1 stycznia 2016, 00:00

Tajfun Haiphong

Na temat tego tropikalnego kolosa niewiele wiemy. Pewne jest, że uderzył z całą swoją mocą w rejon wietnamskiego miasta Haiphong, położonego nad brzegami Zatoki Tonkińskiej, 15 września 1881 roku. Żywioł ...

Na temat tego tropikalnego kolosa niewiele wiemy. Pewne jest, że uderzył z całą swoją mocą w rejon wietnamskiego miasta Haiphong, położonego nad brzegami Zatoki Tonkińskiej, 15 września 1881 roku. Żywioł w ciągu kilkudziesięciu godzin pozbawił życia co najmniej 300 tysięcy ludzi. Z zapisków opisujących spustoszenia można wywnioskować, że był to tajfun najwyższej, piątej kategorii. Wiatr dewastował wschodni Wietnam ze stałą prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę, nie wspominając już o jeszcze silniejszych porywach. Zmiatał z powierzchni ziemi wszystko, od szałasów po solidne domy z cegły. Statki, które wówczas były głównym środkiem transportu zostały zatopione przez gigantyczne fale. Tajfun przyniósł nie tylko wichury, ale również ulewne deszcze, które doprowadziły do masowych powodzi na całej powierzchni Półwyspu Indochińskiego. Tajfun Haiphong, podobnie jak inne tego typu zjawiska, narodził się nad wodami zachodniego Pacyfiku. Zapewne zanim dotarł nad Wietnam zdążył spustoszyć południe Chin i Filipiny. Nie ma jednak żadnych zapisków z obu krajów. Pod koniec dziewiętnastego wieku, kiedy nie dysponowano satelitami meteorologicznymi i nie opracowywano prognoz, o tajfunach nie wiedziano prawie nic. Dlatego też ludność nie została ostrzeżona do ostatniej chwili.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz