25 czerwca 2010, 17:25

Park w Afganistanie

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz ...

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz więcej biur podróży decyduje się na zaoferowanie swym klientom wyprawy życia do prawdziwego skarbu na mapie świata. Także same władze Afganistanu chcą otworzyć się na turystów, dlatego też podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego parku narodowego. Obejmuje on najbardziej niezwykłe pod względem krajobrazu obszary środkowej części Afganistanu, gdzie między stokami gór Hindukusz rozciąga się sześć jezior wypełnionych lazurową wodą. Ich widok jest kojący dla oczu, zwłaszcza, że wokół nich zobaczyć można jedynie jałowe góry. Jeziora rozdzielone są naturalnymi zaporami zbudowanymi z trawertynu, czyli skały osadowej składającej się z kalcytu i aragonitu. Takie Tego typu martwice występują w tak dużych ilościach tylko w kilku miejscach na świecie i wszystkie do tej pory znajdowały się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park jest obecnie niemal całkowicie pozbawiony zwierząt, ponieważ podczas wojen zostały one wybite. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku można było tam spotkać lamparta śnieżnego. Naukowcy mają jednak nadzieję, że od momentu, kiedy obszar parku będzie chroniony stanie się domem dla kozłów, dzikich owiec, wilków, lisów, a także endemicznych ptaków z rodziny łuszczaków. Park Narodowy Band-e Amir otrzymał swój odrębny status. Władze lokalne wybrane przez społeczność etniczną Hazarów ustanowiły prawa obowiązujące w parku, a także stworzyły system zarządzania nim. Afgańskie władze zamierzają w przyszłości utworzyć sieć parków narodowych, przede wszystkim w górach Pamiru w północno-wschodniej części kraju. Są to obszary niemal niezamieszkane, gdzie zimy bywają bardzo mroźne i śnieżne, zaś w porze letniej temperatura często przekracza w cieniu 30 stopni i przez pół roku nie spada ani jedna kropelka wody.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz