25 czerwca 2010, 17:25

Irving Langmuir

Ten amerykański fizykochemik i zdobywca nagrody Nobla w 1946 roku wraz z Vincent'em J. Schaefer'em przeprowadził pierwszy w historii eksperyment mający na celu zwiększenie i zmniejszenie opadów deszczu. ...

Ten amerykański fizykochemik i zdobywca nagrody Nobla w 1946 roku wraz z Vincent'em J. Schaefer'em przeprowadził pierwszy w historii eksperyment mający na celu zwiększenie i zmniejszenie opadów deszczu. W tym celu na chmury zrzucone zostały specjalnie przygotowane ładunki zawierające granulki suchego lodu, a także jodek srebra. Pierwsza część eksperymentu polegała na zmuszeniu chmur do dawania intensywniejszych opadów deszczu, podczas, gdy pierwotnie były one bardzo mizerne. Drugi etap miał na celu wstrzymanie opadów, podczas, gdy pierwotnie one występowały. Niesłychanie kontrowersyjny jak na ówczesne czasy eksperyment zakończył się sukcesem. Obecnie z podstaw eksperymentu Langmuir'a korzystają wojska wielu krajów świata. W Rosji podczas najważniejszych uroczystości wojsko ma za zadanie zapewnić suchą aurę. W Chinach z powodu suszy wykorzystuje się odkrycie amerykańskiego noblisty po to aby wywołać opady deszczu. Mimo upływu wielu lat metody te wciąż są uznawane za bardzo niebezpieczne i fatalnie wpływające na naturalny bieg procesów atmosferycznych. Źródło: Twoja Pogoda.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz