25 czerwca 2010, 17:25

Tajfun Gay

Tropikalne monstra rodzące się nad wodami Oceanu Spokojnego bardzo trudno jest badać, ponieważ jedyną aparaturą pomiarową dysponują samoloty. W 1992 roku, kiedy technika nie była jeszcze zbyt dobrze ...

Tropikalne monstra rodzące się nad wodami Oceanu Spokojnego bardzo trudno jest badać, ponieważ jedyną aparaturą pomiarową dysponują samoloty. W 1992 roku, kiedy technika nie była jeszcze zbyt dobrze rozwinięta, na zachodnim Pacyfiku narodził się tajfun, który do dziś pozostaje ciężkim orzechem do zgryzienia dla meteorologów. Istnieje bowiem podejrzenie, że mógł być najsilniejszym tajfunem w historii pomiarów, silniejszym nawet od tajfunu Tip z 1979 roku. Ciśnienie w jego centrum spadło do 872 hPa i było o około 2 hPa niższe od tego zanotowanego w tajfunie Tip. Nikt jednak nie jest w stanie w stu procentach przyznać, że w przerwie między kolejnymi pomiarami ciśnienie rzeczywiście nie było niższe. Nigdy się tego nie dowiemy, ale pewne jest, że tajfun Gay zasługuje na miano jednego z najbardziej spektakularnych formacji jakie kiedykolwiek panowały na Pacyfiku. Świadczą o tym zdjęcia satelitarne na których tajfun w postaci kłębowiska chmur rozciąga się na obszarze ponad 4 tysięcy kilometrów. W maksimum jego siły wiatr wiał z prędkością 298 km/h. Ulewami i wichurami zdewastował Wyspy Mariańskie, gdzie zniszczenia okazały się olbrzymie, mimo iż śmierć poniosło niewiele ludzi. Tajfun po opuszczeniu Marianów powędrował na północny zachód i zanikł zanim zdołał sięgnąć południowej Japonii.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU