1 stycznia 2016, 00:00

Teisserenc de Bort

Urodził się 5 listopada 1855 roku w Paryżu i w wieku 40 lat rozpoczął pracę w tamtejszym Centralnym Biurze Meteorologicznym. Na początku XX wieku otworzył obserwatorium meteo w Trappes koło Wersalu. W ...

Urodził się 5 listopada 1855 roku w Paryżu i w wieku 40 lat rozpoczął pracę w tamtejszym Centralnym Biurze Meteorologicznym. Na początku XX wieku otworzył obserwatorium meteo w Trappes koło Wersalu. W 1902 roku odkrył, że stratosfera silnie reaguje na zmiany jakie zachodzą w innych częściach ziemskiej atmosfery. Wcześni baloniarze zakładali, że temperatura systematycznie spada wraz z wysokością o około 0,6 stopnia na 100 metrów. Jednak Teisserenc de Bort mocując termometr na balonie i wysyłając go do atmosfery wykrył, że od wysokości 11 kilometrów temperatura powietrza przestaje spadać, a nawet delikatnie wrasta. Tę granicę nazwał stratosferą. Był zdania, że na różnej wysokości i przy różnym udziale gazów temperatura na danej wysokości zachowuje się różnie. Jego zaciekawienie wzbudziła także różna wysokość rozpoczynania się stratosfery w różnych regionach świata. Nie mógł zrozumieć dlaczego w stratosferze dochodzi do procesu dezintegracji chmur. Ten fenomen został w 1909 roku wyjaśniony przez Gold'a, który opublikował swoją teorię na temat wpływu zimnego powietrza w troposferze na reakcje zachodzące w stratosferze. Gdyby nie Teisserenc de Bort o wiele później odkrylibyśmy niezwykłe zjawiska zachodzące ponad 10 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Chociaż w czasach jego odkryć człowiek nie potrafił się jeszcze wznieść w powietrze, mógł jednak za pomocą badań poznać to co wciąż było nie do osiągnięcia. Jego odkrycia przełożyły się na wiedzę jaką dysponowali pionierscy meteorolodzy na początku XX wieku. Źródło: Twoja Pogoda.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU