odp: Fani Zimy

Najgorsza rzecz jaka może być - zima bez zimy. Rok 90 to w ogóle cały był ekstremalny pod względem temp. MASAKRA. Mam nadzieje, że zimą PA będzie miało duży udział, a PPm/PPmc/PPms bardzo mały :-P Straszne te skany, przydatne dla zwolenników GO.

Lukasz160391 | 2012-11-26, 12:38

Odp: Fani Zimy

Widzę, że nikt z Was tutaj nie zrozumiał komentarza użytkownika "Dingo"... zima będzie do 21 grudnia bo po prostu 21 grudnia będzie koniec świata.

Nikon | 2012-11-26, 18:13

Odp: Fani Zimy

To chociaż trzymajmy kciuki, żeby do tego 21 grudnia była zimowa pogoda ze śniegiem i mrozem. :)

Dingo | 2012-11-27, 00:15

Odp: Fani Zimy

@Lukasz-brawo.@Damian-dzieki za ciekawostki.

asia papa | 2012-11-25, 20:01

pomuszcie

Potrzebuje pogode z zeszłego tygodnia . Pomużcie !!!!!

chochlik | 2012-11-25, 20:30

Odp: pomuszcie

Ty ortografia wygląda jak jakiś dowcip, ale jeśli rzeczywiście szukasz archiwalnych informacji o pogodzie to znajdziesz je na ogimet.com

chochlik | 2012-11-25, 20:51

Odp: pomuszcie

@above miało być 'Twoja ortografia' ;]

Rafal99 | 2012-11-25, 18:06

Gdzie jest Lucas wawa?

Od dłuższego czasu nie widać komentarzy Lucasa a osobiście lubiłem czytać jego opinie dotyczące pogody. Wie ktoś czemu teraz nie udziela się na forum?

mekal | 2012-11-25, 18:43

Odp: Gdzie jest Lucas wawa?

przynudzał jak flaki z olejem to sie wyniósł w końcu. Każdy jego komentarz to było to samo, sto wariantów i że kocha wszystkie pory roku.

Janek wawa | 2012-11-25, 19:28

Odp: Gdzie jest Lucas wawa?

Też uwielbiałem komentarze Lucasa. Widać, że gość zna się na meterologii i ma "lekkie pióro". Czekam na Ciebie Lucas...

Teb | 2012-11-25, 19:52

Odp: Gdzie jest Lucas wawa?

Bardzo brakuje mi jego rzeczowych i fachowych komentarzy. A jak sie komuś coś nie podoba, to niech nie czyta, proste i logiczne.

mekal | 2012-11-25, 20:34

Odp: Gdzie jest Lucas wawa?

widać lucas już nie wytrzymuje i sam siebie wywołuje :D

Rafal99 | 2012-11-25, 21:04

Odp: Gdzie jest Lucas wawa?

mekal a może ty się coś wypowiesz o sytuacji pogodowej w najbliższych dniach? Czy tylko umiesz krytykować innych?

kris | 2012-11-25, 21:30

Odp: Gdzie jest Lucas wawa?

ja tutaj tylko ze względu na lukasa zaglądałem:( ma najbardziej sensowne prognozy i warianty prognoz 7+ pozdrawiam lucasa i licze na jego powrót!

Wszystkowiedźmin | 2012-11-28, 00:00

Odp: Gdzie jest Lucas wawa?

Nie mam na jego temat specjalnie pochlebnej opinii ale czasami coś ciekawego napisze więc też bym nie był zadowolony gdyby znikł .Tak samo albert wawa które też znikł.

Lukasz160391 | 2012-11-25, 17:25

Ostatniego dnia listopada w Gliwicach będą zaledwie 2 stopnie

A już miałem nadzieję, że to będzie pierwszy od 12 lat listopad, w którym najniższa maksymalna (czyli najczęściej dzienna) temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni...

chochlik | 2012-11-25, 16:33

Modele sezonowe a zima.

Przegląd przez najnowsze odsłony modeli sezonowych na zimę 2012/2013: http://www.youtube.com/watch?v=EEjcC_J12ko MetOffice, model brazylijski i ECMWF zapowiadają względnie ciepłą zimę w naszej części Europy z dodatnim NAO (szczególnie ECMWF widzi duże ciepło). Modele rosyjski i chiński wskazują na przewagę blokad wyżowych nad Atlantykiem i zimę poniżej normy. Natomiast CFSv2 wskazuje na zimę w normie w przeważającej części Europy, ale z niżem Islandzkim i wyżem azorskim przesuniętymi trochę na południe i wyższym niż zwykle ciśnieniem nad samym biegunem. A więc dość zróżnicowane prognozy sezonowe.

Fan Meteo | 2012-11-25, 18:45

Odp: Modele sezonowe a zima.

i to jest dowód na to, że takie prognozy to bzdury, skoro wszystkie się wykluczają. Paranoja.

chochlik | 2012-11-25, 19:30

Odp: Modele sezonowe a zima.

To jest dowód tylko na to, że bazują na różnych algorytmach. Nie interesują Cię - nikt Cię do nich nie zmusza ;]

Damian Dąbrowski | 2012-11-25, 19:33

Odp: Modele sezonowe a zima.

I po co takie prognozy w ogóle są? Pierdoły, które wzajemnie się wykluczają, jak już zauważył Fan Meteo, dlatego ja nigdy nie patrzę na takie prognozy i ich nie traktuję poważnie.

chochlik | 2012-11-25, 20:32

Odp: Modele sezonowe a zima.

