1 stycznia 2016, 00:00

Tsunami na Bałtyku

Tsunami zwykle panuje na rozległych oceanach, ale może się wytworzyć także na mniejszych akwenach. W XV wieku nawiedziło Morze Bałtyckie i dotarło aż do wybrzeży Polski.

W 1497 roku na południu Szwecji, w okolicach jeziora Wener doszło do lekkiego trzęsienia ziemi o sile około 4,5 stopnia w skali Richtera. Chociaż wstrząs nie był silny, to jednak doszło do gwałtownego wydzielania się metanu z wnętrza ziemi na dnie Bałtyku. Proces ten w oka mgnieniu zakończył się potężną eksplozją, która wyzwoliła wysoką na 20 metrów falę tsunami. Po kilkudziesięciu minutach fala dotarła do polskiego wybrzeża w okolicach Darłowa i Darłówka, wdzierając się na kilka kilometrów w głąb lądu. Całkowitemu zniszczeniu uległo wiele miejscowości nadbrzeżnych, pod wodą znalazło się także Darłowo. Potęga żywiołu była wielka, gdyż we wschodniej części miasta na wysoczyźnie osadził się statek. Łącznie fala porwała i zrujnowała co najmniej 4 statki. Jego szczątki spoczywają na wysokości 20 metrów ponad plażą. Najbardziej ucierpiało Darłówko, które leży na samym wybrzeżu. Miasteczko zostało zmyte z powierzchni ziemi, zginęło tam bardzo wielu mieszkańców. Nieco mniej ucierpiało Darłowo i okoliczne wsie położone nieco dalej od wybrzeża. Jak wynika z kronik tsunami zniszczyło wiele domów. Jak się okazuje w regionie Bałtyku w ostatnich setkach lat zanotowano bardzo dużo wstrząsów tektonicznych o niewielkiej sile. Jednak każde z nich stanowiło zagrożenie powstania fal tsunami. Metan zawarty w glebie pod dnem morza oraz wstrząsy mogą zagrażać polskiemu wybrzeżu także w przyszłości, bo gdzie większy zbiornik wodny i trzęsienia ziemi, tam w każdej chwili może pojawić się tsunami. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz