10 listopada 2014, 00:00

Prognoza sezonowa

Jaka będzie dalsza część zimy? Czy będzie mroźno i śnieżnie, a może ciepło, deszczowo i wietrznie? Czy wiosna nadejdzie wyjątkowo wcześnie i czy letni urlop będzie udany? Sprawdźmy najnowsze prognozy sezonowe i poznajmy wszystkie odpowiedzi.

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Czerwiec

Po najchłodniejszym maju od co najmniej 5 lat, prognozy na czerwiec są znacznie korzystniejsze. Co więcej, tegoroczny czerwiec ma być cieplejszy niż ubiegłoroczny, który nas zbytnio nie rozpieszczał. Średnia temperatura powietrza będzie przekraczać normę, ale nie będzie to anomalia znaczna, więc nie ma szans, aby czerwiec zapisał się wśród najcieplejszych.

Czeka nas kilka naprawdę gorących okresów, ale będą one przeplatane ochłodzeniami i to miejscami znacznymi. Poprzedzać je będą burze, które mogą być gwałtowne. Ochłodzenia będą przynosić opady deszczu, ale nie oznacza to, że czerwiec będzie mokry, a wręcz przeciwnie. Padać będzie słabo i jedynie przelotnie. Tam, gdzie panuje posucha, z pewnością będzie się ona nasilać, nie pozostając obojętna na uprawy na polach.

Lipiec

Czy lipiec będzie równie gorący i słoneczny, co ubiegłoroczny? Wszystko na to wskazuje. Większość modeli prognozuje średnie temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej. Możemy więc liczyć na dłuższe okresy gorącej, a nawet upalnej pogody. Nie możemy jednak obiecać, że piękna pogoda będzie panować podczas Waszego urlopu, bo dwa tygodnie to jednak na tyle długi okres, że pogoda może się podczas niego zmieniać i to nie raz.

Nadal będzie sucho, szczególnie w województwach zachodnich i północnych, czyli tam, gdzie niedostatek opadów panuje już od wiosny. Więcej deszczu spadnie na południu kraju, zwłaszcza w górach. Nie można wykluczyć, że będzie tam przynajmniej nieco bardziej wilgotno niż zwykle.

Sierpień

To będzie prawdopodobnie najgorętszy miesiąc wakacji. Temperatury będą znacząco przekraczać normę wieloletnią. Utrzyma się również dominacja suchej aury, którą jednak od czasu do czasu będą przerywać gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem.

Sierpień ma sporą szansę zapisać się jako najgorętszy przynajmniej od 13 lat. Jako, że w przeciwieństwie do lipca, w sierpniu nie notowaliśmy jeszcze średniej miesięcznej przekraczającej 3 stopnie powyżej normy wieloletniej, to tego typu anomalia może się zdarzyć już w tym sezonie. Ale czy tak będzie?

Wrzesień

Wczesna jesień nie przyniesie od razu ochłodzenia, ale nie będzie też zbyt gorąco. Wrzesień powinien się zapisać w normie temperaturowej. Będzie natomiast więcej i częściej padać. Jednak będzie to musztarda po obiedzie, bo stanie się to już po żniwach.

Październik

Przyzwyczailiśmy się do wyjątkowo ciepłych, słonecznych i suchych okresów złotej jesieni. Tegoroczna będzie bardzo podobna, co powinno nas wszystkich ucieszyć. Tym samym szaruga opóźni się i oby jak najbardziej.

Listopad

Nic nie wskazuje, aby miał być zimny i śnieżny, a wręcz przeciwnie. Z prognoz wynika, że będzie stanowić kontynuację ciepłego października,  z tym wyjątkiem, że będzie nieco częściej padać, zwłaszcza na północy kraju. Nie obejdzie się też bez porywistego wiatru.

Grudzień

Czyżby trzecia z rzędu łagodna zima? A może zdecydowanie najcieplejsza spośród nich? Na chwilę obecną prognozy są pomyślne dla tych, którzy lubią początek zimy w ciepłym wydaniu. Jednak wysokie temperatury przypłacimy częstymi opadami i silniejszym wiatrem. Na bardziej szczegółowe prognozy na porę zimową będziemy jeszcze musieli poczekać.

Źródło:

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 10:11

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Pracujesz w upale? Sprawdź, czego możesz zażądać

Dzisiaj, 09:43

Kodeks pracy chroni nas przed pracą w upale, gdy temperatura ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Większość Polaków nie wie o tym i nie egzekwuje od swych przełożonych, tego, co im się należy. Warto więc poznać swoje prawa.

thumbnail

Dzisiaj i jutro apogeum upałów i gwałtowne burze

Wczoraj, 15:05

Zbliżamy się do szczytowej fali upałów. Termometry pokażą w niedzielę na przeważającym obszarze kraju od 32 do 34 stopni, a miejscami nawet do 38-39 stopni w cieniu. Dzień zakończy się burzami, które mogą być bardzo gwałtowne i powodować zniszczenia.

thumbnail

Czego nie wolno robić podczas upału. Jak z nim walczyć?

Wczoraj, 08:16

Chociaż wydaje się, że wiemy, jak radzić sobie z upałem, to jednak rzeczywistość, a zwłaszcza dane medyczne, wskazują, że nie jest to do końca prawdą. Przygotowaliśmy więc garść porad, które pomogą nam przetrwać te najtrudniejsze chwile.

thumbnail

Stężenie ozonu jest bardzo wysokie. Co może nam grozić?

Wczoraj, 07:02

Fala upałów i słaby wiatr to okres, kiedy mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza. Wszystko przez trujące gazy, które emitowane są zarówno przez zakłady przemysłowe, jak i silniki samochodów. Jak się przed nimi chronić?