18 stycznia 2012, 13:06

Zima stulecia w Ameryce Północnej

Mieszkańcy Ameryki Północnej przeżywają jedną z najsroższych zim w historii. Temperatura w Kanadzie przekracza minus 50 stopni. Alaska jest z kolei zasypana śniegiem na wysokość kilku metrów.

Jeszcze latem ubiegłego roku prognozy sezonowe amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS) wskazywały na bardzo mroźną i śnieżną zimę na Alasce i w zachodniej Kanadzie.

Jednak na śnieżny kataklizm ciężko się przygotować zawczasu, w dodatku mieszkańcy mieli nadzieję, że prognozy się nie sprawdzą.

Tak się jednak nie stało, a po ciepłej jesieni nadeszła lodowata i śnieżna zima. Kanada od kilku dni jest najzimniejszym państwem na świecie.

Ziemskim biegunem zimna jest miejscowość Watson Lake, położona w południowo-wschodniej części prowincji Jukon, przy autostradzie alaskańskiej.

1,5 tysiąca mieszkańców musiało wczoraj o poranku znosić aż minus 51 stopni. Wyjątkowe chłody panują również na Alasce, która dodatkowo została dosłownie zasypana śniegiem. Przy minus 45 stopniach leży nawet 5,5 metra śniegu.

Zwały białego puchu sięgają dachów domów sprawiając, że wiele miast i wsi jest od dłuższego czasu odciętych od świata. Zimy w tej części Stanów Zjednoczonych bywają bardzo srogie, ale takich ilości śniegu i mrozów nie było od dawna.

Fale mrozów docierają nawet na południowe wybrzeża Alaski i na wyspy Pacyfiku, które charakteryzują się łagodnym klimatem. W Anchorage, największym mieście stanu, średnia miesięczna temperatura oscyluje na poziomie aż minus 15 stopni. Ostatnio tak zimno było w 1989 roku.

Trzeba podkreślić, że norma wieloletnia dla stycznia to minus 8 stopni. Od początku zimy spadło już łącznie 2,2 metra śniegu, czyli dwukrotnie więcej niż powinno. Pobity został dotychczasowy rekord dla tego samego okresu należący do zimy z przełomu 1993 i 1994 roku, wynoszący 2 metry.

Anchorage jest na dobrej drodze do pobicia kolejnego rekordu, tym razem najbardziej śnieżnej zimy w historii pomiarów. Obecnie należy on do zimy z przełomu 1954 i 1955 roku. Wystarczy, aby do końca sezonu zimowego spadło 1,1 metra śniegu, co jest bardzo prawdopodobne, jeśli dotychczasowe przeszło 2 metry spadły w ciągu zaledwie miesiąca.

Jeszcze bardziej śnieżnie jest w mieście Cordova, gdzie od początku listopada spadło już łącznie 4,4 metra śniegu. Miasto jest sparaliżowane. Odkopywać się spod śniegu pomagają miejscowej ludności żołnierze Gwardii Narodowej. Władze ogłosiły stan klęski żywiołowej, co oznacza wsparcie rządowe.

Mieszkańcy mówią o najlepszej zimie od kiedy tylko sięgnąć pamięcią. Tymczasem Alaska to ewenement, ponieważ w większości amerykańskich stanów zima rozpoczęła się wyjątkowo łagodnie. Śnieżny kataklizm spowodował zamknięcie szkół, dróg, zakładów pracy, lotnisk i szlaków kolejowych. Tysiące ludzi jest pozbawionych prądu i tym samym ogrzewania.

Obecnie z atakiem zimy, jakiego nie było od lat, zmagają się mieszkańcy północno-zachodniej części USA, a więc stanów Waszyngton i Oregon, a także sąsiedniej kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Przechodzą tam intensywne opady śniegu przy silnym wietrze.

Przyczyną nietypowej zimy jest potężny wyż panujący nad Cieśniną Beringa. Ściąga on bezpośrednio znad Oceanu Arktycznego lodowate powietrze, które gnane jest wyjątkowo daleko na południe. Tam z kolei trafia ono na mokre układy niżowe, które zamiast deszczu niosą olbrzymie ilości śniegu. Prognozy sezonowe mówią, że ostra zima nie odpuści aż do końca kwietnia. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 22:29

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Nadchodzi zima. Do jutra biało będzie już w całej Polsce

Wczoraj, 10:01

Na północy kraju jeszcze dzisiaj, a na południu najpóźniej w drugiej połowie nocy krajobrazy się zabielą, w wielu miejscach po raz pierwszy w tym sezonie. Jednocześnie chwyci mróz, który może się utrzymywać przez całą dobę. Jak długo potrwa zima?

thumbnail

Skąd się bierze tak przyjemny dla nas zapach deszczu?

Wczoraj, 09:34

Zapach deszczu jest z pewnością jedną z bardziej przyjemnych woni, zaraz obok świeżo skoszonej trawie oraz zapachu ozonu po burzy. Jednak skąd on się bierze?

thumbnail

Wigilie z wichurami, tęgimi mrozami i masami śniegu

24 grudnia 2014, 10:20

Spora część z nas marzy o tym, aby Wigilia każdego roku mijała pod znakiem białych krajobrazów. Niestety tym razem nigdzie poza górami te marzenia się nie spełnią. W zamian będzie wietrznie, deszczowo i ponuro. A jak było w poprzednich latach?

thumbnail

Powitali zimę przy minus 55 stopniach. Gdzie jest tak zimno?

24 grudnia 2014, 09:40

Mieszkańcy rosyjskiej Jakucji powitali astronomiczną zimę największym mrozem na naszej planecie. Temperatura spadła do minus 55 stopni. Nawet na lodowatej Antarktydzie było wtedy o prawie 15 stopni cieplej. Jak Sybiracy radzą sobie z takim mrozem?

Komentarze

Dodaj komentarz

Wszystkowiedźmin | 2012-01-19, 12:22

Podejrzewam że jak tam się znacząco ociepli

To u nas się oziębi.

Michael | 2012-01-19, 10:39

Taka zima to koszmar...

Nic nie pobije lata. Błękitne niebo, słońce, dobre drogi i równie dobry samochód. Do tego wysoka temperatura morze plaża i wakacje. O tym marzę cały rok!!!

ktyi | 2012-01-19, 10:22

mzna tylko im współczuć

tyle syfu to do czerwca nie stopnieje

ErosMeteoSzczecin | 2012-01-19, 09:36

Zima jest piękna!

No proszę, a odśnieżone mają ;)) O czymś to świadczy. Chciałbym taką zimę u mnie:(

Wszystkowiedźmin | 2012-01-18, 21:21

Bardziej odpowiedni tytuł to by był...

...zima stulecia w części Ameryki Północnej.

chochlik | 2012-01-18, 19:20

Wyjtkowo ciepła zima na kontynentach naszej półkuli

Mamy połowę stycznia, czyli najchłodniejszy na półkuli północnej okres, tymczasem w Ojmijakonie, stolicy chodu naszej półkuli aktualnie jest tylko -26 stopni C ! Czyli jakieś 25 stopni powyżej średniej wieloletniej. O tej porze roku nierzadko temperatura spada tam poniżej -60 stopni, a -26 to temperatura charakterystyczna dla października i I połowy kwietnia w Ojmjakonie. Zatem nie tylko w Europie i Ameryce Północnej jest to naprawdę ciepła zima.

Wszystkowiedźmin | 2012-01-18, 21:20

Odp: Wyjtkowo ciepła zima na kontynentach naszej półkuli

Widziałem to wcześniej.i temperaturę podali trochę wyższą jako rekord tego dnia.Czy to przypadkiem nie jest rekord stycznia? No i między innymi z takich powodów sądzą że lato będzie co najmniej ciepłe w większości miejsc od wschodu Rosji aż do Anglii.

chochlik | 2012-01-18, 21:40

Odp: Wyjtkowo ciepła zima na kontynentach naszej półkuli

Teraz jest już tam nawet -22 stopnie C o_O To całe 30 stopni powyżej średniej miesięcznej stycznia!

Wszystkowiedźmin | 2012-01-18, 21:49

Odp: Wyjtkowo ciepła zima na kontynentach naszej półkuli

Chyba trochę przesadziłeś z ta różnica co do średniej .Widziałem prawie dokładnie -50 w Ojmiakonie w styczniu podana.Ale nawet 28 stopni to tak jakby w Warszawie w styczniu było około 25 stopni.Dodam że w Tomsku,Omsku,Nowosybirsku,Irkucku,Wierchojańsku tez są podejrzanie wysokie temperatury.W kilku miastach na Syberii niewiele brakowało do odwilży.No i czytałem że corocznie na północnej półkuli temperatura osiągała -60kilka stopni.Ale nie jestem pewien czy to prawda.A w tym roku jest szansa że nie dojdzie do -60.No i skąd masz te temperatury?

ret | 2012-01-19, 11:11

Odp: Wyjtkowo ciepła zima na kontynentach naszej półkuli

wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=zmw:00000.1.24688

KlimatologKacper | 2012-01-19, 12:25

Odp: Wyjtkowo ciepła zima na kontynentach naszej półkuli

Chochlik. To nie jest żadne ekstremum. Tam w styczniu było kiedyś -16 stopni. O tej porze roku temperatury oscylują tam w okolicach -50. Natomiast spore ocieplenia też się zdarzają Pamiętajcie, że odwilże w styczniu zdarzają się nawet w Irkucku, Władywostoku czy Petropawłowsku Kamczackim. Natomiast w Ojmiakonie -60 pojawia się zaledwie 1-2 razy na zimę albo wcale się nie pojawia. Jest bardzo rzadkie. Bardzo wątpliwe, aby jeszcze kiedyś (chyba że coś rzeczywiście z klimatem się zmieni) został pobity rekord temperatury minimalnej dla tego regionu, wynoszący według różnych źródeł od -72 do -68 stopni.

hanys | 2012-01-18, 16:42

;)

takich sniegow i mrozow nawet ,,Norek'' by nie przepowiedzial ;) ps.widze ze redakcja ma zaskok jak nasza reprezentacja w pilce noznej :> przeciez wiadomo ze ponizsza wypowiedz nie jest od Damiana..czlowiek ma problemy z chorym dzieckiem a ktos tu ma niezly ubaw....zalllllllllllllllllllll MUSIECIE WPROWADZIC LOGOWANIE I TO NATYCHMIAST!..zreszta do koga ja pisze chyba do powietrza..

hanys | 2012-01-18, 16:44

Odp: ;)

oczywiscie tyczy sie to wypowiedzi z 15.24

Damian Dąbrowski | 2012-01-18, 16:40

KTOŚ SIĘ PODE MNIE PODSZYWA

Pierwszy raz zauważyłem, że jakiś cham podszywa się pode mnie. Nie radzę. Obecny komentarz jest moim pierwszym komentarzem w dniu dzisiejszym. Wszystkie wcześniejsze nie są mojego autorstwa. Ten poniższy oczywiście też nie jest mój.

Wszystkowiedźmin | 2012-01-18, 21:51

Odp: KTOŚ SIĘ PODE MNIE PODSZYWA

Ale tym razem podszywacz może mieć rację.

Damian Dąbrowski | 2012-01-18, 15:24

Zima w Polsce po 25.01

Po 25.01 podobna sytuacja będzie w Polsce temp. spadnie do - 20 -25 po bardzo szybkim umocnieniu się wyżu rosyjskiego

MArcin96 | 2012-01-18, 15:41

Odp: Zima w Polsce po 25.01

Mam nadzieje, że to się sprawdzi :) Akurat ochłodzi się mi na ferie, które rozpoczynam od 30 stycznia (poniedziałku), nie licząc soboty i niedzieli. Będę miał czas podziwiać to, co o tej porze roku jest najpiękniejsze: padający śnieżek i białe krajobrazy w towarzystwie mrozu :)

Lukasz160391 | 2012-01-18, 16:08

Odp: Zima w Polsce po 25.01

Ciekawe, czy to napisał prawdziwy Damian Dąbrowski, czy może podszywujący się troll. Bo ja jakoś widzę, że na przełomie stycznia i lutego wyż rosyjski spieprzy daleko w głąb Rosji a temperatury u nas spadną do najwyżej -10 stopni ale to tylko dlatego że będzie pogodne niebo. W dzien będzie nadal odwilż.

Lukasz160391 | 2012-01-18, 16:09

Odp: Zima w Polsce po 25.01

Te mrozy -25 stopni fakt były w prognozach ale dwa dni temu. Od tego czasu kolejne prognozy mówia o coraz większym cieple.

latynos | 2012-01-18, 14:54

Zima

Nie wyobrażam sobie żeby taka zima nas zastała i trwała aż do kwietnia... Nic tylko współczuć tym ludziom