25 czerwca 2010, 17:25

Bilans kataklizmów

W nowym rankingu Amerykańskiego Centrum ds. Kataklizmów na pierwszej pozycji znaleźć można klęskę głodu jaka z przyczyn pogodowych ogarnęła w 1932 roku niemal całą Rosję. Susza pozbawiła wówczas życia 5 ...

W nowym rankingu Amerykańskiego Centrum ds. Kataklizmów na pierwszej pozycji znaleźć można klęskę głodu jaka z przyczyn pogodowych ogarnęła w 1932 roku niemal całą Rosję. Susza pozbawiła wówczas życia 5 milionów ludzi. Podobnie było w 1943 roku w Bangladeszu gdzie z braku żywności umarło 1 mln 900 tysięcy osób. Największa susza szalejąca w Chinach od 1959 do 1961 roku zabiła łącznie 30 mln ludzi. Niesamowite żniwo pochłonęły również powodzie. Największa z nich szalała w lipcu 1931 roku w Chinach. Kiedy wylały największe rzeki pod wodą znalazło się wiele miast. Śmierć poniosło wówczas 3,7 mln ludzi. Jeszcze wcześniej około 900 tysięcy ludzi zginęło w wodach chińskiej rzeki Huang He, gdy Żółta Rzeka wystąpiła z brzegów w październiku 1887 roku. Kolejna powódź dotknęła Państwo Środka w lipcu 1959 roku. Diabelski żywioł pochłonął wówczas 2 mln osób. Czwartym kataklizmem na liście jest susza. Największa z nich ogarnęła Chiny w 1928 roku. Zginęło 3 mln ludzi. Kolejne susze zaatakowały w 1900 i 1942 roku Indie oraz w 1921 roku Rosję zabierając ze sobą w każdym z tych przypadków po 1,5 mln osób.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz