1 stycznia 2016, 00:00

Spadające krople

Czy prawdą jest, że kropla deszczu, która spada z ciemnej chmury rozpryskuje się w momencie dotknięcia powierzchni ziemi?

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zastosowali tzw. szybką kamerę do przeanalizowania opadania kropli wody na ziemię. Okazało się, że dopiero przy użyciu kamery wykonującej kilka tysięcy klatek w ciągu każdej sekundy, można zaobserwować iż spadająca z prędkością kilku metrów na sekundę kropla deszczu spręża u swej podstawy powietrze, które tworzy swego rodzaju poduszkę.

Dzięki tej powietrznej poduszce kropla odbija się i rozbryzguje tworząc charakterystyczną, dobrze znaną nam koronę. Proces tworzenia się kropel i ich opadania na ziemię wciąż jednak pozostaje zagadką, ponieważ naukowcom nie udało się poznać wszystkich niewiadomych. Stosunkowo niedawno odkryto jakie rozmiary mają krople. Najmniejsze z nich nie przekraczają średnicy 0,5 milimetra, zaś największe mogą osiągać nawet 6 milimetrów.

Taka duża kropla spada w tempie 9 metrów na sekundę, co oznacza, że zanim spadnie nam na głowę musi minąć nawet 20 sekund. Obaliliśmy w ten sposób mit, że kropla rozpryskuje się w momencie uderzenie o grunt. Prawda jest taka, że dzieje się to chwilę wcześniej, gdy kropla znajduje się jeszcze w powietrzu. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz