1 czerwca 2016, 00:00

Prognoza sezonowa

Czy lato będzie upalne i suche, a może deszczowe, burzowe i chłodne? Czy możemy liczyć na piękną złotą polską jesień, czy popsują ją chłody i wichury? A jaka będzie zima, czy znów łagodna, a może śnieżna i mroźna? Sprawdźmy najnowsze prognozy.

 

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Lato ciepłe i burzowe

Ostatnie sezony letnie wypieściły nas nadzwyczaj wysokimi temperaturami. W wielu miastach padły nie tylko nowe rekordy ciepła, lecz również upały utrzymywały się nadzwyczaj długo. Mieliśmy też problemy z niedostatkiem opadów.

W tym sezonie lato już tak gorąco się nie zapowiada. Jednak uspokajamy, że nie będzie też zimno. Będą okresy cieplejsze, jak i chłodniejsze, wobec czego spodziewamy się temperatur balansujących w pobliżu normy wieloletniej.

Jest też dobra wiadomość dla rolników. Choć miejscami jest sucho, to jednak sytuacja nie jest tak zła, jak przed rokiem. Tym razem strefy posuchy są ograniczone, mają zasięg lokalny, a nie regionalny lub ogólnokrajowy.

Spodziewamy się opadów pochodzenia burzowego, które będą łagodzić posuchę. Najbardziej wilgotnymi regionami będą południe i wschód kraju. Tam ryzyko suszy będzie zdecydowanie najmniejsze.

Jesień umiarkowanie ciepła

Podobnie, jak latem, również jesienią nie powinniśmy się spodziewać jakiś pogodowych rewolucji. Temperatura pozostanie w normie, podobnie jak sumy opadów. Raczej nie będzie już tak ciepłych okresów, jak w ostatnich latach, gdy cała jesień przypominała kres lata. Nie musimy się też obawiać większej suszy. Końcówka jesieni też ciepła.

Zima znów łagodna?

Wstępna prognoza na początek zimy wygląda podobnie, jak przed rokiem. Zapowiadają się dość wysokie temperatury. Będzie jednak często i obficie padać oraz porywiście wiać. Czy będzie to kolejna z rzędu łagodna zima? Tego dowiemy się wkrótce.

Źródło: 

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione. Chcesz opublikować prognozę na swojej stronie? Skontaktuj się z nami: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 23:21

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Dlaczego burze są tak niszczycielskie? To dopiero początek

Wczoraj, 10:06

Wiele ofiar, gigantyczne zniszczenia i kolosalne straty materialne. Z biegiem lat burze są w Polsce coraz gwałtowniejsze i kosztowniejsze. Czy to tylko okresowe zjawisko, które przeminie, czy też nowa rzeczywistość, do której musimy się przyzwyczaić?

thumbnail

Nawet milion ofiar klimatyzacji w Polsce będzie tego lata

Wczoraj, 09:34

Z roku na rok Polacy coraz chętniej używają klimatyzatorów. Jednocześnie wzrasta liczba zgłaszających się do lekarza z infekcjami dróg oddechowych, katarem i zapaleniem oskrzeli. Jak umiejętnie używać klimatyzacji, aby stała się przyjacielem, a nie wrogiem?

thumbnail

Wracają upały, a wraz z nimi gwałtowne burze. Na jak długo?

29 czerwca 2016, 09:40

Do Polski znów zaczyna napływać powietrze podzwrotnikowe, a to oznacza, że temperatura z każdym następnym dniem będzie coraz wyższa. Jednocześnie nadal będzie wilgotno, więc będą nam towarzyszyć burze, które mogą być gwałtowne i powodować szkody.

thumbnail

Oto jak pogoda może zrujnować Ci wymarzony urlop

29 czerwca 2016, 08:17

Przez cały rok wyczekujemy letniego urlopu i kiedy już się rozpocznie i wydaje się, że nic nie może przeszkodzić nam w błogiej sielance, nagle pojawiają się granatowe chmury, które w jednej chwili rujnują nam udany wypoczynek. Oto, co może nas spotkać.