1 stycznia 2016, 00:00

Tsunami uderzyło w wyspę Manhattan

2 tysiące lat temu gigantyczne fale tsunami uderzyły we wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, w rejon, gdzie dzisiaj znajduje się Nowy Jork. Jak do tego doszło?

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia w Nowy Jorku badając dno morskie u wschodniego wybrzeża USA natrafili na pokaźny krater uderzeniowy, wchodzący w skład kompleksu Carteret Canyon. Znajduje się on około 150 kilometrów od wybrzeży stanu New Jersey. Badanie wykazało istnienie minerałów i mikroskopijnych cząstek węgla, które są charakterystyczne dla upadku meteorytu.

Następnie znając średnicę krateru, jego głębokość i ruch fal morskich, naukowcy stworzyli model komputerowy, który ukazał co zdarzyło się 2300 lat temu. Meteoryt, który spadł do Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży stanu New Jersey miał średnicę 183 metrów. W kilka chwil po upadku do wody wyzwolił falę tsunami o wysokości 20 metrów, która wdarła się najpierw do Zatoki Nowojorskiej, a następnie do rzeki Hudson. Wszystko, co stanęło jej na drodze zostało zrównane z ziemią. Pod wodą znalazł się między innymi wyspa Manhattan.

Wszyscy, którzy zamieszkiwali obecny obszar Nowego Jorku z pewnością zginęli. Wystąpienie tsunami zostało potwierdzone przez badanie osadów poprzez odwierty wykonane z kilku kluczowych miejscach w stanach New Jersey i Nowy Jork. Jednak przyczyna powstania tsunami nie została wyjaśniona w pełni. Fale mógł wytworzyć upadający meteoryt, ale równie dobrze mogły być za nie odpowiedzialne wybuchy podwodnych wulkanów lub też potężny tropikalny huragan, który może wyzwalać bardzo wysokie fale sztormowe przy udziale znaczącego przypływu.

Pewne jest jednak to, że właśnie tsunami może być odpowiedzialne za stosunkowo późne pojawienie się Indian w rejonie Manhattanu. Wszyscy ci, którzy mieszkali tam ponad 2 tysiące lat temu po prostu wyginęli. Szczegółowe informacje na ten temat poznamy już za kilka dni podczas dorocznego spotkania Geological Society of America w mieście Denver. Dodajmy, że fale tsunami mogą wywołać jedynie erupcje podwodnych wulkanów, trzęsienia ziemi i upadki meteorytów. Tsunami nie ma nic wspólnego ze zjawiskami pogodowymi. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz

ginter | 2013-11-22, 22:13

czy to wszystkie mozliwości?

a czy ktoś mi odpowie (potwierdzi) bo w artykule powyższym nie było mowy, że przyczyną tsunami może też być podmorskie osuwisko (i to niekoniecznie mowa o osuwisku spowodowanym trzęsieniem ziemi, np. wielkie osuwisko, które wystąpiło na stoku cokołu kontynentalnego) ps. jestem po studiach geograficznych - ale to było za głębokiej komuny, więc teraz taka nauka to do bani niejeden napisze

TwojaPogoda.pl | 2010-10-29, 21:15

TwojaPogoda.pl - od redakcji

Stacja meteo w Kole wysyła poprawne dane do WMO. Problemem jest natomiast "terroryzująca" ją stacja na Kubie, która przypisuje sobie co jakiś czas ten sam numer WMO ID. Dlatego też zamiast danych temperaturowych ze stacji z Kole, mamy dane z jednego z miast na Kubie. Problem wydaje się jak na razie nie do rozwiązania.

rynio | 2010-10-30, 16:39

Odp: TwojaPogoda.pl - od redakcji

O to ciekawe dziękuje za informacje.

piotr | 2012-09-12, 10:35

Odp: TwojaPogoda.pl - od redakcji

Wydaje się, że ogimet ma problem rozwiązany. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12345&ndays=50&ano=2012&mes=9&day=30&hora=23&ord=REV&enviar=Ver

rynio | 2010-10-29, 20:39

z innej beczki

Czy ktoś może powiedzieć mi czemu już od bodajże ponad pół roku albo i dłużej stacja w miejscowości Koło emituje błędne dane temperatury na cały świat??Np: dziś maksymalna temp. w dzień była tam 27 C a minimalna 22 C.Portal weatheronline podaje np. takie dane już dłuższy czas.

Andrzej Nobik | 2010-10-29, 18:42

tsunami

no ciekawy artykuł pewnie w przyszłości tez będzie tsunami w Nowym Jorku tak jak na filmach katastroficznych