25 czerwca 2010, 17:25

Mieszkanie na wulkanie

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak ...

Japońska Agencja Meteorologiczna poszukuje osób które chciałyby pracować na stałe w nowoczesnej stacji meteorologicznej leżącej na wulkanie Fudżi. W chwili obecnej stacja jest pusta gdyż po tym jak region nawiedziło lekkie trzęsienie ziemi, a z wulkanu zaczął się wydobywać popiół ostatnie cztery osoby opuścili niebezpieczny wulkan górujący ponad stolicą Japonii, Tokio. Stacja meteo od 1932 roku na bieżąco bada aktywność wulkanu Fudżi oraz aktualny stan pogody. Pracownicy nie są niezbędni, gdyż większość pomiarów może być wykonywana automatycznie, jednak ktoś musi pilnować, aby została zachowana ciągłość pomiarów i aby wszystko działało jak należy. Niestety od października 2004 roku nikt nie podjął się pracy na wulkanie ze strachu przed jego erupcją. Fudżi który mierzy 3776 metry wysokości i ostatni raz wybuchł w 1707 roku jest w tej chwili na wpół aktywny. Gdyby doszło do jego erupcji nie byłoby szans żeby uratowała się załoga stacji meteo. W zagrożeniu znalazłoby się również same Tokio. Tymczasem ludzie zamieszkują również inne wulkany. Na szczycie wulkanu Mauna Loa na Hawajach znajduje się słynne obserwatorium astronomiczne. Oprócz badań kosmosu od 1950 roku wykonuje się tam również pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze i jego wpływu na globalne ocieplenie. Obserwatorium położone jest również na Górze Waszyngtona w stanie New Hampshire na wschodnich wybrzeżach USA. Na wysokości 1917 metrów stacja meteo dokonała pomiaru największej prędkości wiatru na świecie. 12 kwietnia 1934 roku wiatr osiągnął tam prędkość aż 373 kilometry na godzinę. W Polsce istnieją tylko dwie stacje leżące na górach, w dodatku stale zamieszkane. Na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu. Okazuje się więc, że życie w stacji meteo na tak wielkich wysokościach jest nie tylko wielkim przeżyciem ale również bardzo pouczające. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz