1 stycznia 2016, 00:00

Tsunami uderzyło w wyspę Manhattan

2 tysiące lat temu gigantyczne fale tsunami uderzyły we wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, w rejon, gdzie dzisiaj znajduje się Nowy Jork. Jak do tego doszło?

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia w Nowy Jorku badając dno morskie u wschodniego wybrzeża USA natrafili na pokaźny krater uderzeniowy, wchodzący w skład kompleksu Carteret Canyon. Znajduje się on około 150 kilometrów od wybrzeży stanu New Jersey. Badanie wykazało istnienie minerałów i mikroskopijnych cząstek węgla, które są charakterystyczne dla upadku meteorytu.

Następnie znając średnicę krateru, jego głębokość i ruch fal morskich, naukowcy stworzyli model komputerowy, który ukazał co zdarzyło się 2300 lat temu. Meteoryt, który spadł do Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży stanu New Jersey miał średnicę 183 metrów. W kilka chwil po upadku do wody wyzwolił falę tsunami o wysokości 20 metrów, która wdarła się najpierw do Zatoki Nowojorskiej, a następnie do rzeki Hudson. Wszystko, co stanęło jej na drodze zostało zrównane z ziemią. Pod wodą znalazł się między innymi wyspa Manhattan.

Wszyscy, którzy zamieszkiwali obecny obszar Nowego Jorku z pewnością zginęli. Wystąpienie tsunami zostało potwierdzone przez badanie osadów poprzez odwierty wykonane z kilku kluczowych miejscach w stanach New Jersey i Nowy Jork. Jednak przyczyna powstania tsunami nie została wyjaśniona w pełni. Fale mógł wytworzyć upadający meteoryt, ale równie dobrze mogły być za nie odpowiedzialne wybuchy podwodnych wulkanów lub też potężny tropikalny huragan, który może wyzwalać bardzo wysokie fale sztormowe przy udziale znaczącego przypływu.

Pewne jest jednak to, że właśnie tsunami może być odpowiedzialne za stosunkowo późne pojawienie się Indian w rejonie Manhattanu. Wszyscy ci, którzy mieszkali tam ponad 2 tysiące lat temu po prostu wyginęli. Szczegółowe informacje na ten temat poznamy już za kilka dni podczas dorocznego spotkania Geological Society of America w mieście Denver. Dodajmy, że fale tsunami mogą wywołać jedynie erupcje podwodnych wulkanów, trzęsienia ziemi i upadki meteorytów. Tsunami nie ma nic wspólnego ze zjawiskami pogodowymi. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

Wczoraj, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

20 września 2017, 18:21

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

20 września 2017, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

ginter | 2013-11-22, 22:13

czy to wszystkie mozliwości?

a czy ktoś mi odpowie (potwierdzi) bo w artykule powyższym nie było mowy, że przyczyną tsunami może też być podmorskie osuwisko (i to niekoniecznie mowa o osuwisku spowodowanym trzęsieniem ziemi, np. wielkie osuwisko, które wystąpiło na stoku cokołu kontynentalnego) ps. jestem po studiach geograficznych - ale to było za głębokiej komuny, więc teraz taka nauka to do bani niejeden napisze

TwojaPogoda.pl | 2010-10-29, 21:15

TwojaPogoda.pl - od redakcji

Stacja meteo w Kole wysyła poprawne dane do WMO. Problemem jest natomiast "terroryzująca" ją stacja na Kubie, która przypisuje sobie co jakiś czas ten sam numer WMO ID. Dlatego też zamiast danych temperaturowych ze stacji z Kole, mamy dane z jednego z miast na Kubie. Problem wydaje się jak na razie nie do rozwiązania.

rynio | 2010-10-30, 16:39

Odp: TwojaPogoda.pl - od redakcji

O to ciekawe dziękuje za informacje.

piotr | 2012-09-12, 10:35

Odp: TwojaPogoda.pl - od redakcji

Wydaje się, że ogimet ma problem rozwiązany. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12345&ndays=50&ano=2012&mes=9&day=30&hora=23&ord=REV&enviar=Ver

rynio | 2010-10-29, 20:39

z innej beczki

Czy ktoś może powiedzieć mi czemu już od bodajże ponad pół roku albo i dłużej stacja w miejscowości Koło emituje błędne dane temperatury na cały świat??Np: dziś maksymalna temp. w dzień była tam 27 C a minimalna 22 C.Portal weatheronline podaje np. takie dane już dłuższy czas.

Andrzej Nobik | 2010-10-29, 18:42

tsunami

no ciekawy artykuł pewnie w przyszłości tez będzie tsunami w Nowym Jorku tak jak na filmach katastroficznych