25 czerwca 2010, 17:25

Chmura z Czarnobyla nad Polską

Kiedy nocą z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1:26 (czasu lokalnego) nastąpiła eksplozja reaktora atomowego w Czarnobylu na krańcach północnej Ukrainy nikt w Polsce nie nie wiedział, że dzięki ...

Kiedy nocą z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1:26 (czasu lokalnego) nastąpiła eksplozja reaktora atomowego w Czarnobylu na krańcach północnej Ukrainy nikt w Polsce nie nie wiedział, że dzięki dogodnemu układowi wyżów i niżów radioaktywna chmura najpierw dotrze właśnie do naszego kraju. Całą winę za dotarcie chmury do Polski ponosił wyż, który w chwili awarii reaktora znajdował się nad terenami pogranicza Finlandii i Rosji. To właśnie bardzo wolno przesuwające się masy powietrza w tym wyżu przeniosły radioaktywny obłok najpierw nad Białoruś a następnie Bałtyk i wreszcie w ostatnim dniu kwietnia dotarły nad południe Finlandii i środkowe regiony Szwecji i Norwegii, gdzie skażenie w skali całej Europy było zdecydowanie największe, po za oczywiście Ukrainą. W tym samym czasie mniejszy obłok, mniej napromieniowany, dotarł nad Polskę i przesunął się nad Niemcy, gdzie zanikł. Sama obecność chmury radioaktywnej nad Polską trwała niespełna 3 dni i najbardziej zaznaczyła się w pasie od Wrocławia po Kraków, w tym w górach. Wbrew temu co by się mogło wydawać obecności radioaktywnej chmury zupełnie nie odnotowano na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu a także w całej zachodniej Polsce. Tylko nieco ponad normę skoczyły wskaźniki promieniowania od Warmii przez Mazowsze do wschodnią Małopolskę. Obłok znad Polski przemieścił się w kierunku Alp, gdzie dotarł w ostatnim dniu kwietnia i to właśnie tam oraz w sąsiedniej Słowenii znajdował się trzeci po Skandynawii i Ukrainie ośrodek największego skażenia. Pojedyncze części obłoku rozdzieliły się po Europie i najbardziej zaznaczyły się nad Mołdawią, południem Rumunii, Grecją, okolicami niemieckiego Berlina oraz Szkocją. W Rosji skażeniu uległy tylko obszary w pobliżu granicy z północno-zachodnim Kazachstanem oraz nad Zatoką Fińską. Chmura w szczątkowym stanie przetrwała aż do 6 maja dzieląc się na 4 główne strumienie. Pierwszy strumień przemieścił się niemal nad całą Rosją i dotarł aż do Chin i północnego Wietnamu. Drugi osiągnął afrykańską Algierię i Tunezję. Trzeci dotarł nad pogranicze Grenlandii i północnej Kanady a czwarty powędrował przez Turcję, Irak i Iran opanowując Zatokę Perską . Gdyby potężny wyż nie panował w tym czasie nad zachodnimi regionami Rosji wówczas chmura radioaktywna przesuwałaby się szybciej i być może dokonała mniejszych spustoszeń. W momencie katastrofy niebo nad elektrownią atomową było bezchmurne i pełne gwiazd. Noc była wyjątkowo ciepła, gdyż temperatura wynosiła aż 12 stopni, podczas, gdy zwykle o tej porze roku spada do zaledwie 4 stopni. Dzień po katastrofie również był bardzo ciepły, notowano aż 19 stopni, przy pogodnym niebie. Ciepłe powietrze płynęło aż znad Afryki ku wschodniej Europie, dzięki czemu najwyższe temperatury w Polsce, dochodzące do aż 27 stopni, notowano nie na zachodzie a na wschodzie naszego kraju. Dodajmy, że oficjalnie wiadomo iż skala skażenia środowiska naturalnego w wyniku katastrofy w Czarnobylu okazała się być mniejsza niż pierwotnie sądzono .
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz