1 stycznia 2016, 00:00

Cuzco przyciąga promienie UV

Satelity należące do NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego (UV), które odpowiada za powstawanie raka skóry. Najwyższe wskaźniki zachorowalności na ten ...

Satelity należące do NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego (UV), które odpowiada za powstawanie raka skóry. Najwyższe wskaźniki zachorowalności na ten nowotwór mają od lat Australia i Nowa Zelandia, co łączono z wysokimi poziomami szkodliwego promieniowania na obszarach obu krajów. Tezę tę podważa zespół badawczy Bena Liley'a z nowozelandzkiego Narodowego Instytutu Badawczego Wody i Atmosfery w Omakau. Naukowcy twierdzą na łamach magazynu New Scientist, że duża podatność większości mieszkańców Australii i Nowej Zelandii ma związek z ich jasną karnacją - nietypową w tych szerokościach geograficznych. Wywnioskowali, że miejsce o najwyższym natężeniu promieniowania UV na Ziemi znajduje się gdzieś indziej. W pobliżu zwrotnika Koziorożca i tam, gdzie jest niski poziom ozonu w atmosferze, duże nasłonecznienie oraz odpowiednia wysokość nad poziomem morza - sugerowali. Przypuszczenia Nowozelandczyków potwierdziła analiza danych zebranych w latach 1997-2003 przez spektrometr badający warstwę ozonową, umieszczony na satelicie NASA. Okazało się, że największa ilość promieniowania UV dociera do peruwiańskich Andów, do obszaru, w którego centrum leży Cuzco - dziś miasto liczące około 300 tysięcy mieszkańców. Ponad 500 lat temu było jednak stolicą największego imperium prekolumbijskiej Ameryki - czczących Słońce Inków. Według obliczeń naukowców, do Cuzco dociera nawet dwukrotnie więcej promieniowania ultrafioletowego niż do terytorium Nowej Zelandii. Cuzco leży na wysokości 3,3 tys. metrów n.p.m. Zostało założone w XII wieku przez Inków, w 1533 r. zdobyli je hiszpańscy konkwistadorzy. W języku keczua Cuzco oznacza "pępek świata". Źródło: Twoja Pogoda.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

Franko | 2011-07-07, 15:23

jw.

Bzdury. Powielacie bzdury, oczywiście jeśli chodzi o przyczyny. Szkoda "pracy" naukowców, ale sądzę, że dostali niezłe sumy za publikowanie tego typu tez. Sądzę także, że ich zadaniem było udowodnienie z góry zaplanowanego schematu oczekiwań. Znam ten teren dość dobrze i przyczyna niemalże braku(!) występowania nowotworów u peruwiańczyków czy boliwijczyków wcale nie zależy od karnacji skóry a na pewno nie w takim stopniu jak prorokują. Wątpić w me morały ktoś na pewno będzie. Jeśli takie istnieją i są dostępne powszechnie niechaj zapozna się z danymi dotyczącymi także w rzeczonym zwrotniku lecz terenów Afryki. Niestety ale uważam ich za szarlatanów a nie badaczy. Jestem bardzo uczulony na wszelkie negatywne informacje z tego regionu Świata. Ameryka Południowa dla "ludzi Zachodu" jest mało poznana i faktami łatwo jest manipulować, a które nie są niestety dokumentowane. Z biedy. Złowrogich interesów mocarstw i ich koncernów np. naftowych, energetycznych a nawet dostarczających... zwykłą wodę. Przypuszczam, że tym razem mamy doczynienia z holdingiem farmaceutycznym. Rośnie w tamtejszym regionie *coś zielonego* (specjalnie nie podaję nazwy przed złymi zamiarami), które spożywane od dziecka praktycznie wyklucza zachorowalność a osoba z już wykrytym dzięki niemu może liczyć na poprawę stanu zdrowia. Żyjemy w świecie urojonym, wszystko co istotne dla Świata i dla nas rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami(kolejna teoria spiskowa? w każdej historii jest jakaś prawda a tylko dociekliwi będą w stanie rozróżnić źdźbło od plew, pamiętajcie o tym). Na wieść o raku ludzie nie patrzą na zasobność portfela dlatego jest to idealna sytuacja dla karteli farmaceutycznych, które na naszej niewiedzy zarabiają niebotyczne pieniądze. Gdy nie jest wiadome o co chodzi... Przykre. Możemy jednak temu zaradzić, ale tylko w kupie siła. Jednostka nie ma szans.