21 stycznia 2011, 07:07

W ciągu miesiąca przybyła godzina dnia

Minął miesiąc od początku astronomicznej zimy. Przez ten cały czas dzień systematycznie się wydłużał, a noc skracała. Dziś możemy z radością ogłosić, że zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem.

Jak pamiętamy dzień zaczął się nam wydłużać, a noc skracać, właśnie od pierwszego dnia zimy. Po upływie miesiąca słońce wstaje pół godziny wcześniej i zachodzi pół godziny później. Dzięki temu od 21 grudnia zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem i jednocześnie noc skróciła się o godzinę. Dzień trwa średnio 8 godzin, a nie jak w grudniu tylko 7 godzin.

Dzień będzie się wydłużać aż do drugiej połowy czerwca, mniej więcej z prędkością godziny miesięcznie. Zmianę odczujemy jeszcze pod koniec marca, kiedy przejdziemy na czas letni i przybywanie dnia zostanie cofnięte o miesiąc. Mimo to już teraz możemy odczuć jak błyskawicznie dzień się wydłuża.

Jeszcze w grudniu o godzinie 7:00 mieliśmy ciemności, a teraz jest już znacznie jaśniej. Podobnie jest w przypadku godzin popołudniowych, kiedy przed miesiącem o godzinie 15:00 robiło się ciemno, a obecnie o tej godzinie wciąż jest jeszcze jasno.

Długość dnia szczególnie ważna jest dla nas w najbardziej pochmurne i mokre dni, kiedy z powodu obecności niskich chmur ciemno robi się wcześniej niż, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki. W następnych dniach z zobaczeniem słońca będziemy mieć spore problemy, bo będzie sypać śnieg. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 22:55

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Z każdym dniem coraz cieplej. Będzie nawet 27 stopni

Wczoraj, 10:02

Druga połowa sierpnia, jak do tej pory, była mokra, wietrzna i chłodna. Jednak pod sam koniec wakacji pogoda się zrehabilituje i przyniesie nam upragnione ciepło i słońce. Termometry mogą pokazać nawet 27 stopni. Gdzie i kiedy będzie najcieplej?

thumbnail

Pogoda całkowicie się rozreguluje. Grożą nam kataklizmy

Wczoraj, 09:08

Coraz wyższe temperatury, coraz gwałtowniejsze i bardziej niszczycielskie burze, fale wysokie na 40 metrów oraz zmiany w prądzie strumieniowym, które mogą paraliżować ruch lotniczy - to tylko niektóre złowieszcze wizje płynące z konferencji w Kanadzie.

thumbnail

Jedyna stolica na świecie w której nikt nie mieszka

27 sierpnia 2014, 10:06

Stolica jednego z karaibskich terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii, została zrujnowana przez potężną erupcję wulkanu. O Plymouth, stolicy wyspy Montserrat, mówi się "miasto duchów", bo nie mieszka tam żadna żywa dusza. Poznajcie to "księżycowe" miasto.

thumbnail

Tak udanych wakacji nad Bałtykiem nie było od wielu lat

27 sierpnia 2014, 09:23

Prawie 9 milionów Polaków wypoczywało tego lata na bałtyckich plażach. Dzięki pięknej pogodzie skorzystali zarówno urlopowicze, jak i miejscowi. Zupełnie inaczej było w górach, gdzie deszcze i burze nie jednemu zniszczyły wyczekiwany urlop.

Komentarze

Dodaj komentarz

Krzysztof Kowalski | 2011-10-11, 22:01

komentarz

z czego z tego calego dnia wykorzystujecie moze z trzy, ale brawo, swietne oczywiste spostrzezenie.

aaa | 2011-01-22, 13:44

dluzej w Polsce polnocnej

warto zwrocic uwage ze w Polsce polnocnej dzien jest dluzszy latem w czerwcu prawie o godzine niz w Polsce poludniowej :-)) im bardziej na polnoc tym dluzszy dzien proste

Damian Dąbrowski | 2011-01-22, 12:52

Po miesiącu słońce wstaje tylko 10 minut wcześniej, a zachodzi 40 minut później.

Po miesiącu słońce wstaje tylko 10 minut wcześniej, a zachodzi 40 minut później, a nie i tu i tu po pół godziny. Ja już to wiedziałem będąc dzieckiem, gdy zrywałem kartki z kalendarza, na którym były napisane godziny wschodu i zachodu słońca.

Damian Dąbrowski | 2011-01-22, 12:40

Sporo błędów

Masz rację Marek. Szkoda, że autor artykułu nie postarał się o rzetelne dane. Od 22 grudnia opóźnia się zachód słońca, ale rano wschód też jeszcze lekko się opóźnia, dlatego dnia przybywa tyle co nic. Po Nowym Roku rano jest nadal bardzo ciemno, bo słońce jeszcze późno wstaje. Większa różnica jest jeśli chodzi o godzinę zachodu. Dziś wschód słońca jest zaledwie 10 minut wcześniej niż w Wigilię, czyli różnicy rano w zasadzie jeszcze nie widać, a co dopiero w dniu, kiedy ten artykuł opublikowano. Natomiast zachód słońca jest już później o 40 minut i tu widać różnicę. Dzień będzie dłuższy od najkrótszego o całą godzinę dopiero 25 stycznia. To jest przecież tak łatwe do sprawdzenia.

Marek | 2011-01-22, 07:18

???

Dzisiaj tj 22.01 2010 Polskie Radio Jedynka podało ze dzień wydłużył się w stosunku do najkrótszego o 51 min. A wiec do pełnej godziny będziemy musieli jeszcze zaczekać kilka dni... Pozdr

Iznogud | 2011-01-21, 23:53

dzień w czerwcu

Już nie mogę się doczekać czerwca i dłuuuuugich dni (ciemno robi się dopiero ok. 21:00-21:30). I człowiek jest bardziej wyspany i pełny energii, nie to co teraz...

slawo | 2011-01-21, 14:55

długość dnia

Jest duża nieścisłość w artykule. W ciągu miesiąca (dla Warszawy) słońce wschodzi o 10 minut wcześniej, a zachodzi 37 minut później. Dlatego dzień wydłużył się o 47 minut, a przede wszystkim nie tak jak napisano, że jednakowo przybywa dni rano i wieczorem...

Damian Dąbrowski | 2011-01-21, 21:35

Odp: długość dnia

Zgadza się. Najpierw przybywa dnia o zachodzie, a później o wschodzie.

Radek | 2011-01-21, 10:56

Ja tego nie zauważyłem

Niestety z powodu ciągłego zachmurzenia i opadów w ostatnich tygodniach zupełnie nie zauważyłem tego przyrostu dnia a mam nawet wrażenie że 6 stycznia gdy było slonecznie przez cały dzień to dzień był dłuższy niż choćby wczoraj. Podobnie zresztą rano, na początku stycznia miałem wrażenie że jest dużo jaśniej gdy wychodziłem do pracy niż obecnie.