25 czerwca 2010, 17:25

Mieszkanie na wulkanie

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak ...

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak region nawiedziło lekkie trzęsienie ziemi, a z wulkanu zaczął się wydobywać popiół ostatnie cztery osoby opuścili niebezpieczny wulkan górujący ponad stolicą Japonii, Tokio. Stacja meteo od 1932 roku na bieżąco bada aktywność wulkanu Fudżi oraz aktualny stan pogody. Pracownicy nie są niezbędni, gdyż większość pomiarów może być wykonywana automatycznie, jednak ktoś musi pilnować, aby została zachowana ciągłość pomiarów i aby wszystko działało jak należy. Niestety od października 2004 roku nikt nie podjął się pracy na wulkanie ze strachu przed jego erupcją. Fudżi który mierzy 3776 metry wysokości i ostatni raz wybuchł w 1707 roku jest w tej chwili na wpół aktywny. Gdyby doszło do jego erupcji nie byłoby szans żeby uratowała się załoga stacji meteo. W zagrożeniu znalazłoby się również same Tokio. Tymczasem ludzie zamieszkują również inne wulkany. Na szczycie wulkanu Mauna Loa na Hawajach znajduje się słynne obserwatorium astronomiczne. Oprócz badań kosmosu od 1950 roku wykonuje się tam również pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze i jego wpływu na globalne ocieplenie. Obserwatorium położone jest również na Górze Waszyngtona w stanie New Hampshire na wschodnich wybrzeżach USA. Na wysokości 1917 metrów stacja meteo dokonała pomiaru największej prędkości wiatru na świecie. 12 kwietnia 1934 roku wiatr osiągnął tam prędkość aż 373 kilometry na godzinę. W Polsce istnieją tylko dwie stacje leżące na górach, w dodatku stale zamieszkane. Na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu. Okazuje się więc, że życie w stacji meteo na tak wielkich wysokościach jest nie tylko wielkim przeżyciem ale również bardzo pouczające. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz