Pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny

13-03-2012, 13:02

Pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny

Zobacz więcej w kategorii: Pogoda i klimat

Zanim na termometrach zobaczymy 20 stopni, na łąkach, trawnikach i w naszych ogródkach zaczynają się już pojawiać pierwsze zwiastuny nadchodzącej wiosny w postaci przebiśniegów, krokusów i sasanek.

W drugiej połowie tygodnia poczujemy prawdziwą wiosnę, ale zanim to nastąpi towarzyszyć nam będą pierwsze jej akcenty.

Są to bardzo drobne kwiatki, które spotkać możemy w najróżniejszych miejscach, na trawnikach, przy drogach i oczywiście na łąkach.

To żółte i fioletowe krokusy, białe przebiśniegi i kolorowe sasanki. Ich pojawienie się oznacza, że pora roku zmienia się, żegnamy zimę, a witamy wiosnę.

Nasi czytelnicy zaczęli nam przesyłać zdjęcia pierwszych akcentów zbliżającej się wiosenki. Zobaczcie, co możecie ujrzeć wokół siebie.

Jeśli tylko będziecie mieć chęć uwiecznić te cuda przyrody, natychmiast nam je wyślijcie na adres: redakcja@twojapogoda.pl. Najlepsze zdjęcia opublikujemy na łamach specjalnej galerii wczesnej wiosny. Poniżej możecie zobaczyć pierwsze zdjęcia, które radują nasze serce. www.twojapogoda.pl


Fot. Tomasz Piecuch, Piaski Wielkopolskie w woj. wielkopolskim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Tomasz Piecuch, Piaski Wielkopolskie w woj. wielkopolskim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Tomasz Piecuch, Piaski Wielkopolskie w woj. wielkopolskim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Pinkertonion dla TwojaPogoda.pl


Fot. Marek Synowiec dla TwojaPogoda.pl
 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Zalążek trąby powietrznej nad Ziemią Łódzką

Wczoraj, 18:46

Mieszkańcy zachodniej części Ziemi Łódzkiej dzisiejszego popołudnia przeżyli chwile grozy. Nad ich głowami pojawił się zalążek trąby powietrznej. Wyglądał groźnie, ale żadnych szkód nie poczynił. Zobaczcie zdjęcie.

thumbnail

Grzmoty, deszcze, grad i silny wiatr. Śledź je na żywo

Wczoraj, 09:03

Dzisiaj w wielu regionach kraju pojawią się przelotne opady deszczu, burze, grad i porywisty wiatr. Zjawiska mogą być gwałtowne, może być więc niebezpiecznie. Śledźcie groźne zjawiska na żywo.

thumbnail

Wypalają działki, zatruwają powietrze. Możesz to zgłosić

22 kwietnia 2014, 11:32

Ruszyło bezprawne wypalanie łąk i pól. Nad polskimi wsiami i miastami zaczął się pojawiać toksyczny dym, który bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak można temu zaradzić?

thumbnail

Pogoda znów będzie niesprawiedliwa. Deszcz kontra słońce

22 kwietnia 2014, 09:18

W najbliższych dniach pogoda będzie niesprawiedliwa. W jednych regionach będzie bardzo często padać i grzmieć, a w innych nie spadnie kropla deszczu i będzie słonecznie. W której strefie Ty się znajdziesz?

thumbnail

Marzec na świecie znalazł się wśród najcieplejszych

22 kwietnia 2014, 09:04

Tegoroczny marzec w skali ogólnoświatowej był czwartym najcieplejszym w 134-letniej historii ciągłych pomiarów. Co więcej, wszystkie najcieplejsze marce odnotowano w ciągu ostatnich zaledwie 12 lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Piotrek | 2012-03-13, 23:00

Maj:)

Tak maj jest wspaniały. To miesiąc moich urodzin a Roztocze to miejsce moich narodzin :)

wiatr | 2012-03-13, 22:53

oby było ciepło

mam nadzieje, że nad morzem nawet temperatura dobije do tych 14*C, jeśli bryza się nie uaktywni oczywiście. W innym wypadku czekają nas 5-6*C max.

sebastian śląsk | 2012-03-13, 22:07

Zdecydowane 2-cyfrowe wejście dodatnich temperatur stało sie faktem :-))) Sygnalizowałem o tym na początku marca.

Zgodnie z tym, co pisałem jakiś czas temu, odnośnie prognoz na 2 i 3 dekade, jednak sie sprawdzi :-) Otóż prognozowalem dawno temu, że końcówka - przełom 2 i 3 dekady będą już ciepłe oraz wkońcu, że 3 dekada będzie już bardzo ciepła. Jak widać zanosi sie na to, że wszystko jak jeden mąż sie sprawdzi.W piątek odczujemy już ciepełko niezłe, ale to tylko wstęp do tego, jaka temperatura będzie w sobote tj odpowiedni + 18 st. C a lokalnie nawet uwaga aż + 19 st. C. Niedziela chyba jednak trochę niższa już wartość temperatury. Poprostu extra, wkońcu wyczekiwane pierwsze konkretne wejście wiosny. Trzeba wykorzystać ten czas, może pierwszy grill, jazda rowerowa albo opalanie na slońcu, wyjazd w góry...

sebastian śląsk | 2012-03-13, 22:36

Odp: Zdecydowane 2-cyfrowe wejście dodatnich temperatur stało sie faktem :-))) Sygnalizowałem o tym na początku marca.

oczywiście wtedy ( na początku marca ) prognozowałem +16 st c i + 17 st C lokalnie, teraz o jeden a nawet 2 stopnie więcej.

Wszystkowiedźmin | 2012-03-14, 09:40

Odp: Zdecydowane 2-cyfrowe wejście dodatnich temperatur stało sie faktem :-))) Sygnalizowałem o tym na początku marca.

Wygląda na to że jestem lepszym prorokiem bo już w lutym zapowiadałem ponad 20 stopni.A według tp ma być pod koniec marca 26 stopni.Jednak te mapy co podali są bez sensu.

wala | 2012-03-13, 21:42

dziwne

Leszno? skad to wziales?

Yeti | 2012-03-13, 21:35

Wiosna najpiękniejsza pora roku

Zwłaszcza Maj. Mimo wszystko jakoś na Roztoczu wyrastają kwiaty wiosenne, są też juz ptaki wiosenne, baźie,teraz wystarczy kilka dni i nocy ciepła aby krzewy pokryły się zielenią.

Yeti | 2012-03-13, 21:33

Wiosna najpiękniejsza pora roku

Zwłaszcza Maj. Mimo wszystko jakoś na Roztoczu wyrastają kwiaty wiosenne, są też juz ptaki wiosenne, baźie,teraz wystarczy kilka dni i nocy ciepła aby krzewy pokryły się zielenią.

Vipeq | 2012-03-14, 09:06

Odp: Wiosna najpiękniejsza pora roku

Nie koniecznie dla alergików ;)

mirasek | 2012-03-13, 20:33

Jak to dobrze mieszkac na zachodzie

Dobrze wam tam na zachodzie Polski, az za dobrze bym powidział. U nas na wschodzie lezy jeszcze miejscami snieg a o 15 stopniach to mozemy sobie tylko pomazyc. Jak u was w Piatek ma byc 17 to u nas około 5 i deszcz ze sniegiem. Nie wspomniałem ze codziennie rano mamy solidny mróz

Yeti | 2012-03-13, 22:08

Odp: Jak to dobrze mieszkac na zachodzie

Zależy na którym krancu wschodu ? Bo na Roztoczu śniegu jest malutko a ostatnia noc była bez przymrozku, taka będzie rownież ta noc.

Rynio | 2012-03-13, 19:16

Jaki obstawiacie rekord temp. max. na nadchodzący weekend?

Ja osobiście uważam, że będzie to Leszno lub Legnica, a temp. +20,3C.

artur t | 2012-03-13, 19:45

Odp: Jaki obstawiacie rekord temp. max. na nadchodzący weekend?

A dlaczego nie +20.2 .albo +20.4 ??

:/ | 2012-03-13, 20:37

Odp: Jaki obstawiacie rekord temp. max. na nadchodzący weekend?

Obstawiam zimno i deszcz, od kilku dni przewidują na Śląsku przejaśnienia, a wciąż szaro, zimno i mży...! Więc jak za kilka dni temperatura rzeczywiście wzrośnie i będzie słońce, to i tak będzie sukces.

Rynio | 2012-03-13, 20:44

Odp: Jaki obstawiacie rekord temp. max. na nadchodzący weekend?

Bo chciałem podać dokładną wartość do dziesiątej stopnia, żeby było profesjonalniej :). Podaj swój typ Artur, zobaczymy kto był bliżej.

Lukasz160391 | 2012-03-13, 21:59

Odp: Jaki obstawiacie rekord temp. max. na nadchodzący weekend?

To ja podaję swój typ - obstawiam że najcieplej będzie albo w sobotę albo w niedzielę a tak będzie albo w Legnicy albo w Słubicach. Obstawiam tam +19,8 stopnia. Natomiast u mnie w Gliwicach obstawiam +17 stopni.

sebastian śląsk | 2012-03-13, 22:23

Odp: Jaki obstawiacie rekord temp. max. na nadchodzący weekend?

nie no spoko, Rynio porostu prognozuje miejsce gdzie padnie max. temp. nic w tym dziwnego...

Wszystkowiedźmin | 2012-03-13, 23:45

Odp: Jaki obstawiacie rekord temp. max. na nadchodzący weekend?

Nie podam szczegółów ale niemal z pewnością będzie ponad 19 stopni a na około 90% ponad 20.Z tym że na zapowiadane 20 stopni w Warszawie nie radzę liczyć.

Mireczek | 2012-03-13, 18:52

Przebiśniegi...

Pierwsze pojawiły się w czasie roztopów na chodnikach i trawnikach. Były takie brązowe. Bleee.

KlimatologKacper | 2012-03-13, 13:59

Sprostowanie

20 stopni to temperatura letnia, nie wiosenna. Jak dla mnie to pierwsza 20-ka mogłaby pojawić się dopiero w maju. Wcześniej nie jest potrzebna.

Bartek Strzelczyk | 2012-03-13, 14:49

Odp: Sprostowanie

20 stopni to jak najbardziej temperatura wiosenna nizeli letnia jak kto uważa??Dla lata to raczej 25-30stopni.Ale ty nie lubisz zbyt dużych rozpiętości tylko klimat raczej morski z tego co zauważyłem

Przemek Kurek | 2012-03-13, 14:50

Odp: Sprostowanie

Pozwól ,że sprostuje Twoje sprostowanie. Zmarzliśmy wystarczająco więc niech jak najszybciej słońce nas ogrzeje. Niechaj będzie ciepło!

Lukasz160391 | 2012-03-13, 14:53

Odp: Sprostowanie

Według mnie temperatura letnia to 25 stopni i wzwyż. A dla mnie pierwsza 20 powinna być w I dekadzie kwietnia.

Lukasz160391 | 2012-03-13, 15:47

Odp: Sprostowanie

20 stopni w lipcu to ziąb, bo zazwyczaj latem przy tej temperaturze towarzyszą deszcze i mocniejsze wiatry. Nieraz spotkałem się w TV w prognozach latem jak mówili tak: "będzie zimno, od 19 do 22 stopni". Co innego 20 stopni w marcu czy w kwietniu, bo 20 stopni jak na kwiecień czy marzec to dużo i wtedy towarzyszy tej temperaturze słaby wiatr i pogodne niebo.

