29 września 2011, 07:10

Najbardziej skażone miasta w Polsce

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na skutek wdychania zanieczyszczonego powietrza na całym świecie umierają 2 miliony ludzi. Sprawdźmy w których miastach i krajach skażenie powietrza jest największe i jak wygląda sytuacja w Polsce.

WHO opublikowała raport na temat zanieczyszczenia powietrza w miastach i krajach. Wynika z niego, że z biegiem lat jakość powietrza w skali globalnej systematycznie się pogarsza.

Co ciekawe najbardziej skażone nie są wielkie metropolie, lecz średniej wielkości miasta w krajach silnie się rozwijających.

W 2008 roku z powodu smogu w miastach odnotowano 1,3 miliona przedwczesnych zgonów. W ciągu zaledwie 4 lat liczba zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza wzrosła o prawie połowę.

Naukowcy są zdania, że jeśli wdrożone zostałyby rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji trujących gazów, to udałoby się zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów nawet o 2/3.

Co najbardziej zanieczyszcza powietrze? Są to zakłady przemysłowe, elektrownie i oczywiście silniki naszych samochodów.

Najlepszą jakość ma powietrze prawie całkowicie pozbawione pyłów i gazów, ale takiego szukać można ze świeczką. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła normę stężenia pyłu zawieszonego (PM10), która w skali roku wynosi 20 μg/m3.

Spośród 65 miast w Polsce, które zostały przebadane, tylko 6 mieści się w normie. Zdecydowanie najczystszym miastem w naszym kraju jest Gdańsk, gdzie stężenie pyłu PM10 wynosi 18 μg/m3.

Przyczyną tak czystego powietrza jest silne wietrzenie spowodowane korzystnym położeniem miasta nad brzegami Zatoki Gdańskiej. Wszelkie zanieczyszczenia są błyskawicznie rozpraszane przez wiatr.

Następne w kolejności są Elbląg, Koszalin, Zielona Góra i Olsztyn. Na kolejnej pozycji znalazł się, i tutaj duże zaskoczenie, Wałbrzych. Miasto uznawane jeszcze nie tak dawno za jedno z najbardziej skażonych, obecnie zupełnie zmieniło swoje oblicze.

Po zamknięciu zakładów przemysłowych, jakość powietrza diametralnie się poprawiła. To bardzo ważna wiadomość dla sudeckich lasów, które wcześniej z powodu kwaśnych deszczów poważnie ucierpiały. Teraz zagrożenie ze strony Wałbrzycha spadło niemal do zera, ponieważ norma pyłu zawieszonego nie jest przekraczana.

Pozostałe miasta w Polsce przekraczają normę WHO. Na przykład w Gdyni pył zawieszony osiąga 28 μg/m3, w Warszawie 32 μg/m3, we Wrocławiu 35 μg/m3, a w Katowicach 42 μg/m3.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce ma Kraków. Tam roczne stężenie pyłu zawieszonego sięga aż 64 μg/m3 i jest 3,5 razy wyższe niż w Gdańsku. Spowodowane jest to niekorzystnym położeniem miasta w kotlinie.

Zanieczyszczenia nie mają możliwości rozwiania się i zalegają nad miastem długimi dniami, zwłaszcza przy panowaniu wyżu i bezwietrznej aurze. Dlatego turyści podziwiający panoramę Krakowa np. z Kopca Kościuszki mają ograniczone pole widzenia.

Obok Krakowa najgorszą jakość powietrza odnotowano na ulicach Rybnika, Nowego Sącza i Zabrza. Mimo iż w większości polskich miast swobodnie oddychać nie można, to jednak w skali całego świata nasze zanieczyszczenie nie jest bardzo poważne.

Polska znalazła się na 20. miejscu listy najbardziej skażonych państw. Roczne stężenie PM10 osiąga 33 μg/m3. Dla porównania w Rosji wynosi 32,5 μg/m3, w Czechach 29 μg/m3, a w Niemczech 25 μg/m3.

W Europie największe skażenie powietrza notuje się w Bośni i Hercegowinie, gdzie wynosi ono 117 μg/m3. Norma jest przekroczona prawie sześciokrotnie. Następne w kolejności są Macedonia, Bułgaria i Grecja. Tymczasem najczystsze powietrze ma Estonia i jest to jednocześnie najczystszy kraj na całym świecie. Roczne stężenie PM10 wynosi tam zaledwie 11 μg/m3, a więc jest o połowę mniejsze niż norma ustalona przez WMO.

Drugim krajem z najczystszym powietrzem jest Mauritius, a dalej Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Tylko w 12 krajach świata norma zanieczyszczenia powietrza nie jest przekroczona. W Europie są to obok Estonii także Irlandia, Luksemburg, Monako, Finlandia i San Marino.

Najbardziej zanieczyszczonym krajem na świecie, który lepiej omijać z daleka, jest Mongolia. Stężenie pyłu zawieszonego wynosi tam aż 279 μg/m3 i jest prawie 14 razy większe od normy WHO. Nieznacznie tylko mniej skażone powietrze ma Botswana, Pakistan, Senegal i Arabia Saudyjska.

To ważna informacja dla turystów, którzy wybierając się do popularnych miejsc wypoczynku powinni uważać jakim powietrzem oddychają. Najbardziej skażone powietrze ma Egipt, Tunezja, Turcja i Grecja.

A które miasto na świecie jest najbardziej zanieczyszczone? To Ahwaz w Iranie, gdzie stężenie pyłu zawieszonego sięga 372 μg/m3, a więc przekracza normę ponad 18 razy. Niewiele lepsze powietrze ma Ułan Bator w Mongolii, Sanandadż w Iranie, Ludhijana w Indiach i Kweta w Pakistanie. Wśród największych metropolii świata najbardziej skażone powietrze ma Pekin, Bangkok i Mexico City.

Miastem, gdzie możemy oddychać swobodnie, najmniej martwiąc się o niebezpieczne pyły, jest Whitehorse w Kanadzie, gdzie stężenie PM10 wynosi tylko 3 μg/m3 i jest mniejsze od normy ponad 6,5 razy. W Kraju Klonowego Liścia bardzo czystych miejscowości jest znacznie więcej.

Według naukowców zmniejszenie stężenia pyłów zawieszonych z poziomu 70 do 20 μg/m3 może obniżyć liczbę przedwczesnych zgonów aż o 15 procent. PM10 to pył składający się cząsteczek o wielkości zaledwie 10 mikometrów, które są zdolne do przenika z płuc do krwi i powodują choroby serca, raka płuc, astmę i ostre zakażenia dolnych dróg oddechowych.

Naukowcy są zdania, że w przyszłości liczba osób cierpiących na choroby układu oddechowego będzie nadal wzrastać, co może doprowadzać do coraz częstszych migracji osób chorych do miejsc mniej zanieczyszczonych.

Pamiętajmy, że najmniejsze zanieczyszczenie powietrza występuje z dala od obszarów zabudowanych, w górach, pośród lasów i nad morzem. Największe zaś w centrach największych miast, w dodatku tych, które położone są w zagłębieniach terenu, gdzie wietrzenie jest ograniczone. www.twojapogoda.pl

Zawartość pyłu zawieszonego (PM10) w skali rocznej:

Gdańsk - 18 μg/m3 (najmniejsze w Polsce)
Elbląg - 19 μg/m3
Koszalin - 19 μg/m3
Zielona Góra - 20 μg/m3
Wałbrzych - 20 μg/m3
Olsztyn - 20 μg/m3

Suwałki - 21 μg/m3
Szczecin - 23 μg/m3
Toruń - 24 μg/m3
Białystok - 24 μg/m3
Bydgoszcz - 26 μg/m3
Lublin - 27 μg/m3
Gdynia - 28 μg/m3
Włocławek - 28 μg/m3
Kalisz - 29 μg/m3
Łódź - 29 μg/m3
Poznań - 29 μg/m3
Płock - 30 μg/m3
Kielce - 30 μg/m3
Rzeszów - 30 μg/m3
Radom - 30 μg/m3

Opole - 31 μg/m3
Gorzów Wielkopolski - 31 μg/m3
Warszawa - 32 μg/m3
Legnica - 34 μg/m3
Częstochowa - 35 μg/m3
Jelenia Góra - 35 μg/m3
Wrocław - 35 μg/m3
Bytom - 35 μg/m3
Bielsko-Biała - 36 μg/m3
Dąbrowa Górnicza - 40 μg/m3
Gliwice - 40 μg/m3

Katowice - 42 μg/m3
Zabrze - 45 μg/m3
Nowy Sącz - 51 μg/m3
Rybnik - 54 μg/m3
Kraków - 64 μg/m3 (największe w Polsce)

Zobacz szczegółowy raport o zanieczyszczeniu powietrza >>


Mapa stężenia PM10. Zielone punkty oznaczają stężenie w normie. Żółte punkty oznaczają stężenie lekko i umiarkowanie przekraczające normę. Pomarańczowe punkty to przekroczenie przeszło dwukrotne. Punkty czerwone i fioletowe to przekroczenie wielokrotne. Dane: WHO.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na Wiśle tworzy się fala wezbraniowa. Pod wodą niemal 100 budynków

Wczoraj, 20:20

W Karpatach w 2 dni spadło nawet 230 mm deszczu. Woda opadowa zaczęła schodzić z gór powodując wzbieranie rzek w dorzeczu górnej Wisły. Przed Krakowem tworzy się fala wezbraniowa. Pod wodą jest niemal 100 budynków. Tymczasem nadchodzą kolejne ulewy.

miniatura

Dzisiaj dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Dlaczego?

Wczoraj, 12:14

Wieczorem rozpocznie się astronomiczna jesień. Moment ten nazywany jest fachowo równonocą jesienną, ponieważ długość dnia powinna się zrównać z długością nocy. Tak się jednak dzisiaj nie stanie. Będziemy na to musieli poczekać jeszcze kilka dni. Dlaczego?

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

21 września 2017, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

21 września 2017, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

21 września 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Patriota | 2017-01-10, 13:33

Brawo Wałbrzych

By w Wałbrzychu było jeszcze powietrze Rada Miasta musi podjąć kroki zniechęcające do palenia węglem , a Straż Miejska patrolować i wyłapywać trucicieli bez taryfy ulgowej należy karać tego co truje !!!

Z mordoru | 2016-11-30, 10:45

Do kogo macie pretensjee za własną głupotę?

Umiecie wy myśleć ludzie? Jak samochody wam produkują smog, jeżeli u nas jest, a na zachodzie nie ma? Zakłady przemysłowe mają normy, które muszą przestrzegać w godzinach pracy inspekcji, więc podstawową i zasadniczą przyczyną smogu jest opalanie węglem domów prywatnych. Mało tego - gdyby ludzie palili mądrze (węglem, a nie śmieciami - u mnie czuję, że śmieci są w modzie; odpowiednią technika palenia), to problem byłby mniejszy. Na szczęście pył zawieszony nie jest tak toksyczny jak inne zanieczyszczenia

Z Rybnika | 2013-10-26, 09:12

Rybnik przebija nawet Kraków

Moja subiektywna ocena jest taka, że w Rybniku "powietrze" jest bardziej zanieczyszczone niż w Krakowie (a to przecież sporo mniejsze i do tego rzadziej zaludnione miasto), oprócz paru plakatów nic się tu nie robi. W każdym razie nie zapraszam w sezonie grzewczym.

Arcisz | 2013-10-15, 00:39

W Białymstoku jest źle

Od jakiegoś czasu powietrze na niektórych dzielnicach Białegostoku jest bardzo zanieczyszczone, co i widać i czuć. Brązowa mgła i niesamowity smród goszczą zwłaszcza na osiedlach z domami jednorodzinnymi. Nie można wyjść na spacer, nie można otworzyć okna. Niestety zarówno władze, jak i WIOŚ odmawiają wykonania pomiarów w regionach sąsiadującymi z domami. Mamy 2 stacje. Jedna mierzy PM10, a druga PM2.5 oraz tlenki siarki i azotu. Obie są położone w najczystszych miejscach w mieście, z dala od większych ulic i domów z dymiącymi kominami. Wyniki pomiarów w żaden sposób nie odzwierciedlają tego, co naprawdę tu się dzieje. Może ktoś zainteresowałby się tematem. Przecież to przekręt przez, który ludzie tracą zdrowie.

czysty pył | 2013-09-09, 20:58

z Gdynią jest nie halo

Jedno z największych stężeń pyłu PM10 w Gdyni obserwuje się przy stacji pomiarowej nr 10 (www.armaag.gda.pl), która znajduje się na ledwo użytkowanych terenach kolejowych tuż przy Śródmieściu. Można się tam przejść i sprawdzić, że tuż przy stacji pomiarowej w odległości ok. 15 metrów od stacji pomiarowej stoi na bocznicy wagon, w którym ktoś rozpala piec. Często cały dym leci wprost na urządzenia pomiarowe. I stąd większość tych wyników jest mocno zniekształcona na niekorzyść :) Można sprawdzić stan na Street View na goglach: http://bit.ly/18PXEF6. Podaję współrzędne 54st.31'31.05"N, 18st.32'11,14"E. (widok w kierunku północnym - widać stację i widać wagon, który czasem zmienia tor, na którym stoi)

Turysta | 2013-09-09, 12:44

Brawo Wałbrzych

Wysoka pozycja Wałbrzycha zupełnie nie zaskakuje. Byłem w lipcu w tym mieście i jestem bardzo mile zaskoczony. Miasto położone wśród gór i lasów, piękne zabytki, odnawiane kamieniczki, wspaniały park w centrum, jeden z piękniejszych w Polsce. Miasto zupełnie nieodkryte przez turystów, a naprawdę warto tam pojechać. Z okolicznych wzgórz jak z lotu ptaka widać piekną panoramę miasta. Jedna wada, a może raczej zaleta to to, że w chwili obecnej niemal każda ulica jest tam remontowana, jest dużo wykopów i tworzą się korki, ale to chyba powinno się zaliczyc na plus. Turysta z Bielska Białej.

Damian Dąbrowski | 2012-10-01, 15:41

Najmniej zanieczyszczonym (zapylonym) miastem jest w Polsce zapewne Hel :)

Tam nie ma skąd wziąć się kurz i pył, bo z obu stron Hel oblewają wody Morza Bałtyckiego. Mojemu synowi zmiejszył się gwałtownie obrzęk migdałów po 3-tygodniowym pobycie nad morzem w Jastarni. Tam po 3 tygodniach nie było kurzu na półkach, a w głębi lądu w dużych miastach to trzeba codziennie ścierać kurze, żeby było czysto. Ale i tak nie chciałbym mieszkać na Helu. Wprawdzie brak upałów nie przeszkadzałby mi, ale brak porządnej zimy tak :) Andrzej, co z tego, że Katowice są dużo mniejsze od Warszawy pod względem liczby ludności, skoro są w centrum największej kilkumilionowej aglomeracji miejskiej. U nas wszędzie dookoła są miasta :) Ściśle do siebie przylegają. Przemysł sprzed 20-30 lat nie ma znaczenia. U nas auto jest tyle samo, co w Warszawie (mam na mśłi ilość aut na daną powierzchnię), czy we Wrocławiu.

mikrus gregor | 2012-08-11, 21:51

Pozory

Dlaczego nie podaliscie metodologii jakiej używano przy badaniu poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu? Czy na stepach mongolskich jest takie zapylenie? Arabia saudyjska? A może jest tak z przyczyn naturalnych , wietrzenie skał, kruszenie i rozpylanie piasku na pustyni? A jakość tego pyłu? Nowy sącz? Tam mimo zanieczyszczenia powietrz a , i tak z całą pewnością powietrze jest zdrowsze niż powietrze w gdańsku czy płocku , bogate w węglowodory aromatyczne, lub powietrze w bytomiu lub Dąbrowie górniczej, bogate w metale ciężkie. Mam wątpliwości co do metodologii stosowanej przez who!

jackowiak władomir | 2012-07-02, 08:07

ekologia

a był silnik magnetyczny z darmową energią dużo bardziej sprawniejszy i mocniejszy ale zatajnili , a w chinach widziałem już auto że na wode wyprodukowali ale nie pozwolą na masową skale , co najwyżej na prąd dają tak żeby też nie było za tanio , chory ten świąt , lepiej jak ludzie się trują

miki gregor | 2012-08-11, 21:54

Odp: ekologia

Ale Ty pierdoły opowiadasz!

Jan Europejski | 2012-04-24, 17:40

Korki

Kiedy wreszcie władze miast wezmą się za ekologię? Oczywiście na tyle ile się da. Po dziś dzień nie próbuje się zmniejszać korków poprzez prawidłowe ustawienie sygnalizacji świetlnych !! W Warszawie jest coraz gorzej, bo przepustowość skrzyżowań i rond jest coraz mniejsza! Zamiast kosztownych dla kieszeni parkomatów i masy słupków powinny być ograniczenia wjazdu do centrum starym autom ze złą emisją spalin za pomocą naklejek na szybę auta tak jak np. w Niemczech). Oprócz dużej ilości aut korki powodują źle nastawione sygnalizacje (tu winę ponosi Inżynier Ruchu Miejskiego i ZDM. Przykład ulice centrum stolicy takie jak Andersa, Towarowa, Jana PawłaII, Rondo AK Radosław, Puławska, wylotówki itd.