25 czerwca 2010, 17:25

Deszcz z czystego nieba

Czy prawdą jest, że deszcz lub śnieg może zacząć niespodziewanie padać z zupełnie czystego, pozbawionego chmur nieba?

Opady z czystego nieba zdarzają się wyłącznie wówczas, gdy niosące deszcz lub śnieg chmury opuszczają nasz region i za nimi rozciąga się już pas słonecznej pogody z błękitnym niebem. Na skraju chmury występują opady, które zanim dotrą od podstawy chmury do powierzchni ziemi lub spadną na naszą głowę, musi minąć jakiś czas.

Krople deszczu o średnicy 5 milimetrów spadają przeważnie z prędkością 9 metrów na sekundę, zaś kropelki mżawki w tempie 2,1 metra na sekundę. Jeśli więc spadają z wysokości 1800 metrów na dotarcie do ziemi potrzebują nie mniej niż 200 sekund, czyli 3-4 minut. Ich opadanie spowolnić może dodatkowo silny wiatr, który może unieść je kilkukrotnie w powietrze.

Płatki śniegu opadają jeszcze wolniej i dotarcie do gruntu zajmuje im ponad 5 minut, a przy często wiejącym silniejszym wietrze opadanie może trwać nawet do 30 minut. W tym czasie chmury z których opadały krople deszczu lub śnieżynki zdążą już opuścić niebo i powędrować ku horyzontowi odsłaniając błękitne, zupełnie wolne od obłoków niebo. Wówczas krople i płatki śniegu wydają się spadać z czystego nieba. Fałszywe jest więc stwierdzenie, że deszcz lub śnieg może padać bezpośrednio z wolnego od chmur nieba. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

Wczoraj, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

20 września 2017, 18:21

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

20 września 2017, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Drumsand | 2011-04-26, 18:55

Prawda

Warto wspomnieć, iż występujący w obszarach górskich oraz strefach polarnych opad słupków lodowych. Są to kryształki lodu tym różniące się od śniegu, iż nie mają rozgałęzień i ramion. Opad ten może powstać wskutek bezpośredniego wytracenia z powietrza. pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82upki_lodowe

Damian Dąbrowski | 2010-11-16, 15:24

Doświadczyłem tego

Doświadczyłem tego uczucia w tym roku chyba we wrześniu. I to nie był słaby deszczyk, lecz dość spory opad. Jechałem samochodem do domu. Nad głową czyste niebo, a tu ulewa. Szok. Podjechałem pod dom i widziałem wielkie zdziwienie wielu osób, czy to idących chodnikiem, czy wychodzących na parkingu z auta. Wszyscy patrzyli do góry i dziwili się, skąd ten deszcz? Nad głową piękne czyste niebo, tylko gdzieś dalej po bokach resztki poszarpanych chmur. Oczywiste jest, że deszcz musiał spaść z jakiejś chmury, bo przecież nie z czystego nieba, ale na serio można było odnieść takie wrażenie, że leje prosto z czystego nieba :)