14 listopada 2011, 10:03

Śnieg, szadź, mgła i marznąca mżawka

Dzisiaj o poranku pogoda przygotowała dla nas cały swój zimowy repertuar. Mieliśmy mróz, mgłę, szadź, szron, śnieg, marznącą mżawkę i gołoledź. Krajobrazy były cudne, ale groźne dla kierowców i pieszych.

Czy to już zima? Zapytali mieszkańcy południowej Polski, którzy o poranku za oknami swych domów ujrzeli białe krajobrazy.

Pod osłoną nocy lekko poprószył tam śnieg, swoje zrobiła także gęsta mgła przy ujemnej temperaturze, która osadziła szadź. Na szybach samochodowych pojawił się również szron.

Zabieliło się także w centrum i na zachodzie kraju, gdzie mgły ograniczające widoczność do 100 metrów przy nawet minus 3 stopniach osadziły sporo szadzi na drzewach i liniach energetycznych.

Kierowcy mieli sporo problemu z usunięciem szronu z samochodowych szyb. Jezdnie zrobiły się śliskie, ale nie aż tak, jak w pasie od Ziemi Świętokrzyskiej przez wschodnie Mazowsze po Podlasie.

Tam poranek przyniósł mżawkę przy lekkim mrozie. Oznacza to, że mieliśmy do czynienia z opadami marznącymi. Drobne kropelki wody opadające na powierzchnię ziemi natychmiast zamarzały tworząc gołoledź, czyli tak bardzo niebezpieczne zjawisko nazywane potocznie "szklanką".

Wszystkich prosimy o zachowanie ostrożności, ponieważ przy takiej aurze łatwo o spowodowanie wypadku na drodze, nietrudno też poślizgnąć się na chodniku i załamać nogę. Ortopedzi sezon rozpoczynają właśnie dzisiaj.

Jednak nie wszędzie poranek przyniósł zimowe akcenty. Na Suwalszczyźnie, Mazurach i Warmii nie było mrozu, a miejscami także szronu. Następne noce i dni będą bardzo podobne, z bardzo gęstymi mgłami, szadzią, szronem, śniegiem i marznącą mżawką. www.twojapogoda.pl


Fot. Damian Dąbrowski, Świętochłowice w woj. śląskim dla TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Historyczne zdjęcia prawdziwej zimy w polskich miastach

Wczoraj, 08:31

Zimy z prawdziwego zdarzenia są już przeszłością i możemy je podziwiać tylko na zdjęciach? Czy aby na pewno? Zobaczcie, jak wyglądały srogie i śnieżne zimy na tle ostatnich kilkudziesięciu lat na zdjęciach, które przesłali nam nasi czytelnicy.

thumbnail

Najpotężniejsze wichury w dziejach Polski i Europy

Wczoraj, 07:20

Od października do marca mamy w Polsce sezon na porywisty wiatr. Zimowe wichury różnią się od tych występujących latem swoją długotrwałością, ponieważ mogą siać zniszczenie nawet ponad dobę. Poznajmy historię tych zabójczych zjawisk.

thumbnail

Weekend będzie bardzo wietrzny, deszczowy i ciepły

18 grudnia 2014, 10:06

Przed nami kilka bardzo wietrznych, deszczowych, ale też ciepłych dni. Chwilami porywy wiatru mogą przekraczać 70 km/h, a przy tym zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Podróżowanie w okresie przedświątecznym może być z tego powodu utrudnione.

thumbnail

Przerażający opis tornada sprzed 200 lat w Małopolsce

18 grudnia 2014, 09:36

192 lata temu nad dzisiejszą Małopolską przetoczyła się trąba powietrzna, która okazała się katastrofalna w skutkach dla tamtejszej społeczności. W przeszywającym opisie autor określił to mało nieznane wówczas zjawisko jako "bałwan jakiś wichrowy czarny".

thumbnail

Lodowe wulkany, tsunami i rzeźby. Skąd się wzięły?

18 grudnia 2014, 08:01

Nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami można spotkać zjawiska o których nawet nam się nie śniło. Współpraca wody, fal, mrozu i silnego wiatru tworzy lodowe wulkany, lodowe tsunami, a nawet wielkie lodowe kule. W jaki sposób powstają te fascynujące zjawiska?

Komentarze

Dodaj komentarz

Bartek | 2011-11-14, 18:48

Prognozy TV

Jak słyszę te prognozy w telewizji (które rzadko oglądam) to nóż ni się w kieszeni otwiera ... Oprócz tego, że nie potrafią normalnie przewidzieć pogody to wygadują takie głupoty . Np dzisiaj w TVP prezenterka mówiła, że jutro na Podkarpaciu będzie "tylko" 4 stopnie. A co w tym dziwnego ??? Mnie to nie dziwi bo to nie jest temperatura poniżej normy wieloletniej dla tego miesiąca. Dlaczego Ci "pseudo" prezenterzy są uczuleni na takie temperatury ?? Chcieli by cały rok +20 stopni i słońce ?

Rex | 2011-11-14, 19:28

Odp: Prognozy TV

To nie oglądaj prognozy w tv.Włacz sobie cos co mniej irytuje :)

Nikon | 2011-11-14, 19:32

Odp: Prognozy TV

Tak samo latem jak w nocy prognozują temperaturę rzędu 12, 13 stopni co jest nocną dla letnich miesięcy na przeważającym obszarze Polski to też muszą lamentować że noc będzie zimna. Nie lubię też jak temperatury rzędu - 15 , - 20 stopni nazywa się syberyjskimi mrozami.

qwerty | 2011-11-14, 21:10

Odp: Prognozy TV

najlepsze jest jak chwalą się sprawdzalnością tych prognoz często ponad 80% ;)

Damian Dąbrowski | 2011-11-14, 21:20

Odp: Prognozy TV

80% to jeszcze nic. Nieraz pokazują ponad 90 a nawet 95%

pyton1990 | 2011-11-25, 18:05

Odp: Prognozy TV

-15 to obrzydliwy syberyjski mróz, a 12-13 stopni, mimo że raczej normalne dla naszego lata, w ogóle nie przypomina letniej temperatury. Wniosek jest taki, że nasz klimat jest zimny, a prezenterzy próbują się dostosować pod gust większości.Polaków

Bartek | 2011-11-14, 18:17

Śnieg ...

Na Podkarpaciu niestety nie spadł ani jeden płatek śniegu ... mam nadzieję, że do końca listopada będę świadkiem pierwszego akcentu zimowego.

Karol T | 2011-11-14, 18:27

Odp: Śnieg ...

Mam wiadomość od znajomego ze Stalowej Woli, gdzie wczoraj bardzo lekko padał śnieg. W Rzeszowie nie padał, ale i tu przyjdzie na śnieg czas.

Bartek | 2011-11-14, 18:29

Odp: Śnieg ...

Mam nadzieję, że w listopadzie :)

qwerty | 2011-11-14, 21:09

Odp: Śnieg ...

też czekam na śnieg i temperatury poniżej zera

Damian Dąbrowski | 2011-11-14, 18:09

Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Moje zdjęcie, które wyżej zamieszczono, zrobiłem rano z okna. Opad był bardzo lokalny, kilkaset metrów dalej było jeszcze bardziej biało, by po kolenych kilkuset metrach nie było ani grama śniegu. Większość osób myślała, że to był szron, jak co dzień, a tym razem był to drobny suchy śnieg, który padał z tej mgły. Ze śniegu na samochodzie ulepiłem nawet pierwszą kulkę :) Mimo pełnego zachmurzenia rano były w Katowicach minus 3 stopnie (wczoraj przy bezchmurnym niebie było minus 7). Na Śląsku od 3 dni jest termiczna zima :) Ale generalnie susza jesienna trwa i trwać będzie co najmniej do 21 listopada.

hanys | 2011-11-14, 18:24

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

zaloze sie ze ten sniezyk nawet nie byl odnotowany na radarach opadowych ;) i musialo to byc bardzo punktowe bo np w chorzowie zadnego sniezyku nie bylo ;)

Damian Dąbrowski | 2011-11-14, 18:27

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Wysłałem do Redakcji jeszcze dwa zdjęcia zrobione telefonem komórkowym. Jedno zdjęcie śniegu na aucie, a drugie robione przez szybę auta. Mam nadzieję, że Redakcja uzupełni powyższą galerię pierwszego śniegu na nizinach, a właściwie wyżynach ;)

Karol T | 2011-11-14, 18:29

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

No pewnie że radary tego śniegu nie odnotowały, to było bardzo lokalne zjawisko. Ciekawe co nam przyniesie przełom listopada i grudnia? Coś się kroi...ale nie będę o tym pisał, bo to czasu a czasu.

Karol T | 2011-11-14, 18:30

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

A moich zdjęc pięknej zimy Redakcja TP nigdy nie pokazała :(

Rex | 2011-11-14, 18:37

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Jeżeli już to z W Europy a jak będą niskie temperatury na przełomie listopada i grudnia to będzie to snieg.Nawet z tego kierunku opady są nieraz mocne wiec nie musi to byc żaden vb genueńskie scierwo żebysmy mieli duzo sniegu.

Devil | 2011-11-14, 18:49

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Ja chcę niż genuejski w grudniu, najlepiej przed swiętami;-)

Bartek | 2011-11-14, 18:53

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Oj.... przydał by się taki Niż Genueński na przełomie listopada i grudnia ... poczekajmy na rozwój sytuacji ...

Damian Dąbrowski | 2011-11-14, 19:03

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Tak, z pewnością radary tego opadu nie uwzględniły, bo był lokalny i dość słaby. Ale miałem jakąś małą satysfakcję, gdy ulepiłem pierwszą kulkę śniegu :) Ten moment każdego roku się pamięta :) Rok temu pierwszy śnieg spadł na Górnym Śląsku już 14 października! Ale to wtedy sypało!

Damian Dąbrowski | 2011-11-14, 19:06

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Jesień 2011 przejdzie do historii polskiej meteorologii i zapisze się jako bardzo sucha, a lokalnie nawet skrajnie sucha! Rok temu fascynowaliśmy się ujemnym NAO, a w tym roku jesienną suszą :)

Rex | 2011-11-14, 19:31

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Damian ale to było 14 .10.2009.W tamtym roku było 16 w ciągu dnia a -5 nad ranem 14 padziernika :)

Adam T | 2011-11-14, 20:55

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Jeszcze rano nie byłeś pewien czy redakcja umieści twoje zdjęcia na portalu,ale doczekałeś się. Nawet masz z zasypanym samochodem.Powiem ci zdjęcia fajne ,tylko szkoda ,że był to opad lokalny,bo u mnie w okolicy Tychów też by mogłą coś sypnąć z nieba.

Damian Dąbrowski | 2011-11-14, 21:17

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Rex, masz rację :) Adam tak zamieścili zdjęcia, także mojego lekko zaśnieżonego autka :) Ja zauważyłem, że często tak jest, że u mnie pada śnieg, a w sąsiednich miastach już nie :)

Karol T | 2011-11-15, 00:02

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

Zobaczymy, czy w środę ujrzę jakieś zagubione płatki śniegu. Na ogólnokrajowe wejście zimy trzeba jeszcze poczekać kilkanaście dni.

Bianka | 2011-11-15, 00:57

Odp: Pierwszy śnieg - gdzie? Oczywiście na Górnym Śląsku :)))

A podobno najpierw miał padac na NE. U mnie jeszcze nie padał.

Kraków | 2011-11-14, 16:57

Kraków

W Krakowie zero opadów, w listopadzie jeszcze nie padało, dzisiaj cały dzien zimno i zgniły wyż.

Karol T | 2011-11-14, 18:37

Odp: Kraków

W Rzeszowie od początku listopada opad to 0,1 mm z mżawki, to już coś ;) Na południowym wschodzie Polski katastrofalną susze mamy właściwie od sierpnia, można sobie na ogimecie zobaczyć, jak jest naprawdę, u nas susza jest najdłuższa, a nie tam w Warszawie, że sucho, a sierpień mieliście wilgotny, gdyż suma opadów sięgnęła ponad 55 litrów, a w Rzeszowie około 20 litrów. A co ma powiedzieć SE kraju, gdzie sierpień zapisał się jako lokalnie skrajnie suchy? Popatrzcie jak wyglądały bilanse opadów za ostatnie miesiące.

Wojtas | 2011-11-14, 16:02

śnieg

W Opolu nawet płatek śniegu nie spadł. Za to w Kędzierzynie może na 2 dzielnicach były krajobrazy zabielone, w pozostałej części miasta szaro i mglisto. Pozdrawiam.

Patrick | 2011-11-14, 15:47

zima 2010/2011

Należy sobie przypomnieć ten nieco wcześniejszy atak zimy: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/107551,bilans-pierwszej-doby-sniezyc

chochlik | 2011-11-14, 15:33

Światowy biegun zimna.

Warto dodać, że prawdopodobnie od dziś płn-wsch Syberia na około 4 miesiące przejmuje rolę światowego bieguna zimna. W Ojmjakonie mamy obecnie -43*C, w Wierchojańsku -38*C, a w antarktycznej bazie Wostok "jedynie" -33*C.

adi | 2011-11-14, 14:32

śnieg

U mnie na wschodzi w nocy było minus 1 , teraz plus 1 st.C i pada lekko śnieg pierwszy w tym roku , nie jakaś zamarznięta mżawka tylko płatki śniegu jak w zime

Rynio | 2011-11-14, 13:48

Wychodzi na to, że u mnie na południu Mazowsza najbardziej nudna pogoda z całego kraju.

Od soboty godz. 16tej do teraz cały czas występuje stratus, a temp. waha się miedzy -1 a +2C. Jak do tej pory nie było u mnie żadnych opadów: ani deszczu, ani mżawki ani opadów marznących. Nie prószył też choćby jeden płatek śniegu. Nie było szronu, szadzi a tym bardziej mgieł. Co gorsze taka sytuacja ma potrwać aż do środowego ranka.

Bianka | 2011-11-15, 01:00

Odp: Wychodzi na to, że u mnie na południu Mazowsza najbardziej nudna pogoda z całego kraju.

Na NE jest bardzo podobna pogoda.

rafaello | 2011-11-14, 13:43

przynajmniej do 22 bez PRAWDZIWYCH opadów

I tak pewnie do grudnia...

Rex | 2011-11-14, 18:31

Odp: przynajmniej do 22 bez PRAWDZIWYCH opadów

No i swietnie :):):) 2010 był REKORDOWO mokry wszystko się topiło powodzie sniezyce to teraz 2011 przyniosł odpoczynek od nadmiaru wody :):)Nie mysl że od razu w grudniu zasypie ten kraj na pól metra bo napewno nie ! Dopiero w przyszłym roku będzie zdecydowanie wiecej opadów niż to było w tym roku.