24 sierpnia 2011, 17:22

Tajemnicze chmury w rejonie Warszawy

W rejonie Warszawy pojawiły się chmury, które są uważane za pogodowy fenomen. Oficjalnie nie mają nazwy i nigdy ich nie sklasyfikowano. Co więc tak naprawdę zobaczyliśmy dzisiaj na niebie?

Bardzo nietypowe chmury udało się dzisiaj uwiecznić naszym czytelnikom, zmierzające od strony Warszawy w kierunku Mińska Mazowieckiego.

Nic dziwnego, że nie potrafili ich nazwać, ponieważ stanowią one prawdziwą zagadkę nawet dla zawodowych meteorologów.

Oficjalnie wyróżnia się 10 rodzajów chmur, przede wszystkim z uwagi na ich wygląd zewnętrzny.

Następnie każdy rodzaj dzieli się na podgrupy w których chmury otrzymują drugi człon nazwy wskazujący na dodatkowe elementy jakie się w nich pojawiają.

Wszystko wskazuje na to, że panujący od lat porządek w ogólnoświatowej klasyfikacji zostanie zachwiany po tym jak niezwykłą chmurę zaobserwował brytyjski badacz Gavin Pretor-Pinney.

Założył on specjalne stowarzyszenie i postanowił wprowadzić zmiany w oficjalnej klasyfikacji chmur. Obecnie obowiązująca klasyfikacja nie ulegała zmianie od 1953 roku.

Dlatego według badacza trzeba ją nieco zmodyfikować, zwłaszcza, że dziwacznego obłoku, który uwieczniony został na zdjęciu w Nowej Zelandii, nie można przyporządkować do żadnej z dotychczasowych grup.

Niezwykła chmura wygląda jak sfalowana powierzchnia morza. Pojawia się ona w różnych częściach świata i często jest zapowiedzią burzy.

Naukowcy jeszcze nie wyjaśnili szczegółowo jak powstaje, ale pewne jest, że charakterystyczne chmurowe fale są efektem działalności bardzo gwałtownych prądów powietrznych. Nowy rodzaj chmur wstępnie nazwano "undulatus asperatus" od łacińskiego czasownika "wzburzony".

Niewątpliwie chmura ta jest jedną z najbardziej malowniczych jakie mogą się pojawić na ziemskim niebie. A jak Wy nazwalibyście tą dziwaczną chmurę i czy warto dla niej zmieniać dotychczasową klasyfikację chmur?

Swoje propozycje podawajcie w komentarzach. Poniżej zamieszczamy omawiane zdjęcia dziwacznej chmury z rejonu Warszawy, a także z innych miejsc na całym świecie. www.twojapogoda.pl


Fot. Malwina Stańska, Warszawa w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Malwina Stańska, Warszawa w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Malwina Stańska, Warszawa w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Andrzej Mironowicz, okolice Warszawy w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Zbyszek Ilnicki, okolice Warszawy w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Zbyszek Ilnicki, okolice Warszawy w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Marcin Niedbałka, Józefów w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Bartek Kozicki, Łomnica w woj. mazowieckim dla TwojaPogoda.pl


Fot. Jane Wiggins, Iowa w USA.


Fot. Merrick Davies, Nowa Zelandia.


Fot. Richard Huntington, Devon w Wielkiej Brytanii.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Budzi się superwulkan?

Dzisiaj, 00:16

Wieczorem w rejonie Neapolu we Włoszech doszło do wstrząsu, który spowodował zawalenie się wielu budynków. Są też ofiary. Wybuchła panika, bo wstrząs może oznaczać rychłą erupcję Wezuwiusza lub jeszcze groźniejszego superwulkanu Pola Flegrejskie.

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Wreszcie! Rusza budowa radaru na Górze św. Anny

Wczoraj, 09:44

Miał był prawą ręką meteorologów przy prognozowaniu zagrożenia powodziowego, gwałtownych burz, a nawet trąb powietrznych. Tymczasem jego budowa opóźnia się od wielu lat. Teraz jednak ma się to zmienić. Kiedy na Górze św. Anny stanie nowoczesny radar?

miniatura

Afera wiatrakowa: Zielone certyfikaty to przekręt wart miliardy

Wczoraj, 08:01

Ciemna strona ekologii. "Farmy wiatrowe powstawały w niejasnych okolicznościach, towarzyszyły im niekorzystne dla skarbu państwa umowy. Każdy dzień działania farm wiatrowych to olbrzymie straty dla koncernów energetycznych" - informuje tygodnik "Sieci".

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku września?

20 sierpnia 2017, 10:31

Kończy się meteorologiczne lato, a wraz z nim wakacje. Jaka pogoda czeka nas w ostatnich dniach sierpnia? Czy będzie słonecznie, sucho i ciepło, a może chłodno i deszczowo? Jak rozpocznie się wrzesień? Jesiennie, a może jeszcze letnio? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

piotr łapińki | 2011-10-04, 16:48

zabijaja nas

To oczywiste ze nie bedzie oficjalnych wiadomosci bo masy zawsze były w tyle za prawdziwym postepem . Ogony chemicznych smug jakie pozostawiaja za soba samoloty na niebie, sa kompletna nowoscia .. Co z tego ze ktos w koncu przyzna sie postawiony pod murem ze to prawda , skoro sprawa ze swinska grypa , ba ogromna afera ze swinska grypa i szczepionkami przeciw niej rozeszła sie po kosciach?? Nie ma winnych , a szczepionka przeciw tej grypie jest dostepna w polsce!!!!! Chemitrails !!! to oczywiste jezeli ktos zada sobie choc odrobine trudu by pomyslec i poszukac chocby w internecie!!!! Jestesmy truci metodycznie i z rozmysłem!!! OBUDZCIE SIE !!!!

IL | 2011-09-12, 20:32

Chemtrails

Kilka dni wcześniej samoloty siały smugi; chemia leci z nieba, aby obniżyć efekt cieplarniany, ale to ukrywają. Czekałam na efekt, no i pojawiły się te chmury. Wpiszcie w Google - chemtrails i wszystko jasne.

Magdalena | 2011-09-01, 07:56

Piękne chmury

Świetne zdjęcia! A i chmury również cudowne.

piotr | 2011-08-26, 08:08

chemistratus

w lubelskim też był świetny spektakl, mam fajne zdjęcia, mam też zdjęcia z dosłownie może dwóch godzin wcześniej jak samoloty zostawiały bardzo ciemne prawie czarne smugi -które się nie rozpływały po niebie jak zazwyczaj to bywa- tylko opadały w dół tworząc taki niesamowity łańcuch podobny do dymu z palonych opon.

Ania | 2011-08-26, 00:16

Chmury

Piękne są. Niesamowite zdjęcia.

PE | 2011-08-25, 22:27

Chmura

Gwiezdne wrota.

Marcin O | 2011-08-25, 20:20

chmury nad Puławami

U mnie pod Puławami były takie same chmury. Nawet zrobiłem im kilka zdjęć.

karol | 2011-08-25, 17:08

zdiecia

te chmury to pełotuskos , i niosą za sobą zniszczenie.

Marcin O | 2011-08-25, 20:26

Odp: zdiecia

Mylisz się! To oczywiście: Kaczopisjarus potocznie zwany nawiedzonus-głuptus.

COLOSSUS0007 | 2011-08-25, 21:46

Odp: zdiecia

DEFINITYWNIE ZGADZAM SIĘ, POJAWIAJĄ SIĘ OD DAWNA I POKAZUJĄ NADCHODZĄCĄ ZMIANĘ W DANYM KLIMACIE MOŻE JESZCZE TEGO ROKU DOCZEKAMY SIĘ PRAWDZIWYCH TORNAD I TO NIE JEDNEGO ALE KILKU NARAZ W ODLEGŁOŚCI 2,DO 4KM KWAD.Nie jest to na pewno miłe, o nie żadne przesądy to fakty klimat zmienia się coraz szybciej, 200 razy za szybko i do tego jeżeli do 10,15maxxx lat. Świat nie zmieni swojej zachłannej morderczej gonitwy, za coraz to monstrualnymi wręcz mega kontraktami i na łoży w chinach, Azji, Usa mniejszy rozwój i popyt, a przede wszystkim myślenie... Nic nie trwa wiecznie... problem jest w każdym człowieku ale co to obchodzi innych i samych nas każdy dąży do lepszego ja.

Ola | 2011-08-25, 16:19

Zdjęcia.

Już dawno fotografowałam takie chmury zad moim domem.

Grzeg | 2011-08-25, 14:52

Znam to

No myślałem że znowu usłysze komentarz w stylu "co z tą pogoda się dzieje"

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU