25 czerwca 2010, 17:25

Zimowe tornado

W drugiej połowie lutego 2002 roku nad Polską przechodziły aktywne fronty niżu znad Skandynawii. Ze względu na silny wpływ wyżów znad wschodniego Atlantyku i okolic Morza Czarnego 19 i 20 lutego pojawił ...

W drugiej połowie lutego 2002 roku nad Polską przechodziły aktywne fronty niżu znad Skandynawii. Ze względu na silny wpływ wyżów znad wschodniego Atlantyku i okolic Morza Czarnego 19 i 20 lutego pojawił się porywisty wiatr. Na Pomorzu porywy przekraczały 105 kilometrów na godzinę. Nikt nie spodziewał się, że zimowy dzień może przynieść aż tak niespotykane zjawiska pogodowe. 19 lutego późnym popołudniem przy temperaturze 5 stopni na Pomorzu przeszły gwałtowne burze z ulewnym deszczem. Miejscami spadł także znacznych rozmiarów grad. W trakcie burz temperatura gwałtownie się obniżała. W miejscowości Głobino, leżącej na południowo-wschodnim przedmieściu Słupska, ludność obserwowała niebo, gdy wiatr osiągał gigantyczne wartości. Obawiano się, że w każdej chwili wichura może im zwiać dachy. Nikt nie przypuszczał jednak, że najgorsze miało dopiero nadejść. Zmrok nie dość, że w tym miesiącu zapadał bardzo szybko, to tego dnia ciemno zrobiło się jeszcze wcześniej, gdyż znad horyzontu przemieszczała się w kierunku Głobina chmura burzowa. W ciągu kilku sekund pojawiło się na niej tornado wraz z którym przez wioskę przeszła ulewa i gradobicie. Zjawisko zerwało dach z budynku fabryki obuwia o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych. Nikomu się nic nie stało, ponieważ fabryka była już zamknięta. Jednak na tym się nie skończyło, gdyż podczas ulewy fabryka uległa zatopieniu. Większość nowych maszyn produkcyjnych została zniszczona. Jakby tego było mało po burzy zrobiło się na tyle zimno, że zaczął padać śnieg, który w krótkiej chwili przybrał postać potężnej śnieżycy. Krajobrazy zmieniły się z letnich na zimowe. Takich zmian pogody w tym regionie Polski jeszcze nie było. W ciągu kilkudziesięciu minut mieszkańcy okolic Słupska przeżyli ulewę, gradobicie, tornado, burzę, śnieżycę, mróz i wichurę.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU