30 listopada 2010, 12:19

Skąd duże różnice w ilości śniegu?

Po wczorajszych śnieżycach jedni mieszkańcy naszego kraju narzekają na duże ilości śniegu, a inni na to, że nie spadło nic. Dlaczego w wydawałoby się małej Polsce zróżnicowanie pokrywy śnieżnej jest tak duże?

Polska znajduje się w sercu Europy, ale także na skraju wpływu dwóch różnych klimatów. Wschodnia część naszego kraju jest wyraźnie zimniejsza niż część zachodnia. Różnica w średnich temperaturach w okresie zimowym oraz wysokości i długości utrzymywania się pokrywy śnieżnej jest spora.

Wczoraj na południu, w centrum i na wschodzie kraju spadło od 20 do 35 centymetrów śniegu, zdecydowanie najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Mimo, że śniegu jest bardzo dużo, to jednak do historycznych rekordów wciąż jest daleko. Na wschodzie kraju rekordy do 60-80 cm, na północy 60-70 cm, a na zachodzie 30-40 cm. Tylko w górach pokrywa śnieżna potrafiła przekraczać 3,5 metra wysokości.

Okazuje się więc, że dzisiaj pokrywa jest w strefie wczorajszych śnieżyc o połowę niższa od rekordów wszech czasów. Nawet po śnieżycach spodziewanych w nocy ze środy na czwartek (1/2.12) i w czwartek (2.12) w ciągu dnia, nie ma szans na ustanowienie nowych rekordów ilości śniegu. Najmniej zadowoleni z wysokości pokrywy śnieżnej są mieszkańcy północno-zachodniej Polski, gdzie sypało najsłabiej.

Spadło zaledwie kilka centymetrów białego puchu, a na przykład w zachodniej części Pomorza nie opadł ani jeden płatek. Narzekania nic nie pomogą, ponieważ żaden inny region w naszym kraju nie jest na tle historii polskiej meteorologii aż tak bezśnieżny. Na przestrzeni ostatnich 30 lat średnia wysokość pokrywy śnieżnej w pasie od Szczecina po Gorzów Wielkopolski wyniosła zaledwie 6 cm, a więc była o połowę mniejsza niż w najbardziej śnieżnych Suwałkach.

W najmniej śnieżnych sezonach zimowych leżały tylko 4 cm śniegu. Na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej opady śniegu nie są bardzo częstym zjawiskiem, ale jednocześnie jeśli już się pojawią, to zwykle są bardzo gwałtowne. Pada na poziomie zera stopni, dlatego śnieg jest mokry i spada go bardzo dużo.

Podczas takich śnieżnych incydentów raz na kilka lat dochodzi do prawdziwych kataklizmów. Na przykład w kwietniu 2008 roku śnieg w Szczecinie pozbawił prądu tysiące gospodarstw domowych na kilkanaście godzin. W mieście zapanował chaos, ponieważ żadne służby i infrastruktura nie były przygotowane na takie ilości śniegu.

Jeśli więc wyglądamy padającego śniegu, zawsze miejmy na uwadze to, gdzie mieszkamy. Im dalej na południe i wschód kraju, tym większa szansa na duże ilości śniegu, a im dalej na zachód, tym szanse na biały puch są mniejsze. Poniżej mapa historycznej pokrywy śnieżnej i wykaz dzisiejszych ilości śniegu. www.twojapogoda.pl


Rekordy pokrywy śnieżnej od 1950 roku (z uwzględnieniem rekordów z 2010 roku). Dane: TwojaPogoda.pl

Pokrywa śnieżna dzisiaj w polskich miastach:

Kasprowy Wierch - 35 cm
Warszawa - 33 cm
Kozienice - 30 cm
Lublin - 29 cm
Tarnów - 27 cm
Terespol - 26 cm
Jelenia Góra - 26 cm
Sandomierz - 25 cm
Częstochowa - 23 cm
Zakopane - 23 cm
Włodawa - 22 cm
Białystok - 22 cm
Legnica - 22 cm
Siedlce - 21 cm
Śnieżka - 21 cm
Kłodzko - 21 cm
Łódź - 20 cm
Katowice - 20 cm
Nowy Sącz - 20 cm
Wieluń - 19 cm
Powidz - 18 cm
Sulejów - 18 cm
Bielsko-Biała - 18 cm
Opole - 17 cm
Kielce - 17 cm
Kraków - 15 cm
Wrocław - 15 cm
Płock - 14 cm
Racibórz - 14 cm
Rzeszów - 13 cm
Koło - 13 cm
Mława - 12 cm
Zielona Góra - 12 cm
Leszno - 11 cm
Olsztyn - 10 cm
Mikołajki - 10 cm
Kętrzyn - 10 cm
Łask - 10 cm
Krosno - 10 cm
Kalisz - 9 cm
Krzesiny - 8 cm
Ustka - 8 cm
Poznań - 8 cm
Piła - 7 cm
Suwałki - 7 cm
Łeba - 5 cm
Toruń - 5 cm
Lesko - 5 cm
Koszalin - 4 cm
Elbląg - 4 cm
Świnoujście - 4 cm
Chojnice - 4 cm
Gorzów Wlkp - 2 cm
Słubice - 2 cm
Gdańsk - 1 cm

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 20:12

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Budzi się superwulkan?

Dzisiaj, 00:16

Wieczorem w rejonie Neapolu we Włoszech doszło do wstrząsu, który spowodował zawalenie się wielu budynków. Są też ofiary. Wybuchła panika, bo wstrząs może oznaczać rychłą erupcję Wezuwiusza lub jeszcze groźniejszego superwulkanu Pola Flegrejskie.

miniatura

Wreszcie! Rusza budowa radaru na Górze św. Anny

Wczoraj, 09:44

Miał był prawą ręką meteorologów przy prognozowaniu zagrożenia powodziowego, gwałtownych burz, a nawet trąb powietrznych. Tymczasem jego budowa opóźnia się od wielu lat. Teraz jednak ma się to zmienić. Kiedy na Górze św. Anny stanie nowoczesny radar?

miniatura

Afera wiatrakowa: Zielone certyfikaty to przekręt wart miliardy

Wczoraj, 08:01

Ciemna strona ekologii. "Farmy wiatrowe powstawały w niejasnych okolicznościach, towarzyszyły im niekorzystne dla skarbu państwa umowy. Każdy dzień działania farm wiatrowych to olbrzymie straty dla koncernów energetycznych" - informuje tygodnik "Sieci".

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku września?

20 sierpnia 2017, 10:31

Kończy się meteorologiczne lato, a wraz z nim wakacje. Jaka pogoda czeka nas w ostatnich dniach sierpnia? Czy będzie słonecznie, sucho i ciepło, a może chłodno i deszczowo? Jak rozpocznie się wrzesień? Jesiennie, a może jeszcze letnio? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

x | 2010-12-02, 12:33

intensywność opadów śniegu

Czy można prosić o porównanie INTENSYWNOŚCI opadów. Dla bardzo wielu spraw - odśnieżania itp nie jest ważny rekord pokrywy a intensywność opadów. Poza tym przydała by się informacja który rekord jest z którego roku. Wiemy tylko, że został uwzględniony rok 2010 ale nie wiemy gdzie w tym roku padły rekordy.

TwojaPogoda.pl | 2010-12-02, 12:46

Odp: intensywność opadów śniegu

Szczegółowe dane o dacie wystąpienia rekordowych opadów śniegu w Polsce, można znaleźć tutaj: http://www.twojapogoda.pl/encyklopedia/106599,rekordy-pogody-w-polsce-i-na-swiecie

Tomy M. | 2010-12-01, 18:00

W Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze jest sporo więcej niż 26 cm. Mierzyłem dzisiaj na płaszczyźnie i jest ok 35 cm. Ale Jelenia Góra to również dzielnica Jagniątków która położona jest na ponad 700 m n. p. m. i tam nawet nie chcę zgadywać ile jest już śniegu, zwłaszcza że to prawie dno Czarnego Kotła.

Tom Raven | 2010-11-30, 22:48

Proroctwo na początek grudnia.

"Pierwsza połowa grudnia 2010 roku zapisała się jako najbardziej śnieżna w historii polskiej meteorologii. W wielu regionach kraju grubość pokrywy śnieżnej była rekordowa jak na początek grudnia, a w niektórych miejscach osiągając największą grubość od początków stałych pomiarów. Te absolutne rekordy padły m.in. w Łodzi - 83 cm, Warszawie - 76 cm, Lublinie - 96 cm, w Kielcach 55 cm i co ciekawe w Szczecinie - 67cm, Wrocławiu - 50 cm oraz wielu innych miejscowościach, praktycznie na przestrzeni całego kraju:]"

Damian Dąbrowski | 2010-11-30, 22:13

Rekord dla woj. śląskiego :)

Że tak skromnie zauważę, rekord wszechczasów w grubości pokrywy śnieżnej należy do województwa śląskiego, a konkretnie do Bielska-Białej :))) Choć dziś w Katowicach jest więcej śniegu niż w Bielsku i od kilku godzin lekko dosypuje :)

Łukasz | 2010-11-30, 20:53

śnieg czy deszcz

Ciekaw jestem czy w czwartek znowu bedzie padał w Biłgoraju deszcz zamiast śniegu, bo ostatnio w poniedziałek narobilo tylko chlapy bo w wiekszosci padał sam deszcz tylko nad ranem jeszcze śnieg??

Grzegorz | 2010-11-30, 20:23

Śnieg

Wg mnie w Wielkopolsce spadnie jakieś 7-12 cm śniegu. Najwięcej na południu (Leszno, Ostrów, Kalisz). W pasie centralnym około 10 cm (Nowy Tomyśl, Poznań, Konin), najmniej na północy (rejon Piły, Złotowa)

Tom Raven | 2010-11-30, 23:20

Odp: Śnieg

A oto moje proroctwo: "Pierwsza połowa grudnia 2010 roku zapisała się jako najbardziej śnieżna w historii polskiej meteorologii. W wielu regionach kraju grubość pokrywy śnieżnej była rekordowa jak na początek grudnia, a w niektórych miejscach osiągając największą grubość od początków stałych pomiarów. Te absolutne rekordy padły m.in. w Łodzi - 83 cm, Warszawie - 76 cm, Lublinie - 96 cm, w Kielcach 55 cm i co ciekawe w Szczecinie - 67cm, Wrocławiu - 50 cm oraz wielu innych miejscowościach, praktycznie na przestrzeni całego kraju" :)

Radek | 2010-11-30, 19:48

Dorze że chociaż będzie cieplej

Pocieszające w tych prognozach jest to, że przynajmniej temperaturowo ta zima zrobi się bardziej przyjazna dla organizmu. Bo jak patrzę na 16-dniową prognozę dla Wwy to w zasadzie żadnego dnia (poza jutrzejszym) nie jest planowany spadek temperatury niżej niż do -5 stopni a i noce nie zapowiadają się jakoś hardcorowo. To jakiś nieduży pozytyw, bo generalnie wolałbym by to białe badziewie zaczęło topnieć.

wiatr | 2010-11-30, 18:37

snieg

I w Gdansku 1cm, teraz mam wrazenie, ze jest go jeszcze mniej, bo wszystko gdzies wywialo. Mozliwe ze cos w czwartek dosypie, oby.

Paweł z Kalisza | 2010-11-30, 18:20

Nowy śnieg

Panie Damianie, czy naprawdę znów szykuje sie spory opad sniegu. Wiem, że nie jest pan wrózką :) , ale widać, że się pan zna na prognozowaniu jak mało kto. Dlatego zapytam, czy Kalisz dostanie nową porcje śniegu, a jeśli tak, to na ile mniej wiecej możemy liczyć cm.

Damian Dąbrowski | 2010-11-30, 21:50

Odp: Nowy śnieg

Tak, kolejny niż przyniesie też dość dużo śniegu, ale mniej niż ten wczorajszy. W Kaliszu powinno padać jutro w nocy ze środy na czwartek, a spadnie około 10, może 15 cm.

Śnieżka | 2010-11-30, 18:07

sudety

A w Sudetach(Karkonoszach) na śnieżce ile było najwięcej śniegu bo widze że tu nie podano??

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU