1 stycznia 2016, 00:00

Jak długo trwa burza?

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest komórką burzową.

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest "komórką burzową". Takie chmury tworzą się zazwyczaj w letnie gorące i wilgotne dni. Burza często jest gwałtowna, ale krótkotrwała. Podczas niej pada ulewny deszcz, wieje porywisty wiatr i często pojawia się grad. Burza ma zakres jedynie lokalny, a więc może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru. Komórki burzowe pojawiają się latem bardzo często, w wilgotnym powietrzu nawet codziennie.

Jednak istnieje także drugi rodzaj burzy, a mianowicie burza frontowa. Wówczas zjawisko to potrafi się utrzymywać przez wiele godzin i towarzyszy mu całkowita zmiana pogody, a więc znaczne ochłodzenie, a co za tym idzie zmiana kierunku napływu mas powietrza. Tego typu długotrwałe burze są groźne, gdyż ulewne deszcze towarzyszące im przez dłuższy czas mogą doprowadzać do podtopień i powodzi. Tego typu burza ma zakres regionalny i krajowy.

W porze letniej burze frontowe pojawiają się średnio raz na 1-1,5 tygodnia. W Polsce najczęściej pojawiają się burze w postaci "komórki" dlatego też średni czas trwania burzy nie przekracza pół godziny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz

loleq | 2011-04-29, 22:04

Burza Stacjonarna

Burze stacjonarne występują w całym kraju, gdy nie ma odpowiedniej dynamiki w atmosferze. Chodzi tu głównie o uskoki wiatru. Gdy wynoszą one około DLS 5-7m/s, SRH poniżej 75, LLS około 5m/s wtedy możemy spodziewać się burzy stacjonarnej i nie tylko na południu!

Tomasz K. | 2011-03-25, 14:46

Burze

Występują też burze stacjonarne!zwłaszcza na południu naszego kraju.

Grzegorz Kruk | 2010-10-26, 12:34

Burze

Trzeba zaznaczyć, że burza "komórkowa" najczęściej występuje w późnych godzinach popołudniowych.