25 czerwca 2010, 17:25

Mongolskie pustkowia

Niezmierzone przestrzenie, łąki, stepy, góry i pustynie. Takimi krajobrazami powita nas Mongolia położona w samym sercu Azji.

Jak przystało na tamtejszy surowy klimat roślinność jest uboga i ogranicza się do traw, często wyschniętych w porze letniej na przysłowiowy wiór.

Mieszkańcy tego kraju to głównie ludność koczownicza, nie mająca stałego miejsca zamieszkania i poszukująca od dziada i pradziada dogodnych warunków naturalnych.

Mongołowie mieszkają w tradycyjnych namiotach, które łatwo złożyć i przenieść i inne miejsce. Każdy mieszkaniem obowiązkowo ma własnego konia. Surowość klimatu nie pozwala jednak na sielankowe życie.

Lata są niezwykle gorące, temperatura w cieniu potrafi przekraczać 40 stopni, a przecież przy braku drzew na pustkowiach o zacienione miejsce naprawdę trudno. Zupełnie inne są zimy, mroźne i śnieżne. Temperatura nocami potrafi spadać do nawet 30 stopni poniżej zera.

Warto odwiedzić ten zagadkowy kraj, gdyż Mongolia urzeknie nas niesamowicie malowniczymi krajobrazami i niebiańskim spokojem. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz