25 czerwca 2010, 17:25

Park w Afganistanie

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz ...

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz więcej biur podróży decyduje się na zaoferowanie swym klientom wyprawy życia do prawdziwego skarbu na mapie świata. Także same władze Afganistanu chcą otworzyć się na turystów, dlatego też podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego parku narodowego. Obejmuje on najbardziej niezwykłe pod względem krajobrazu obszary środkowej części Afganistanu, gdzie między stokami gór Hindukusz rozciąga się sześć jezior wypełnionych lazurową wodą. Ich widok jest kojący dla oczu, zwłaszcza, że wokół nich zobaczyć można jedynie jałowe góry. Jeziora rozdzielone są naturalnymi zaporami zbudowanymi z trawertynu, czyli skały osadowej składającej się z kalcytu i aragonitu. Takie Tego typu martwice występują w tak dużych ilościach tylko w kilku miejscach na świecie i wszystkie do tej pory znajdowały się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park jest obecnie niemal całkowicie pozbawiony zwierząt, ponieważ podczas wojen zostały one wybite. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku można było tam spotkać lamparta śnieżnego. Naukowcy mają jednak nadzieję, że od momentu, kiedy obszar parku będzie chroniony stanie się domem dla kozłów, dzikich owiec, wilków, lisów, a także endemicznych ptaków z rodziny łuszczaków. Park Narodowy Band-e Amir otrzymał swój odrębny status. Władze lokalne wybrane przez społeczność etniczną Hazarów ustanowiły prawa obowiązujące w parku, a także stworzyły system zarządzania nim. Afgańskie władze zamierzają w przyszłości utworzyć sieć parków narodowych, przede wszystkim w górach Pamiru w północno-wschodniej części kraju. Są to obszary niemal niezamieszkane, gdzie zimy bywają bardzo mroźne i śnieżne, zaś w porze letniej temperatura często przekracza w cieniu 30 stopni i przez pół roku nie spada ani jedna kropelka wody.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz