1 stycznia 2016, 00:00

Tsunami na Bałtyku

Tsunami zwykle panuje na rozległych oceanach, ale może się wytworzyć także na mniejszych akwenach. W XV wieku nawiedziło Morze Bałtyckie i dotarło aż do wybrzeży Polski.

W 1497 roku na południu Szwecji, w okolicach jeziora Wener doszło do lekkiego trzęsienia ziemi o sile około 4,5 stopnia w skali Richtera. Chociaż wstrząs nie był silny, to jednak doszło do gwałtownego wydzielania się metanu z wnętrza ziemi na dnie Bałtyku. Proces ten w oka mgnieniu zakończył się potężną eksplozją, która wyzwoliła wysoką na 20 metrów falę tsunami. Po kilkudziesięciu minutach fala dotarła do polskiego wybrzeża w okolicach Darłowa i Darłówka, wdzierając się na kilka kilometrów w głąb lądu. Całkowitemu zniszczeniu uległo wiele miejscowości nadbrzeżnych, pod wodą znalazło się także Darłowo. Potęga żywiołu była wielka, gdyż we wschodniej części miasta na wysoczyźnie osadził się statek. Łącznie fala porwała i zrujnowała co najmniej 4 statki. Jego szczątki spoczywają na wysokości 20 metrów ponad plażą. Najbardziej ucierpiało Darłówko, które leży na samym wybrzeżu. Miasteczko zostało zmyte z powierzchni ziemi, zginęło tam bardzo wielu mieszkańców. Nieco mniej ucierpiało Darłowo i okoliczne wsie położone nieco dalej od wybrzeża. Jak wynika z kronik tsunami zniszczyło wiele domów. Jak się okazuje w regionie Bałtyku w ostatnich setkach lat zanotowano bardzo dużo wstrząsów tektonicznych o niewielkiej sile. Jednak każde z nich stanowiło zagrożenie powstania fal tsunami. Metan zawarty w glebie pod dnem morza oraz wstrząsy mogą zagrażać polskiemu wybrzeżu także w przyszłości, bo gdzie większy zbiornik wodny i trzęsienia ziemi, tam w każdej chwili może pojawić się tsunami. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz