1 czerwca 2016, 00:00

Prognoza sezonowa

Czy lato będzie upalne i suche, a może deszczowe, burzowe i chłodne? Czy możemy liczyć na piękną złotą polską jesień, czy popsują ją chłody i wichury? A jaka będzie zima, czy znów łagodna, a może śnieżna i mroźna? Sprawdźmy najnowsze prognozy.

 

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Lato ciepłe i burzowe

Ostatnie sezony letnie wypieściły nas nadzwyczaj wysokimi temperaturami. W wielu miastach padły nie tylko nowe rekordy ciepła, lecz również upały utrzymywały się nadzwyczaj długo. Mieliśmy też problemy z niedostatkiem opadów.

W tym sezonie lato już tak gorąco się nie zapowiada. Jednak uspokajamy, że nie będzie też zimno. Będą okresy cieplejsze, jak i chłodniejsze, wobec czego spodziewamy się temperatur balansujących w pobliżu normy wieloletniej.

Jest też dobra wiadomość dla rolników. Choć miejscami jest sucho, to jednak sytuacja nie jest tak zła, jak przed rokiem. Tym razem strefy posuchy są ograniczone, mają zasięg lokalny, a nie regionalny lub ogólnokrajowy.

Spodziewamy się opadów pochodzenia burzowego, które będą łagodzić posuchę. Najbardziej wilgotnymi regionami będą południe i wschód kraju. Tam ryzyko suszy będzie zdecydowanie najmniejsze.

Jesień umiarkowanie ciepła

Podobnie, jak latem, również jesienią nie powinniśmy się spodziewać jakiś pogodowych rewolucji. Temperatura pozostanie w normie, podobnie jak sumy opadów. Raczej nie będzie już tak ciepłych okresów, jak w ostatnich latach, gdy cała jesień przypominała kres lata. Nie musimy się też obawiać większej suszy. Końcówka jesieni też ciepła.

Zima znów łagodna?

Wstępna prognoza na początek zimy wygląda podobnie, jak przed rokiem. Zapowiadają się dość wysokie temperatury. Będzie jednak często i obficie padać oraz porywiście wiać. Czy będzie to kolejna z rzędu łagodna zima? Tego dowiemy się wkrótce.

Źródło: 

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione. Chcesz opublikować prognozę na swojej stronie? Skontaktuj się z nami: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 21:45

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

5 sytuacji podczas burzy, które mogą nas kosztować życie

Dzisiaj, 10:55

Polacy bardzo często ignorują ostrzeżenia meteorologów przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, sądząc, że nic im nie grozi. Podczas burzy stają pod drzewami i parkują samochody nad studzienkami. Zobaczcie, jak może się to skończyć.

thumbnail

Do Polski dociera dym z olbrzymich pożarów w Rosji

Dzisiaj, 09:18

Gigantyczne pożary lasów trawią środkową Syberię. Unoszący się nad ogniskami dym po przemierzeniu tysięcy kilometrów dociera nad Polskę, barwiąc nam niebo o zachodzie słońca. Rosjanie ukrywają prawdziwą skalę pożarów, które wymknęły się im spod kontroli.

thumbnail

Prognoza 16-dniowa: Jaka aura w pierwszej dekadzie sierpnia?

Wczoraj, 11:12

Jak pogoda będzie nas raczyć w ostatnich dniach lipca i w pierwszym tygodniu sierpnia? Czy będzie gorąco, a może chłodno? Często będzie padać i grzmieć, a może będzie sucho i słonecznie? Sprawdźmy najnowszą prognozę długoterminową, a wszystko będzie jasne.

thumbnail

ŚDM: Bardzo groźna pogoda. Najgorzej będzie w czwartek

Wczoraj, 10:41

Jak już wcześniej ostrzegaliśmy, Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) miną pod znakiem gorącej i burzowej aury. Z każdym dniem burze będą coraz gwałtowniejsze, a temperatura coraz wyższa. Najgorzej będzie w czwartek. Jakie zjawiska zagrożą 2 milionom pielgrzymów?