25 czerwca 2010, 17:25

Mongolskie pustkowia

Niezmierzone przestrzenie, łąki, stepy, góry i pustynie. Takimi krajobrazami powita nas Mongolia położona w samym sercu Azji.

Jak przystało na tamtejszy surowy klimat roślinność jest uboga i ogranicza się do traw, często wyschniętych w porze letniej na przysłowiowy wiór.

Mieszkańcy tego kraju to głównie ludność koczownicza, nie mająca stałego miejsca zamieszkania i poszukująca od dziada i pradziada dogodnych warunków naturalnych.

Mongołowie mieszkają w tradycyjnych namiotach, które łatwo złożyć i przenieść i inne miejsce. Każdy mieszkaniem obowiązkowo ma własnego konia. Surowość klimatu nie pozwala jednak na sielankowe życie.

Lata są niezwykle gorące, temperatura w cieniu potrafi przekraczać 40 stopni, a przecież przy braku drzew na pustkowiach o zacienione miejsce naprawdę trudno. Zupełnie inne są zimy, mroźne i śnieżne. Temperatura nocami potrafi spadać do nawet 30 stopni poniżej zera.

Warto odwiedzić ten zagadkowy kraj, gdyż Mongolia urzeknie nas niesamowicie malowniczymi krajobrazami i niebiańskim spokojem. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz