1 czerwca 2016, 00:00

Prognoza sezonowa

Jaki będzie rozpoczynający się sierpień? Czy jesienna aura nadejdzie później, bo lato się przeciągnie, czy wręcz przeciwnie? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Jaka będzie zima? Bardzo sroga, a może najcieplejsza od lat? Odpowiedzi znajdziecie w naszej prognozie.

 

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać śnieg i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 24 grudnia, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Sierpień 2016

Podtrzymujemy swoją prognozę jeszcze z wiosny, która jednoznacznie wskazywała na to, że lato będzie ciepłe i mokre. Sierpień będzie zbliżony do tego, czego doświadczyliśmy w lipcu. Nie spodziewamy się wyjątkowo wysokich temperatur i długotrwałych fal upałów, jak to miało miejsce przed rokiem. Temperatury będą zmienne, często będą ulegać dużym wahaniom, ale będą oscylować w okolicach normy z nieznacznym wychyleniem na plus.

Najcieplej będzie w pierwszej połowie miesiąca, w drugiej połowie ochłodzi się, częściej też będzie padać. Początkowo będą to opady pochodzenia burzowego, a więc obfite i przelotne, później nadejdą opady ciągłe, które znów mogą podnosić poziom wód w rzekach i powodować podtopienia. Szczególnie dużo padać będzie w województwach południowych.

Wrzesień 2016

Wczesna jesień przyniesie nam bardzo przyjemną pogodę. Będzie ciepło, a sumy opadów, w porównaniu z sierpniem, zmniejszą się. Za to będziemy mogli liczyć na większą liczbę suchych i słonecznych dni, które wynagrodzą nam szybko skracający się dzień i kres upragnionego lata.

Październik 2016

Przyzwyczailiśmy się do wyjątkowo ciepłych, słonecznych i suchych okresów złotej jesieni. W ubiegłym roku kolorowe liście utrzymywały się na drzewach nadzwyczaj długo, mimo iż październik zapisał się lekko chłodno. Tegoroczny ma być ciut cieplejszy, w granicach normy wieloletniej. Musimy się jednak liczyć z częstymi opadami, ponieważ miesiąc może się okazać mokry.

Listopad 2016

Nic nie wskazuje, aby miał być zimny i śnieżny, a wręcz przeciwnie. Z prognoz wynika, że będzie ciepły z opadami w granicach normy. Tym samym nie będzie ani zbyt wilgotno, ani też za sucho.

Grudzień 2016

Czyżby czwarta z rzędu łagodna zima? A może zdecydowanie najcieplejsza spośród nich? Na chwilę obecną prognozy są pomyślne dla tych, którzy lubią początek zimy w ciepłym, a nawet bardzo ciepłym wydaniu. Padać będzie nie za często, a to oznacza, że grudzień może się okazać co najmniej lekko suchy.

Styczeń 2017

Jeśli prognozy globalnych modeli się potwierdzą, to czeka nas bardzo łagodny styczeń, bez większych mrozów i dużych, paraliżujących śniegów. Mimo to styczeń będzie mokry, choć najczęściej padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem.

Źródło: 

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione. Chcesz opublikować prognozę na swojej stronie? Skontaktuj się z nami: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 23:02

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Polsce też zagraża niszczycielskie trzęsienie ziemi

Wczoraj, 09:09

Trzęsienia ziemi w Polsce, choć rzadkie, to jednak bywały bardzo silne. Na tle historii aż sześciokrotnie osiągały magnitudę 6, czyli taką, która może poważnie uszkodzić budynki o solidnej konstrukcji. Czy tak potężne wstrząsy mogą się jeszcze powtarzać?

thumbnail

TwojaPogoda.pl to najpopularniejszy serwis pogodowy

Wczoraj, 07:38

TwojaPogoda.pl kolejny rok z rzędu deklasuje konkurencję. W lipcu była najchętniej odwiedzanym serwisem pogodowym w Polsce, według oficjalnego badania polskiego internetu Megapanel Gemius/PBI. Serwis jest już na rynku od 14 lat.

thumbnail

Będzie upalnie i bardzo słonecznie. Jak długo?

24 sierpnia 2016, 10:49

Wakacje rozstaną się z nami gorącą i słoneczną pogodą, która powinna nam wynagrodzić wszelkie nieprzyjemności z ostatnich 2 miesięcy. Temperatura w całym kraju przekroczy w cieniu 30 stopni, a niebo będzie wolne od chmur. Jak długo utrzyma się taka pogoda?

thumbnail

Potężne trzęsienie we Włoszech. Budynki w gruzach, wiele ofiar

24 sierpnia 2016, 05:55

Przed świtem środkowe Włochy nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi, które odczuwalne było w większości regionów kraju. W gruzach wielu budynków wciąż uwięzieni są ludzie. Trwa akcja ratownicza. Nie żyje co najmniej 250 osób, a blisko 370 jest rannych.