4 stycznia 2012, 16:19

Wysyp grzybów, a misie nie chcą spać

Czy przyroda oszalała? W lasach pojawiły się grzyby, trawa się zieleni, na drzewach kwitną pąki, niedźwiedzie nie chcą spać, do swego gniazda wrócił pierwszy bocian, a wszystko to... w styczniu.

Przyroda, podobnie jak my sami, jesteśmy uzależnieni od pogody znacznie bardziej niż się nam wydaje. Wystarczyły wyjątkowo wysokie temperatury, a fauna i flora oszalały.

Informujecie nas o kwitnących kwiatach i zielonej trawie, na dowód przesyłacie zdjęcia, które wydaje się, że zostały wykonane w marcu.

Jednak przecież mamy początek stycznia, a zima powinna być w pełni. Najzimniejszy miesiąc w całym roku okazuje się być rekordowo ciepły i to nie tylko w Polsce, lecz również w większości regionów Europy, także na dalekim wschodzie.

Grzybiarze informują o prawdziwym wysypie grzybów w lasach zachodniej części naszego kraju. Kurki można zbierać całymi kilogramami na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, zachodnim Pomorzu i w Wielkopolsce.

Smakosze owoców leśnego runa narzekali przez całą jesień, że praktycznie nie przyniosła grzybów. Sezon był najgorszy od lat z powodu suszy. Chyba nikt się nie spodziewał, że zaległości będzie można nadrobić w środku zimy.

Tymczasem na drzewach pojawiły się pąki. Może to szokować, ale przy temperaturze sięgającej 10 stopni rośliny zachowują się jak wczesną wiosną, bez względu na datę w kalendarzu. Okazuje się, że znacznie mniej "sugerują się" kątem padania promieni słonecznych i tym samym długością dnia niż temperaturą i brakiem pokrywy śnieżnej.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w gminie Abramów w województwie lubelskim, gdzie niespodziewanie do gniazda przyleciał pierwszy bocian. Mieszkańcy nie mogli uwierzyć własnym oczom, bo ostatnie boćki opuściły region jeszcze we wrześniu.

Wiosna w środku zimy objawia się również nietypowym zachowaniem ptaków. O porankach i wieczorami ptaki świergotają jak w marcu. Niepokojące wieści płyną z Bieszczadów i Beskidów, gdzie niedźwiedzie jeszcze nie poszły spać.

Turyści odwiedzający parki narodowe natykają się na wciąż żerujące osobniki. Leśnicy zalecają spokój podczas spotkania misia i powolne oddalenie się od niego, nie wykonując przy tym gwałtownych ruchów. W zimowy sen nie zapadły także niedźwiedzie na Białorusi o czym informują leśnicy z berezyńskiego rezerwatu przyrody.

Jeśli zauważyliście niecodzienne akcenty wiosny, koniecznie je uwiecznijcie na zdjęciach i prześlijcie na nasz adres, najciekawsze z nich opublikujemy na łamach serwisu: redakcja@twojapogoda.pl


Fot. Sylwia Legutko, Laski w woj. pomorskim dla TwojaPogoda.pl

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Gdzie są w tej chwili chmury burzowe?

Dzisiaj, 20:38

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

W których regionach kraju nękały nas ostatnio żywioły?

Dzisiaj, 11:07

Od początku tego roku w pogodzie w naszym kraju sporo się działo. Mieliśmy ulewy, zagrożenie powodziowe, fale wezbraniowe w dorzeczu Wisły, burze, gradobicia i trąby powietrzne. Które regiony kraju najczęściej były nękane przez żywioły?

thumbnail

Trzeci z rzędu rekordowo ciepły miesiąc na świecie

Dzisiaj, 10:10

Dzieje się rzecz niesłychana, już trzeci miesiąc z rzędu w skali globalnej jest najcieplejszym w dziejach meteorologii. Według naukowców globalne ocieplenie nie próżnuje i właśnie nam to z całą swą stanowczością pokazuje.

thumbnail

Rekordowe chłody w tropikach, upały za kołem polarnym

Dzisiaj, 09:29

W różnych częściach świata w ostatnim czasie odnotowano nowe, historyczne rekordy temperatury powietrza. Na tropikalnych wyspach zrobiło się nadzwyczaj zimno, z kolei za kołem polarnym zapanowały niespotykane upały. Co się dzieje z pogodą?

thumbnail

Upały i burze. Gdzie jest ich najwięcej, a gdzie najmniej?

Wczoraj, 09:50

Tegoroczny sezon letni przynosi nam wiele niespodzianek. Pogoda jest wyjątkowo kapryśna i niesprawiedliwa. W jednych regionach przynosi zbyt częste burze i upały, a w innych zupełnie ich nie ma. Kto jest poszkodowany, a kto uprzywilejowany?

Komentarze

Dodaj komentarz

Mateusz | 2012-01-05, 09:59

ZIMA

W mojej miejscowości dzisiaj bialutko i cały czas sypie,czyli pogoda się nie sprawdziła,zawsze jest inaczej niż podają.Nie wierzę za bardzo w prognozy,lepiej wstać rano i zobaczyc co sie dzieje:D

alewis21 | 2012-01-04, 23:04

jutro wiatry

Nawet podczas rekordowo ciepłych zim jak te z 2006/7 i 2007/8 roku i tak pojawiały się krótkie fale mrozów, miejscami ponad 20-stopniowych. Jak takie lutowe uderzenie 20-stopniowego mrozu zadziała przy częściowo aktywnej już wegetacji - tłumaczyć chyba nie trzeba. Dopóki będzie tak wysokie NAO jak teraz (wyż azorski i niż islandzki są w tym roku naprawdę silne) a wyż rosyjski będzie sobie siedział daleko na wschód, tak długo prawdziwej mroźnej i białej zimy u nas nie będzie. Jutro za to orkanowy wiatr, na południu powieje ponad 80 km/h na bank.

Karol T | 2012-01-04, 23:39

Odp: jutro wiatry

NAO w styczniu jest już jak do tej pory 5 miesiąc z rzędu dodatnie, coraz mniejsze prawdopodobieństwo na utrzymanie się tego trendu na kolejne miesiące. Niestety niż islandzki wszelkie próby utrwalenia wyżu rosyjskiego połączonego z azroskim, oraz wyżu azroskiego z grenlandzkim skutecznie niweczy od początku grudnia, a mieliśmy już nie jedną taką sytuację.

Wszystkowiedźmin | 2012-01-05, 11:16

Odp: jutro wiatry

Wystąpienie temperatury w Polsce-20 stopni nawet poza górami jest niemal pewne w ta zimę.Oczywiście nie na Helu ale na wschodzie Polski.Już w grudniu było -15 stopni.

wiatr | 2012-01-05, 12:39

Odp: jutro wiatry

na Helu chyba jeszcze nie notowano mrozu w tym roku..

Wszystkowiedźmin | 2012-01-05, 17:40

Odp: jutro wiatry

Mróz na Helu był ale tylko w nocy.Natomiast wątpliwe aby spadła temperatura w tą zimę poniżej -10 stopni a prawie niemożliwe aby osiągnęła -15.Tyle nie było nawet w 2006 roku jak był rekord w Toruniu.

ax | 2012-01-04, 23:00

misie, ptaki i robaki

no ja ostatnio pisalem ze rano jak ide do pracy to slysze spiew ptakow jak w marcu. Do tego zaczynaja co niektore budowac gniazda. Szczerze powiem nie pamietam takiej zimy, no byla tez taka w 2007, ale nie pamietam tego poruszenia w przyrodzie jakie jest teraz.

Tomy M. | 2012-01-04, 21:03

DWIE PORY DESZCZOWE

Teraz w Polsce mamy już tylko DWIE PORY DESZCZOWE (ciepłą i zimną) oraz dwie PORY SUCHE (wiosenna i jesienną). Dawne pory roku już nie istnieją.

w | 2012-01-04, 22:30

Odp: DWIE PORY DESZCZOWE

No też to zauważyłem, latem i zimą Atlantyk sobie wariuje a jesienią i wiosną władze nad pogodą w Polsce przejmują wyże. Zeszła zima powyżej normy(luty nawet o 200%), wiosna sucha, lato nieznacznie powyzej, jesien sucha. Teraz zima jak narazie mokra, przynajmniej grudzień.

gd | 2012-01-04, 20:42

daad

KONIEC swiata tuz tuz! wspomnicie jescze te slowa :D

minona | 2012-01-05, 21:05

Odp: daad

Bóg ostrzega i trzeba być ślepym, żeby tego nie widzieć

Wiosennik | 2012-01-04, 20:02

Wiosna

Jak dla mnie, to zima może wcale nie nadchodzić. Im szybciej nadejdzie wiosna tym lepiej :)

slawek | 2012-01-04, 19:54

Tak ZAPOMNIJMY

I tak już nie można liczyć na chociaż tydzień zimy i troche śniegu . Każda zapowiedz zimy kończy się porażką czyli ciepłem . Nie wiem co się stało że w tym roku wogóle zapowiedzi zimy nie wychodzą .

Jacek Zaucha | 2012-01-04, 19:13

Zapomnijmy...

Zapomnijmy jz o sniegu i mrozie,dowidzenia zimo ktora nienadeszlas! Ja czekam juz na sezon 2012-2013 bo ten to juz porazka!!!

Vipeq | 2012-01-04, 19:55

Odp: Zapomnijmy...

Jeszcze zima się nie skończyła.Luty przed nami jeszcze więc ja myślę że zima pokaże swoje pazurki :).

Nikon | 2012-01-04, 22:27

Odp: Zapomnijmy...

Nawet jak przyjdzie zima w lutym na co jest teoretycznie szansa bo ostatnie lata wyraźnie nam pokazują, że wszystko może się w pogodzie wydarzyć to jednak nie będzie to już taka fajna zima jak w zeszłym sezonie tylko zima na siłę a zaraz potem gwałtowne przejście do wiosny i jeszcze gorsze samopoczucie niż obecnie. Jako realista raczej czekam na zimę w sezonie 2013-1014 lub 2014-2015 bo statystycznie niestety mogą teraz być 2 lub nawet o zgrozo 3 bardzo ciepłe zimy w tym 1 rekordowo ciepła :-(.

GrzegorzNT | 2012-01-05, 07:56

Odp: Zapomnijmy...

Luty będzie taki sam jak styczeń:)

Nikon | 2012-01-05, 12:18

Odp: Zapomnijmy...

Albo luty będzie jeszcze cieplejszy od stycznia nie dziwił bym się.

Serafin | 2012-01-04, 19:05

I jakl zwykle...ma być zimno i jest ciepło...ma być ciepło i jest ciepło...

Jeszcze w południe numeryczne prognozy wskazywały na lekką zimę (tak było zresztą od dwóch dni). A wieczorne prognoz biegunowo różne :) ciepełko od poniedziałku.Reasumując.Gdy prognozy wskazują ciepło ,to jest ciepło.Gdy prognozy "wieszczą" zimę...jest jeszcze cieplej :) :)Rzygać się chce od takiej pogody i takich prognoz...

Dama z Maja | 2012-01-04, 19:05

Zima w marcu

Coś czuję, że zima w tym roku uderzy w marcu, a wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wspomnicie jeszcze te słowa.

chochlik | 2012-01-04, 20:26

Odp: Zima w marcu

Marcem będziemy się martwić w marcu, ale na razie możemy dalej się cieszyć styczniem :)