@Damian ECMWF, GFS, GEM i UM też się niekiedy wzajemnie wykluczają w prognozie na kolejne 2-3 dni, a i tak na nie zaglądasz.

Damian Dąbrowski | 2012-11-25, 22:10

Odp: Modele sezonowe a zima.

Chochlik, ale co ty w ogóle porównujesz? Po pierwsze te modele nigdy się nie wykluczają w tak krótkotermonowej prognozie, bez przesady. Co najwyżej nieco się różnią, np. o kilka stopni. A po drugie dobrze wiesz, że prognozy 2-3 dniowe mają bardzo dużą sprawdzalność, dlatego jest sens patrzeć na nie i tyle. Natomiast to, co ty tu przedstawiłeś, to jest jakaś komedia. Jeden model daje ciepłą zimę, drugi zimną, a trzeci w normie. To jest kabaret, a nie prognoza. Dlatego powtórzę, nie ma najmniejszego sensu w ogóle patrzeć na takie prognozy. Nawet nie wszedłem na te linki. Wystarczył mi twój opis. Rok temu tak samo ludzie pokazywali tu różne prognozy na zimę, które się totalnie wykluczały. Co roku ta sama żałosna komedia z prognozami sezonowymi.

Michał | 2012-11-25, 22:33

Odp: Modele sezonowe a zima.

bez sensu, każda wersja inna wiadomo że któraś sie sprawdzi.

sebastian śląsk | 2012-11-25, 22:56

Odp: Modele sezonowe a zima.

sezonowe prognozy można ciepłym moczem oblać tylko...

Piotr Melan | 2012-11-25, 23:04

Odp: Modele sezonowe a zima.

Nie trzeba patrzeć na prognozy sezonowe, żeby stwierdzić, że zima będzie w normie, zimna lub ciepła. To każdy głupi wie. Innych możliwości nie ma.

sebastian śląsk | 2012-11-25, 23:14

Odp: Modele sezonowe a zima.

@Michał, którą bramkę wybierasz, są dwa zonki :-)))

Damian Dąbrowski | 2012-11-25, 23:19

Odp: Modele sezonowe a zima.

Ha ha ha, Sebastian, dobre :)))))

sebastian śląsk | 2012-11-25, 23:21

Odp: Modele sezonowe a zima.

Ale Damian, taka jest prawda, dobrze o tym wiesz. A do Chochlika nic nie mam, tylko do samych prognoz sezonowych :-))

Damian Dąbrowski | 2012-11-25, 23:49

Odp: Modele sezonowe a zima.

Zgadza się. To nie chochlik robi te prognozy :) Na nie nawet moczu szkoda :))))))))))))))))))

sebastian śląsk | 2012-11-25, 23:56

Odp: Modele sezonowe a zima.

hehehehehehehhehehehhe Dziadostwo sezonowe :-P

sebastian śląsk | 2012-11-25, 16:25

Czwartek/piątek 29/30.11.2012 Dynamicznie w pogodzie

Od czwartku zmiany w pogodzie, będziemy mieli do czynienia z wieloma zjawiskami. Od silnego wiatru, który w porywach będzie dochodził do 20 - 25 m/s, ciągłych opadów deszczu, które od zachodu będą stopniowo przechodziły w deszcz ze śniegiem ( a także grad, krupę śnieżną ) a w końcu mokry śnieg ( na początku powyżej 1300 m n.p.m. ) W dalszym okresie poniżej 600 m n.p.m opady typu mieszanego od przeważnie deszczu po deszcz ze śniegiem, krupę i grad, miejscami także mokry śnieg. Od godzin po południowo - wieczornych stopniowe ochłodzenie. W wyniku spadku temperatury w wyższych partiach będzie tworzyć się oblodzenie. Na czwartek oraz piątek zostaną wydane także ostrzeżenia: .Silny wiatr, Intensywne opady deszczu, Oblodzenie. na dokładniejsze dane trzeba poczekać do wtorku/środy.

sebastian śląsk | 2012-11-25, 17:21

Odp: Czwartek/piątek 29/30.11.2012 Dynamicznie w pogodzie

Niektóre zjawiska mogą mieć charakter wyłącznie lokalny, badz wcale nie wystąpić. Pierwsze opady o charakterze zimowym powinny się pojawić w Sudetach Zachodnich. I to w wyższych partiach szczególnie ten typ opadów się pojawi. Podalem ogólny i jeszcze nie do końca przesądzony scenariusz - trzeba jeszcze poczekać na modele krótkoterminowe.

Nikon | 2012-11-25, 15:35

Zima

Prawdziwa zima, która od ponad tygodnia pokazuje GFS oczywiście co jakiś czas wycofując się z tych prognoz to istnieje prawdopodobieństwo przynajmniej 50 na 50, ze faktycznie do Polski zawita zima na początku grudnia. Kolejny argumentem, który przemawia za zimową pogodą w grudniu są prognozy sezonowe, które od wielu miesięcy wieszczą ciepłą lub nawet bardzo ciepłą zimę, a dobrze wiadomo jak prognozy długoterminowe się sprawdzają, na odwrót. :)

chochlik | 2012-11-25, 16:22

Odp: Zima

Prognoza GFS z godziny 6UTC stoi w sprzeczności z poprzednimi aktualizacjami i to wszystkich modeli, pokazując duży niż idący południem Europy. Więc będzie to raczej pojedynczy wystrzał, tak jak to było 2 dni temu kiedy w jednej z odsłon pokazał klasyczny niż genueński idący przez Węgry, Polskę i nad Rosję, czego wcześniej (ani później) żaden model już nie potwierdzał.