25 czerwca 2010, 17:25

Park w Afganistanie

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz ...

Afganistan przez ostatnie 30 lat doświadczał niszczących wojen, które sprawiały, że ten niezwykle urokliwy kraj pozostawał wolny od turystów. Teraz, kiedy sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, coraz więcej biur podróży decyduje się na zaoferowanie swym klientom wyprawy życia do prawdziwego skarbu na mapie świata. Także same władze Afganistanu chcą otworzyć się na turystów, dlatego też podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego parku narodowego. Obejmuje on najbardziej niezwykłe pod względem krajobrazu obszary środkowej części Afganistanu, gdzie między stokami gór Hindukusz rozciąga się sześć jezior wypełnionych lazurową wodą. Ich widok jest kojący dla oczu, zwłaszcza, że wokół nich zobaczyć można jedynie jałowe góry. Jeziora rozdzielone są naturalnymi zaporami zbudowanymi z trawertynu, czyli skały osadowej składającej się z kalcytu i aragonitu. Takie Tego typu martwice występują w tak dużych ilościach tylko w kilku miejscach na świecie i wszystkie do tej pory znajdowały się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park jest obecnie niemal całkowicie pozbawiony zwierząt, ponieważ podczas wojen zostały one wybite. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku można było tam spotkać lamparta śnieżnego. Naukowcy mają jednak nadzieję, że od momentu, kiedy obszar parku będzie chroniony stanie się domem dla kozłów, dzikich owiec, wilków, lisów, a także endemicznych ptaków z rodziny łuszczaków. Park Narodowy Band-e Amir otrzymał swój odrębny status. Władze lokalne wybrane przez społeczność etniczną Hazarów ustanowiły prawa obowiązujące w parku, a także stworzyły system zarządzania nim. Afgańskie władze zamierzają w przyszłości utworzyć sieć parków narodowych, przede wszystkim w górach Pamiru w północno-wschodniej części kraju. Są to obszary niemal niezamieszkane, gdzie zimy bywają bardzo mroźne i śnieżne, zaś w porze letniej temperatura często przekracza w cieniu 30 stopni i przez pół roku nie spada ani jedna kropelka wody.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz