1 stycznia 2016, 00:00

Na Marsie jest pogoda

Naukowcy przymierzają się do opracowywania pierwszej w historii dokładnej prognozy pogody dla Marsa. Wszystko dzięki sondzie Mars Express, która od końca grudnia 2003 roku krąży wokół Czerwonej Planety i ...

Naukowcy przymierzają się do opracowywania pierwszej w historii dokładnej prognozy pogody dla Marsa. Wszystko dzięki sondzie Mars Express, która od końca grudnia 2003 roku krąży wokół Czerwonej Planety i zbiera bardzo ważne informacje o jej klimacie. Do badań wykorzystywany jest także Polski instrument planetarny spektrofotometr Fouriera, skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy współpracy międzynarodowej. Jego przeznaczenie to sondowanie w podczerwieni atmosfery i powierzchni Marsa. Pozwoli to rozpoznać jej skład mineralogiczny i wykryć skały osadowe, tworzące się w marsjańskich morzach. Pierwsza prognoza zostanie sporządzona już wkrótce. Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej "ESA" już uprzedzają, że będą one bardzo zimne. Atmosfera planety jest rzadka, ciśnienie ponad sto razy mniejsze niż na Ziemi. W powietrzu głównie dwutlenek węgla, azot, argon i bardzo mało tlenu. Występują cztery pory roku podobne do ziemskich, ale każda z nich trwa prawie dwa razy dłużej. Doba jest jedynie pół godziny dłuższa niż na Ziemi, ciążenie jest trzy razy mniejsze niż ziemskie. Jest naprawdę zimno. Średnia temperatura to minus 55 stopni Celsjusza. Na równiku w lecie panuje jednak przyjemne ciepło, około 27 stopni. Za to bieguny ścina mróz do nawet 133 stopni poniżej zera. W dodatku szaleją potężne burze piaskowe. Pozostałe czynniki pogodowe nie są zbyt korzystne, ale według naukowców cudownie będzie to zbadać. Źródło: Twoja Pogoda.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

ania m | 2011-05-27, 09:37

pogoda

Witam, zamiast "bardzo dokładnie" opracowywać na Marsie pogodę to może by tak najpierw na Ziemi??? Te prognozy u Nas są śmiechu warte ;/