25 czerwca 2010, 17:25

Deszcz z czystego nieba

Czy prawdą jest, że deszcz lub śnieg może zacząć niespodziewanie padać z zupełnie czystego, pozbawionego chmur nieba?

Opady z czystego nieba zdarzają się wyłącznie wówczas, gdy niosące deszcz lub śnieg chmury opuszczają nasz region i za nimi rozciąga się już pas słonecznej pogody z błękitnym niebem. Na skraju chmury występują opady, które zanim dotrą od podstawy chmury do powierzchni ziemi lub spadną na naszą głowę, musi minąć jakiś czas.

Krople deszczu o średnicy 5 milimetrów spadają przeważnie z prędkością 9 metrów na sekundę, zaś kropelki mżawki w tempie 2,1 metra na sekundę. Jeśli więc spadają z wysokości 1800 metrów na dotarcie do ziemi potrzebują nie mniej niż 200 sekund, czyli 3-4 minut. Ich opadanie spowolnić może dodatkowo silny wiatr, który może unieść je kilkukrotnie w powietrze.

Płatki śniegu opadają jeszcze wolniej i dotarcie do gruntu zajmuje im ponad 5 minut, a przy często wiejącym silniejszym wietrze opadanie może trwać nawet do 30 minut. W tym czasie chmury z których opadały krople deszczu lub śnieżynki zdążą już opuścić niebo i powędrować ku horyzontowi odsłaniając błękitne, zupełnie wolne od obłoków niebo. Wówczas krople i płatki śniegu wydają się spadać z czystego nieba. Fałszywe jest więc stwierdzenie, że deszcz lub śnieg może padać bezpośrednio z wolnego od chmur nieba. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

Drumsand | 2011-04-26, 18:55

Prawda

Warto wspomnieć, iż występujący w obszarach górskich oraz strefach polarnych opad słupków lodowych. Są to kryształki lodu tym różniące się od śniegu, iż nie mają rozgałęzień i ramion. Opad ten może powstać wskutek bezpośredniego wytracenia z powietrza. pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82upki_lodowe

Damian Dąbrowski | 2010-11-16, 15:24

Doświadczyłem tego

Doświadczyłem tego uczucia w tym roku chyba we wrześniu. I to nie był słaby deszczyk, lecz dość spory opad. Jechałem samochodem do domu. Nad głową czyste niebo, a tu ulewa. Szok. Podjechałem pod dom i widziałem wielkie zdziwienie wielu osób, czy to idących chodnikiem, czy wychodzących na parkingu z auta. Wszyscy patrzyli do góry i dziwili się, skąd ten deszcz? Nad głową piękne czyste niebo, tylko gdzieś dalej po bokach resztki poszarpanych chmur. Oczywiste jest, że deszcz musiał spaść z jakiejś chmury, bo przecież nie z czystego nieba, ale na serio można było odnieść takie wrażenie, że leje prosto z czystego nieba :)