21 lutego 2011, 17:16

Wyż rosyjski: 1055 hPa i minus 45 stopni

Jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk atmosferycznych w okresie zimowym jest wyż rosyjski. Rodzi się on nad zachodnią Rosją, przynosząc pogodne niebo i mrozy, które znamy tylko z opowiadań.

Wyż rosyjski raz jest słaby, a raz solidny. Na początku 2006 roku okazał się rekordowy, ponieważ dotarł aż nad Polskę i przyniósł nam ciśnienie sięgające 1053 hPa.

Dla większości regionów naszego kraju było to najwyższe ciśnienie zanotowane w ciągu ostatnich 50 lat.

Nie każdej zimy wyż się pojawia, co powoduje zawirowania w pogodzie, a przede wszystkim brak stałego docierania mroźnego powietrza ze wschodu w kierunku środkowej Europy. Tak było podczas rekordowo ciepłej zimy z przełomu 2006 i 2007 roku.

Wtedy zamiast rosyjskiego wyżu mieliśmy atlantyckie niże, które bez przerwy przynosiły nam kolosalne opady i odwilże. Tej zimy wyż rosyjski musiał się pojawić i właśnie teraz pokazuje nam swoje oblicze.

Wyż o imieniu Heike znajduje się nad południową Finlandią. Ciśnienie w jego centrum wzrosło do 1040 hPa. W ciągu następnych 48 godzin ciśnienie sięgnie 1050 hPa i to jeszcze nie będzie wszystko. Wyż będzie powoli przesuwać się na wschód i południowy wschód.

W czwartek (24.02) wyż dotrze do pogranicza Rosji i Kazachstanu. Tam też osiągnie maksimum swojej mocy. Gdzieś na surowych terenach rejonu Czelabińska ciśnienie wzrośnie do 1055 hPa. Przy osiadającym powietrzu temperatura przy zupełnie wolnym od chmur niebie spadnie nawet do minus 45 stopni.

Następnie wyż zacznie wracać na zachód i jednocześnie słabnąć. Nie odpuści jednak aż do samego końca lutego, nadal zapewniając na wschodzie kontynentu tęgie mrozy i głęboki błękit bezchmurnego nieba.


Wyż rosyjski z ciśnieniem rzędu 1040 hPa. Dane: Met Office.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Gdzie są w tej chwili chmury burzowe?

Dzisiaj, 17:53

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Lato ściera się nad Polską z jesienią. Co z tego wyniknie?

Dzisiaj, 09:33

Mamy dzisiaj nadzwyczaj zróżnicowaną pogodę w Polsce. W jednych regionach jest słonecznie, sucho i gorąco, a w innych pochmurno, deszczowo i zimno. Czy to zapowiedź pogorszenia się pogody w następnych dniach, czy też wręcz przeciwnie?

thumbnail

Na oczach turystów rzeka zniszczyła popularny kurort

Dzisiaj, 08:06

Jeśli znajdujesz się nad rzeką lub potokiem, a w pobliżu Ciebie przetacza się burza, to możesz stać się ofiarą bardzo niebezpiecznego zjawiska, jakim jest powódź błyskawiczna. Jak niespodziewane ono jest, przekonali się właśnie turyści na Słowacji.

thumbnail

Tajemniczy samolot nad Mazurami. "Nie było go widać"

Wczoraj, 10:46

Na niebie nad Mazurami pojawił się tajemniczy samolot. Jak informuje nasz czytelnik, maszyna była niewidzialna, ale pozostawiała za sobą smugi kondensacyjne, które zdradzały jej pozycję. Zdjęcia tego obiektu są naprawdę zaskakujące. Zobaczcie.

thumbnail

Wyjątkowe chłody na wschodzie Europy. Dotrą do Polski?

Wczoraj, 08:25

Tegoroczny lipiec mieszkańcy wschodniej Europy zapamiętają na długo. Wszystko przez nadzwyczajne chłody, które sprawiają, że o porankach temperatura spada w pobliże zera, a popołudnia są niewiele cieplejsze. Chłody zaczynają wędrować w naszym kierunku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Grzegorz | 2011-02-22, 22:03

ZIMA

Tego właśnie brakuje Zimą , potężnego Wyżu Rosyjskiego. Oby trwał do połowy marca.

Górnik | 2011-02-22, 11:27

wiedza

Sami wielcy specjaliści co naczytali się trochę wikipedii i uważają, że wszystko wiedzą. Do biblioteki po książki, a następnie do nauki, a nie po forach głupoty wypisywać.

GrzegorzNT | 2011-02-22, 12:54

Odp: wiedza

Właśnie Górnik, daj dobry przykład, bo twój gł... komentarz niczego nie wnosi!

Lucas | 2011-02-21, 22:42

TYLKO DLA ZAINTERESOWANYCH SYTUACJĄ BARYCZNĄ - skąd ten wyż i co będzie dalej....

DO PRZECZYTANIA I PRZEKAZANIA EWENTUALNYCH UWAG ZACHĘCAM TYLKO FORUMOWICZÓW ZAINTERESOWANYCH PRZESZŁĄ I PRZYSZŁĄ SYTUACJĄ BARYCZNĄ… Jednym z podstawowych czynników zapewniających mroźną aurę w Europie NE, często także środkowej, a czasami nawet S (może poza wybrzeżami) jest wyż rosyjski. Obecne silne mrozy są właśnie jego udziałem. Drugim czynnikiem powodującym obniżanie się temperatur na kontynencie jest indeks NAO – im jest on niższy tym większe szanse w zimie na mróz. Jednak o ile wyż rosyjski prowadzi powietrze arktyczne kontynentalne ze kierunków N, NE i E (czasami nawet SE), to ujemne NAO zapewnia zimą chłody prowadzące powietrze arktyczne morskie z NW Europy (zamiast niżu mamy wówczas wyż islandzki). Oba wymienione czynniki (układy) są od siebie niezależne. W grudniu chłody panowały przede wszystkim za sprawą ujemnego NAO, teraz w rejonie Islandii tworzą się niże, ale ich wejście na kontynent skutecznie blokuje wyż rosyjski. W styczniu była szansa na rozwój takiego wyżu – ciśnienie w rejonie Archangielska (na N od Moskwy) sięgnęło wówczas 1055 hPa, jednak silny prąd strumieniowy skierowany daleko poza koło polarne i następnie spływający przez Skandynawię w naszą stronę nie dopuścił do rozwoju (poza wąskimi klinami) tegoż wyżu na W. W efekcie tego (po 20.01) mieliśmy do czynienia w kraju z powietrzem polarnomorskim chłodnym a nie arktycznym. W sukurs rozwojowi wyżu na N od kraju przyszedł klin wyżu grenlandzkiego (za obszarem niżowym, który na początku lutego przyniósł sztorm na Bałtyku) – gdy przesunął się on bardziej nad chłodny ląd wystąpiły dogodne warunki do osiadania chłodnego powietrza i rozwoju zimowego wyżu skandynawskiego (ok. 10-12.02). Gdy niż odsuwający się E kontynentu przemieścił się nad Ukrainę nastąpiły najbardziej dogodne warunki do połączenia się wyżu skandynawskiego z syberyjskim czego efektem jest bardzo wysokie ciśnienie w rejonie Moskwy (obecnie ok. 1045 hPa) i bardzo silne mrozy (na poziomie -30/-45 st.). Teraz zaczyna dochodzić ponownie do głosu ciepły wyż azorski przesuwający się na NE i wypychający niże atlantyckie mocno na N. Ciekawe jak potoczy się los wyżów: azorskiego i rosyjskiego: czy będą w stanie utworzyć jeden wał wyżowy, czy też w którymś miejscu między nimi zanurkuje jakiś niż (albo od N Skandynawii głębszy niż, albo na wysokości Morza Północnego i Niemiec płytszy niż) – wyż azorski będzie wówczas „próbował” stworzyć układ blokujący Atlantyk za którymś z niżów wspólnie z wyżem Grenlandzkim. Niże z kolei będą panowały nie tylko w rejonie Islandii i Morza Norweskiego, lecz także na SE Europy, skąd „podrzucały” będą nam nieco opadów śniegu. Z całą pewnością wyże (w takich czy innych konfiguracjach) nie dopuszczą do pełnego władania Atlantyku, a zatem prawdopodobieństwo gwałtownej i trwałej odwilży jest niewielkie (przynajmniej do 10.03). I oby – z uwagi na zagrożenie powodziowe – moje przepowiednie się sprawdziły:)

GrzegorzNT | 2011-02-22, 11:32

Odp: TYLKO DLA ZAINTERESOWANYCH SYTUACJĄ BARYCZNĄ - skąd ten wyż i co będzie dalej....

Bardzo treściwy i konkretny komentarz. Oby więcej osób dogłębnie zainteresowanych tematem udzielało się na łamach portalu TP, a nie tylko marudzenie. Co do sytuacji barycznej przedstawionej powyżej, coraz więcej znaków wskazuje na taki rozwój sytuacji i im później tym coraz bombastyczniejsze prognozy. Osobiście jestem za łagodnym kontynuowaniem zimowej pogody, do połowy marca, bo tak w naszym klimacie powinno być. Nie ma co czekać na rychłą wiosnę, bo to nie czas aby wiosna z wszystkimi jej aspektami zawitała w naszym kraju. Pozdrawiam

Grzegorz | 2011-02-22, 22:11

Odp: TYLKO DLA ZAINTERESOWANYCH SYTUACJĄ BARYCZNĄ - skąd ten wyż i co będzie dalej....

Dobrze mówisz kolego, aż che się czytać takie posty... A reszta tylko się żali że zimo....

Damian Dąbrowski | 2011-02-21, 22:01

Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

Kolejna bzdura. W 2010 roku było minus 30, w 2006 minus 32, teraz w sumie tylko minus 20. O jakie opowiadania chodzi? Kolejny raz żal...

Janek | 2011-02-22, 10:04

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

W Gdańsku o 6:00 i 6:30 mierzono -24 stopnie, to tylko o 2 mniej niż rekord 2010 :-)

Bartek R | 2011-02-22, 12:06

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

Damian pisał ten komentarz wieczorem dnia poprzedniego więc mógł napisać że teraz w sumie tylko -20, zresztą ciekawa sprawa dane ze stacji Gdańsk Port Północny mówią o tylko -14 stopniach ale w głębi Gdańska Rębiechowo było już -22 a za Gdańskiem -24, tu widać łagodzący wpływ morza, co innego mieszkać w Jelitkowie a co innego w okolicach Obwodnicy.

Zachara | 2011-02-22, 12:22

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

Damian ostatnio piszesz na forum tylko po to, by się żalić :P Żenua tak jak Ty to mawiasz. U mnie było - 23 stopnie dzisiejszej nocy, a będzie jeszcze mniej w ciągu najbliższych dwóch dni, więc wcale nie taki żal.

Kamil | 2011-02-22, 12:38

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

To raczej chodzi o te ponad 40-stopniowe mrozy w najzimniejszej części strefy siarczystych mrozów, które zapewnia wyż Heike. Z takimi mrozami niewiele Polaków miało do czynienia ;) Poza tym w 2006r. w Polsce było nawet 35 stopni mrozu w Stuposianach... :)

Bartek R | 2011-02-22, 13:28

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

poprawka do tego co pisałem -14 port północny,-22 stare miasto, -24 Rębiechowo

Cieńki Bolek | 2011-02-22, 15:03

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

Damian sie wypalił

Damian Dąbrowski | 2011-02-23, 06:52

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

Kamil zgadza się, że w Stuposianach tyle było, podawałem dane z głównych stacji meteorologicznych. To tylko potwietrdza moją tezę, że przesadą jest pisanie, że obecne silne mrozy znamy tylko z opowiadań, skoro kilka lat temu było znacznie zimniej. Po prostu denerwuje mnie taki dziennikarski język, w którym ciągle wszystko się wyolbrzymia, ciągle pisze się o rekordach, których tak naprawdę nie ma itp. Zachara, nudna/y już jesteś. Poza tym znowu nie zrozumiałeś tego, co napisałem. Bzdurą jest, że takie mrozy znamy tylko z opowiadań, skoro znamy je z własnego doświaczenia I TO DUŻO WIĘKSZE MROZY. Kapujesz, czy mam całe zdanie napisać DRUKOWANYMI LITERAMI? Przykładowo w całej południowej połowie Polski w styczniu 2006 było ok. minus 20-30 st., a teraz jest aż o 10 stopni cieplej. Dalej nie rozumiesz? A w ogóle to może chodzi o opowiadania "Dawno dawno temu, tzn. 4 lata temu, były w Polsce ponad 30-stopniowe mrozy..."

kalnka | 2011-02-23, 21:34

Odp: Mrozy, które znamy tylko z opowiadań???

Teraz mamy minus 12-14 rano, a 4 lata temu na Śląsku było minus 27. Cienkimi bolkami sa ci co panikuja że mamy teraz niby siarczyste mrozy.

Paweł | 2011-02-21, 21:16

wyż rosyjski dobry ale latem

Wyż rosyjski jest OK., ale tylko latem. Zimą niech spada z Polski.

Mike | 2011-02-21, 20:20

Przypominam o "prognozie sezonowej"

W drugiej połowie lutego mrozy ustąpią a marze będzie wiosenny. Mam nadzieję że Twoja Pogoda dotrzyma słowa ;-)

Marcin Dudek | 2011-02-21, 19:35

ZIMA o!

Czyli co już wycofujecie się z tak wielce zapowiadanej ODWILŻY w czwartek ? Raczej wasze prognozy się nie sprawdzą i żadna wielka odwilż nie przyjdzie w czwartek, za potężny jest ten wyż aby od tak chop siup ustapił jakiemuś tam niżykowi pierwszemu lepszemu z nad Atlantyku . Tym bardziej, że na stan dzisiejszy mamy prądy strumieniowe pędzące z północy na południe Europy na wysokości Francji .Moim zdaniem zima potrzyma na pewno do końca lutego a potem i dłużej na początku marca i jeszcze zobaczymy nad Polską potężne opady śniegu.

baikonur | 2011-02-21, 19:27

MUSIAŁ

'Tej zimy wyż rosyjski musiał się pojawić'. Hmm...

Grzegorz Kruk | 2011-02-21, 19:09

Wyż Rosyjski

Wyż Rosyjski "spóźnił" się o miesiąc. Pamiętam, że niektórzy pisali, że w lutym już nie będziemy mieli do czynienia ze srogą zimą. . Muszę przyznać, że liczyłem w III dekadzie stycznia i I dekadzie lutego na potęzny wyż rosyjski, bo wtenczas istniałaby spora szansa na "wiosenną" II połowę lutego. Jak sami widzimy, w pogodzie panuje pewna równowaga. Po dłuższym panowaniu Atlantyku nadchodzi nieuchronnie pora na Wyż Rosyjski. "Co się odwlecze, to nie uciecze".

Bartek R | 2011-02-21, 23:24

Odp: Wyż Rosyjski

Masz racje, myślę że gdyby wyż ten nie pojawił się w połowie stycznia to wtedy mielibyśmy zapewne jeszcze większe mrozy nawet -30 stopni a pod koniec lutego byłaby większa szansa na wiosenne temperatury. A w tym sezonie zimowym pogoda płata figla, zwykle najzimniejszy styczeń okazał się ciepły i bezśnieżny natomiast grudzień i luty zwykle cieplejsze od stycznia okażą się zimniejsze. Dobrze że jednak wyż ten spóźniony ale w końcu się pojawił bo nienawidzę atlantyckiej wietrznej i mokrej szarówki gdy niby według termometrów jest ciepło a tak naprawdę to temperatura odczuwalna sprawia że jest zimno jak diabli. Wolę sto razy taki typ pogody jaki jest teraz, nie tylko że powietrze jest rześkie, mróz wcale tak bardzo nie przeszkadza bo towarzyszą mu brak wiatru a w dzień słońce, to jeszcze ten skrzeczący śnieg dodaje uroku. W tej chwili mam u siebie w Grudziądzu -17 stopni, właśnie wróciłem z dworu i tak naprawdę to zimno jeżeli ktoś się odpowiednio ubierze wcale tak bardzo nie dokucza. Miałem na studiach koleżankę która wychowała się w Kazachstanie, mówiła że u niej to zimą -20 jest praktycznie codziennie a często i bywa poniżej -40 i nikomu to nie przeszkadza, powietrze jest bardzo suche i jak to ona mówiła zawsze od pewnej granicy to temperatura trochę w tę, trochę w tamtą nie robi żadnej różnicy, poprostu aż tak się tego nie odczuwa. Więc wszystko zależy od nastawienia, a nie tylko niektórzy narzekają kiedy w końcu wiosna; można się wyprowadzić do takiej Hiszpanii i tam nie będzie się narzekać na zimę.

Karol T | 2011-02-21, 19:03

Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

A ja pisałem tutaj już z 10 dni temu, że taki wyż powstanie i ciśnienie dojdzie w nim do 1050 hPa i jak zwykle dalej mnie się sprawdziło! Ogólnie, to przewidywania długoterminowy podczas tegorocznej zimy zawsze mi się sprawdzały nawet z 2 tygodniowym wyprzedzeniem zjawisk, także nie cieszcie się, że w marcu będzie wiosna,bo jej nie ujrzycie być może nawet do końca marca, chodz w ostatnich jego dniach przejściowo bardzo się ociepli na kilka dni. Wyż rosyjski będzie się wzmacniał i słąbł podczas wchodzenia niży nad Skandynawię, nie raz będzie się łączył z wyżem azorskim, powodując w marcu napływ kontynentalnego powietrza ze wschodu, do tego dołączy jeszcze blokada Atlantyku przez wyż brytyjski, który za niebawem przewędruje znad Azorów w kierunku Wysp Brytyjskich, gdzie się umocni i połączy z wyżem rosyjskim( ciśnienie wzrośnie w nim do 1045 hPa), także w tym roku "zima" niby zima, niby przedwiośnie będzie się utrzymywac przez cały marzec. Także z prognozy sezonowej podanej na łamach tej strony, o bardzo ciepłych masach powioetrza w drugiej połowie lutego nici, bo było wręcz na odwrót to pierwsza połowa zapisała sie jako powyżej normy, zaś druga będzie poniżej,trzeba było mnie słuchać... w grudniu. Wyże rosyjskie maja to do tego, że gdy powstają trzymają wiele tygodni i tak też będzie i tym razem, nic nie zapowiada na to, aby taki wyż nagle zaczął zanikać!

Jacek Kizior | 2011-02-21, 20:23

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

No po prostu dyplom ci wydrukuję i napiszę w nim "dla najlepszego przepowiadacza prognozy pogody "superpogodynek". Od dzisiaj jesteś moim idolem.

chochlik | 2011-02-21, 20:33

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Napisz, że od razu do połowy maja :D Jak już szaleć do szaleć

Piotr Lee | 2011-02-21, 20:48

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

A jak wyż rosyjski bardziej się umocni to po swojej zachodniej stronie zacznie kierować tropikalne powietrze z południa wprost z Afryki i w kwietniu będziemy mieli od razu lato a wiosny wcale nie będzie.

lordsith | 2011-02-21, 21:26

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Jaki Ty jesteś mądry Karol, wow

Marek S | 2011-02-21, 21:38

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Jesteś moją "królową" ;-)

xyz | 2011-02-21, 21:48

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

A w niedzielę będzie +6*C? To dalej ostra, mroźna zima? Chyba się przejdziesz na tej prognozie mówiącej o mroźnym marcu:)

dorisekxd | 2011-02-21, 21:50

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Żal mi ciebie !A na stronie zima2011 jeszcze tydzień temu wieściłeś obudzenie Atlantyku i powrót ciepła !Nie sprawdza ci się !

Sebo | 2011-02-21, 21:54

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Znalazł się meteorolog , a skąd ty to niby wszystko wiesz, niech ta zima już sobie idzie na Syberia ,a u nas ma być wiosna już i koniec I nie straszyć ze będzie cały miesiąc.

Damian Dąbrowski | 2011-02-21, 22:04

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Cały marzec? Bez przesady Karolu. Ten układ nie jest zdolny do utrzymywania się przez półtora miesiąca. A nawet gdyby, to nie zapominaj o coraz mocniej grzejącym już słońcu w marcu :)

Marcin J | 2011-02-22, 08:33

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Taaaa. Kawa sie wylala,fusy na gazecie oj kolego kolego glupoty pleciecie!

Jan | 2011-02-22, 09:11

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Obawiam się, że Karol może mieć rację. Wyż tego typu jest stabilny a dodatkowo ziemia i powietrze są mocno wymrożone więc nawet jeśli nastąpi zmiana cyrkulacji to ciepłe powietrze szybko będzie się ochładzać. Potrwa to wszystko co najmniej 4 tygodnie. Nie ma co zaklinać rzeczywistości i obrażać się na fakty tylko ubrać się cieplej i czekać spokojnie do połowy kwietnia!

Grzegorz Kruk | 2011-02-22, 11:17

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Statystycznie rzecz biorąc wyż rosyjski obejmuje swoim zasięgiem Polskę na 10-14 dni, chociaż dość często jest to tylko 3-4 dni. Jak zwykle apogeum mrozów i wielkości ciśnienia w ramach "zimowego" wyżu rosyjskiego występuje w ostatni poranek przed zmianą cyrkulacji mas powietrza. Jeżeli przyjmiemy wariant optymistyczny (3-4 dni), to apogeum mrozów spotka nas w czwartek we wczesnych godzinach porannych. Oczywiście największe mrozy będą wtedy panowały w Polsce Północno -Wschodniej, gdzie temperatura minimalna niebezpiecznie zbliży się do poziomu minus 30 stopni (minus 27-28 stopni). Jeżeli przyjmiemy drugi wariant- pesymistyczny (10-14 dni), to wyż rosyjski powinien ustąpić dopiero około 5 marca, czyli jednym słowem zapowiada się bardzo zimny pierwszy tydzień marca. Jak będzie w rzeczywistości , to trudno powiedzieć, chociaż nie sądzę, ażeby wyż rosyjski władał naszym krajem przez cały marzec.

Grzegorz Kruk | 2011-02-22, 11:56

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Zastanawiam się skąd wytrzasnąłeś pomysł, że dojdzie do kolejnej, trwałej blokady cyrkulacji strefowej.

Radek | 2011-02-22, 22:10

Odp: Wyż rosyjski będzię sie utrzymywał cały marzec.

Karol zapomniałeś jeszcze dodać o jakimś niżu genueńskim, który przyniesie nam ekstremalne opady śniegu w marcu i kwietniu. Niezłe indywidua pisują na tym forum, jeden oczekuje syberyjskich mrozów bo musi mrozić by lato było ciepłe a drugi wszędzie widzi blokadę Atlantyku i niże genueńskie. Niezły kabaret.