22 grudnia 2011, 03:07

Mamy najkrótszy dzień w całym roku

Pierwszy dzień astronomicznej zimy jest zawsze najkrótszym dniem w całym roku. Jest też o ponad 8 godzin krótszy od najdłuższego dnia. Gdzie słońce dzisiaj świecić będzie zdecydowanie najkrócej?

Najkrótszym dniem w roku jest zawsze pierwszy dzień astronomicznej zimy. To oznacza, że dzisiaj Słońce wędruje najniżej spośród wszystkich dni.

Najkrótszy dzień w Gdańsku trwa zaledwie 7 godzin i 17 minut, w Łodzi przez 7 godzin i 47 minut, a w Krakowie jeszcze dłużej, bo przez całe 8 godzin i 3 minuty.

Miejscem w Polsce, gdzie mamy najkrótszy możliwy dzień jest Jastrzębia Góra, która jest jedną z dzielnic Władysławowa i położona jest na słynnym Przylądku Rozewie.

Tam dzisiaj Słońce wędrować będzie nad horyzontem tylko przez 7 godzin i 10 minut. Nasza dzienna gwiazda wzniesie się tam zaledwie 13 stopni nad horyzont.

Natomiast najdłuższym najkrótszym dniem będą się cieszyć mieszkańcy południowych krańców Bieszczad. Tam dzień potrwa 8 godzin i 20 minut, a więc będzie o ponad godzinę dłuższy niż na wybrzeżu. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem wyniesie niecałe 18 stopni.

Zdecydowanie krótszy dzień panuje w Skandynawii, bowiem im dzisiaj dalej na północ tym noc jest dłuższa, a dzień krótszy. W Sztokholmie w Szwecji Słońce będzie dziś ponad horyzontem przez zaledwie 6 godzin i 5 minut, a w Rejkiawiku na Islandii 4 godziny i 7 minut.

Dlatego też śpiochy powinny zmusić się do wcześniejszego wstania z łóżka, aby nie zmarnować ani jednej minuty tego krótkiego dnia. Od jutra noce stawać się będą coraz krótsze, a dni coraz dłuższe, chociaż początkowo nie będzie to prawie zauważalne.

Niestety pierwszy dzień astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień w roku przyniesie nam w większości kraju pochmurną aurę, więc nie będziemy mogli spojrzeć na najniżej wiszące nad horyzontem Słońce. Poniżej zamieszczamy mapę obrazującą najkrótszy dzień w roku. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 14:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Budzi się superwulkan?

Dzisiaj, 00:16

Wieczorem w rejonie Neapolu we Włoszech doszło do wstrząsu, który spowodował zawalenie się wielu budynków. Są też ofiary. Wybuchła panika, bo wstrząs może oznaczać rychłą erupcję Wezuwiusza lub jeszcze groźniejszego superwulkanu Pola Flegrejskie.

miniatura

Wreszcie! Rusza budowa radaru na Górze św. Anny

Wczoraj, 09:44

Miał był prawą ręką meteorologów przy prognozowaniu zagrożenia powodziowego, gwałtownych burz, a nawet trąb powietrznych. Tymczasem jego budowa opóźnia się od wielu lat. Teraz jednak ma się to zmienić. Kiedy na Górze św. Anny stanie nowoczesny radar?

miniatura

Afera wiatrakowa: Zielone certyfikaty to przekręt wart miliardy

Wczoraj, 08:01

Ciemna strona ekologii. "Farmy wiatrowe powstawały w niejasnych okolicznościach, towarzyszyły im niekorzystne dla skarbu państwa umowy. Każdy dzień działania farm wiatrowych to olbrzymie straty dla koncernów energetycznych" - informuje tygodnik "Sieci".

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku września?

20 sierpnia 2017, 10:31

Kończy się meteorologiczne lato, a wraz z nim wakacje. Jaka pogoda czeka nas w ostatnich dniach sierpnia? Czy będzie słonecznie, sucho i ciepło, a może chłodno i deszczowo? Jak rozpocznie się wrzesień? Jesiennie, a może jeszcze letnio? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Artur | 2011-12-23, 01:50

Najkrótszy dzień jest w Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze dzień jest jeszcze krótszy, bowiem Słońce wschodzi i zachodzi nad Karkonoszami (na wysokości ok. 5 stopni). W efekcie wschód jest mniej więcej o godzinę później niż podają wszelkie prognozy, kalendarze itp., a zachód - o godzinę wcześniej. Dzień trwa niecałe 6 godzin. Prawda, że fajnie?

Marcin Dudek | 2011-12-22, 11:01

dziwna temp.

Jest bardzo dziwna sytuacja temp. nad Polską. Wszędzie jest mróz tylko dol.Śląsk Wrocłąw +1 cały czas już od wczoraj. Powietrze płynie z pn. leciutko po skosie pn-zach. tyle że na pn Szczecin widzę -1 nawet -2, Poznań też -2 w tej chwili na wschód to wiadomo ze mróz. Dlaczego we Wrocłąwiu +1 ? dziwne .

Damian Dąbrowski | 2011-12-22, 15:21

Odp: dziwna temp.

Ale co w tym dziwnego, nie rozumiem? Od SW wkracza cieplejsze powietrze stąd we Wrocławiu lekko na plusie.

Jam jest | 2011-12-22, 09:25

Władysławowo

Na szerokości geograficznej Władysławowa słońce się wzniesie max nie 13, ale 12 stopni nad horyzontem!

Damian Dąbrowski | 2011-12-22, 08:47

Śnieg nadal leży i jeszcze trochę poleży :)

W Katowicach jasno, bo leży śnieg: smpiast.pl/plac2.htm

Adam T | 2011-12-22, 11:51

Odp: Śnieg nadal leży i jeszcze trochę poleży :)

Oby do świąt poleżał...

Adam T | 2011-12-22, 14:35

Odp: Śnieg nadal leży i jeszcze trochę poleży :)

U mnie cały czas utrzymuje się pokrywa śniegu teraz temp. zaczęła lecieć w doł -0.5st.C ,a w ciąbu dnia około 0 st.C .Jak jutro temp. nie wzrośnie to wigilia murowana ze śniegiem :-)

Damian Dąbrowski | 2011-12-22, 15:19

Odp: Śnieg nadal leży i jeszcze trochę poleży :)

Problemem jest front ciepły, który jutro zacznie wkraczać od zachodu i w sobotę przejdzie nad Polską. Górą płynie na nim ciepłe powietrze i to może spowodować opady głównie deszczu. Ale póki co mamy śnieg, o którym np. w Warszawie mogą tylko pomarzyć ;)

Adam T | 2011-12-22, 15:29

Odp: Śnieg nadal leży i jeszcze trochę poleży :)

Dlatego nie którzy Warszawiacy zazdroszczą nam śniegu i chcieliby się tu przenieś na czas Świąt :-)

KlimatologKacper | 2011-12-22, 08:46

Czy krótkie dni to coś złego?

Ja tam lubię krótkie dni. Nawet bardziej niż długie. Przede wszystkim nie słychać popołudniami i wieczorami wisków dzieciarni na osiedlu.

Radek | 2011-12-22, 21:54

Odp: Czy krótkie dni to coś złego?

Daj spokój. Ja w grudniu i styczniu (całe szczęście że tylko dwa miesiące) zarówno do jak i z pracy wychodzę nocą i jest to totalny koszmar dla mojego organizmu. Mam w sobie jakieś 50% energii w porównaniu z latem czy nawet wiosną, często depresyjne myśli, chodzę non stop zmęczony i nic mi się nie chce. Makabra jakaś, nienawidzę krótkich zimowych dni. Nawet bym latem poświęcił z godzinę dwie długości dnia by zimą było tak samo dłużej widno.

Kamil | 2011-12-22, 08:17

ciągle ciemno

"Dlatego też śpiochy powinny zmusić się do wcześniejszego wstania z łóżka, aby nie zmarnować ani jednej minuty tego krótkiego dnia." Ja pracuje w nocy i śpie w dzień. Zaraz własnie ide spać. Dla mnie teraz noc trwa prawie 24 godziny.

Marcin Dudek | 2011-12-22, 06:24

najkrótszy dzień

Niby mogło by sie wydawać, że powinien być częściej zimniejszy niż cieplejszy - nic błędnego . Pierwszy dzień zimy dużo częściej w ostatnich wielu latach był ciepły dodatni temp. Tutaj widać idealnie jak na wysokość temp. powietrza w zimie głównie mają wpływ masy powietrza a nie promieniowanie słoneczne i długość dnia.

Imie Nazwisko | 2011-12-22, 09:30

Odp: najkrótszy dzień

Podzas słonecznego dnia nie jest najcieplej w południe, a ok. 3 godzimy po połuidniu. To samo dotyczy pogodnych nocy - najzimniej jest nie o północy, a nad ranem.

Marcin Dudek | 2011-12-22, 10:35

Odp: najkrótszy dzień

najzimniej jest ranem około 7.00 w wyzowa pogodę. Zauważyłęm nawet często ze temp. potrafi spaść jakby specjalnie przed 7.00 gdy przez 5.00, 4.00 była na tym samym poziomie . Dziwne. Wiadomo ze o 13.00 temp. jest większza niż o 12.00 w słoneczny dzień. Ale 3 godz. po 12.00 to już się mylisz na pewno temp. w zimie nie wzrośnie Ci bardzie już po 14.00 niż jest o 12.00 :) w słoneczny dzień przy tej samej masie powietrza.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU