25 czerwca 2010, 17:25

Tornado nad Egiptem

W grudniu 2006 roku w Egipcie zaobserwowano pierwsze tornado od 1981 roku. Bardzo cienki lej tornada zauważył astronom, który próbował sfotografować przepiękną tęczę z poddasza Uniwersytetu Aleksandrii. ...

W grudniu 2006 roku w Egipcie zaobserwowano pierwsze tornado od 1981 roku. Bardzo cienki lej tornada zauważył astronom, który próbował sfotografować przepiękną tęczę z poddasza Uniwersytetu Aleksandrii. W ten sposób uwiecznił na zdjęciach nie tylko tęczę, ale i wyjątkowo rzadko spotykane w Egipcie tornado. Słup wirującego powietrza narodził się z chmury burzowej, która przemieszczała się nad zachodnim skrajem rozłożystej Delty Nilu. Tornado zbliżyło się do Aleksandrii, leżącej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale spustoszyło jedynie tereny uprawne. Sam lej tornada nie sięgnął powierzchni ziemi, ale grunt został naruszony przez towarzyszący zjawisku silny podmuch. W skali siły tornad można je uznać za kategorię F0, co oznacza, że wiatr w leju wiał z prędkością od 64 do 115 km/h. Tornado tego typu nie jest jeszcze bardzo niszczycielskie, określa się je jako małe i zwykle łamie drzewa oraz wybija szyby w domach. Pierwsze zanotowane od 25 lat tornado w kraju piramid nie spowodowało jednak żadnych zniszczeń, przynajmniej o takowych nic nie wiadomo. W Egipcie trwała wówczas pora mokra, a więc od czasu do czasu, zwłaszcza na terenach wybrzeża, pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze. Tornado powstało na skutek zderzenia się ze sobą ciepłego i suchego powietrza pochodzącego znad pustyń z chłodnym i wilgotnym powietrzem pochodzącym znad Morza Śródziemnego i północnej Europy. W takich warunkach chmury burzowe rozwijają się najszybciej i najczęściej dochodzi w nich do powstania tornada.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU