4 stycznia 2012, 16:19

Wysyp grzybów, a misie nie chcą spać

Czy przyroda oszalała? W lasach pojawiły się grzyby, trawa się zieleni, na drzewach kwitną pąki, niedźwiedzie nie chcą spać, do swego gniazda wrócił pierwszy bocian, a wszystko to... w styczniu.

Przyroda, podobnie jak my sami, jesteśmy uzależnieni od pogody znacznie bardziej niż się nam wydaje. Wystarczyły wyjątkowo wysokie temperatury, a fauna i flora oszalały.

Informujecie nas o kwitnących kwiatach i zielonej trawie, na dowód przesyłacie zdjęcia, które wydaje się, że zostały wykonane w marcu.

Jednak przecież mamy początek stycznia, a zima powinna być w pełni. Najzimniejszy miesiąc w całym roku okazuje się być rekordowo ciepły i to nie tylko w Polsce, lecz również w większości regionów Europy, także na dalekim wschodzie.

Grzybiarze informują o prawdziwym wysypie grzybów w lasach zachodniej części naszego kraju. Kurki można zbierać całymi kilogramami na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, zachodnim Pomorzu i w Wielkopolsce.

Smakosze owoców leśnego runa narzekali przez całą jesień, że praktycznie nie przyniosła grzybów. Sezon był najgorszy od lat z powodu suszy. Chyba nikt się nie spodziewał, że zaległości będzie można nadrobić w środku zimy.

Tymczasem na drzewach pojawiły się pąki. Może to szokować, ale przy temperaturze sięgającej 10 stopni rośliny zachowują się jak wczesną wiosną, bez względu na datę w kalendarzu. Okazuje się, że znacznie mniej "sugerują się" kątem padania promieni słonecznych i tym samym długością dnia niż temperaturą i brakiem pokrywy śnieżnej.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w gminie Abramów w województwie lubelskim, gdzie niespodziewanie do gniazda przyleciał pierwszy bocian. Mieszkańcy nie mogli uwierzyć własnym oczom, bo ostatnie boćki opuściły region jeszcze we wrześniu.

Wiosna w środku zimy objawia się również nietypowym zachowaniem ptaków. O porankach i wieczorami ptaki świergotają jak w marcu. Niepokojące wieści płyną z Bieszczadów i Beskidów, gdzie niedźwiedzie jeszcze nie poszły spać.

Turyści odwiedzający parki narodowe natykają się na wciąż żerujące osobniki. Leśnicy zalecają spokój podczas spotkania misia i powolne oddalenie się od niego, nie wykonując przy tym gwałtownych ruchów. W zimowy sen nie zapadły także niedźwiedzie na Białorusi o czym informują leśnicy z berezyńskiego rezerwatu przyrody.

Jeśli zauważyliście niecodzienne akcenty wiosny, koniecznie je uwiecznijcie na zdjęciach i prześlijcie na nasz adres, najciekawsze z nich opublikujemy na łamach serwisu: redakcja@twojapogoda.pl


Fot. Sylwia Legutko, Laski w woj. pomorskim dla TwojaPogoda.pl

 

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 23:11

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Prognoza 16-dniowa: Jakie będzie tym razem babie lato?

Wczoraj, 11:36

Prognoza 16-dniowa tym razem jest wyjątkowo zaskakująca. Czy to oznacza, że pogoda ostro się załamie, będzie lało, wiało, ochłodzi się i nie mamy już żadnych szans na słoneczne i ciepłe babie lato? A może wręcz przeciwnie? Sprawdźmy najnowsze prognozy.

thumbnail

Zabójca milionów ludzi czai się w naszych domach

Wczoraj, 10:19

Jest coś, co zabija każdego roku więcej ludzi na świecie niż zanieczyszczona woda, malaria, wirus HIV i AIDS, razem wzięte. To zanieczyszczenie powietrza, ale nie to panujące na ulicach większych miast, lecz to wewnątrz naszych domów. Co jest jego źródłem?

thumbnail

Ponury scenariusz potężnej erupcji wulkanu na Islandii

20 września 2014, 08:03

Erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii nie ustaje. Z kraterów wydobywają się strumienie lawy i trujące gazy. Każdego dnia notuje się setki wstrząsów ziemi. Naukowcy opracowali trzy scenariusze dalszego rozwoju sytuacji. Jeden z nich jest szczególnie niepokojący.

thumbnail

To będzie burzowy weekend. Możliwe ulewy i podtopienia

20 września 2014, 07:02

Przed nami jeden z ostatnich burzowych okresów w tym sezonie. Planując wypoczynek na świeżym powietrzu powinniśmy uwzględnić możliwość nagłego zachmurzenia się nieba, burz, intensywnych opadów deszczu, a nawet lokalnych podtopień. Gdzie się one pojawią?

Komentarze

Dodaj komentarz

Mateusz | 2012-01-05, 09:59

ZIMA

W mojej miejscowości dzisiaj bialutko i cały czas sypie,czyli pogoda się nie sprawdziła,zawsze jest inaczej niż podają.Nie wierzę za bardzo w prognozy,lepiej wstać rano i zobaczyc co sie dzieje:D

alewis21 | 2012-01-04, 23:04

jutro wiatry

Nawet podczas rekordowo ciepłych zim jak te z 2006/7 i 2007/8 roku i tak pojawiały się krótkie fale mrozów, miejscami ponad 20-stopniowych. Jak takie lutowe uderzenie 20-stopniowego mrozu zadziała przy częściowo aktywnej już wegetacji - tłumaczyć chyba nie trzeba. Dopóki będzie tak wysokie NAO jak teraz (wyż azorski i niż islandzki są w tym roku naprawdę silne) a wyż rosyjski będzie sobie siedział daleko na wschód, tak długo prawdziwej mroźnej i białej zimy u nas nie będzie. Jutro za to orkanowy wiatr, na południu powieje ponad 80 km/h na bank.

Karol T | 2012-01-04, 23:39

Odp: jutro wiatry

NAO w styczniu jest już jak do tej pory 5 miesiąc z rzędu dodatnie, coraz mniejsze prawdopodobieństwo na utrzymanie się tego trendu na kolejne miesiące. Niestety niż islandzki wszelkie próby utrwalenia wyżu rosyjskiego połączonego z azroskim, oraz wyżu azroskiego z grenlandzkim skutecznie niweczy od początku grudnia, a mieliśmy już nie jedną taką sytuację.

Wszystkowiedźmin | 2012-01-05, 11:16

Odp: jutro wiatry

Wystąpienie temperatury w Polsce-20 stopni nawet poza górami jest niemal pewne w ta zimę.Oczywiście nie na Helu ale na wschodzie Polski.Już w grudniu było -15 stopni.

wiatr | 2012-01-05, 12:39

Odp: jutro wiatry

na Helu chyba jeszcze nie notowano mrozu w tym roku..

Wszystkowiedźmin | 2012-01-05, 17:40

Odp: jutro wiatry

Mróz na Helu był ale tylko w nocy.Natomiast wątpliwe aby spadła temperatura w tą zimę poniżej -10 stopni a prawie niemożliwe aby osiągnęła -15.Tyle nie było nawet w 2006 roku jak był rekord w Toruniu.

ax | 2012-01-04, 23:00

misie, ptaki i robaki

no ja ostatnio pisalem ze rano jak ide do pracy to slysze spiew ptakow jak w marcu. Do tego zaczynaja co niektore budowac gniazda. Szczerze powiem nie pamietam takiej zimy, no byla tez taka w 2007, ale nie pamietam tego poruszenia w przyrodzie jakie jest teraz.

Tomy M. | 2012-01-04, 21:03

DWIE PORY DESZCZOWE

Teraz w Polsce mamy już tylko DWIE PORY DESZCZOWE (ciepłą i zimną) oraz dwie PORY SUCHE (wiosenna i jesienną). Dawne pory roku już nie istnieją.

w | 2012-01-04, 22:30

Odp: DWIE PORY DESZCZOWE

No też to zauważyłem, latem i zimą Atlantyk sobie wariuje a jesienią i wiosną władze nad pogodą w Polsce przejmują wyże. Zeszła zima powyżej normy(luty nawet o 200%), wiosna sucha, lato nieznacznie powyzej, jesien sucha. Teraz zima jak narazie mokra, przynajmniej grudzień.

gd | 2012-01-04, 20:42

daad

KONIEC swiata tuz tuz! wspomnicie jescze te slowa :D

minona | 2012-01-05, 21:05

Odp: daad

Bóg ostrzega i trzeba być ślepym, żeby tego nie widzieć

Wiosennik | 2012-01-04, 20:02

Wiosna

Jak dla mnie, to zima może wcale nie nadchodzić. Im szybciej nadejdzie wiosna tym lepiej :)

slawek | 2012-01-04, 19:54

Tak ZAPOMNIJMY

I tak już nie można liczyć na chociaż tydzień zimy i troche śniegu . Każda zapowiedz zimy kończy się porażką czyli ciepłem . Nie wiem co się stało że w tym roku wogóle zapowiedzi zimy nie wychodzą .

Jacek Zaucha | 2012-01-04, 19:13

Zapomnijmy...

Zapomnijmy jz o sniegu i mrozie,dowidzenia zimo ktora nienadeszlas! Ja czekam juz na sezon 2012-2013 bo ten to juz porazka!!!

Vipeq | 2012-01-04, 19:55

Odp: Zapomnijmy...

Jeszcze zima się nie skończyła.Luty przed nami jeszcze więc ja myślę że zima pokaże swoje pazurki :).

Nikon | 2012-01-04, 22:27

Odp: Zapomnijmy...

Nawet jak przyjdzie zima w lutym na co jest teoretycznie szansa bo ostatnie lata wyraźnie nam pokazują, że wszystko może się w pogodzie wydarzyć to jednak nie będzie to już taka fajna zima jak w zeszłym sezonie tylko zima na siłę a zaraz potem gwałtowne przejście do wiosny i jeszcze gorsze samopoczucie niż obecnie. Jako realista raczej czekam na zimę w sezonie 2013-1014 lub 2014-2015 bo statystycznie niestety mogą teraz być 2 lub nawet o zgrozo 3 bardzo ciepłe zimy w tym 1 rekordowo ciepła :-(.

GrzegorzNT | 2012-01-05, 07:56

Odp: Zapomnijmy...

Luty będzie taki sam jak styczeń:)

Nikon | 2012-01-05, 12:18

Odp: Zapomnijmy...

Albo luty będzie jeszcze cieplejszy od stycznia nie dziwił bym się.

Serafin | 2012-01-04, 19:05

I jakl zwykle...ma być zimno i jest ciepło...ma być ciepło i jest ciepło...

Jeszcze w południe numeryczne prognozy wskazywały na lekką zimę (tak było zresztą od dwóch dni). A wieczorne prognoz biegunowo różne :) ciepełko od poniedziałku.Reasumując.Gdy prognozy wskazują ciepło ,to jest ciepło.Gdy prognozy "wieszczą" zimę...jest jeszcze cieplej :) :)Rzygać się chce od takiej pogody i takich prognoz...

Dama z Maja | 2012-01-04, 19:05

Zima w marcu

Coś czuję, że zima w tym roku uderzy w marcu, a wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wspomnicie jeszcze te słowa.

chochlik | 2012-01-04, 20:26

Odp: Zima w marcu

Marcem będziemy się martwić w marcu, ale na razie możemy dalej się cieszyć styczniem :)