1 stycznia 2016, 00:00

Jak długo trwa burza?

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest komórką burzową.

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest "komórką burzową". Takie chmury tworzą się zazwyczaj w letnie gorące i wilgotne dni. Burza często jest gwałtowna, ale krótkotrwała. Podczas niej pada ulewny deszcz, wieje porywisty wiatr i często pojawia się grad. Burza ma zakres jedynie lokalny, a więc może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru. Komórki burzowe pojawiają się latem bardzo często, w wilgotnym powietrzu nawet codziennie.

Jednak istnieje także drugi rodzaj burzy, a mianowicie burza frontowa. Wówczas zjawisko to potrafi się utrzymywać przez wiele godzin i towarzyszy mu całkowita zmiana pogody, a więc znaczne ochłodzenie, a co za tym idzie zmiana kierunku napływu mas powietrza. Tego typu długotrwałe burze są groźne, gdyż ulewne deszcze towarzyszące im przez dłuższy czas mogą doprowadzać do podtopień i powodzi. Tego typu burza ma zakres regionalny i krajowy.

W porze letniej burze frontowe pojawiają się średnio raz na 1-1,5 tygodnia. W Polsce najczęściej pojawiają się burze w postaci "komórki" dlatego też średni czas trwania burzy nie przekracza pół godziny. www.twojapogoda.pl

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź: redakcja@twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

loleq | 2011-04-29, 22:04

Burza Stacjonarna

Burze stacjonarne występują w całym kraju, gdy nie ma odpowiedniej dynamiki w atmosferze. Chodzi tu głównie o uskoki wiatru. Gdy wynoszą one około DLS 5-7m/s, SRH poniżej 75, LLS około 5m/s wtedy możemy spodziewać się burzy stacjonarnej i nie tylko na południu!

Tomasz K. | 2011-03-25, 14:46

Burze

Występują też burze stacjonarne!zwłaszcza na południu naszego kraju.

Grzegorz Kruk | 2010-10-26, 12:34

Burze

Trzeba zaznaczyć, że burza "komórkowa" najczęściej występuje w późnych godzinach popołudniowych.