21 stycznia 2011, 07:07

W ciągu miesiąca przybyła godzina dnia

Minął miesiąc od początku astronomicznej zimy. Przez ten cały czas dzień systematycznie się wydłużał, a noc skracała. Dziś możemy z radością ogłosić, że zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem.

Jak pamiętamy dzień zaczął się nam wydłużać, a noc skracać, właśnie od pierwszego dnia zimy. Po upływie miesiąca słońce wstaje pół godziny wcześniej i zachodzi pół godziny później. Dzięki temu od 21 grudnia zyskaliśmy dodatkową godzinę ze słońcem i jednocześnie noc skróciła się o godzinę. Dzień trwa średnio 8 godzin, a nie jak w grudniu tylko 7 godzin.

Dzień będzie się wydłużać aż do drugiej połowy czerwca, mniej więcej z prędkością godziny miesięcznie. Zmianę odczujemy jeszcze pod koniec marca, kiedy przejdziemy na czas letni i przybywanie dnia zostanie cofnięte o miesiąc. Mimo to już teraz możemy odczuć jak błyskawicznie dzień się wydłuża.

Jeszcze w grudniu o godzinie 7:00 mieliśmy ciemności, a teraz jest już znacznie jaśniej. Podobnie jest w przypadku godzin popołudniowych, kiedy przed miesiącem o godzinie 15:00 robiło się ciemno, a obecnie o tej godzinie wciąż jest jeszcze jasno.

Długość dnia szczególnie ważna jest dla nas w najbardziej pochmurne i mokre dni, kiedy z powodu obecności niskich chmur ciemno robi się wcześniej niż, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki. W następnych dniach z zobaczeniem słońca będziemy mieć spore problemy, bo będzie sypać śnieg. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 23:07

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

2015 rok jak dotąd najcieplejszy w historii pomiarów

Wczoraj, 10:17

Pierwszy kwartał tego roku w skali globalnej okazał się najcieplejszy od kiedy tylko prowadzi się pomiary meteorologiczne. Dzięki temu 2015 rok jest na najlepszej drodze do pobicia rekordu z ubiegłego roku. Czy pomoże mu w tym zjawisko El Nińo?

thumbnail

W Chinach otworzyły się wrota piekieł. Naukowcy zdziwieni

Wczoraj, 07:51

W Ujgurskim Regionie Autonomicznym w Chinach nieoczekiwanie pojawiły się zapadliska w ziemi z których buchnął żar niczym z pieca. Mieszkańcom od razu przyszła na myśl wizja piekła. Jednak naukowcy ostudzili ich emocje. Skąd się wzięły wrota do otchłani piekieł?

thumbnail

Dziura ozonowa całkowicie znikła. Co się z nią stało?

17 kwietnia 2015, 11:05

Po raz ostatni dziura ozonowa wisiała nad Antarktydą w grudniu ubiegłego roku. Od tego czasu satelity meteorologiczne jej nie odnotowują. Czy to oznacza, że po latach ostrej walki udało się nam ostatecznie ją "załatać" czy wręcz przeciwnie?

thumbnail

Dlaczego nie wolno mierzyć temperatury w pełnym Słońcu?

17 kwietnia 2015, 10:08

Wydaje się, że każdy z nas potrafi w prawidłowy sposób zmierzyć temperaturę powietrza. Przecież wystarczy do tego zwyczajny termometr. Jednak, gdy nadchodzą upały prosta czynność zaczyna się poważnie komplikować. Dlaczego?

Komentarze

Dodaj komentarz

Krzysztof Kowalski | 2011-10-11, 22:01

komentarz

z czego z tego calego dnia wykorzystujecie moze z trzy, ale brawo, swietne oczywiste spostrzezenie.

aaa | 2011-01-22, 13:44

dluzej w Polsce polnocnej

warto zwrocic uwage ze w Polsce polnocnej dzien jest dluzszy latem w czerwcu prawie o godzine niz w Polsce poludniowej :-)) im bardziej na polnoc tym dluzszy dzien proste

Damian Dąbrowski | 2011-01-22, 12:52

Po miesiącu słońce wstaje tylko 10 minut wcześniej, a zachodzi 40 minut później.

Po miesiącu słońce wstaje tylko 10 minut wcześniej, a zachodzi 40 minut później, a nie i tu i tu po pół godziny. Ja już to wiedziałem będąc dzieckiem, gdy zrywałem kartki z kalendarza, na którym były napisane godziny wschodu i zachodu słońca.

Damian Dąbrowski | 2011-01-22, 12:40

Sporo błędów

Masz rację Marek. Szkoda, że autor artykułu nie postarał się o rzetelne dane. Od 22 grudnia opóźnia się zachód słońca, ale rano wschód też jeszcze lekko się opóźnia, dlatego dnia przybywa tyle co nic. Po Nowym Roku rano jest nadal bardzo ciemno, bo słońce jeszcze późno wstaje. Większa różnica jest jeśli chodzi o godzinę zachodu. Dziś wschód słońca jest zaledwie 10 minut wcześniej niż w Wigilię, czyli różnicy rano w zasadzie jeszcze nie widać, a co dopiero w dniu, kiedy ten artykuł opublikowano. Natomiast zachód słońca jest już później o 40 minut i tu widać różnicę. Dzień będzie dłuższy od najkrótszego o całą godzinę dopiero 25 stycznia. To jest przecież tak łatwe do sprawdzenia.

Marek | 2011-01-22, 07:18

???

Dzisiaj tj 22.01 2010 Polskie Radio Jedynka podało ze dzień wydłużył się w stosunku do najkrótszego o 51 min. A wiec do pełnej godziny będziemy musieli jeszcze zaczekać kilka dni... Pozdr

Iznogud | 2011-01-21, 23:53

dzień w czerwcu

Już nie mogę się doczekać czerwca i dłuuuuugich dni (ciemno robi się dopiero ok. 21:00-21:30). I człowiek jest bardziej wyspany i pełny energii, nie to co teraz...

slawo | 2011-01-21, 14:55

długość dnia

Jest duża nieścisłość w artykule. W ciągu miesiąca (dla Warszawy) słońce wschodzi o 10 minut wcześniej, a zachodzi 37 minut później. Dlatego dzień wydłużył się o 47 minut, a przede wszystkim nie tak jak napisano, że jednakowo przybywa dni rano i wieczorem...

Damian Dąbrowski | 2011-01-21, 21:35

Odp: długość dnia

Zgadza się. Najpierw przybywa dnia o zachodzie, a później o wschodzie.

Radek | 2011-01-21, 10:56

Ja tego nie zauważyłem

Niestety z powodu ciągłego zachmurzenia i opadów w ostatnich tygodniach zupełnie nie zauważyłem tego przyrostu dnia a mam nawet wrażenie że 6 stycznia gdy było slonecznie przez cały dzień to dzień był dłuższy niż choćby wczoraj. Podobnie zresztą rano, na początku stycznia miałem wrażenie że jest dużo jaśniej gdy wychodziłem do pracy niż obecnie.