1 stycznia 2016, 00:00

Piekielny żar

W najgorętsze letnie dni w Polsce, kiedy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, trudno jest normalnie funkcjonować. Pocieszające jest to, że upały są zjawiskiem krótkotrwałym.

Nikt jednak nie może zrozumieć ludzi, którzy ze znacznie wyższymi temperaturami muszą się zmagać całymi miesiącami. Tak jest na przykład na południu Azji, gdzie temperatura potrafi przekraczać w cieniu 50 stopni.

Służby pogodowe wydają tam ostrzeżenia przed upałem nie w momencie przekroczenia 30 stopni, jak ma to miejsce w Polsce, ale dopiero, gdy notuje się 40 stopni.

Dla Polaków to niewyobrażalna temperatura jeszcze nigdy w historii pomiarów nie notowana, ale dla mieszkańców południa Azji dopiero wtedy rozpoczyna się większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Poleca się ludności pozostawanie przez cały dzień w cieniu i picie dużych ilości wody.

Jednak na ulicach wielkich miast nie robienie niczego przez cały dzień jest niemożliwe, zwłaszcza, że mieszkańcy regionu zajmują się zazwyczaj handlem i to często spędzając wiele godzin na pełnym słońcu, bez wody, bo i ona jest często towarem luksusowym. Temperatura przekraczająca w cieniu 30 stopni utrzymuje się każdego roku przez 8 miesięcy, natomiast przekroczenie 40 stopni notowane jest średnio przez 10 tygodni.

Upały powodują śmierć od kilkudziesięciu do często kilkuset osób. Przeważnie umierają osoby starsze i dzieci z powodu udaru słonecznego i odwodnienia. Do najgorętszych regionów na świecie oprócz południa Azji należy również północna Australia i Afryka oraz zachodnia część USA. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

mIOZO | 2011-02-18, 21:11

der

co innego upał w Polsce przy duzej wilgotnosci a np a afryce Egipt itp tam jak jest 40 stopni to luz u nas mozna umrzec.Piszacy ten artykuł pisze bzdury

dawid malinowski | 2011-02-15, 20:46

mróz

jak dla mnie w lato chce się zimy ,a w zimę lata

Kamil | 2011-02-07, 16:09

upały

W artykule jest błąd, w Polsce było 40°C w 1921 roku, a w ten czas były już prowadzone pomiary meteorologiczne... Poza tym polskie upały naprawdę są bardzo lekkie, spokojnie można siedzieć cały dzień na zewnątrz, wystarczy tylko pamiętać o ochronie głowy(czapka, chusta) i piciu dużej ilości wody :) Poza tym upały maja wiele plusów, upalna pogoda to zdecydowanie moja ulubiona pogoda w naszym klimacie :)

mafiozo | 2011-02-18, 21:13

Odp: upały

jakie bzdury.W polesce jest b duza wilgotnosc .U n as 40 stopni to jak w egipcie i krajach suchej afryki 25 .Nie wiesz o czym mówisz