KlimatologKacper | 2012-03-13, 16:42

Odp: Sprostowanie

Dziękuję za komentarze. Kolejne sprostowania. 1. Lukasz 160391: Każdy odczuwa temperaturę inaczej. Dla mnie 20 stopni to przeważnie komfortowa temperatura. Czasem już przy 20 stopniach i dużej wilgotności jest parno i duszno. Ja osobiście latem chodzę w krótkim rękawku przy zachmurzonym niebie i 15 stopniach czy nawet 10 stopniach nad ranem. Wcale nie marznę. 30-stopniowe upały też lubię: tylko denerwuje mnie duże pocenie w takich temperaturach. Według atlasu klimatycznego typowe temperatury maksymalne przy słonecznej pogodzie to: dla połowy kwietnia 12-14 stopni, dla połowy maja 18-20, dla lipca 22-24 stopnie. Przy pogodzie niżowej niższe (za to cieplejsze noce). Pamiętajcie, że średnie temperatury kwietnia to 6-8 stopni, maja 11-13, lipca 16-18. To nie basen Morza Śródziemnego. 25-30 stopni to typowe letnie temperatury na Bałkanach, a nie u nas. A pogodynki i Mr Kret plotą bzdury. Zal słuchać. 2. Przemek Kurek: masz rację. Trzeba się wygrzać. Ale po lutowych mrozach nawet marcowe 10 stopni może być wspaniałe. Nie musi być od razu 20 stopni. 3. Bartek Strzelczyk: No nie wiem, czy lubię klimat morski. Na pewno klimat Irlandii jest lepszy niż Polski. Tyle że ja lubię pochmurne niebo, kocham mgły, ale nie cierpię opadów: zwłaszcza deszczu. Moim zdaniem najlepszy jest klimat równikowy obszarów górskich. Już o tym pisałem: taki jak w Bogocie w Kolumbii czy w Quito w Ekwadorze. To jest klimat wiecznej wiosny. A ja bardzo lubię kilkanaście stopni i wiosnę. A najbardziej kocham jesień. Uważam, że w Europie najlepszy klimat mają Azory, Madera i Wyspy Kanaryjskie. Ale o przeprowadzce nie myślę i na pogodę nie narzekam.

Jacek Zaucha | 2012-03-13, 19:05

Odp: Sprostowanie

Dokladnie kolego i co z tego ze bedzie 20 stopni jak po dwoch dniach ma byc tylko kilka stopni na plusie,a i TP znow ze wczesna wiosna uparcie dazy zeby sie jej sezonowki sprawdzily,wczesna wiosna to w lutym a nie prawie w polowie marca smieszne normalnie

artur t | 2012-03-13, 19:32

Odp: Sprostowanie

Jak można traktować poważnie komentarze kogoś kto czeka na zimę śnieg i mróz w okolicach Wielkanocy w kwietniu ??

Zbynio | 2012-03-13, 21:20

Odp: Sprostowanie

Arturze, wyjątkowo się z Tobą zgadzam.

wiatr | 2012-03-13, 21:34

Odp: Sprostowanie

dla mnie komfortowe temperatury to 25*C-30*C tak żeby bez przypału latać w krótkim rękawku, opalać się i ogólnie funkcjonować.

Wszystkowiedźmin | 2012-03-13, 23:42

Odp: Sprostowanie

Co do tego tekstu"Według atlasu klimatycznego typowe temperatury maksymalne przy słonecznej pogodzie to: dla połowy kwietnia 12-14 stopni, dla połowy maja 18-20, dla lipca 22-24 stopnie. Przy pogodzie niżowej niższe (za to cieplejsze noce)"coś pokiełbasiłeś! to mogę być średnie temperatury a nie typowe!To że wieloletnia średnia temperatura w Warszawie wynosi około 8 stopni to nie znaczy że większość dni ma taką temperaturę średnią!

KlimatologKacper | 2012-03-14, 07:57

Odp: Sprostowanie

Dzięki. Nie musicie czytać moich komentarzy. Oczywiście, że nie czekam na śnieg na Wielkanoc, ale wisi mi, czy będzie śnieg czu gorąco. Tak jak to,czy na Boże Narodzenie będzie śnieg czy wiosna. A ludziom wiecznie źle: nie ma śniegu na Boże Narodzenie- źle, nie ma wiosny w marcu - źle, jest śnieg na Wielkanoc - źle, jest deszcz - źle, nie ma deszczu - źle, nie ma 20 stopni - źle, jest upał - źle. Zawsze wam źle. P.S. Wszystkowiedźmin: tak jest, jak napisałem.Nazwij te temperatury jak chcesz: jako średnie, przeciętne, typowe. Chodzi o to że np. w połowie kwietnia średnie dobowe powinny statystycznie wynosić 6-8 stopni. Średnie dobowe za wczorajszy dzień wyniosły w wielu miejscach 6-7 stopni, czyli mieliśmy tak ciepły dzień, jaki statystycznie pojawić się powinien dokładnie za miesiąc.

Wszystkowiedźmin | 2012-03-14, 09:28

Odp: Sprostowanie

20 stopni to zwykle jest letnia temperatura.Jeżeli chodzi o minimalną oczywiście chociaż nawet w kwietniu się tyle zdarzało.Oczywiście to było o Polsce.W Mekce to temperatura typowa dla zimy.W lipcu zwykle minimalna kreci się wokół 30 stopni i nie wiem czy w ogóle w ostatnim czasie było poniżej 20 stopni tam w lipcu nawet jak się oziębiło.

Wszystkowiedźmin | 2012-03-14, 09:36

Odp: Sprostowanie

Ale średnie i typowe to zupełnie co innego oznacza!Jak jest 9 bogaczy co zarabiają dziennie 1000000 a milion zarabia po 1 to wychodzi średnio około 2 ale to jest wartość średnia a nie typowa bo nikt tyle nie zarabia!Polecam zatem słownik języka polskiego bo te wyrazy zdecydowanie co innego znaczą.

KlimatologKacper | 2012-03-14, 10:27

Odp: Sprostowanie

Ok, ok. Masz rację. Niech będzie przeciętna.

MarcinKr | 2012-03-14, 22:43

Odp: Sprostowanie

Bzdura z tymi letnimi 20 stopniami. 20 stopni to normalna temperatura w dzień ale w maju, nie w lipcu. W lipcu kiedy jest w dzień 19-21 stopni, jest zwyczajnie chłodno, zupełnie "nieletnio", zwykle pada i wieje. Letnią temperaturą w dzień w naszym klimacie jest raczej +25 a nie +20 stopni. W normalny letni dzień średnia temperatura w Krakowie czy w Warszawie w lipcu to około 24 stopnie, zatem zdecydowanie bliżej 25 niż 20. Kiedy w połowie lipca jest +20 stopni, wtedy jest mi zwyczajnie... zimno. Nawet nie chodzę wtedy w krótkim rękawku, zwłaszcza jak zawieje chłodny zachodni wiatr. 20 stopni to dla mnie żadne lato, to majowa temperatura. Przykładowo w lipcu 2011 który tak wszyscy przeklinają, śr temperatura w dzień wynosiła 21,1 i to było o 3 stopnie mniej niż norma. Tylko nieco cieplejsze noce sprawiły że ten lipiec jeszcze "uszedł" jako w miarę normalny. Powtarzam jeszcze raz: normalną temperaturą w lipcu/sierpniu w dzień jest 23-24 a może nawet i 25 stopni a nie 20. Norma dla lipca w Krakowie: 24 stopnie w dzień i 14 stopni w nocy, tśr= 19. 20 stopni w dzień to jak dla mnie za mało nawet w czerwcu

Wszystkowiedźmin | 2012-03-14, 23:01

Odp: Sprostowanie

Niedawno tu się kłócili czy coś jest epizodem czy incydentem a w tym przypadku jest bardziej wyraźna różnica.W statystyce określa się średnią i medianę.