1 stycznia 2016, 00:00

Jaka jest korzystna wilgotność powietrza?

Jedni wolą wilgotny klimat, a inni suchy. Jednak w rzeczywistości dla naszego organizmu tylko jeden poziom wilgotności powietrza jest sprzyjający.

Według badań naukowych uważa się, że zdecydowanie bardziej korzystna dla ludzkiego organizmu jest niska wilgotność powietrza. Ponieważ w miejscach, gdzie wilgotność przez dłuższy czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie ludzie częściej skarżą się na problemy z reumatyzmem. W Polsce najwyższa średnia roczna wilgotność powietrza notowana jest na Wybrzeżu, ale także na Mazurach, Podlasiu, we wschodniej części Lubelszczyzny oraz na południowym wschodzie Wielkopolski. Jednak niska wilgotność powietrza ma też swoje ujemne oblicza, ponieważ w suchym powietrzu najróżniejszego typu pyłki i zanieczyszczenia powietrza unoszą się swobodniej. Częściej dochodzi do tworzenia się niebezpiecznego dla zdrowia smogu przemysłowego w większych miastach. Najmniejsza wilgotność notowana jest w północnej i zachodniej Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym poziomem wilgotności jest niewielka, oscyluje na poziomie od 78 do 84 procent, a więc mimo to polski klimat uznawany jest za wilgotny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 22:24

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Donald Trump zapowiada nową erę węgla. Co to oznacza?

Dzisiaj, 09:14

Donald Trump podpisał dekret, który wycofuje Stany Zjednoczone z większości działań, które za rządów Obamy miały chronić środowisko naturalne. Tym samym nad odnawialnymi źródłami energii i globalnym porozumieniem klimatycznym zebrały się czarne chmury.

thumbnail

Prognoza miesięczna: Jakie są szanse na ciepły kwiecień?

Wczoraj, 09:20

Od 2003 roku nie mieliśmy w Polsce zimnego kwietnia, który bardziej przypominałby przedwiośnie aniżeli prawdziwą wiosnę. To się jednak wkrótce zmieni, bo statystyce musi stać się zadość. Czy przed nami chłodny i mokry kwiecień? Sprawdźmy prognozę.

thumbnail

W połowie tygodnia popada i zagrzmi, ale czy się ochłodzi?

Wczoraj, 08:43

Pogoda w ostatnich dniach marca nas wyjątkowo rozpieszcza. Jest słonecznie i ciepło, bo niemal 20 stopni w cieniu. Jednak w połowie tygodnia się to zmieni. Czekają nas deszcze, burze, porywisty wiatr i wahania ciśnienia. Czy temperatura mocno się obniży?

thumbnail

Oto naturalny i darmowy sposób na wykrywanie smogu

Wczoraj, 08:06

Są ogólnodostępne, nic nie kosztują i w pełni naturalnie wykrywają smog. Mowa o porostach, organizmach które łączą w sobie grzyby i glony. Dzięki ich niezwykłym zdolnościom powstała nawet specjalna porostowa skala czystości powietrza.

Komentarze

Dodaj komentarz

w.siwiec | 2010-10-12, 11:46

wilgotność

To wkońcu jaki jest ten poziom wilgotności,ile procent

oliver | 2010-10-06, 22:05

wilgotność

Oczywiście wilgotność powietrza nie ma wiele wspólnego z wielkością opadów mierzoną w mm np. na Górnym Śląsku spada ponad 700mm rocznie (średnio) a w Wielkopolsce tylko około 500 mm opadu (średnia wieloletnia). Częściej wilgotność powietrza jest wyższa w Wielkopolsce..