1 stycznia 2011, 00:00

Prognoza sezonowa

Czy lato będzie upalne i suche, a może deszczowe, burzowe i chłodne? Czy możemy liczyć na piękną złotą polską jesień, czy popsują ją chłody i wichury? A jaka będzie zima, czy znów łagodna, a może śnieżna i mroźna? Sprawdźmy najnowsze prognozy.

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 15 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie, bo od pogodowych kaprysów zależy np. stan naszego portfela i udany urlop. Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem.

Były wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office oraz rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet.

Prognozy te wzbogaciliśmy najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Sierpień

To będzie prawdopodobnie najgorętszy miesiąc wakacji. Temperatury będą znacząco przekraczać normę wieloletnią. Dominować będzie sucha aura, którą jednak od czasu do czasu będą przerywać gwałtowne burze z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem.

Sierpień ma sporą szansę zapisać się jako najgorętszy przynajmniej od 12 lat. Jako, że w przeciwieństwie do lipca, w sierpniu nie notowaliśmy jeszcze średniej miesięcznej przekraczającej 3 stopnie powyżej normy wieloletniej, to tego typu anomalia może się zdarzyć już w tym sezonie.

Wrzesień

Wczesna jesień nie przyniesie od razu ochłodzenia. Utrzymają się podwyższone temperatury, zwiększy się natomiast wilgotność. Spodziewamy się większej liczby dni mokrych, a to oznacza, że sezon burzowy nie dość, że zaczął się wcześniej niż zwykle, to jeszcze skończy się dużo później aniżeli w ostatnich latach.

Październik

Podczas złotej polskiej jesieni przyjdzie nam zapłacić za wyjątkowo ciepłe poprzednie miesiące. Spodziewamy się nie tylko znacznych opadów, lecz również niskich temperatur. Jesienna, nieprzyjemna szaruga nadejdzie wcześniej niż zazwyczaj.

Jednak ostatnie jesienie nas wyjątkowo wypieściły, więc powinniśmy się liczyć z tym, że prędzej czy później zdarzy się ta pora roku w paskudnym wydaniu.

Listopad

Będzie stanowić przedsionek między chłodnym październikiem a ciepłym grudniem. Średnia temperatura powinna oscylować w granicach normy, przy czym okresy chłodne i cieplejsze będą się często ze sobą przeplatać. Nie można wykluczyć, że przy dużych spadkach temperatury pojawią się pierwsze w sezonie opady śniegu.

Grudzień

Na chwilę obecną prognozy są pomyślne dla tych, którzy lubią początek zimy w łagodnym wydaniu. Czeka nas ciepła, ale również mokra i wietrzna pogoda. Czy to będzie zapowiedź kolejnej z rzędu lekkiej zimy? Ostatnie prognozy to potwierdzają.

Źródło:

Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych, bez zgody redakcji serwisu, jest zabronione.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Relacja na żywo: Gdzie są w tej chwili chmury burzowe?

Wczoraj, 22:03

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Pierwszy upał na wschodzie, wkrótce nawet 35 stopni

Wczoraj, 09:10

Wschodnie regiony Polski były w tym sezonie wyjątkowo omijane przez upały. W efekcie dotarły tam one o 2 miesiące później niż np. na Pomorze. Aura zamierza to mieszkańcom wynagrodzić i to właśnie wschód będzie w najbliższym czasie najbardziej upalny.

thumbnail

Grom z jasnego nieba uderzył w plażowiczów

Wczoraj, 08:03

Mówi się, że coś może spaść na nas, jak grom z jasnego nieba. O słuszności tego porzekadła przekonali się plażowicze w Los Angeles, gdzie pojedynczy piorun, którego nie przewidział żaden meteorolog, zabił jedną osobę, a wiele innych zranił.

thumbnail

Uwaga! Kremy z filtrem UV są niebezpieczne

Wczoraj, 07:51

Większość z nas ufa kremom z filtrem UV, które mają nas chronić przed poparzeniami słonecznymi podczas opalania się. Jednak testy naukowe wykazały, że nie są one tak skuteczne, jak zapewniają producenci i mogą nam zrobić krzywdę. Dlaczego?

thumbnail

Zagrożenie burzami i podtopieniami nad morzem i w górach

28 lipca 2014, 09:45

Do tej pory aura nadzwyczaj sprzyjała urlopującym nad Bałtykiem. Było ciepło, słonecznie i, co najważniejsze, mało deszczowo. Jednak w tym tygodniu się to zmieni. Prawie codziennie możliwe są burze z ulewami, które mogą powodować podtopienia.