25 czerwca 2010, 17:25

Mongolskie pustkowia

Niezmierzone przestrzenie, łąki, stepy, góry i pustynie. Takimi krajobrazami powita nas Mongolia położona w samym sercu Azji.

Jak przystało na tamtejszy surowy klimat roślinność jest uboga i ogranicza się do traw, często wyschniętych w porze letniej na przysłowiowy wiór.

Mieszkańcy tego kraju to głównie ludność koczownicza, nie mająca stałego miejsca zamieszkania i poszukująca od dziada i pradziada dogodnych warunków naturalnych.

Mongołowie mieszkają w tradycyjnych namiotach, które łatwo złożyć i przenieść i inne miejsce. Każdy mieszkaniem obowiązkowo ma własnego konia. Surowość klimatu nie pozwala jednak na sielankowe życie.

Lata są niezwykle gorące, temperatura w cieniu potrafi przekraczać 40 stopni, a przecież przy braku drzew na pustkowiach o zacienione miejsce naprawdę trudno. Zupełnie inne są zimy, mroźne i śnieżne. Temperatura nocami potrafi spadać do nawet 30 stopni poniżej zera.

Warto odwiedzić ten zagadkowy kraj, gdyż Mongolia urzeknie nas niesamowicie malowniczymi krajobrazami i niebiańskim spokojem. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz