1 stycznia 2016, 00:00

Jak długo trwa burza?

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest komórką burzową.

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest "komórką burzową". Takie chmury tworzą się zazwyczaj w letnie gorące i wilgotne dni. Burza często jest gwałtowna, ale krótkotrwała. Podczas niej pada ulewny deszcz, wieje porywisty wiatr i często pojawia się grad. Burza ma zakres jedynie lokalny, a więc może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru. Komórki burzowe pojawiają się latem bardzo często, w wilgotnym powietrzu nawet codziennie.

Jednak istnieje także drugi rodzaj burzy, a mianowicie burza frontowa. Wówczas zjawisko to potrafi się utrzymywać przez wiele godzin i towarzyszy mu całkowita zmiana pogody, a więc znaczne ochłodzenie, a co za tym idzie zmiana kierunku napływu mas powietrza. Tego typu długotrwałe burze są groźne, gdyż ulewne deszcze towarzyszące im przez dłuższy czas mogą doprowadzać do podtopień i powodzi. Tego typu burza ma zakres regionalny i krajowy.

W porze letniej burze frontowe pojawiają się średnio raz na 1-1,5 tygodnia. W Polsce najczęściej pojawiają się burze w postaci "komórki" dlatego też średni czas trwania burzy nie przekracza pół godziny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

loleq | 2011-04-29, 22:04

Burza Stacjonarna

Burze stacjonarne występują w całym kraju, gdy nie ma odpowiedniej dynamiki w atmosferze. Chodzi tu głównie o uskoki wiatru. Gdy wynoszą one około DLS 5-7m/s, SRH poniżej 75, LLS około 5m/s wtedy możemy spodziewać się burzy stacjonarnej i nie tylko na południu!

Tomasz K. | 2011-03-25, 14:46

Burze

Występują też burze stacjonarne!zwłaszcza na południu naszego kraju.

Grzegorz Kruk | 2010-10-26, 12:34

Burze

Trzeba zaznaczyć, że burza "komórkowa" najczęściej występuje w późnych godzinach popołudniowych.