1 stycznia 2016, 00:00

Jaka jest korzystna wilgotność powietrza?

Jedni wolą wilgotny klimat, a inni suchy. Jednak w rzeczywistości dla naszego organizmu tylko jeden poziom wilgotności powietrza jest sprzyjający.

Według badań naukowych uważa się, że zdecydowanie bardziej korzystna dla ludzkiego organizmu jest niska wilgotność powietrza. Ponieważ w miejscach, gdzie wilgotność przez dłuższy czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie ludzie częściej skarżą się na problemy z reumatyzmem. W Polsce najwyższa średnia roczna wilgotność powietrza notowana jest na Wybrzeżu, ale także na Mazurach, Podlasiu, we wschodniej części Lubelszczyzny oraz na południowym wschodzie Wielkopolski. Jednak niska wilgotność powietrza ma też swoje ujemne oblicza, ponieważ w suchym powietrzu najróżniejszego typu pyłki i zanieczyszczenia powietrza unoszą się swobodniej. Częściej dochodzi do tworzenia się niebezpiecznego dla zdrowia smogu przemysłowego w większych miastach. Najmniejsza wilgotność notowana jest w północnej i zachodniej Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym poziomem wilgotności jest niewielka, oscyluje na poziomie od 78 do 84 procent, a więc mimo to polski klimat uznawany jest za wilgotny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 23:06

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Żółty pył pokrył samochody w całej Polsce. Co to jest?

Wczoraj, 09:18

Karoserie i szyby samochodowe, okna, brzegi kałuż, liście na drzewach i wszelkie inne przedmioty znajdujące się na wolnym powietrzu w ostatnich dniach zostały pokryte tajemniczym żółto-zielonym pyłem. Skąd się on wziął i czy może być niebezpieczny?

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku czerwca?

21 maja 2017, 10:55

Maj przynosi nam prawdziwą karuzelę pogodową. Rozpoczął się bardzo zimno, a miejscami nawet śnieżnie. Jednak ostatnio zrobiło się bardzo ciepło i słonecznie. A jaka będzie końcówka miesiąca i początek czerwca? Czym nas zaskoczą? Sprawdźmy prognozę.

miniatura

Sezon rozpoczęty. Pierwsze w tym roku tornado nad Polską

21 maja 2017, 09:11

Tegoroczny sezon trąb powietrznych (tornad) w Polsce możemy uznać za rozpoczęty, ponieważ całkiem nieoczekiwanie pierwsze tego typu zjawisko można było zaobserwować nad Ziemią Łódzką. Trąba była spektakularna, co możecie zobaczyć na nagraniu.

miniatura

Globalny Bank Nasion prawie zniszczony przez Matkę Naturę

21 maja 2017, 08:44

Na norweskim archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen realizowane są niesłychane projekty, dzięki którym ludzkość miała uchronić przyrodę i swój kulturowy dorobek przed globalną wojną jądrową czy zagładą. Tymczasem zagrożenie stanowi dla niego sama natura.

Komentarze

Dodaj komentarz

w.siwiec | 2010-10-12, 11:46

wilgotność

To wkońcu jaki jest ten poziom wilgotności,ile procent

oliver | 2010-10-06, 22:05

wilgotność

Oczywiście wilgotność powietrza nie ma wiele wspólnego z wielkością opadów mierzoną w mm np. na Górnym Śląsku spada ponad 700mm rocznie (średnio) a w Wielkopolsce tylko około 500 mm opadu (średnia wieloletnia). Częściej wilgotność powietrza jest wyższa w Wielkopolsce..