25 czerwca 2010, 17:25

Zdradliwe góry

Wybierając się w góry nie można zapominać o środkach ostrożności. Wszystko dlatego, że natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV) wzrasta z wysokością nad poziomem morza średnio o 6-8 procent na ...

Wybierając się w góry nie można zapominać o środkach ostrożności. Wszystko dlatego, że natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV) wzrasta z wysokością nad poziomem morza średnio o 6-8 procent na każde 1000 m wysokości. Powyżej wysokości 5000 metrów, znacznie mniej szkodliwego światła ultrafioletowego o niskich częstotliwościach zostaje przefiltrowane przez atmosferę i promienie słoneczne są o wiele intensywniejsze. Odsłonięte części ciała narażone są szczególnie na zgubny wpływ silnego promieniowania, a w konsekwencji silne oparzenia. Dodatkowo szczególnie narażone na działanie słoneczne są oczy, które bezwzględnie należy chronić przyciemnianymi okularami ze ściankami bocznymi. Długotrwałe działanie słońca na dużych wysokościach może doprowadzić do czasowej lub całkowitej utraty wzroku. Najlepszym lekarstwem na czasową ślepotę śnieżną jest zabandażowanie oczu na okres 24 godzin lub więcej. Oprócz ślepoty śnieżnej i oparzeń słonecznych groźna jest również hipotermia, która jest wywoływana przez długookresowe działanie zimnego powietrza lub wody na ludzki organizm. Polega na szybkiej utracie ciepłoty ciała, szybszej od możliwości wytwarzania ciepła przez organizm. Ciepło, które potrzebne jest do przeżycia, a wytwarzane jest w procesie metabolizmu pokarmu i napoi oraz podczas ruchu, nie da się zastąpić przez zewnętrzne ogrzewanie wychłodzonego ciała, może jedynie stanowić izolację dla ciepła wytworzonego przez człowieka w procesach biochemicznych. W wyniku hipotermii w organizmie następują zmiany: fizjologiczne, biochemiczne i hormonalne, które wpływają na możliwość racjonalnego myślenia i oceniania sytuacji. W następstwie zbyt niskiej temperatury mózgu i serca następuje zgon. Warto o tym pomyśleć zanim wybierzemy się w góry, nie tylko polskie. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz