1 stycznia 2016, 00:00

Piekielny żar

W najgorętsze letnie dni w Polsce, kiedy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, trudno jest normalnie funkcjonować. Pocieszające jest to, że upały są zjawiskiem krótkotrwałym.

Nikt jednak nie może zrozumieć ludzi, którzy ze znacznie wyższymi temperaturami muszą się zmagać całymi miesiącami. Tak jest na przykład na południu Azji, gdzie temperatura potrafi przekraczać w cieniu 50 stopni.

Służby pogodowe wydają tam ostrzeżenia przed upałem nie w momencie przekroczenia 30 stopni, jak ma to miejsce w Polsce, ale dopiero, gdy notuje się 40 stopni.

Dla Polaków to niewyobrażalna temperatura jeszcze nigdy w historii pomiarów nie notowana, ale dla mieszkańców południa Azji dopiero wtedy rozpoczyna się większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Poleca się ludności pozostawanie przez cały dzień w cieniu i picie dużych ilości wody.

Jednak na ulicach wielkich miast nie robienie niczego przez cały dzień jest niemożliwe, zwłaszcza, że mieszkańcy regionu zajmują się zazwyczaj handlem i to często spędzając wiele godzin na pełnym słońcu, bez wody, bo i ona jest często towarem luksusowym. Temperatura przekraczająca w cieniu 30 stopni utrzymuje się każdego roku przez 8 miesięcy, natomiast przekroczenie 40 stopni notowane jest średnio przez 10 tygodni.

Upały powodują śmierć od kilkudziesięciu do często kilkuset osób. Przeważnie umierają osoby starsze i dzieci z powodu udaru słonecznego i odwodnienia. Do najgorętszych regionów na świecie oprócz południa Azji należy również północna Australia i Afryka oraz zachodnia część USA. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz

mIOZO | 2011-02-18, 21:11

der

co innego upał w Polsce przy duzej wilgotnosci a np a afryce Egipt itp tam jak jest 40 stopni to luz u nas mozna umrzec.Piszacy ten artykuł pisze bzdury

dawid malinowski | 2011-02-15, 20:46

mróz

jak dla mnie w lato chce się zimy ,a w zimę lata

Kamil | 2011-02-07, 16:09

upały

W artykule jest błąd, w Polsce było 40°C w 1921 roku, a w ten czas były już prowadzone pomiary meteorologiczne... Poza tym polskie upały naprawdę są bardzo lekkie, spokojnie można siedzieć cały dzień na zewnątrz, wystarczy tylko pamiętać o ochronie głowy(czapka, chusta) i piciu dużej ilości wody :) Poza tym upały maja wiele plusów, upalna pogoda to zdecydowanie moja ulubiona pogoda w naszym klimacie :)

mafiozo | 2011-02-18, 21:13

Odp: upały

jakie bzdury.W polesce jest b duza wilgotnosc .U n as 40 stopni to jak w egipcie i krajach suchej afryki 25 .Nie wiesz o czym mówisz