12 maja 2017, 08:25

Najbardziej mgliste miejsce na świecie. "Atmosfera horroru"

Mgła jest zjawiskiem stwarzającym atmosferę tajemniczości, zagrożenia i strachu, dlatego bywa idealnym tłem dla horrorów. Które miejsca na świecie przez większość dni w roku są zatopione w białej zasłonie? Odkryjcie rekordowe oblicze tego zjawiska.

Mgła jest zaraz po burzy ulubionym zjawiskiem atmosferycznym wykorzystywanym przez twórców horrorów do wywołania atmosfery niepewności i zagadkowości. Są miejsca na świecie, gdzie mgła utrzymuje się przez większość dni w roku.

Poza obszarami zamieszkanymi najbardziej mglistym miejscem na Ziemi jest Grand Banks, jedno z najbardziej bogatych łowisk świata, położone na wschód od wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie.

Jest tam nie tylko mglisto, lecz również sztormowo, ponieważ przez region ten przechodzi większość zanikających atlantyckich cyklonów tropikalnych w drodze ku Europie. Rybacy muszą się liczyć z ograniczoną niemal do zera widocznością przez prawie 300 dni w roku.

Jest tam mglisto, ponieważ dochodzi do zbliżenia się chłodnych wód Prądu Labradorskiego i ciepłych wód przemieszczających się wzdłuż Prądu Zatokowego. Ciepłe wody intensywnie parują, a właśnie z bardzo drobnych kropelek pary wodnej zbudowana jest mgła.

To miejsce jest wyjątkowo tajemnicze z jeszcze jednego powodu, 105 lat temu zatonął tam Titanic. Właśnie z powodu częstych mgieł badanie wraku jest tak utrudnione i czasochłonne.

Nas jednak znacznie bardziej interesują najbardziej mgliste miejsca, które zamieszkują ludzie i które można odwiedzić o każdej porze roku. Niewątpliwie należą do nich północno-wschodnie wybrzeża Ameryki Północnej.

Jedną z najbardziej mglistych miejscowości na świecie jest Argentia położona na wybrzeżach Półwyspu Avalon w Nowej Fundlandii. Skaliste wybrzeża Zatoki Placentia są spowijane mgłą przez prawie 10 miesięcy w ciągu roku.

W jednym z programów dokumentalnych jeden z mieszkańców na pytanie czy widział kiedyś słońce, odpowiedział, że raz mu się zdarzyło. Chociaż to oczywiście żart, to jednak możemy sobie wyobrazić jak wygląda codzienne życie mieszkańców, gdy praktycznie niczego nie widać.

Jeden z najsłynniejszych autorów literatury grozy, Stephen King, urodził się w Maine, jednym z najbardziej mglistych amerykańskich stanów. Nie raz powtarzał, że mglista aura miała wpływ na jego twórczość. Przez 1,5 tysiąca godzin rocznie mgła spowija latarnię morską Moose Peak na wyspie Mistake.

Jeszcze bardziej mglisto jest na zachodnim wybrzeżu USA, a dokładniej na Przylądku Disappointment w stanie Waszyngton. Mglisto jest tam średnio co trzeci dzień, czyli przez 2,5 tysiąca godzin rocznie.

W Polsce najbardziej mglistym miejscem na nizinach są Bory Tucholskie. W położonych pośród nich Chojnicach w ciągu roku średnio możemy liczyć na 90 dni z mgłami. To właśnie do Chojnic należy historyczny rekord długości utrzymywania się mgły na obszarach nizinnych.

W 1987 roku gęsta mgła wisiała tam bez przerwy przez 72 godziny. Rok 1987 był jednocześnie najbardziej mglistym w historii, ponieważ mgła panowała nad miastem przez 111 dni. Poza Borami Tucholskimi mgły często spowijają obszary leśne na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Jedna z najgęstszych mgieł spowiła Polskę pod koniec listopada 2006 roku, kiedy w Warszawie utrzymywała się przez ponad tydzień, czyli najdłużej od 38 lat, paraliżując przy tym pracę Okęcia.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz