12 listopada 2011, 14:02

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Wielkimi krokami zbliżają się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Możliwe, że pojawią się już najbliższej nocy lub we wtorek. Jednak czy rzeczywiście spadnie śnieg, a może marznący deszcz?

Przewidzenie, gdzie i kiedy spadnie pierwszy śnieg jest niezwykle trudnym zadaniem, a przyczyną jest brak dokładnych danych pomiarowych.

Aby dowiedzieć się która miejscowość pierwsza powita biały puch na nizinach trzeba dobrze zaprognozować temperaturę.

Tutaj jednak pojawiają się schody, ponieważ nie chodzi wcale o temperaturę panującą na wysokości 2 metrów, którą zawsze pokazują nam w mediach, lecz dla konkretnej wysokości.

Mowa tu o wysokości podstawy chmur z których śnieg miałby opadać. W tym momencie zderzamy się z brakiem wiarygodnych danych na ten temat, ponieważ sondaże aerologiczne wykonuje się tylko raz lub dwa razy na dobę, a to za mało, aby dowiedzieć się co dzieje się na tym pułapie.

Prognozy numeryczne trochę nam ułatwiają sprawę, ale niestety i one potrafią zawieść. Wystarczy przecież zaledwie kilka dziesiątych stopnia mniej lub więcej, a już nie spadnie śnieg lecz deszcz.

Występujące od wczesnego przedpołudnia opady w województwie podlaskim i lubelskim uświadamiają nam, że prognozowanie pierwszego śniegu jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla meteorologa z wieloletnim stażem.

W pasie od Białegostoku po Włodawę przy temperaturze minus 1 stopnia na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi pada marznąca mżawka. Jak to możliwe, że przy ujemnej temperaturze mamy mżawkę a nie śnieg?

Otóż w chmurach, gdzie mżawka powstaje jest cieplej niż przy powierzchni ziemi. Wystarczy, aby było nieznacznie powyżej zera i drobne kropelki wody nie mają możliwości przemiany w płatki śniegu. Mżawka opadając na powierzchnię ziemi natychmiast zamarza i powoduje bardzo niebezpieczną dla kierowców gołoledź, czyli zjawisko nazywane potocznie szklanką.

Wszystkich kierowców przemierzających północno-wschodnią i wschodnią Polskę prosimy z tego powodu o ostrożność, zwłaszcza, że marznąca mżawka to zjawiska niemal punktowe i możemy na nie trafić znienacka.

Najbliższej nocy opady spodziewane są na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Znów będziemy mieć problem z przewidzeniem czy będzie to marznąca mżawka czy też pierwszy w tym sezonie śnieg. Dowiemy się tego dopiero podczas występowania opadu.

Bardzo podobny dylemat dotyczy nocy z poniedziałku na wtorek (14/15.11). Jako że opady spodziewane są na północnym wschodzie Polski w drugiej połowie nocy przy temperaturze przechodzącej z wartości ujemnych na dodatnie, nie można z pewną dokładnością określić, czy spadnie śnieg czy też deszcz i czy czasem nie będzie on marznący.

Całkiem możliwe, że w jednych miejscach pojawi się śnieg, podczas gdy w innych deszcz lub mżawka. W ciągu dnia we wtorek (15.11) opady rozszerzą się poza Podlasiem także na Warmię, Mazury i Mazowsze, ale tam termometry pokażą nawet 5-7 stopni.

Rano i przedpołudniem niepewność między śniegiem a deszczem utrzyma się, ale już po południu będzie na tyle ciepło, aby o śniegu nie było mowy. Pod wieczór znów się ochłodzi i wówczas gdzieś na Lubelszczyźnie albo Podkarpaciu może spaść śnieg lub marznący deszcz.

Z czymkolwiek będziemy mieli do czynienia, to jest pewne, że opady będą bardzo słabe i jeśli nawet sypnie pierwszym śniegiem, to w minimalnych ilościach. Warto śledzić rodzaj opadów i miejsce ich występowania nad wschodnią Polską. To właśnie tam możemy mieć w najbliższym czasie przełom na który niektórzy z nas czekają już od dawna. www.twojapogoda.pl

Aktualizacja

Od późnego popołudnia w woj. lubelskim występują bardzo słabe opady śniegu. Puch nie tworzy pokrywy, ponieważ roztapia się natychmiast po kontakcie z powierzchnią ziemi. Nadal jednak czekamy na "prawdziwy" pierwszy śnieg.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 16:02

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Czym pachnie złota jesień? Niestety, nie tym, czym myślimy

Dzisiaj, 07:30

Jesienią chcemy oddychać pełną piersią, bo w powietrzu czujemy specyficzny zapach liści. Niestety, nie możemy, bo unosi się smog, który bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, zwłaszcza teraz, gdy wciąż panuje posucha.

thumbnail

25 stopni w cieniu. W Polsce zagości prawdziwe babie lato

Wczoraj, 09:13

Słońce, błękitne niebo i nawet 25 stopni. W drugiej połowie tygodnia będziemy się cieszyć wyczekiwanym babim latem, które naładuje nasze akumulatory na dalszą, znacznie mniej przyjemną, część tegorocznej jesieni. Dowiedzmy się, czym tak naprawdę jest babie lato.

thumbnail

Tak zmienia się oblicze polskiego krajobrazu

Wczoraj, 08:41

Wiecznie jesteśmy zabiegani, nie mamy nawet czasu spojrzeć na to, jak w przyrodzie lato zmienia się w jesień, a przecież jest to piękne zjawisko. Zatrzymajmy się więc, przygotowaliśmy dla Was porównanie. Zobaczcie otaczający nas świat z innej perspektywy.

thumbnail

Nadciąga pierwszy tej jesieni orkan. Będzie mocno wiało i lało

26 września 2016, 11:12

Coraz śmielej wkraczamy w jesień, o czym świadczą nadciągające nad Europę dawne tropikalne cyklony, które powstały nad Atlantykiem. Będą nam one w tym tygodniu przynosić pierwsze w tym sezonie wichury, ulewy, duże wahania ciśnienia i zróżnicowane temperatury.

Komentarze

Dodaj komentarz

hubert jurgelewicz | 2012-01-20, 14:08

zima wiosna lato jesień

zima jest tylko w górach na wschodzie i południu wiosna jest na zachodzie i północy taka będzie zima 2012 2011 wiosna-zimno śnieżyce mrozy w całym kraju dopiero w maju będzie wiosna.lato-deszczowe wiatrowe i gradowe i ciepłe od 15-26 jesień-upalna susza od 30 + do +45 ale w listopadzie będzie od 15+ do -1 a w grudniu wraca do zwykłej pory roku zimno śnieżnie bedzie przez cvały rok nieprzyjemne pory roku niestety!!!

daylie434446 | 2011-11-16, 17:04

snieg

na podkarpaciu dzis rano spadl b. maly sniezek. ale już po 11 nie było ani śladu.

gripen | 2011-11-13, 13:05

wróżenie z fusów

Na mapie na dziś w Wawie słonce a tu proszę niespodzianka od rana siąpi mżawka w nocy padało mocniej .Mam coraz większy ubaw patrząc na prognozy na tp

Kazimierz Kowalski | 2011-11-13, 12:06

Pytanie

DO DAMIANA DĄBROWSKIEGO mógłbyś mi wytłumaczyć czemu w Poznaniu jest teraz temp -1st i niskie chmury stratus a model ICM UM dla mojego regionu podaje na teraz ok 4st na plusie.

x | 2011-11-13, 11:15

Prognozy śnieżyc

Ciekawa aktualizacja GFS. Wschodnia i Południowa część naszego kraju zostanie zasypana śniegiem 28.11 , ale czy to się sprawdzi? GFS pewnie jeszcze kilka razy zmieni prognozę.

Rex | 2011-11-13, 12:30

Odp: Prognozy śnieżyc

Ty sam będziesz zasypany.

Tadeusz Norek | 2011-11-13, 12:53

Odp: Prognozy śnieżyc

Tak potwierdzam to. Model UM CUM przewiduje niż genueński i spadnie w ciagu 3 dni 90 cm sniegu od Wroclawia aż po Przemysl a pozniej siarczyste mrozy do -35 nawet -40 stopni na poludniu wschodzie i centrum Polski

if | 2011-11-13, 13:01

Odp: Prognozy śnieżyc

Rex prawdziwy czy trollowaty?

Anonim | 2011-11-13, 11:09

prognoza

Wg. kilku niezależnych prognoz sytuacja szykuje się taki scenariusz: w tym tygodniu pojawią się symboliczne opady(nie ma znaczenia czego bo pokrywy śnieżnej i tak nie będzie) na wschodzie,możliwe będą chmury typu stratuss temp. bez większych zmian.Koło 20 wyże ustąpią niżom(prawdopodobnie atlantyckim),ociepli się do ok.5 st. na wschodzie i 10 na zachodzie ,ustąpią nocne przymrozki.Taka aura potrwa znów ok. tygodnia ,potem ochłodzenie i zależnie od nasilenia spływu zimnego powietrza będziemy znów mieli do czynienia z przedzimiem ,albo zimą(;

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:03

KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Temperatura minimalna dzisiejszej nocy wyniosła od -7°C w Katowicach, Nowym Sączu i Jeleniej Górze do 2°C w Suwałkach. Oczywiście prognozy mówiły o mrozie w Suwałkach, a one nie dość, że mrozu nie zanotowały, to były jeszcze biegunem ciepła w nocy. Mapka Twojej Pogody oczywiscie pokazuje prawie wszędzie słońce, nie uwzględniając jak zwykle całkowitego zachmurzenia niskimi stratusami, które przykrywają w tej chwili 2/3 powierzchni Polski. Pozdrawiam ze słonecznego i mroźnego Górnego Śląska :)

Kaśka | 2011-11-13, 10:13

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

U mnie było 20,9 w nocy

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:15

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Zachmurzenie prognozują tylko na NE, a dlaczego? Bo tylko tam przechodzą chmury wyższego piętra, których ruch widać na ruchomym zdjęciu satelitarnym nad niemal nieruchomym stratusem. Czyli wszelkie prognozy (z wyjątkiem np. icm UM) w ogóle nie uwzględniają niskich chmur stratus, które przecież są tak częste w chłodnej połowie roku. Dla mnie jest to niewytłumaczalne :)

Rynio | 2011-11-13, 10:22

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Niestety przez najbliższe dni aura nie będzie sprawiedliwa. Wschód, centrum, północ i południe Polski od Krakowa na wschód będzie pod szczelnymi chmurami. Będą to chmury niskie, ale także i średnie oraz wysokie, które już nawet teraz się pojawiły. Oczywiście żadnych opadów poza delikatną mżaweczką lub pojedynczymi płatkami śniegu nie przyniosą. Ciekawie sytuacja będzie się przedstawiać m. in. u Ciebie Damian, gdyż Górny Śląsk znajdzie się właśnie na tej granicy chmur. I tam najtrudniej będzie przewidzieć rozwój sytuacji.@@@ Co do sprawy głównej mapki TP. Niech do wszystkich dotrze w końcu że jest to komputerowy program połączony z algorytmem jakiegoś modelu pewnie gfsa, który wrzuca suche dane cyfrowe. To samo tyczy się również aktualnej temp. i stanu zachmurzenia dla danego miasta które jest widoczne na górnym pasku strony. Moim zdaniem redakcja jeśli już z jakichś względów nie zamierza tego redagować-aktualizować to PO-PROSTU NIECH ZLIKWIDUJE TE MAPY JAK I PROGNOZY 16-DNIOWE CAŁKOWICIE, gdyż wielu nowych forumowiczów wprowadza to w błąd, a starych forumowiczów najzwyczajniej w świecie IRYTUJE.

alfa i omega | 2011-11-13, 10:48

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Czego można się spodziewać od portalu pogodowego, który w mapce na 28.11. pokazuje temperaturę dla Bydgoszczy 17 stopni?? Czy w ogóle istnieje sens takiej prognozy skoro ona NIGDY się nie sprawdza i międzyczasie 10 razy jest zmieniana?

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:52

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Dokładnie Rynio, tak jest. Ta mapka sporządzana jest komputerowo na podstawie jakiegoś modelu, niestety nie UM. Dobrze, że ostatnio uwględnili prognozę tego modelu w artykule i przewidzieli nadejście stratusa z NE w tym artykule http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/109783,slonce-i-blekit-nieba-ale-to-sie-zmieni

Damian Dąbrowski | 2011-11-13, 10:55

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

alfa i omega, TP ma najlepsze prognozy krótkoterminowe w artykułach. Te są naprawdę niezłe. Mapka (komputerowa na głównej stronie) nie uwzględnia stratusów. A prognoza 16-dniowa? Ja po prostu na nią nie patrzę.

Adam T | 2011-11-13, 13:27

Odp: KATOWICE - biegunem zimna. SUWAŁKI - biegunem ciepła.

Granica z stratusami kończyła się na wysokości Tychów. Od rana do południa mieliśmy niebo zachmurzone ,ale teraz się rozpogadza i świeci słońce przy temp. około +2 st.C.

GrzegorzNT | 2011-11-13, 10:02

16 dniowa

A prognoza 16 dniowa przewiduje pogodę od 19.11 z temperatura 17-19 stopni na plusie. Co to za jaja?? Czyżby kolejna kompromitacja serwisu?? A z tym śniegiem co piszą w artykule to raczej nici będą.

Kaśka | 2011-11-13, 09:59

Ciepło

Przepraszam, chodziło mi o deszcze, przecież będzie ciepło!!!

Kaśka | 2011-11-13, 10:12

Odp: Ciepło

Nawet 40*C.

slawek | 2011-11-13, 09:31

zima

Ale ja myśle że popada około tego 20stego . Założe się że prognozy się za kilka dni zmienią . Albo zacieło coś im się bo narazie żadnych zmian a przedtem to codziennie była inna pogoda . No coś im się zepsuło w pogodzie na 16 dni .