25 czerwca 2010, 17:25

Sosny są ofiarami zmian klimatu

Susza i rekordowo upalne lato jakie miały miejsce w ubiegłym roku w amerykańskich stanach Arizona, Nowy Meksyk, Kansas, Kolorado i Utah przyczyniły się do degradacji sosen. Krajobrazy zupełnie zmieniły ...

Susza i rekordowo upalne lato jakie miały miejsce w ubiegłym roku w amerykańskich stanach Arizona, Nowy Meksyk, Kansas, Kolorado i Utah przyczyniły się do degradacji sosen. Krajobrazy zupełnie zmieniły kolor. Zwykle latem pośród brunatnej ziemi, tak bardzo charakterystycznej dla dzikiego zachodu, bujnie rozkwitały sosny mieniąc się ciemną zielenią. Jesienią wszystko wyglądało jak po wielkim pożarze. Na przestrzeni setek kilometrów zamiast brunatnej ziemi można było spotkać szary piasek spalony słonecznym żarem. Sosny z powodu braku wody i przekraczającej w cieniu 40 stopni temperatury zupełnie wyschły i zmieniły kolor na szaro-fioletowy. W ten sposób miliony sosen padło ofiarą postępującego globalnego ocieplenia. Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona, od trzech lat obserwuje się gwałtowne postępowanie procesu degradacji środowiska naturalnego. Rośliny i zwierzęta nie są już w stanie przetrwać tak obcych im warunków klimatycznych. Co najgorsze jednak, nic nie można już zrobić. Człowiek swą niszczycielską działalnością uruchomił proces, którego nie jest w stanie powstrzymać, a co z czasem obróci się przeciw niemu. Lato było na południowym zachodzie USA najgorętszym w historii pomiarów. Ostatnie krople deszczu spadły wówczas z nieba dokładnie 15 maja, od tamtej chwili aż do sierpnia panowała tylko susza i piekielny żar. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Wszystkowiedźmin | 2012-02-09, 21:09

Sosny są drzewami typowymi dla tajgi

Więc nie ma się co dziwić.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU