1 stycznia 2016, 00:00

Cuzco przyciąga promienie UV

Satelity należące do NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego (UV), które odpowiada za powstawanie raka skóry. Najwyższe wskaźniki zachorowalności na ten ...

Satelity należące do NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego (UV), które odpowiada za powstawanie raka skóry. Najwyższe wskaźniki zachorowalności na ten nowotwór mają od lat Australia i Nowa Zelandia, co łączono z wysokimi poziomami szkodliwego promieniowania na obszarach obu krajów. Tezę tę podważa zespół badawczy Bena Liley'a z nowozelandzkiego Narodowego Instytutu Badawczego Wody i Atmosfery w Omakau. Naukowcy twierdzą na łamach magazynu New Scientist, że duża podatność większości mieszkańców Australii i Nowej Zelandii ma związek z ich jasną karnacją - nietypową w tych szerokościach geograficznych. Wywnioskowali, że miejsce o najwyższym natężeniu promieniowania UV na Ziemi znajduje się gdzieś indziej. W pobliżu zwrotnika Koziorożca i tam, gdzie jest niski poziom ozonu w atmosferze, duże nasłonecznienie oraz odpowiednia wysokość nad poziomem morza - sugerowali. Przypuszczenia Nowozelandczyków potwierdziła analiza danych zebranych w latach 1997-2003 przez spektrometr badający warstwę ozonową, umieszczony na satelicie NASA. Okazało się, że największa ilość promieniowania UV dociera do peruwiańskich Andów, do obszaru, w którego centrum leży Cuzco - dziś miasto liczące około 300 tysięcy mieszkańców. Ponad 500 lat temu było jednak stolicą największego imperium prekolumbijskiej Ameryki - czczących Słońce Inków. Według obliczeń naukowców, do Cuzco dociera nawet dwukrotnie więcej promieniowania ultrafioletowego niż do terytorium Nowej Zelandii. Cuzco leży na wysokości 3,3 tys. metrów n.p.m. Zostało założone w XII wieku przez Inków, w 1533 r. zdobyli je hiszpańscy konkwistadorzy. W języku keczua Cuzco oznacza "pępek świata". Źródło: Twoja Pogoda.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Franko | 2011-07-07, 15:23

jw.

Bzdury. Powielacie bzdury, oczywiście jeśli chodzi o przyczyny. Szkoda "pracy" naukowców, ale sądzę, że dostali niezłe sumy za publikowanie tego typu tez. Sądzę także, że ich zadaniem było udowodnienie z góry zaplanowanego schematu oczekiwań. Znam ten teren dość dobrze i przyczyna niemalże braku(!) występowania nowotworów u peruwiańczyków czy boliwijczyków wcale nie zależy od karnacji skóry a na pewno nie w takim stopniu jak prorokują. Wątpić w me morały ktoś na pewno będzie. Jeśli takie istnieją i są dostępne powszechnie niechaj zapozna się z danymi dotyczącymi także w rzeczonym zwrotniku lecz terenów Afryki. Niestety ale uważam ich za szarlatanów a nie badaczy. Jestem bardzo uczulony na wszelkie negatywne informacje z tego regionu Świata. Ameryka Południowa dla "ludzi Zachodu" jest mało poznana i faktami łatwo jest manipulować, a które nie są niestety dokumentowane. Z biedy. Złowrogich interesów mocarstw i ich koncernów np. naftowych, energetycznych a nawet dostarczających... zwykłą wodę. Przypuszczam, że tym razem mamy doczynienia z holdingiem farmaceutycznym. Rośnie w tamtejszym regionie *coś zielonego* (specjalnie nie podaję nazwy przed złymi zamiarami), które spożywane od dziecka praktycznie wyklucza zachorowalność a osoba z już wykrytym dzięki niemu może liczyć na poprawę stanu zdrowia. Żyjemy w świecie urojonym, wszystko co istotne dla Świata i dla nas rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami(kolejna teoria spiskowa? w każdej historii jest jakaś prawda a tylko dociekliwi będą w stanie rozróżnić źdźbło od plew, pamiętajcie o tym). Na wieść o raku ludzie nie patrzą na zasobność portfela dlatego jest to idealna sytuacja dla karteli farmaceutycznych, które na naszej niewiedzy zarabiają niebotyczne pieniądze. Gdy nie jest wiadome o co chodzi... Przykre. Możemy jednak temu zaradzić, ale tylko w kupie siła. Jednostka nie ma szans.