1 stycznia 2016, 00:00

Jaka jest korzystna wilgotność powietrza?

Jedni wolą wilgotny klimat, a inni suchy. Jednak w rzeczywistości dla naszego organizmu tylko jeden poziom wilgotności powietrza jest sprzyjający.

Według badań naukowych uważa się, że zdecydowanie bardziej korzystna dla ludzkiego organizmu jest niska wilgotność powietrza. Ponieważ w miejscach, gdzie wilgotność przez dłuższy czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie ludzie częściej skarżą się na problemy z reumatyzmem. W Polsce najwyższa średnia roczna wilgotność powietrza notowana jest na Wybrzeżu, ale także na Mazurach, Podlasiu, we wschodniej części Lubelszczyzny oraz na południowym wschodzie Wielkopolski. Jednak niska wilgotność powietrza ma też swoje ujemne oblicza, ponieważ w suchym powietrzu najróżniejszego typu pyłki i zanieczyszczenia powietrza unoszą się swobodniej. Częściej dochodzi do tworzenia się niebezpiecznego dla zdrowia smogu przemysłowego w większych miastach. Najmniejsza wilgotność notowana jest w północnej i zachodniej Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym poziomem wilgotności jest niewielka, oscyluje na poziomie od 78 do 84 procent, a więc mimo to polski klimat uznawany jest za wilgotny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 20:11

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Dzisiaj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Dzisiaj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

Wczoraj, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

Wczoraj, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

w.siwiec | 2010-10-12, 11:46

wilgotność

To wkońcu jaki jest ten poziom wilgotności,ile procent

oliver | 2010-10-06, 22:05

wilgotność

Oczywiście wilgotność powietrza nie ma wiele wspólnego z wielkością opadów mierzoną w mm np. na Górnym Śląsku spada ponad 700mm rocznie (średnio) a w Wielkopolsce tylko około 500 mm opadu (średnia wieloletnia). Częściej wilgotność powietrza jest wyższa w Wielkopolsce..

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU