25 czerwca 2010, 17:25

Mieszkanie na wulkanie

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak ...

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak region nawiedziło lekkie trzęsienie ziemi, a z wulkanu zaczął się wydobywać popiół ostatnie cztery osoby opuścili niebezpieczny wulkan górujący ponad stolicą Japonii, Tokio. Stacja meteo od 1932 roku na bieżąco bada aktywność wulkanu Fudżi oraz aktualny stan pogody. Pracownicy nie są niezbędni, gdyż większość pomiarów może być wykonywana automatycznie, jednak ktoś musi pilnować, aby została zachowana ciągłość pomiarów i aby wszystko działało jak należy. Niestety od października 2004 roku nikt nie podjął się pracy na wulkanie ze strachu przed jego erupcją. Fudżi który mierzy 3776 metry wysokości i ostatni raz wybuchł w 1707 roku jest w tej chwili na wpół aktywny. Gdyby doszło do jego erupcji nie byłoby szans żeby uratowała się załoga stacji meteo. W zagrożeniu znalazłoby się również same Tokio. Tymczasem ludzie zamieszkują również inne wulkany. Na szczycie wulkanu Mauna Loa na Hawajach znajduje się słynne obserwatorium astronomiczne. Oprócz badań kosmosu od 1950 roku wykonuje się tam również pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze i jego wpływu na globalne ocieplenie. Obserwatorium położone jest również na Górze Waszyngtona w stanie New Hampshire na wschodnich wybrzeżach USA. Na wysokości 1917 metrów stacja meteo dokonała pomiaru największej prędkości wiatru na świecie. 12 kwietnia 1934 roku wiatr osiągnął tam prędkość aż 373 kilometry na godzinę. W Polsce istnieją tylko dwie stacje leżące na górach, w dodatku stale zamieszkane. Na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu. Okazuje się więc, że życie w stacji meteo na tak wielkich wysokościach jest nie tylko wielkim przeżyciem ale również bardzo pouczające. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz