Zobacz zdjęcia spadających gwiazd

13-08-2011, 04:26

Zobacz zdjęcia spadających gwiazd

Zobacz więcej w kategorii: Wiadomości astronomiczne

Minionej nocy mieliśmy okazję obserwować doroczne maksimum Perseidów. Około północy w ciągu jednej godziny niebo przecinało od 70 do 90 "spadających gwiazd". Zobaczcie najciekawsze zdjęcia.

W Polsce pogoda popsuła spektakl "spadających gwiazd" z roju Perseidów, ponieważ nad wieloma regionami utrzymywały się chmury, które całkowicie uniemożliwiały lub poważnie ograniczały widoczność nieba.

Przez pierwszą połowę nocy problem stanowiła również jasność Księżyca w pełni, który zmniejszał ciemność nieba.

Mimo to w miejscach rozpogodzeń, każdy, kto spojrzał wysoko ponad północno-wschodni horyzont, mógł zobaczyć przynajmniej jeden meteor.

Od początku tegorocznej aktywności Perseidów Międzynarodowa Organizacja ds. Meteorów (IMO) prowadzi obserwacje i pomiary ich intensywności.

Pomiar w około północy wykazał około 72 meteorów na godzinę, plus minus 17 meteorów.

Jeśli ktoś nie miał szczęścia do pogody lub przespał tegoroczne maksimum, ma jeszcze szansę zobaczyć "spadające gwiazdy" najbliższych nocy.

Aktywność Perseidów potrwa do 24 sierpnia, ale z każdą kolejną nocą meteorów będzie coraz mniej. Zapraszamy do obserwacji nadchodzącej nocy.

Na niebo najlepiej patrzmy między godziną 23:00 a 3:00, wysoko ponad północno-wschodni horyzont. Gdy zobaczymy meteor, koniecznie pomyślmy życzenie. Powodzenia w obserwacjach!

Dodajmy, że w ostatnio najwięcej "spadających gwiazd", aż 172 na godzinę, mieliśmy w 2009 roku, a prawdziwe deszcze meteorów obserwowano w 1972 roku. www.twojapogoda.pl

Film w przyspieszeniu z obserwacji Perseidów >>


Fot. Jesper Grønne, Silkeborg w Danii.


Fot. Jesper Grønne, Silkeborg w Danii.


Fot. Marco Langbroek, Leiden w Holandii.


Najjaśniejszy Perseid w 2010 roku. Fot. Paweł Strzyżykowski dla TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

15-latek przetrwał aż 60 stopni mrozu z niemal brakiem tlenu

Wczoraj, 08:03

Czy można bez szkody na zdrowiu przetrwać przez wiele godzin w skąpym ubiorze na przeszło 50-stopniowym mrozie? Pewien 15-latek dowiódł właśnie, że człowiek potrafi znieść nawet ekstremalne warunki.

thumbnail

Dziś znów burzowo. Kiedy pogoda się na dobre uspokoi?

Wczoraj, 05:50

Od kilku dni w wielu regionach Polski pada, grzmi i jest bardzo ciepło. Niestety taka zmienna aura bywa bardzo męcząca. Kiedy możemy liczyć na zdecydowaną poprawę pogody, więcej słońca i mniej opadów?

thumbnail

Zalążek trąby powietrznej nad Ziemią Łódzką

23 kwietnia 2014, 18:46

Mieszkańcy zachodniej części Ziemi Łódzkiej dzisiejszego popołudnia przeżyli chwile grozy. Nad ich głowami pojawił się zalążek trąby powietrznej. Wyglądał groźnie, ale żadnych szkód nie poczynił. Zobaczcie zdjęcie.

thumbnail

Grzmoty, deszcze, grad i silny wiatr. Śledź je na żywo

23 kwietnia 2014, 09:03

Dzisiaj w wielu regionach kraju pojawią się przelotne opady deszczu, burze, grad i porywisty wiatr. Zjawiska mogą być gwałtowne, może być więc niebezpiecznie. Śledźcie groźne zjawiska na żywo.

thumbnail

Wypalają działki, zatruwają powietrze. Możesz to zgłosić

22 kwietnia 2014, 11:32

Ruszyło bezprawne wypalanie łąk i pól. Nad polskimi wsiami i miastami zaczął się pojawiać toksyczny dym, który bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak można temu zaradzić?

Komentarze

Dodaj komentarz

DaleTerry26 | 2011-11-16, 15:14

answer

I had a desire to make my own organization, nevertheless I didn't have enough amount of money to do it. Thank God my close dude proposed to utilize the mortgage loans. Thence I used the short term loan and realized my dream.

Krzysztof K... | 2011-08-15, 10:30

Spadająca Gwiazda?

Czy ktoś widział 13.08.11 o 21.20 czerwony obiekt na niebie z prędkością podobną do samolotu, kierunek z północy na południe lot bezszelestny pionowy ("w górę") spowalniany, zanika zmniejszając się, brak warkocza, brak danych na temat toru innych ciał typu satelita, iss, miejsce obserwacji mała miejscowość w Wielkopolsce. Czy ktoś to również widział i może to wyjaśnić??? Odrzucam tezę samolotu(znam rozkład stałych lotów na "moim" niebie), lampion chiński (charakterystyka lot poziomy), meteor(?) itp("upadek" z charakterystycznym warkoczem), lecz mogę się mylić jeżeli ktoś może takie zjawisko dokładniej opisać.

MoniA | 2011-08-20, 15:35

Odp: Spadająca Gwiazda?

Widziałam dwa razy coś o podobnym opisie, prędkość moim zdaniem szybsza od samolotu, lot pionowy. Kierunek północ-południe oraz południowy zachód-północny wschód. Z czasem znikł za horyzontem. Nie miał żadnych światełek itp miał jednolitą, jasną barwę. Zaczerpnęłam informacji w tym temacie, najprawdopodobniej jest to satelita.

Paweł | 2011-08-13, 19:27

Najjaśniejszy meteoryt 2010

widoczny jest na ostatnim zdjęciu zapraszam na stronę

Devil | 2011-08-13, 17:55

Niestety;-/

Na zachodzie nie można było oglądać deszczu meteorytów, ponieważ niebo było pochmurne, szkoda;-/

Paweł | 2011-08-13, 15:44

Bzdura!

Bzdura! Nie ma żadnych meteorytów, ponieważ poza Księżycem i Słońcem nie ma nic innego we Wszechświecie. Taka samo jak teoria o tym, że Ziemia jest okrągła to kompletne bzdura, bo gdyby tak było to już byśmy dawno pospadali na żółwie podtrzymujące Ziemię.

Andrzej | 2011-08-13, 17:01

Odp: Bzdura!

Jejku, ale zabawnie się zrobiło, hahahaa :|

Paula | 2011-08-13, 18:07

Odp: Bzdura!

Taaaa.... To jak wytłumaczysz to ze jakieś 7-8 może mniej lat temu był taki deszcz meteorów że nie wiedziałam na które się patrzeć?! A ty co astronom jesteś że tak twierdzisz?

Monika | 2011-08-13, 13:06

Kalisz

W okolicach Kalisza niestety, zamiast spadających gwiazd, widać było błyskawice. No cóż - nie można mieć wszystkiego ;-)

Paweł | 2011-08-13, 12:43

Nie meteor

zdjęcie David Blanchard, Flagstaff w USA. to nie jest meteor tylko flara IRYNUM (ponieważ smuga rozchodzi się prawie idealnie w wszystkich kierunkach)

Wszystkowiedźmin | 2011-08-13, 10:23

Co za brednie

Gdyby gwiazda spadła na Ziemię(a może na odwrót) to z Ziemi by chyba nawet szczątki nie zostały.

Jacek Kozmin | 2011-08-13, 11:21

Odp: Co za brednie

Brednie to ty gadasz. Specjalnie użyto cudzysłowie aby nikt tego nie brał na poważnie. No ale albo jesteś trollem albo rodzice nie przywiązywali zbyt dużej wagi do twojego wykształcenia.

max | 2011-08-13, 11:22

Odp: Co za brednie

Jakie to przemądrzałe, normalnie krew zalewa. Portal był fajniejszy bez forum, przynajmniej głupich wpisów nie było.

Maksimiliano Sandobal | 2011-08-13, 11:25

Odp: Co za brednie

Bernarda weź sobie na wstrzymanie, ok?