1 stycznia 2016, 00:00

Piekielny żar

W najgorętsze letnie dni w Polsce, kiedy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, trudno jest normalnie funkcjonować. Pocieszające jest to, że upały są zjawiskiem krótkotrwałym.

Nikt jednak nie może zrozumieć ludzi, którzy ze znacznie wyższymi temperaturami muszą się zmagać całymi miesiącami. Tak jest na przykład na południu Azji, gdzie temperatura potrafi przekraczać w cieniu 50 stopni.

Służby pogodowe wydają tam ostrzeżenia przed upałem nie w momencie przekroczenia 30 stopni, jak ma to miejsce w Polsce, ale dopiero, gdy notuje się 40 stopni.

Dla Polaków to niewyobrażalna temperatura jeszcze nigdy w historii pomiarów nie notowana, ale dla mieszkańców południa Azji dopiero wtedy rozpoczyna się większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Poleca się ludności pozostawanie przez cały dzień w cieniu i picie dużych ilości wody.

Jednak na ulicach wielkich miast nie robienie niczego przez cały dzień jest niemożliwe, zwłaszcza, że mieszkańcy regionu zajmują się zazwyczaj handlem i to często spędzając wiele godzin na pełnym słońcu, bez wody, bo i ona jest często towarem luksusowym. Temperatura przekraczająca w cieniu 30 stopni utrzymuje się każdego roku przez 8 miesięcy, natomiast przekroczenie 40 stopni notowane jest średnio przez 10 tygodni.

Upały powodują śmierć od kilkudziesięciu do często kilkuset osób. Przeważnie umierają osoby starsze i dzieci z powodu udaru słonecznego i odwodnienia. Do najgorętszych regionów na świecie oprócz południa Azji należy również północna Australia i Afryka oraz zachodnia część USA. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

mIOZO | 2011-02-18, 21:11

der

co innego upał w Polsce przy duzej wilgotnosci a np a afryce Egipt itp tam jak jest 40 stopni to luz u nas mozna umrzec.Piszacy ten artykuł pisze bzdury

dawid malinowski | 2011-02-15, 20:46

mróz

jak dla mnie w lato chce się zimy ,a w zimę lata

Kamil | 2011-02-07, 16:09

upały

W artykule jest błąd, w Polsce było 40°C w 1921 roku, a w ten czas były już prowadzone pomiary meteorologiczne... Poza tym polskie upały naprawdę są bardzo lekkie, spokojnie można siedzieć cały dzień na zewnątrz, wystarczy tylko pamiętać o ochronie głowy(czapka, chusta) i piciu dużej ilości wody :) Poza tym upały maja wiele plusów, upalna pogoda to zdecydowanie moja ulubiona pogoda w naszym klimacie :)

mafiozo | 2011-02-18, 21:13

Odp: upały

jakie bzdury.W polesce jest b duza wilgotnosc .U n as 40 stopni to jak w egipcie i krajach suchej afryki 25 .Nie wiesz o czym mówisz