30 czerwca 2011, 20:27

Trąba powietrzna w Bydgoszczy (wideo)

Burza z ulewnym deszczem przetoczyła się około godziny 19:00 nad południowymi i zachodnimi dzielnicami Bydgoszczy. Na osiedlu Szwederowo szalała trąba powietrzna, która dokonała sporych zniszczeń.

Pojedyncza chmura burzowa przeszła nad Bydgoszczą w województwie kujawsko-pomorskim dzisiaj około godziny 19:00.

Narodziła się nad południowymi przedmieściami, nad Zielonką i Trzcińcem, a następnie powędrowała w kierunku Białych Błot i Zielonczyna.

Największych spustoszeń dokonała w zachodniej i południowej części Bydgoszczy. Na osiedlu Szwederowo pojawiła się trąba powietrzna.

Na filmach, które zamieszczamy pod artykułem, widoczne jest tornado szkwałowe, które jest odmianą trąby powietrznej (tornada).

Tornado szkwałowe powstaje, gdy zimna masa powietrza podążająca wraz z frontem atmosferycznym wypycha zalegające ciepłe powietrze. Wówczas powstają zawirowania powietrzne.

Nie była to prawdziwa trąba powietrzna, ponieważ nie był widoczny charakterystyczny dla niej lej łączący powierzchnię ziemi z chmurą. Tornado szkwałowe niczym miotła uniosło kurz i rozniosło blaszane ściany garaży nad ulicami i blokami.

Szczątki przez kilkadziesiąt sekund latały w powietrzu stwarzając zagrożenie dla ludzi.

Wewnątrz trąby powietrznej wiatr przekraczał prędkość 100 kilometrów na godzinę, stąd też takie spustoszenia. Poniżej omawiany film ukazujący zjawisko. www.twojapogoda.pl
 


 


 


 


Trąba powietrzna nad Bydgoszczą.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Tak wygląda uderzenie pioruna w zwolnionym tempie

Dzisiaj, 08:00

Naukowcom udało się uwiecznić błyskawicę za pomocą tzw. szybkiej kamery, która pozwoliła prześledzić, jak powstaje to zjawisko w dużym spowolnieniu, klatka po klatce. Po raz pierwszy możemy zobaczyć to, co dotąd było niewidoczne gołym okiem.

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 07:33

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Z każdym dniem susza jest coraz poważniejsza

Wczoraj, 11:06

Wysokie temperatury i znikome sumy opadów sprzyjają wysychaniu gleby i upraw. Tymczasem z dnia na dzień będzie coraz cieplej, a deszcze pojawiać się będą jedynie lokalne. Gdzie sytuacja związana z suszą jest najpoważniejsza i czy jest szansa na poprawę?

thumbnail

Oto najbardziej słoneczna wyspa w naszym kraju

25 maja 2016, 10:12

Polska może się pochwalić dwiema wyspami, i choć nie leżą one w tropikach, to jednak przyciągają turystów swoim niezwykłym pięknem i... Słońcem. Okazuje się bowiem, że wyspa Uznam, jest najbardziej słonecznym miejscem w Polsce.

thumbnail

Pogoda na żywo: Środa, 25.05

25 maja 2016, 00:01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

lb | 2012-04-19, 16:21

chlop na przystanku!

hehe a gosciu siedzi na przystanku pod koniec 1 filmu i nic nie widzi a nad glowa mu lataja blachy:P

Kuba Majcher | 2011-12-06, 18:18

Gustnado

to jest gustnado czyli tornado szkwałowe a nie piasek pyłowy

Michael | 2011-11-26, 01:40

Zwykły "diabełek"

Takie zjawiska są bardzo częste, ale nazywanie tego trąbą powietrzną, czyli tornadem, to sorry, ale trochę śmieszne... Wielokrotnie obserwowałem "diabełki" szczególnie latem, w gorący bezwietrzny dzień. Ale zdarzyło mi się również w tym roku obserwować w marcu takiego diabełka, że ten z filmu to pikuś. Ten widziany przeze mnie, przetoczył się przez giełdę samochodową na Żeraniu (Wa-wa), w którąś niedzielę marca. Był największy jakiego miałem okazję obserwować. W jego centrum, wirowały kilogramy piachu i różnych śmieci na wysokości około 10-15 pięter.. Z chwilą gdy trafił nad kanał Żerański i zetknął się z wodą, rozpadł się jak domek z kart. To było torrrrrnado, heh...

Marcin Dudek | 2011-07-02, 11:23

to żadna trąba....

ale ulewa i deszcz lejący z chmury - piękne ideał

TRĄBA POWIETRZNA BYDGOSZCZ SZWEDEROWO 30.06.2011 | 2011-07-01, 21:16

a

youtube.com/watch?v=oJwoFaUyvsg

Marcin Dudek | 2011-07-01, 17:08

diabeł a nie tornado

To raczej nie żadna trąba powietrzna ( tornado ) a tzw. diabełek , diabełek piaskowy .

batman | 2011-07-01, 11:47

traba powietrzna w bydgoszczy

jakie to tornado a byl lej ? NIE!!!!!!!!! wiec to zadne tornado tylko wir powietrza a robicie sensacje. DO TORNADA TO JESZCZE BYLO DALEKO. to bylo zwykle zawirowanie powietrza z kurzem ktore czesto wystepuje podczas zmian pogody. to byl tzw predzej DUST DEVIL . kat.pewenie nawet nie F0 . ale co tam fachowcy wszyscy pisza traba powietrzna.HAHAHAHAH

scriiik | 2011-07-01, 13:49

Trąbka

Poczytaj sobie o dust devil i o gustnado, pooglądaj filmy na yt, a potem się mądruj.

tomaa | 2011-07-01, 10:34

s

O normalnie tornado F5!

Andrzej | 2011-06-30, 23:37

Między Tyczynem , a Rzeszowem podobnie było miesiąc temu

Między Tyczynem , a Rzeszowem podobne zjawisko zaobserwowałem jakiś miesiąc temu. Nie było zniszczeń bo ta trąba przeszła polami , na wzniesieniu tam gdzie nie było domów. Trąba wtedy porwała 4 kopy siana w powietrzu, które przez kilka minut spadały i się wznosiły , aż w końcu opadły. Ciekawi mnie mina gospodarza , który przyjechał po siano , a tu nic. Ani siana , ani śladów po złodzieju.

Mateusz | 2011-06-30, 23:27

nawałnica

U mnie (woj. Łódzkie) nie było żadnej nawałnicy , deszczu , gradu ani burzy.Przez cały dzień było parno i duszno.