12 listopada 2011, 14:02

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Wielkimi krokami zbliżają się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Możliwe, że pojawią się już najbliższej nocy lub we wtorek. Jednak czy rzeczywiście spadnie śnieg, a może marznący deszcz?

Przewidzenie, gdzie i kiedy spadnie pierwszy śnieg jest niezwykle trudnym zadaniem, a przyczyną jest brak dokładnych danych pomiarowych.

Aby dowiedzieć się która miejscowość pierwsza powita biały puch na nizinach trzeba dobrze zaprognozować temperaturę.

Tutaj jednak pojawiają się schody, ponieważ nie chodzi wcale o temperaturę panującą na wysokości 2 metrów, którą zawsze pokazują nam w mediach, lecz dla konkretnej wysokości.

Mowa tu o wysokości podstawy chmur z których śnieg miałby opadać. W tym momencie zderzamy się z brakiem wiarygodnych danych na ten temat, ponieważ sondaże aerologiczne wykonuje się tylko raz lub dwa razy na dobę, a to za mało, aby dowiedzieć się co dzieje się na tym pułapie.

Prognozy numeryczne trochę nam ułatwiają sprawę, ale niestety i one potrafią zawieść. Wystarczy przecież zaledwie kilka dziesiątych stopnia mniej lub więcej, a już nie spadnie śnieg lecz deszcz.

Występujące od wczesnego przedpołudnia opady w województwie podlaskim i lubelskim uświadamiają nam, że prognozowanie pierwszego śniegu jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla meteorologa z wieloletnim stażem.

W pasie od Białegostoku po Włodawę przy temperaturze minus 1 stopnia na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi pada marznąca mżawka. Jak to możliwe, że przy ujemnej temperaturze mamy mżawkę a nie śnieg?

Otóż w chmurach, gdzie mżawka powstaje jest cieplej niż przy powierzchni ziemi. Wystarczy, aby było nieznacznie powyżej zera i drobne kropelki wody nie mają możliwości przemiany w płatki śniegu. Mżawka opadając na powierzchnię ziemi natychmiast zamarza i powoduje bardzo niebezpieczną dla kierowców gołoledź, czyli zjawisko nazywane potocznie szklanką.

Wszystkich kierowców przemierzających północno-wschodnią i wschodnią Polskę prosimy z tego powodu o ostrożność, zwłaszcza, że marznąca mżawka to zjawiska niemal punktowe i możemy na nie trafić znienacka.

Najbliższej nocy opady spodziewane są na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Znów będziemy mieć problem z przewidzeniem czy będzie to marznąca mżawka czy też pierwszy w tym sezonie śnieg. Dowiemy się tego dopiero podczas występowania opadu.

Bardzo podobny dylemat dotyczy nocy z poniedziałku na wtorek (14/15.11). Jako że opady spodziewane są na północnym wschodzie Polski w drugiej połowie nocy przy temperaturze przechodzącej z wartości ujemnych na dodatnie, nie można z pewną dokładnością określić, czy spadnie śnieg czy też deszcz i czy czasem nie będzie on marznący.

Całkiem możliwe, że w jednych miejscach pojawi się śnieg, podczas gdy w innych deszcz lub mżawka. W ciągu dnia we wtorek (15.11) opady rozszerzą się poza Podlasiem także na Warmię, Mazury i Mazowsze, ale tam termometry pokażą nawet 5-7 stopni.

Rano i przedpołudniem niepewność między śniegiem a deszczem utrzyma się, ale już po południu będzie na tyle ciepło, aby o śniegu nie było mowy. Pod wieczór znów się ochłodzi i wówczas gdzieś na Lubelszczyźnie albo Podkarpaciu może spaść śnieg lub marznący deszcz.

Z czymkolwiek będziemy mieli do czynienia, to jest pewne, że opady będą bardzo słabe i jeśli nawet sypnie pierwszym śniegiem, to w minimalnych ilościach. Warto śledzić rodzaj opadów i miejsce ich występowania nad wschodnią Polską. To właśnie tam możemy mieć w najbliższym czasie przełom na który niektórzy z nas czekają już od dawna. www.twojapogoda.pl

Aktualizacja

Od późnego popołudnia w woj. lubelskim występują bardzo słabe opady śniegu. Puch nie tworzy pokrywy, ponieważ roztapia się natychmiast po kontakcie z powierzchnią ziemi. Nadal jednak czekamy na "prawdziwy" pierwszy śnieg.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Nawałnica na zachodnim Pomorzu zniszczyła kempingi

Wczoraj, 16:13

Gwałtowne burze znów przeszły nad Polską. Dzisiaj najbardziej burzowo było na wschodzie, a wczoraj na zachodzie kraju. Trąby powietrzne najprawdopodobniej pojawiły się na zachodnim Pomorzu. Jest wiele powalonych drzew i zrujnowanych kempingów leśnych.

miniatura

To już czwarty miesiąc posuchy. Nadchodzą zbawienne deszcze

Wczoraj, 10:12

Na południu i południowym wschodzie kraju wiosną rozpoczęła się posucha, która nie chce ustąpić aż do tej pory. Choć nie jest ona tak silna, jak ta sprzed 2 lat, to jednak powoduje szkody w uprawach. Prognozy są jednak obiecujące, ponieważ idą obfite opady.

miniatura

Austria: Nawałnica podczas festiwalu. Jest wiele ofiar

Wczoraj, 09:16

Gwałtowna burza minionej nocy przeszła nad miejscowością St. Johann am Walde w północnej Austrii, gdzie odbywał się doroczny festiwal. Porywisty wiatr przewrócił jeden z namiotów, w którym znajdowało się około 700 osób. Niestety, są zabici i ranni.

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

18 sierpnia 2017, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

Komentarze

Dodaj komentarz

hubert jurgelewicz | 2012-01-20, 14:08

zima wiosna lato jesień

zima jest tylko w górach na wschodzie i południu wiosna jest na zachodzie i północy taka będzie zima 2012 2011 wiosna-zimno śnieżyce mrozy w całym kraju dopiero w maju będzie wiosna.lato-deszczowe wiatrowe i gradowe i ciepłe od 15-26 jesień-upalna susza od 30 + do +45 ale w listopadzie będzie od 15+ do -1 a w grudniu wraca do zwykłej pory roku zimno śnieżnie bedzie przez cvały rok nieprzyjemne pory roku niestety!!!

daylie434446 | 2011-11-16, 17:04

snieg

na podkarpaciu dzis rano spadl b. maly sniezek. ale już po 11 nie było ani śladu.

gripen | 2011-11-13, 13:05

wróżenie z fusów

Na mapie na dziś w Wawie słonce a tu proszę niespodzianka od rana siąpi mżawka w nocy padało mocniej .Mam coraz większy ubaw patrząc na prognozy na tp

Kazimierz Kowalski | 2011-11-13, 12:06

Pytanie

DO DAMIANA DĄBROWSKIEGO mógłbyś mi wytłumaczyć czemu w Poznaniu jest teraz temp -1st i niskie chmury stratus a model ICM UM dla mojego regionu podaje na teraz ok 4st na plusie.

x | 2011-11-13, 11:15

Prognozy śnieżyc

Ciekawa aktualizacja GFS. Wschodnia i Południowa część naszego kraju zostanie zasypana śniegiem 28.11 , ale czy to się sprawdzi? GFS pewnie jeszcze kilka razy zmieni prognozę.

Rex | 2011-11-13, 12:30

Odp: Prognozy śnieżyc

Ty sam będziesz zasypany.

Tadeusz Norek | 2011-11-13, 12:53

Odp: Prognozy śnieżyc

Tak potwierdzam to. Model UM CUM przewiduje niż genueński i spadnie w ciagu 3 dni 90 cm sniegu od Wroclawia aż po Przemysl a pozniej siarczyste mrozy do -35 nawet -40 stopni na poludniu wschodzie i centrum Polski

if | 2011-11-13, 13:01

Odp: Prognozy śnieżyc

Rex prawdziwy czy trollowaty?

Anonim | 2011-11-13, 11:09

prognoza

Wg. kilku niezależnych prognoz sytuacja szykuje się taki scenariusz: w tym tygodniu pojawią się symboliczne opady(nie ma znaczenia czego bo pokrywy śnieżnej i tak nie będzie) na wschodzie,możliwe będą chmury typu stratuss temp. bez większych zmian.Koło 20 wyże ustąpią niżom(prawdopodobnie atlantyckim),ociepli się do ok.5 st. na wschodzie i 10 na zachodzie ,ustąpią nocne przymrozki.Taka aura potrwa znów ok. tygodnia ,potem ochłodzenie i zależnie od nasilenia spływu zimnego powietrza będziemy znów mieli do czynienia z przedzimiem ,albo zimą(;

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:03

KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Temperatura minimalna dzisiejszej nocy wyniosła od -7°C w Katowicach, Nowym Sączu i Jeleniej Górze do 2°C w Suwałkach. Oczywiście prognozy mówiły o mrozie w Suwałkach, a one nie dość, że mrozu nie zanotowały, to były jeszcze biegunem ciepła w nocy. Mapka Twojej Pogody oczywiscie pokazuje prawie wszędzie słońce, nie uwzględniając jak zwykle całkowitego zachmurzenia niskimi stratusami, które przykrywają w tej chwili 2/3 powierzchni Polski. Pozdrawiam ze słonecznego i mroźnego Górnego Śląska :)

Kaśka | 2011-11-13, 10:13

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

U mnie było 20,9 w nocy

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:15

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Zachmurzenie prognozują tylko na NE, a dlaczego? Bo tylko tam przechodzą chmury wyższego piętra, których ruch widać na ruchomym zdjęciu satelitarnym nad niemal nieruchomym stratusem. Czyli wszelkie prognozy (z wyjątkiem np. icm UM) w ogóle nie uwzględniają niskich chmur stratus, które przecież są tak częste w chłodnej połowie roku. Dla mnie jest to niewytłumaczalne :)

Rynio | 2011-11-13, 10:22

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Niestety przez najbliższe dni aura nie będzie sprawiedliwa. Wschód, centrum, północ i południe Polski od Krakowa na wschód będzie pod szczelnymi chmurami. Będą to chmury niskie, ale także i średnie oraz wysokie, które już nawet teraz się pojawiły. Oczywiście żadnych opadów poza delikatną mżaweczką lub pojedynczymi płatkami śniegu nie przyniosą. Ciekawie sytuacja będzie się przedstawiać m. in. u Ciebie Damian, gdyż Górny Śląsk znajdzie się właśnie na tej granicy chmur. I tam najtrudniej będzie przewidzieć rozwój sytuacji.@@@ Co do sprawy głównej mapki TP. Niech do wszystkich dotrze w końcu że jest to komputerowy program połączony z algorytmem jakiegoś modelu pewnie gfsa, który wrzuca suche dane cyfrowe. To samo tyczy się również aktualnej temp. i stanu zachmurzenia dla danego miasta które jest widoczne na górnym pasku strony. Moim zdaniem redakcja jeśli już z jakichś względów nie zamierza tego redagować-aktualizować to PO-PROSTU NIECH ZLIKWIDUJE TE MAPY JAK I PROGNOZY 16-DNIOWE CAŁKOWICIE, gdyż wielu nowych forumowiczów wprowadza to w błąd, a starych forumowiczów najzwyczajniej w świecie IRYTUJE.

alfa i omega | 2011-11-13, 10:48

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Czego można się spodziewać od portalu pogodowego, który w mapce na 28.11. pokazuje temperaturę dla Bydgoszczy 17 stopni?? Czy w ogóle istnieje sens takiej prognozy skoro ona NIGDY się nie sprawdza i międzyczasie 10 razy jest zmieniana?

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:52

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Dokładnie Rynio, tak jest. Ta mapka sporządzana jest komputerowo na podstawie jakiegoś modelu, niestety nie UM. Dobrze, że ostatnio uwględnili prognozę tego modelu w artykule i przewidzieli nadejście stratusa z NE w tym artykule http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/109783,slonce-i-blekit-nieba-ale-to-sie-zmieni

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:55

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

alfa i omega, TP ma najlepsze prognozy krótkoterminowe w artykułach. Te są naprawdę niezłe. Mapka (komputerowa na głównej stronie) nie uwzględnia stratusów. A prognoza 16-dniowa? Ja po prostu na nią nie patrzę.

Adam T | 2011-11-13, 13:27

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Granica z stratusami kończyła się na wysokości Tychów. Od rana do południa mieliśmy niebo zachmurzone ,ale teraz się rozpogadza i świeci słońce przy temp. około +2 st.C.

GrzegorzNT | 2011-11-13, 10:02

16 dniowa

A prognoza 16 dniowa przewiduje pogodę od 19.11 z temperatura 17-19 stopni na plusie. Co to za jaja?? Czyżby kolejna kompromitacja serwisu?? A z tym śniegiem co piszą w artykule to raczej nici będą.

Kaśka | 2011-11-13, 09:59

Ciepło

Przepraszam, chodziło mi o deszcze, przecież będzie ciepło!!!

Kaśka | 2011-11-13, 10:12

Odp: Ciepło

Nawet 40*C.

slawek | 2011-11-13, 09:31

zima

Ale ja myśle że popada około tego 20stego . Założe się że prognozy się za kilka dni zmienią . Albo zacieło coś im się bo narazie żadnych zmian a przedtem to codziennie była inna pogoda . No coś im się zepsuło w pogodzie na 16 dni .

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU