11 czerwca 2012, 07:05

Wraca El Niño, co nam przyniesie?

Po dwóch latach przerwy wraca anomalia El Niño, która zacznie rządzić pogodą już w pełni lata, ale największą aktywność osiągnie jesienią, zimą i wiosną. Co tym razem nam przyniesie?

Z anomalią El Niño nie mieliśmy do czynienia od wczesnej wiosny 2010 roku, kiedy jej miejsce zajęła La Niña utrzymując się wyjątkowo długo, bo przeszło 2 lata.

Wszyscy wiemy co to jest El Niño i jak poważnie niesie skutki w pogodzie w różnych regionach świata.

Kiedy zimny Prąd Peruwiański zostaje odepchnięty, a woda w Pacyfiku jest zdecydowanie cieplejsza niż zwykle, zaczynają się pojawiać anomalia atmosferyczne, które pochłaniają życie setek ludzi i przynoszą straty materialne rzędu miliardów dolarów.

Amerykańscy naukowcy poinformowali, że El Niño będzie wpływać na ziemski klimat począwszy od przyszłego miesiąca, z biegiem tygodni zwiększając swą intensywność.

Najsilniejszy wpływ na pogodę będzie mieć tradycyjnie już zimą, a więc na przełomie 2012 i 2013 roku. Nie będzie to wpływ intensywny, ale to wystarczy, aby na świecie notowane były dramatyczne anomalia pogodowe.

Scenariusz jest już bardzo dobrze znany, gdyż za każdym razem, gdy pojawia się El Niño anomalia są jednakowe.

Od stycznia do marca wyjątkowo wysokie temperatury notowane będą na Alasce, w północno-zachodniej i wschodniej części Kanady, w amerykańskiej Nowej Anglii, na wschodzie Rosji, w obu Koreach, Japonii, na południu Azji, południowym wschodzie Australii oraz na południowym wschodzie Brazylii.

Susza i wyższe niż normalnie temperatury notowane będą z kolei według schematu na południowym wschodzie Afryki i na Madagaskarze oraz na Indonezji i Filipinach. Dramatyczna susza obejmie z kolei północ Australii, Nową Gwineę i małe wyspy Oceanii leżące na północny wschód od Australii oraz północ Brazylii.

W tym samym czasie wyjątkowo gorące powietrze oraz nadmierne ilości deszczu notowane będą na Fidżi, w Polinezji Francuskiej i Ekwadorze. Same opady grubo powyżej normy spadną na stany Kalifornia, Arizona i Newada, a także na pogranicze Brazylii, Urugwaju i Argentyny oraz na afrykańskie Ugandę, Rwandę i Burundi.

Tymczasem w całej południowej części USA leżącej na północnym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej będzie wyjątkowo mokro i zimno. W Europie, w tym także w Polsce, El Niño dość często objawia się zimą temperaturami i opadami powyżej normy. Jednak nie jest tak zawsze, dlatego łagodna zima jeszcze nie jest przesądzona. www.twojapogoda.pl


Anomalia pogodowe zazwyczaj niesione przez El Niño. Dane: TwojaPogoda.pl
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 11:02

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Marznący deszcz sprawia, że drogi i chodniki są śliskie

Dzisiaj, 10:25

Niebezpieczną sytuację mamy w centralnych, wschodnich i południowo-wschodnich województwach, gdzie przy temperaturze na poziomie lekko poniżej zera pada deszcz i mżawka. Opady powodują oblodzenie dróg i chodników. Może być bardzo ślisko.

thumbnail

Następna Epoka Lodowa. Czy widać już jej początki?

Dzisiaj, 09:48

Kilkaset lat temu w Europie panowało zjawisko, które nazywane jest dzisiaj Małą Epoką Lodową. Mrozy były tak duże, że na skutej lodem Tamizie w Londynie urządzano jarmarki. Jak do tego doszło i czy grozi nam powtórka? A jeśli tak, to kiedy?

thumbnail

Nadchodzi duże ocieplenie oraz wichury i ulewy

Wczoraj, 09:37

Szykuje się spora zmiana pogody, po której wrócimy z aury, która charakterystyczna jest dla przedzimia lub łagodnej zimy do jesieni. Zanim jednak się ociepli, czekają nas porywiste wiatry i ulewne deszcze. Jak długo będzie ciepło i kiedy znów powieje zimą?

thumbnail

Coraz więcej ofiar sezonowej depresji. Google to potwierdza

Wczoraj, 08:50

Masz jesienno-zimową depresję? Psycholodzy często mówią, że to tylko mit. Jednak wyszukiwarka Google pokazuje, że to właśnie zimą najczęściej wyszukujemy fraz "depresja" i "schizofrenia". Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Komentarze

Dodaj komentarz

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 22:17

W Krtakowie solidnie prysnęło

Podali że było tam 45 mm opadu.To chyba suszy tam już nie ma.

Dominik | 2012-06-11, 23:46

Odp: W Krtakowie solidnie prysnęło

W samym Krakowie w czerwcu spadło już blisko 100mm deszczu

Wszystkowiedźmin | 2012-06-13, 01:16

Odp: W Krtakowie solidnie prysnęło

A możliwe.Ja pisałem co podali na ogimecie-to chyba wtedy było za ostatnią dobę.Nie liczyłem tego.U mnie dosyć sucho jest ale trochę ostatnio pada więc nie jest aż tak fatalnie.ale oczywiście sporo brakuje do optymalnych opadów.

Krzysiek | 2012-06-11, 13:58

Mam nadzieję

że zima będzie łagodna! A jak dla mnie, mogłoby jej w ogóle nie być ;) Albo żeby chociaż utrzymywało się te -3 stopnie cały czas a nie ciągłe roztopy zamarzanie i topnienie... Bo jeszcze bardziej nam drogi poniszczy taka huśtawka.

SzK | 2012-06-11, 13:55

Do Micka

"W Europie, w tym także w Polsce, El Niño dość często objawia się zimą temperaturami i opadami powyżej normy. Jednak nie jest tak zawsze, dlatego łagodna zima jeszcze nie jest przesądzona."

karol greń | 2012-06-11, 13:27

w środe miało lać na zachodzie , będzie jak zawsze na wschodzie

kolejna ciekawostka pogodowa, od kilku dni , do wczorajszego wieczora gfs pokazywał intensywny deszcz na zachodzie na środe , a dzisiaj się okazało że się zmieniła prognoza na intensywny deszcz na wschodzie Polski !! to już jest norma, w ciągu ostatniego tygodnia gfs pare dni przed danym dniem tj. zeszły piątek, dzisiejszy poniedziałek i najbliższa środa zapowiadał ulewy na zachodzie i taka ciekawostka : ulewy te wystąpiły na wschodzie i południu polski, zamiast na zachodzie, i niech mi nikt nie mówi że to przypadek,bo to nie jest przypadek, coś w tym musi być , że najczęściej pada na wschodzie i południu a bardzo mało na zachodzie,

ela | 2012-06-11, 13:17

zima 2009/2010

w zimie 2009/2010 bylo el nino i mielismy bardzo duzo sniegu i silne mrozy,moze nie az takie jak w ttym roku w lutym ale zima byla ostra wiec el nino nie zqwsze w europie srodkowej przynosi cieple zimy

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 11:09

Dlaczego nie ma nic o wpływie elnino...

...w lato??W czasie la nina w ciągu ostatnich 2 lipców(i nie tylko) były wyjątkowo wysokie a czasami rekordowo wysokie temperatury.Czy el nino spowoduje że te temperatury będą jeszcze wyższa.Jak dotychczas w tym roku na znacznej części Europy wschodniej i zachodniej Syberii są spore temperatury.W niektórych miejscowościach były tam na wiosnę rekordy.

lekki | 2012-06-11, 13:25

Odp: Dlaczego nie ma nic o wpływie elnino...

La Nina czy El Nino nie ma bezpośredniego wpływu na klimat w Polsce.A jeśli już to wydaje się z El Nino przynosi więcej wilgoci i tym samym chmur, czyli tym samym prawdopodobieństwo na bicie wysokich temperaturowych rekordów zwłaszcza latem i wiosną jest mniejsze. Choć ogólnie sądzę że reguły nie ma. Rekordy zarówno niskich jak i wysokich mogą być bite zarówno podczas El jak i La. I na koniec uważam że rekord kwietniowy nie zostanie już pobity o ile się oczywiście klimat nie zmienia

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 22:16

Odp: Dlaczego nie ma nic o wpływie elnino...

Ale jak temperatura powierzchni oceanów jest wyższa to można też spodziewać się wyższych temperatur.Oczywiście w Polsce efekt jest mniejszy bo daleko .W Moskwie tym bardziej.

Mick | 2012-06-11, 09:31

Wpływ El Nino na Polskę

A jaki będzie wpływ El nino na Polskę?

Nick | 2012-06-11, 11:07

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

deszcze latem, zimą, wiosną i jesienią

Wszystkowiedźmin | 2012-06-11, 11:22

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

Jak na razie za bardzo tego deszczu nie widzę a by się przydał.Przynajmniej jakiś konkretny opad-chociaż z 3 centymetry przez noc.

KlimatologKacper | 2012-06-11, 12:08

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

Gdzie nie ma tam nie ma. W wielu miejscach pierwsza dekada czerwca była deszczowa. Nie było ani dnia bez deszczu.

Wszystkowiedźmin | 2012-06-13, 01:17

Odp: Wpływ El Nino na Polskę

Podejrzewam ze jak zwykle najwięcej deszczu było tam gdzie jest najmniej potrzebny.